Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Spatiu comun mansarda bloc

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 12.06.2010
Buna seara! Stau intr-un bloc la etajul 2 din 2 + Mansarda.
Sub mine mai e un apartament, iar sub acesta inca unul.
Avand probleme cu mansarda, care e deasupra mea(igrasie in baie), am gasit o firma care sa izoleze podeaua mansardei(cu factura etc.).
Toti cei 3 proprietari din bloc avem trecut in actele de proprietate ca detinem o cota parte din mansarda, dar impartirea efectiva/fizica nu a fost facuta niciodata(adica deasupra baii mele - detin eu, deasupra bucatariei - vecinul de la 1 etc. - e doar un exemplu).
Ceilalti 2 proprietari nu sunt deacord sa impartim cheltuielile izolarii podeleie mansardei.
M-am hotarat sa suport eu totul.
Ce probleme legale pot avea daca decid sa izolez intreaga podea sau chiar si partial, tinand cont ca mansarda e a tuturor, dar nefiind facuta o impartire in mod clar(mentionez ca mansarda e goala, nu tine niciun vecin nimic in ea, ba chiar nu a urcat nimeni acolo din 2015 de cand e blocul, mai putin eu)?
Multumesc!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mansarda aia e spatiu comun. Nu trebuie facut partaj. Toti coproprietarii trebuie sa contribuie in functie de cota parte, la orice fel de reparatii.
Nu conteaza ca numai tu esti afectat.

Edited by pasilla, 06 June 2023 - 19:59.


#3
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,273
  • Înscris: 11.08.2003
Probabil nu aveti asociatie, altfel nu s-ar fi pus problema asta.
Zi-le ca, daca tot platesti tu, vei folosi mansarda pentru gratar in viitor si ei nu au acces acolo deloc. Daca maraie, sa plateasca.
Varianta 2, lasi apa sa curga de la tine pana la etajul inferior si, daca se plange, ii zici ca e de la mansarda si ca n-a vrut s-o repare.
Problema 2, daca ala de la parter se plange vreodata ca-i refuleaza ceva in casa (n-as zice sa atunci porumb si coji de nuca pe teava), ii zici ca tu nu ai probleme si sa se planga la cine o vrea el.

Edited by sorin147, 06 June 2023 - 20:04.


#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,486
  • Înscris: 30.07.2007
Cere-le macar un acord scris, neautentificat, dar sa-l ai acolo.
Ca peste doi ani te trezesti ca cer daune ca le-ai tulburat proprietatea indiviza.

#5
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 08.06.2005
Ai vecini niste cretini...

Sa-ti cedeze tie cotele lor din mansarda si o repari tu.

#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,309
  • Înscris: 16.03.2007
tu iti izoleti tie plafonul, sa rezolvi problema care e la tine in casa, nu in mansarda. deci tu esti bun de plata, nu vecinii.
la fel cum ala de la parter poate isi izoleaza plafonul beciului pentru confortul din casa lui, nu trebuie sa-i plateasca vecinii nimic pentru asta.

Edited by laffin, 06 June 2023 - 21:06.


#7
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,486
  • Înscris: 30.07.2007
Izolatiile termice sunt mult mai eficiente cand se fac pe partea rece.

#8
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 09.01.2007

View Postsorin147, on 06 iunie 2023 - 20:03, said:

Zi-le ca, daca tot platesti tu, vei folosi mansarda pentru gratar in viitor si ei nu au acces acolo deloc. Daca maraie, sa plateasca.
Si daca "le zici" se schimba proprietarul in acte? Adica tu inchizi mansarda, care nu-i proprietatea ta, si crezi ca nu au ce sa-ti faca?

Quote

Varianta 2, lasi apa sa curga de la tine pana la etajul inferior si, daca se plange, ii zici ca e de la mansarda si ca n-a vrut s-o repare.
Paguba pe care o cauzezi aluia de sub tine e mult sub paguba pe care ti-o cauzezi singur. Adica e fain sa-i faci cuiva in ciuda, nu zic, dar e stupid sa-ti distrugi tie apartamentul din cauza asta.

Quote

Problema 2, daca ala de la parter se plange vreodata ca-i refuleaza ceva in casa (n-as zice sa atunci porumb si coji de nuca pe teava), ii zici ca tu nu ai probleme si sa se planga la cine o vrea el.
...mda, de parca daca s-ar plange acum ar sari toti vecinii sa-l ajute. Fii serios. :)

Problema e alta, exact asta intreaba OP - el repara singur, isi asuma, dar trebuie sa aiba acordul lor. Banuiesc ca nu-s destul de batuti in cap sa NU te lase sa repari pe banii tai. Dar cum zicea un coleg, roaga-i sa semneze ca te lasa sa repari, chiar daca nu duci actul la notar.

#9
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,244
  • Înscris: 24.02.2017
Sfaturile ce contin elemente de razbunare mi se par puerile.

Mergi frumos la fiecare cu un tabel facut in Excel si le iei frumos semnatura ca iti cedeaza cota lor indiviza si sunt de acord sa folosesti tu spatiul. Daca nu vor, le spui ca ii dai in judecata pentru ca nu doresc sa suporte cheltuielile (care ii privesc si pe ei)

#10
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,300
  • Înscris: 21.04.2005
Tabelul ala in Excel !! va fi egal cu 0 barat din punct de vedere juridic .
la fel de bine poate sa semneze pe bilete de tramvai ca tot efectul ala o sa fie.
Cota parte indiviza nu se poate instraina, vinde separat . Face parte din contractul de cumparare al fiecarui proprietar si isi asuma acest lucru .
Fiecare proprietar are  dreptul de folosinta , nu de proprietate , asupra cotei parti indivize .
Cota parte indiviza produce si cheltuieli aferente .
Pe scurt , daca nu vor sa plateasca parte le pui legea in brate si le spui ca-i dai in judecata pentru daune .
Inteleg ca nu sunteti constituiti ca si asociatie de proprietari , asa ca va trebui sa discuti cu fiecare in parte .
Atentie ca daca te hotarasti sa faci lucrarea pe banii tai este bine mai intai sa ceri un deviz de lucrari pe care sa-l aduci la cunostinta celorlalti si ii pui sa semneze pe el ca sunt de acord cu sumele .

#11
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,244
  • Înscris: 24.02.2017

View Postndor, on 07 iunie 2023 - 08:16, said:

Cota parte indiviza nu se poate instraina, vinde separat .


Cota parte se poate instraina prin acordul partilor. Faci intabularea imobilului (daca nu e deja facuta) si ii despagubesti pe ceilalti cu sumele convenite cu fiecare "apropitar". Apoi ai drept de folosinta exclusiva.

Da, tabelul in Excel neautentificat (la un notar) nu are valoare juridica. Insa e totusi ceva decat nimic.....

#12
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,300
  • Înscris: 21.04.2005
Am specificat mai sus .
Nefiind propriatar pe cota parte indiviza ....nu prea ai ce sa vinzi ...instraina !!
Ai doar drept de folosinta asupra ei .

L.196/2018 art.2 al.L
" l) cotă-parte indiviză - cota-parte de proprietate comună forţată, exprimată procentual, care îi revine fiecărui proprietar individual şi este calculată ca raportul dintre suprafaţa utilă a proprietăţii individuale şi suma suprafeţelor utile ale tuturor proprietăţilor individuale din condominiu. Suma cotelor-părţi indivize trebuie să fie egală cu 100%; în caz contrar, acestea trebuie recalculate prin grija preşedintelui asociaţiei de proprietari, conform suprafeţelor utile "

Edited by ndor, 07 June 2023 - 09:02.


#13
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,244
  • Înscris: 24.02.2017
Lasa legea.  iti spun ca se poate. O prietena stra intr-o vila cu parter si etaj (interbelica) . imobilul are si demisol si pod.  A convenit cu vecina de la parter ca eea sa ia demisolul si prietena mea mansarda. In felul asta s-au impartit drepturile de folosinta. Nu stiu ce acte au facut pentru ca nu m-a interesat. Ceva au semnat, in orice caz.

#14
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,355
  • Înscris: 22.08.2012
Partea proasta e ca fiind proprietate comuna (chiar daca nu aveti asociatie constituita), toti trebuie sa cotizeze la reparatii. Ce, eu nu platesc reparatia terasei cand ii ploua aluia de la 8?

Partea buna e ca sunt doar 2, ii dai in judecata - crede-ma ca atunci cand vor vedea citatia vor sari cu banul imediat, nimeni nu vrea sa fie tarat pe la tribunal.

A treia treaba: in locul tau as repara-o si as folosi-o numai eu, ca doar eu am reparat-o. Cum ei s-au p***t pe mine la reparatii, asa ma c*c si eu pe ei la folosire.

#15
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,368
  • Înscris: 30.08.2006
Cu izolarea podelei mansardei nu rezolvi nimic. Plafonul va ramane tot rece si va favoriza condensul mai ales ca e si in baie.

#16
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023

View Postpasilla, on 06 iunie 2023 - 19:59, said:

Mansarda aia e spatiu comun. Nu trebuie facut partaj. Toti coproprietarii trebuie sa contribuie in functie de cota parte, la orice fel de reparatii. Nu conteaza ca numai tu esti afectat.

View Postmircea812, on 06 iunie 2023 - 20:47, said:

Ai vecini niste cretini... Sa-ti cedeze tie cotele lor din mansarda si o repari tu.

View PostOlteanul_sfios, on 07 iunie 2023 - 10:12, said:

Partea proasta e ca fiind proprietate comuna (chiar daca nu aveti asociatie constituita), toti trebuie sa cotizeze la reparatii. Ce, eu nu platesc reparatia terasei cand ii ploua aluia de la 8? Partea buna e ca sunt doar 2, ii dai in judecata - crede-ma ca atunci cand vor vedea citatia vor sari cu banul imediat, nimeni nu vrea sa fie tarat pe la tribunal. A treia treaba: in locul tau as repara-o si as folosi-o numai eu, ca doar eu am reparat-o. Cum ei s-au p***t pe mine la reparatii, asa ma c*c si eu pe ei la folosire.
Toti v-ati repezit sa scrieti ceva fara sa cititi ca proprietatea comuna nu are nici o defectiune, ci el vrea sa isi izoleze propriul apartament (pe care in mod evident il tine neincalzit optim, de aici si mucegaiul), dar nu vrea sa piarda din inaltimea plafonului sau, ci sa puna polistiren pe podeaua podului.
Ce spuneti voi nu se aplica pentru ca nu e vorba de o interventie de reparare a unei parti defecte comune.
La fel de bine putea visa cel de mai sus sa puna gresie roz pe podeaua podului, ca asa i-ar placea lui sa stie ca are deasupra. Asta nu inseamna ca ceilalti pot fi obligati sa contribuie la fantezia lui.

View Postlaffin, on 06 iunie 2023 - 21:05, said:

tu iti izoleti tie plafonul, sa rezolvi problema care e la tine in casa, nu in mansarda. deci tu esti bun de plata, nu vecinii.
la fel cum ala de la parter poate isi izoleaza plafonul beciului pentru confortul din casa lui, nu trebuie sa-i plateasca vecinii nimic pentru asta.
Singurul care a inteles ce vrea cel de mai sus.

View Postndor, on 07 iunie 2023 - 08:16, said:

Cota parte indiviza nu se poate instraina, vinde separat . Face parte din contractul de cumparare al fiecarui proprietar si isi asuma acest lucru .
Se poate, dar e un proces birocratic destul de costisitor.
In unele blocuri s-a facut asta, s-a vandut plafonul blocului unde s-a construit inca un etaj sau chiar doua. Unii au ajuns sa regrete ca s-au lasat prostiti sa cedeze partea pe sume derizorii si apoi au stat si cu deranjul de santier si la final au ramas si cu pagube pe termen lung.

View Postndor, on 07 iunie 2023 - 08:16, said:

Fiecare proprietar are  dreptul de folosinta , nu de proprietate , asupra cotei parti indivize .
Cota parte indiviza produce si cheltuieli aferente .
Pe scurt , daca nu vor sa plateasca parte le pui legea in brate si le spui ca-i dai in judecata pentru daune .
Inteleg ca nu sunteti constituiti ca si asociatie de proprietari , asa ca va trebui sa discuti cu fiecare in parte .
Atentie ca daca te hotarasti sa faci lucrarea pe banii tai este bine mai intai sa ceri un deviz de lucrari pe care sa-l aduci la cunostinta celorlalti si ii pui sa semneze pe el ca sunt de acord cu sumele .
El nu vrea sa repare nimic. El vrea sa isi izoleze propriul apartament (prin placare cu polistiren) dar sa o faca pe proprietatea comuna (podeaua podului) astfel incat el sa nu piarda din inaltimea apartamentului daca ar face lucrarea pe proprietatea lui.
Mult succes sa convingi un judecator sa emita o dispozitie prin care sa oblige pe cineva sa plateasca imbunatatirile aduse doar proprietatii altcuiva.

#17
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,986
  • Înscris: 09.08.2005

View Postndor, on 07 iunie 2023 - 08:16, said:

Fiecare proprietar are  dreptul de folosinta , nu de proprietate , asupra cotei parti indivize .
De fapt e proprietate, nu folosință. Sînt trei proprietari, fiecare are în proprietate 33% din mansardă. Unul din ei poate cumpăra cotele celorlalți și devine proprietar unic.

View Postasffga, on 07 iunie 2023 - 13:07, said:

Toti v-ati repezit sa scrieti ceva fara sa cititi ca proprietatea comuna nu are nici o defectiune, ci el vrea sa isi izoleze propriul apartament (pe care in mod evident il tine neincalzit optim, de aici si mucegaiul), dar nu vrea sa piarda din inaltimea plafonului sau, ci sa puna polistiren pe podeaua podului.
Mucegaiul apare în primul rînd în condiții de umezeală. La inițiator e exact pe dos de cum crezi - e rece în pod, cald în casă. Plus umezeala din baie (vapori de apă) rezultă condens pe tavan.

View Postasffga, on 07 iunie 2023 - 13:07, said:

El nu vrea sa repare nimic. El vrea sa isi izoleze propriul apartament (prin placare cu polistiren) dar sa o faca pe proprietatea comuna (podeaua podului) astfel incat el sa nu piarda din inaltimea apartamentului daca ar face lucrarea pe proprietatea lui.
Izolarea se face pe partea rece. În cazul de față în mansardă. Nu-i nici o problemă să obțină decizia. În afară de viteza cu care (nu) se mișcă justiția română, evident.
Și da, e un defect - mansarda nu e termoizolată suficient.

În schimb aș lua în considerare un aspect complementar - dacă ajunge singur proprietar pe mansardă s-ar putea să devină singur proprietar și pe acoperiș și întreținerea aceluia să-i revină integral.

#18
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 08.06.2005
Lipsa izolatiei este o defectiune in sine. Angreneaza umezeala, condens, frig, disconfort.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate