Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Clarificari pompe caldura geotermale (sol-apa)

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#1
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 21.07.2003
Se da o locuinta de aproximativ 250m2 incalzita in acest moment cu gaz.
Incalzirea este prin pardoseala si pereti.

Iau in calcul instalarea unui sistem de incalzire cu pompa sol-apa. Am rugamintea sa ma ajutati sa clarific (nu am gasit multe discutii pe acest subiect) anumite aspecte legate de aceasta decizie.

1. REAL la costurile energiei din prezent cu cat este mai mic consumul de energie fata de varianta cu gaz? Am inteles ca la o pompa geotermala eficienta ar fi de 3,5 la 1.
Insa costul gazului este la jumatate decat cel al energiei electrice (aproximativ). Din aceasta rezulta ca ar trebui sa imi scada costurile cu incalzirea cam la jumatate din cat platesc acum.

2. Pentru o pompa de 12KW am calculat in mare la un colector geotermal orizontal mi-ar trebui aproximativ 1200m2 de teren. Pentru colector vertical mi-ar trebui doua puturi de 120m adancime. Este corect?

3. Cam cat ar fi costurile cu colectorul la 12KW pentru instalare verticala vs orizontala? Sau un cost estimativ pe m2 vs ml.

4. In raport cu un sistem aer-apa un sistem sol-apa cu cat este mai eficient? Dar in practica la clima din Romania.

Orice alte informatii, pareri sunt binevenite. Multumesc.

#2
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Prima data, stai la campie, la munte, in nord?

#3
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017

 fiziflash, on 06 iunie 2023 - 12:21, said:

Dar in practica la clima din Romania.


Tu locuiesti in toata Romania in acelasi timp ? Ce te doare treaba asta ? Te intereseaza doar clima din zona ta. Si binenteles solul. La munte ai stânca....  deci nici nu se pune problema de ce vrei tu sa faci.

#4
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 21.07.2003

 sebulbus, on 06 iunie 2023 - 12:30, said:

Prima data, stai la campie, la munte, in nord?
Locuiesc in municipiul Suceava.

#5
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 28.11.2017
De ce nu aer/apa + fotovoltaice?
Iesi mai ieftin, cu mult, si mai economic!

#6
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Naspa ! Sta in SV unde e mai racoare .
@ initiator 2 foraje faci cand folosesti PDC apa- apa, suprafata de sol e cam egala cu cea incalzita sau mai bine zis cati metrii de teava radianta ai bagat in casa cam tot atat ingropi in pamant ca e orizontal sau vertical. O mica problema va fi la ACM.

#7
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 21.07.2003

 theionutzradu1991, on 06 iunie 2023 - 16:35, said:

De ce nu aer/apa + fotovoltaice?
Iesi mai ieftin, cu mult, si mai economic!
Pai din ce am citit eficienta e mai mare la geotermale decat la aer/apa. Desi tot vorbind astazi cu diversi cunoscuti am inteles ca nu ar fi chiar asa. Pana la urma cum e?

Ma intereseaza sa gasesc varianta cea mai convenabila dpdv economic.

#8
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
La PdC aer- apa radamentul scade dramatic sub -10 grad C aer, la -15 grad C ai COP de 0,5! La apa- apa ai constant la o panza freatica cam 11- 14 grad C tot anul si poate fi de 5 COP la PdC, acum depinde daca vrei sistem inchis sau deschis.

#9
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 28.11.2017
Se gaseste vreun coleg de pe forum sa vina cu o explicatie mai matematica.
Dar!
E adevarat despre sol/apa vs aer/apa , probabil sa zicem COP 5 vs COP 3.5 pe aci.
In primul rand pretul la foraje.
Nustiu cat ar costa dar vorbim de peste 5000 euro diferenta, cred. Ma refer la sol/apa cu foraje fata de aer/apa!
De 5000 euro probabil ar merge vreun ongrid de 6-7kwp ,poate 8.
In mare, cand e soare ar merge "gratis", autoconsum cum ar veni!

Dar e doar o idee!
Din 12kw putere termica sa mearga in medie la 66% capacitate, adica 8 kw termici adica vreo 3 electrici pe ora, adica un fotovoltaic de 6 kwp sa functioneze la 50% din putere.
La prima vedere pare a merge.

#10
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 05.09.2007

 fiziflash, on 06 iunie 2023 - 18:08, said:

Pai din ce am citit eficienta e mai mare la geotermale decat la aer/apa. Desi tot vorbind astazi cu diversi cunoscuti am inteles ca nu ar fi chiar asa. Pana la urma cum e?

Ma intereseaza sa gasesc varianta cea mai convenabila dpdv economic.

cea G/W are COP aproape constant tot timpul anului in timp ce A/W  variabil functie de temperatura de afara. DAR , cu IPAT o poti folosi doar ziua cand in 90 % din timp temperaturile is pozitive, deci COP apropiat de cea G/W.  asa folosesc eu (doar ziua) o pdc A/W de 8 kW ( 180 mp utili) si am  avut un consum de vreo 500 kWh /pe luna de iarna (  2900 kWh fix intr-un an). in combinatie cu PV(aproape 10 kW) ies la un cost ridicol de mic. din aprilie is si prosumator, am deja 1000 kWh injectati pana  azi, daca mai injectez alte 2 mii as avea 2 luni de iarna gratis. Plus ca panourile au produs 1000 kWh pe decembrie/ianuarie /februarie.

am uitat sa mentionez ca folosesc pdc doar la incalzire(fara ACM).

Edited by csi1, 06 June 2023 - 20:18.


#11
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

 crischir, on 06 iunie 2023 - 18:45, said:

La PdC aer- apa radamentul scade dramatic sub -10 grad C aer, la -15 grad C ai COP de 0,5! La apa- apa ai constant la o panza freatica cam 11- 14 grad C tot anul si poate fi de 5 COP la PdC, acum depinde daca vrei sistem inchis sau deschis.
Cand spui Cop5 te referi doar  la compresor sau ai luat in calcul pompele de recirculare?

#12
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
La o PdC sol- apa cu circuit inchis ( orizontala/ verticala) se folosesc aceleasi pompe ca cele din casa. Problema e la apa- apa ca trebuie pompe mai zdravane in put. Oricum consumul de energie electrica nu va scadea COP sub 4- 3,5 tot anul, PdC non aer- apa au COP si de 5,5.

#13
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
PS in cazul dat de initiator la 12 kw calculati la un COP de 3,5 incalzeste 250 mp , la un COP de 5 puterea necesara e de 8 kw diferenta pana la 12 kw = 4 kw.. cine foloseste pompe de 4 kw in recirculare ( sunt de ordinul 100- 200 w) chiar si in pompare apei de la mare adancime ?! Singura problema e investitia initiala la PdC sol- apa.

#14
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 28.11.2017
Nu e faza de COP una vs COP alta. E faza de pretul kw termic, cum iasa mai bine!
Mai trebuie pus la calcul ca are incalzire in pardoseala, deci vorbim de inertie termica destul de mare.
Daca e inclus si un sistem fotovoltaic se pot face mici inventii cu ridicarea temperaturii cand e soare si lasat inertia termica sa incalzeasca noaptea, atat cat se poate.

#15
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Initiator are nevoie de 20 000 kwh/ luna termici, un sistem PFV e frectie.

#16
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Erata : nu 20 000 kwh/ luna ci 20 000 wh/ luna iarna in zone calzi din RO. Scuze ! Dar initiator sta in SV cu clima mai rece ..

#17
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

 crischir, on 07 iunie 2023 - 10:38, said:

ci 20 000 wh/ luna iarna
Asta inseamna 20 kWh / luna. Nici asa nu e bine.
Iar necesarul de caldura este foarte variat pe parcursul unui sezon de incalzire. In general se discuta despre necesarul pe un sezon de incalzire.

 crischir, on 07 iunie 2023 - 09:16, said:

un sistem PFV e frectie.
Nu neaparat, pentru ca iti poti compensa factura de curent din iarna cu surplusul injectat in vara.
Nu e compensare 1:1, dar tot e ceva.

PS: Vedeti in atasament cat a produs un sistem fotovoltaic cu orientare Sud in lunie de iarna 2022 - 2023.
Pe coloana B este energia produsa in fiecare luna, pentru fiecare 1 kWp instalat.
Deci daca aveti 5 kW panouri, va puteti astepta la 200 kWh in Ianuarie.

Attached Files


Edited by kolfleading, 07 June 2023 - 13:48.


#18
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 28.11.2017
@fiziflash
Zici ca e incalzita cu gaz momentan.
Pe iarna aceasta ar trebui sa ai niste facturi, fie ele exprimate in kw termici, fie in metri cubi.
Pune consumul pe cea mai grea luna din iarna aceasta!
Si de aici se poate aproxima pompa de caldura si eventual un mic fotovoltaic!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate