Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Scoatere contor electric din casa

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 21.04.2016
Vreau sa demolez o casa veche si sa scot contoarul electric din casa sa il pun pe un panou exterior in curte, orice electrician poate face asta sau trebuie ceva de la primarie sau enel?
La ce pret ma pot astepta?

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,189
  • Înscris: 14.10.2008
Enel bineinteles, e vorba de sigilii si alte chestii, rupi sigiliile, esti banuit de furt de curent. Deci doar Enel (sau distribuitorul regional in functie de zona) poate demonta si remonta un contor electric (valabil la orice contor cu sigilii la urma urmei).

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cred ca trebuie sa incepi cu autorizatia de demolare si apoi cu o cerere la furnizorul de electricitate in baza acelei autorizatii.

Edited by keta, 06 June 2023 - 12:52.


#4
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,733
  • Înscris: 06.03.2018
poti cere catre operatorul de distributie urmatoarea chestie  " Cerere mutarea consola de pe anexa pe cladire sau unde vrei tu" si se muta si contoarul atunci.

#5
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011
O soluție hilară am vazut într-o localitate,  a lăsat doar nedemolata porțiunea de zid cu contorul, acoperită cu o copertină improvizata pentru protecție.
După edificarea noii locuințe va solicita oficial  celor de la distribuție electrică să execute mutarea contorului...

#6
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,733
  • Înscris: 06.03.2018
este mai simplu cu "mutarea de consola" mergi achiti o taxa trimite o echipa si o pune unde vrei..mai nou pun contoarele pe stalpi sa numai fie in interiorul caselor..

#7
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 24.02.2017
Eu cred ca vor fi chiar fericiti ca il scoti afara. Le va fi mai usor sa il citeasca reprezentantii lor. Probabil vei plati o taxa insa sincer nu stiu cat e de mare/mica.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,971
  • Înscris: 01.12.2001
Nu furnizorul are treabă cu contorul. Doar DISTRIBUITORUL din zona face asta.
Nu primăria, nu furnizorul.
Eu am avut furnizor Enel dar distribuitor e Delgazgrid.
Vezi care e Distribuitorul in zona ta. E unul singur.

#9
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 22.02.2014
Cauta pe ultima factura ce frunizor de enegie electrica ai, si iei contact cu ei.

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,971
  • Înscris: 01.12.2001
Nu are nicio treabă furnizorul. Ăla doar emite factura.
Distribuitorul are rol in această situație.

#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,189
  • Înscris: 14.10.2008
Da, eu am furnizor Hidroelectrica, Distributie Oltenia distribuitor. In Bucuresti, Timisoara sau Constanta este E-Distributie.

#12
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,834
  • Înscris: 23.09.2005
Cauta o firma de instalatii electrice / bransamente autorizata si iti explica ei ce si cum.

Eu zic cazul unui prieten, care si-a renovat casa. Un electrician autorizat (pe care-l cunoastem amandoi) i-a scos contorul in curte pana era casa renovata. In acelasi timp i-am schimbat si cablul ce venea de la stalp cu unul trifazic, caci tot voia sa treaca de pe monofazat pe trifazat.

I-am cumparat un BMPM pentru contor trifazic (zic "i-am cumparat" ca eu l-am ajutat pe electrician sa faca treaba), si i l-am pus pe un perete din curte, cu o consola inalta langa el.

S-a montat acolo contorul vechi, i-am tras cablul nou de la stalp si i-am conectat o faza si nulul si asa a avut in continuare curent pana a terminat constructia.

Electricianul autorizat, care cunostea si pe alt tip care are firma de bransamente si in acelasi timp acel tip cu firma de bransamente lucreaza si in Electrica, deci cand a fost vorba de sigilii, n-am mai asteptat nici o aprobare, ci am rupt sigiliul si am mutat contorul, iar electricianul atata a zis ca momentan n-o sa-l sigilam, iar daca intreaba aia de la Electrica ceva, sa-i dam numarul de telefon sa-l sune pe el.

Tipul cu firma de bransamente a zis ca atunci cand va veni vremea sa puna sigiliul pe BMPM cu contorul trifazic in al, adica dupa trifazare (caci firma lui va face trifazarea - adica actele si va conecta celelalte doua cleme la stalp), ii aduce el un sigiliu inregistrat, cu 80 de lei, atata il costa.

Cand s-a terminat constructia, am mutat BMPM-ul pe casa la strada, am demontat consola veche, am conectat din nou contorul vechi monofazic, si inca tot pe ala il are si acuma, caci inca n-a depus actele de trifazare.

Sigiliu nu are inca nici acuma.

Instalatia in casa a fost facuta pentru trifazic, insa atata ca am shuntat in tabloul de sigurante alimentarile ca sa aiba faza si nul pe toate circuitele, caci ele fiind concepute pentru trifazic, erau impartite in 3 grupuri, adica pentru fiecare faza cate un grup de sigurante, iar cum din contorul de la strada vine momentan o singura faza, ar fi avut curent doar pe un grup de sigurante, daca nu shuntam.

Edited by Phobos, 06 June 2023 - 16:47.


#13
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008

 Suno, on 06 iunie 2023 - 13:05, said:

O soluție hilară am vazut într-o localitate,  a lăsat doar nedemolata porțiunea de zid cu contorul, acoperită cu o copertină improvizata pentru protecție.
După edificarea noii locuințe va solicita oficial  celor de la distribuție electrică să execute mutarea contorului...

E o solutie buna.
Referitor la autorizatia de demolare se poate rezolva cu o declaratie de autodemolare in functie de cum se descurca initiatorul topicului.

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 07.11.2006

 StefanRO, on 06 iunie 2023 - 13:19, said:

este mai simplu cu "mutarea de consola" mergi achiti o taxa trimite o echipa si o pune unde vrei..mai nou pun contoarele pe stalpi sa numai fie in interiorul caselor..

Nu-i chiar asa de simplu. Si contoarele nu se pun pe stalpi, Se monteaza la limita proprietatii.
Operatorul de distribuite din zona emite ATR-ul, lucrarea o face orice firma/persoana autorizata pentru lucrari electrice. apoi OD vine si monteaza contorul.

Edited by adisz, 06 June 2023 - 20:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate