Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Pana la urma cum se iriga corect gazonul?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 21.07.2003
De o ora citesc pe diferite site-uri (nu dau nume, primele rezultate in cautari pe google) despre cum se iriga corect un gazon si rezultatele sunt de la de doua ori pe zi in perioada verii, o data pe zi, o data la doua zile, si pana la o data pe saptamana.

Apoi in privinta cantitatii informatiile sunt iar contradictorii. De la 2L/mp2, 12L/mp2 pe saptamana, 17l/Mp2 pe saptamana, 7L/Mp2 in 24 ore si tot asa.

Pana la urma cum se iriga corect gazonul? Cu ce frecventa (daca nu ploua) si ce cantitate de apa pe mp2?
Ca si perioada a zilei vad ca e un consens, si anume dimineata.

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
depinde in ce stadiu de crestere este.
dupa pantare trebuie des ca nu are dradacini. pe urma mai rar si mai abundent ca radacinile sa intre adanc in pamant.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,163
  • Înscris: 13.03.2017
Depinde si de tipul de iarba Posted Image

#4
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 21.07.2003

 arg, on 06 iunie 2023 - 17:21, said:

depinde in ce stadiu de crestere este.
dupa pantare trebuie des ca nu are dradacini. pe urma mai rar si mai abundent ca radacinile sa intre adanc in pamant.
Este plantat in luna aprilie. Deci are cam o luna jumatate. Este mix de gazon cu trifoi. L-am udat zilnic o perioada pentru ca tot am insamantat zonele golase. Apoi l-am udat la 3 zile insa a inceput sa mi se ingalbeneasca la mijloc (arata impecabil inainte). Mi-am cumparat un debitmetru astazi hotarat sa ud la ca carte. Insa repet, pe 7 site-uri diferite am gasit informatii diferite.

Diferite insemnand udari de la 2L/mp2 (pe unele site-uri) la 12L/mp2 pe alte site-uri.
Frecventa de la 2 udari pe zi (pe unele site-uri) la o data pe saptamana pe altele.

 Naijax, on 06 iunie 2023 - 17:23, said:

Depinde si de tipul de iarba Posted Image
Lolium perenne cu trifoi alb pitic.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sunt atatea variabile in joc, incat nu exista decat solutii personalizate.

#6
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,212
  • Înscris: 29.04.2008
https://www.thisoldh...ering-your-lawn

How Long Should I Water The Lawn?
You should water your lawn once or twice a week, giving your grass 1 to 1.5 inches of water each time. The precise number of minutes for each watering will vary from lawn to lawn, depending on factors like the size of your lawn, the type of sprinkler you have, and its settings.
Here are a few methods for finding the number of minutes you should water your lawn.
Do a can test: Tuna cans are 1 inch tall, and work best for this method. Empty one out, and set it in an area that your sprinkler hits. Turn your sprinkler on, and check the can periodically to see how long it takes to get ½ of an inch of water in there. You can use that to find how many minutes you need to water either once or twice a week.
Break it down mathematically: Your sprinkler system will have a designated flow rate of gallons per minute, which you can find out from the manufacturer. To find out the number of minutes to run your sprinkler, multiply your lawn’s square footage by 0.62 gallons—which is 1 inch of water per square foot—then divide that total by the sprinkler flow rate.
Look at a flow timer: You’ll need a timer that measures flow in hundreds of gallons. Multiply the square footage of your lawn by 0.62 gallons, and that will tell you how many gallons you need to give your lawn the water it needs.

How Much to Water Your Lawn
Watering the proper amount is critical—overdo it, and your grass, your water bill, and the environment will suffer. The amount of water you need is generally 1 to 1.5 inches per week, but it can vary depending on your grass type, the climate you live in, your soil type, and the age of your lawn.
Established Lawns
In general, you want the top 6-8 inches of soil to be moist, but not soggy—which translates to 1 to 1.5 inches per week. Watering deeply, but infrequently, leads to stronger root development and drought-resistance than watering briefly every day. You can break up these waterings into twice a week during most of the year, or three times a week during the hot summer months.
Newly Seeded or Sodded Lawns
To encourage proper growth, newly seeded or sodded lawns need moisture in the top inch of their soil, but not so much that they turn soggy. Instead of watering a few times a week, you will need to take a mister and gently spray the newly seeded areas once to two times a day, depending on the weather.
As the seeds germinate, keep the top 2 inches of soil moist. Once the grass grows to a 3-inch mowing height, you can reduce watering to twice a week. Then, you should soak the soil down 6-8 inches, like you would an established lawn.

#7
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,006
  • Înscris: 26.11.2001
Depinde de tipul de sol pe care il ai in principiu. Daca e argilos ca plastilina e una, daca e nisipos e alta. Eu am un sol destul de argilos desi am amestecat cu nisip. Am incercat sa ud de 2 ori pe saptamana, pana nu am trecut la udare la 2 zile nu a fost ok (gazon verde si frumos).

#8
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 21.07.2003

 don_King, on 06 iunie 2023 - 17:34, said:

Depinde de tipul de sol pe care il ai in principiu. Daca e argilos ca plastilina e una, daca e nisipos e alta. Eu am un sol destul de argilos desi am amestecat cu nisip. Am incercat sa ud de 2 ori pe saptamana, pana nu am trecut la udare la 2 zile nu a fost ok (gazon verde si frumos).
Ce cantitate de apa/mp2 folosesti la o udare? Sau nu ai masurat?

#9
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,212
  • Înscris: 29.04.2008

 don_King, on 06 iunie 2023 - 17:34, said:

Depinde de tipul de sol pe care il ai in principiu. Daca e argilos ca plastilina e una, daca e nisipos e alta. Eu am un sol destul de argilos desi am amestecat cu nisip.

1. iriga in mai multe etape. In sensul ca daca ai ajuns la concluzia (conform metodei caserolelor) ca ai nevoie ca aspersoarele sa mearga, 45 de minute, sa zicem, atunci imparte aceasta perioada in 3 etape. 15 minute, pauza de 30 minute, apoi din nou irigatie, pauza si tot asa. In acest fel dai ocazie apei sa se infiltreze in sol, nu sa balteasca si sa se evapore.

2. aspersoare mp rotator, nu de cele tip spray. Mp rotator permit o irigare cu un debit mai redus, pe o perioada mai lunga, tocmai pentru a permite o mai buna infiltrare/absorbtie a apei in sol.

#10
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 21.07.2003
"The amount of water you need is generally 1 to 1.5 inches per week,:

1 to 1,5 inch de apa pe saptamana inseamna 25 - 38 litri de apa pe mp2 pe saptamana, corect? Deci la un gazon de 100mp2 inseamna intre 2500 si 3800 de litri de apa pe saptamana? Adica intre 10m3 si 16m3 de apa pe luna? Fac corect calculul sau imi scapa ceva?

Edited by fiziflash, 06 June 2023 - 18:11.


#11
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Mai depinde si cand irigi, dimineata si /sau seara, sau in mijlocul zilei cand e torid ..

#12
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,212
  • Înscris: 29.04.2008
Daca nu e canicula, undeva la 20 de litri pe saptamana e suficient. Misto ar fi sa ai idee si de cantitatea de apa din precipitatii, irigatia ar trebui doar sa suplimenteze aceasta cantitate. Iti poti face o idee despre umiditatea solului infigand o surubelnita mai mare in pamant: daca intra usor, pamantul e umed. Daca intra foarte greu, atunci e uscat. In completare la ce ziceam mai sus: eu irig cantitatea de apa in 2 etape: la 1 dimineatasi la 6 dimineata, astfel ca apa are ragaz sa se infiltreze in adancime.

Dap, ai avea nevoie de cateva tone de apa pe saptamana. De ce crezi ca asta vara juma de tara a ramas fara apa la robinet?

 crischir, on 06 iunie 2023 - 18:13, said:

sau in mijlocul zilei cand e torid ..

exista foclorul ca in toiul zilei se arde iarba. De fapt sigura problema e ca risipesti aiurea apa print evaporare. Se pot pierde prin evaporare chiar si zeci de procente din apa imprastiata.

#13
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,479
  • Înscris: 05.04.2023
Depinde si de clima, daca ai vant si soare iti evapora apa imediat la un sol argilos, ca nu apuca sa se imbibe ca rezerva pentru radacini.

#14
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,086
  • Înscris: 11.03.2006
Depinde si de sol. La mine apa intra in sol imediat. Vara, daca as uda o data pe saptamana, s-ar usca totul in cateva zile.
Eu ud zilnic, dimineata.

Edited by cumparator, 06 June 2023 - 18:53.


#15
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,982
  • Înscris: 30.08.2017
Ideea cu gazonul e sa ii stimulezi radacina sa se duca cat mai adanc in sol. Daca il uzi putin si des, umiditatea va fi doar la suprafata, deci nici radacinile nu se vor duce prea adanc. Asta e teoria. Apoi vine tipul de sol, pe unul argilos, de exemplu, apa va balti la suprafata, deci se va uda ceva mai des dar cu cantitati de apa mai mici decat la un sol nisipos.

Edited by george_alexandru, 06 June 2023 - 20:14.


#16
Fado

Fado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 04.03.2023
Doamne ce de teorii si cifre, calcule, wow, jos palaria...
Gazonul se uda "f mult" cand iarba este abia semanata, ca sa se prinda semintele, iar in rest dupa cum este orarul dat de primarie. La noi avem voie numai de 3 ori/sapt.

#17
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Exista ''un milion de diferente'' , nu exista solutie generala ! Diferente de tipul gazonului , pamant , soare , temperaturi , etc. !
In principiu o data , seara/noaptea , cat sa nu balteasca apa !

#18
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

 iladi, on 06 iunie 2023 - 18:24, said:

exista foclorul ca in toiul zilei se arde iarba.
Si la mine se arde iarba de fiecare data cand ploua vara, dupa care iese soarelePosted Image

 fiziflash, on 06 iunie 2023 - 17:15, said:

Pana la urma cum se iriga corect gazonul?
Mai in detaliu decat aici nu o sa gasesti, cel putin nu in limba romana.

https://www.seminteg...sfaturi-tehnice

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate