Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Probleme walk-in shower construit recent, apa se aduna mult in afara dusului

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
IWillLight

IWillLight

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 19.06.2006
Buna ziua,

Am apelat la un meserias care mi-a confirmat ca a mai construit dusuri de tip walk-in, iar acum ma confrunt cu o problema:
  • la fiecare dus facut, apa se aduna constant in exteriorul walk-inului.
(1) Inainte de a apela la un alt muncitor si inainte de cheltui alti bani, as fi curios care este diagnosticul vostru,
cei care aveti experienta cu asta sau care detineti un walk-in?

In una din poze:

sageata rosie = apa curge de pe sticla securizata pe acea bordura (nu stiu cum altfel sa-i zic), iar de acolo in exterior.
sageata galbena = apa care se tot aduna pe bordura se duce direct in exterior.

Mentionez ca paravanul de sticla securizata e de 90cm lungime, undeva aproape de jumatatea totala a L

Attached Files



#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,117
  • Înscris: 22.05.2003
panta proasta la bordura

#3
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005
Pune un cordon de silicon de la geam la marginea bordurii sa nu mai lase apa sa se scurga spre exterior.

Sau vreo bagheta de sticla lipita acolo. Alege un profil rotunjit sa nu doara sub talpa.

#4
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,235
  • Înscris: 24.06.2006
bordura respectiva trebuie montata usor inclinat spre interiorul cabinei, ea este invers, dupa cum ne arata drumul apei, de asemenea atentie la detalii zero, pai ala-i lucru de meserias pe langa grila?

Edited by dan210, 06 June 2023 - 21:53.


#5
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023
Părerea mea:
1. Paravanul de sticlă e prea scurt.
2. ”Meseriașul” ți-a făcut o buleală de zile mari.

#6
IWillLight

IWillLight

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 19.06.2006
multumesc pentru raspunsuri!

Voi apela la solutia data de @sebulbus pentru moment, apoi as reface lucrarea in 3-4 luni

#7
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Cauta pe google ''Prag pardoseala cabina dus'' si iti rezolvi problema . Il pui pe exteriorul geamului ! De genul :
https://www.dedeman....-5-cm/p/304540
https://www.dedeman....-5-cm/p/3047758

Edited by Alltrack, 06 June 2023 - 22:45.


#8
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 02.06.2021
Cam offtopic...dar daca pe ala il numesti meserias e grav, iar asta o zice unul care a pus doar vreo 70 mp de gresie/faianta, in scurta mea experienta/cariera (DIY) de "meserias". A distrus placile alea cu "flexul", daca nu ai stii, ai zice ca asa e modelul, plus placa din capatul scurgerii pe care a crapat.o, dar a zis ca merge si asa

Edit. Le.a crapat la ambele capete de fapt, placile din dus si din afara nu au fost puse in linie, sa aiba o continuitate frumoasa, sa nu mai zic ca ar fi putut pune si pragul in linie cu restul, etc

Edited by Namidee, 06 June 2023 - 22:57.


#9
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,235
  • Înscris: 24.06.2006

 Alltrack, on 06 iunie 2023 - 22:42, said:

Cauta pe google ''Prag pardoseala cabina dus'' si iti rezolvi problema . Il pui pe exteriorul geamului !
pentru ca inclinatia-i proasta, va sta apa-n prag, io ma-nbolnavesc cand ma uit la pozele alea si vad ce bataie de joc a facut ala acolo!

#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,284
  • Înscris: 13.01.2011
Mama lui de ,,valchin ”, este greșit făcut  🤣
Cred că dacă spuneai duș, era perfect.

În fine, tehnic, un mic unghi al pragului, o înclinare de două grade, ajuta mult, bine că mai ai o scurgere, aia pătrată.

Cea mai ieftină variantă, să nu investești nimic, cost zero?!
Grijă, mulți nu se gîndesc să aibă grijă de lucrurile lor în casa lor.

Cînd faci duș, te pui cu spatele spre colțul dușului, unde pereții fac un unghi de 90°, și pui jetul de la duș pe tine.
Nu te-ai gîndit că este posibil, este?!

Aaaa, vrei ca în ,,bazicistinct ", gangbang" în duș  😁, aia este, ești fericit după aia, tonus psihic, poți să faci un mic efort, să dai cu o lavetă pe jos, să o storci rapid de apă, să îți continui viața.

Paliative?!
Pui un cordon de silicon transparent, NU alb, pe lîngă geam.

Ooori, strici tot, și refaci totul, cu costuri suplimentare, depinde ce pitici ai  😉

#11
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

 FlapJack7, on 06 iunie 2023 - 21:58, said:

Părerea mea:
1. Paravanul de sticlă e prea scurt.
2. ”Meseriașul” ți-a făcut o buleală de zile mari.
asta e și părerea mea. geamul pare prea scurt și sar stropii.

#12
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,540
  • Înscris: 21.03.2020
Nu mai exista meseriasi in Romania, care au plecat afara, care au plecat la cimitir... Acum toti se fac meseriasi singuri pe YT si experimenteaza pe clienti :D

#13
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
eu după ce am văzut ce calitate oferă instalatorii (sau vorba unui prieten electro-zugravi) am ales jumătate de lucrare sa o fac singur iar data viitoare o voi face singur în totalitate

#14
realnick

realnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 22.10.2007
geamul nu este asa scurt. are 90 din ce zice omul, se si vede ca trece de dulapul de chiuveta care de obicei are 60. Problema este ca nu are panta la bordura dusului.cum se mai scria si pe aici, probabil o bagheta cu profil semicerc din aluminiu..pe care sa o duca in prelungirea geamului..care tina apa in interior.Dar nu va tine mult. O sa trebuiasca sa scoti gresia de la bordura si sa o refaci. Si da, la ce taieturi sunt acolo, ala n-a prea fost meserias.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate