Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Sare siguranta!

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 26.11.2006
Salut! Am un sistem fv cu invertor mppsolar 5048gk si 5 panouriŚ445w cu impamantare conforma. Intre retea si invertor am un diferential de 63A si in momentul cand trec invertorul de pe sub pe sbu, acel diferential sare. Am pus alte doua modele de diferentiale si am aceeasi problema. Stie cineva care ar fi cauza/rezolvarea. Daca pun un disjunctor normal, se comporta tot ca o siguranta sau raman fara protectie la supratensiune? Multumesc!

#2
wwx35

wwx35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 05.01.2007
Parca am citit pe aici pe undeva ca diferentialul trebuie sa fie de 300 mA. Al tau de cat e?

#3
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Protectia diferentiala nu influenteaza comportamentul sigurantei normale. Asa ca, daca problema ta e data de un curent rezidual, probabil ca un MCB normal nu va mai declansa. Dar nu asta e rezolvarea, ci detectarea si eliminarea scurgerii de curent.
PS: Disjunctorul "normal" nu te protejeaza la supratensiune, ci la supracurent.

#4
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 02.08.2021
Pana acum facea așa?
E o problemă cu aceste diferențiale fiindcă au un sens de intrare si unul de ieșire.
Pune o siguranță normala la invertor, iar diferențialul dupa invertor, înaintea circuitelor din casă.

Edited by Valy_User, 06 June 2023 - 12:24.


#5
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 26.11.2006

 wwx35, on 06 iunie 2023 - 12:00, said:

Parca am citit pe aici pe undeva ca diferentialul trebuie sa fie de 300 mA. Al tau de cat e?
Ultimul luat are 300mA dar degeaba.

 Valy_User, on 06 iunie 2023 - 12:20, said:

Pana acum facea așa?
E o problemă cu aceste diferențiale fiindcă au un sens de intrare si unul de ieșire.
Pune o siguranță normala la invertor, iar diferențialul dupa invertor, înaintea circuitelor din casă.
A facut asa de la primul diferential. Am diferential dupa invertor dar voiam sa protejez si invertorul de socuri de curent.

 Don_Costica, on 06 iunie 2023 - 12:17, said:

Protectia diferentiala nu influenteaza comportamentul sigurantei normale. Asa ca, daca problema ta e data de un curent rezidual, probabil ca un MCB normal nu va mai declansa. Dar nu asta e rezolvarea, ci detectarea si eliminarea scurgerii de curent.
PS: Disjunctorul "normal" nu te protejeaza la supratensiune, ci la supracurent.
Scuze de intrebarea de novice dar sunt dornic sa invat, care e diferenta dintre supratensiune si supracurent?
Daca invertorul scapa curent inapoi, nu am cum sa rezolv problema.

Edited by johnnydanut, 06 June 2023 - 12:47.


#6
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 02.08.2021

 johnnydanut, on 06 iunie 2023 - 12:42, said:




A facut asa de la primul diferential. Am diferential dupa invertor dar voiam sa protejez si invertorul de socuri de curent.
Cel mai bun este un descarcator, dar trebuie o împământare serioasă. Descarcator conectat direct la reteaua de curent.
Si un releu de protecție la supratensiune.
Diferentialul nu prea protejează la socuri de curent. Este bine sa il pui doar pentru circuitele din casă.
Nu prea ai cum sa pui diferențial pentru ceea ce bagi în rețea.

Supratensiune inseamna xa tensiunea pe care ți-o da reteaua este prea mare. Adica in loc de 230V iti da de exemplu 270V.
Supracurentul inseamna ca tragi prea mut din rețea/priza.

Ce înseamnă ca scapă curent inapoi?

Edited by Valy_User, 06 June 2023 - 12:51.


#7
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 26.11.2006

 Valy_User, on 06 iunie 2023 - 12:46, said:


Cel mai bun este un descarcator, dar trebuie o împământare serioasă. Descarcator conectat direct la reteaua de curent.
Si un releu de protecție la supratensiune.
Diferentialul nu prea protejează la socuri de curent. Este bine sa il pui doar pentru circuitele din casă.
Nu prea ai cum sa pui diferențial pentru ceea ce bagi în rețea.
Impamantare serioasa poate fi cea pe care o am cu 3 tarusi si platbanda galvanizata pana la 2m de tablou? Nu am posibilitatea sa o masor.
Am incercat si cu tratarea nulului dar nu s-a rezolvat.

Edited by johnnydanut, 06 June 2023 - 12:50.


#8
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 02.08.2021

 johnnydanut, on 06 iunie 2023 - 12:49, said:


Impamantare serioasa poate fi cea pe care o am cu 3 tarusi si platbanda galvanizata pana la 2m de tablou? Nu am posibilitatea sa o masor.
Am incercat si cu tratarea nulului dar nu s-a rezolvat.
Trebuie echipament profi ca sa o masori. Dar cred ca este ok.
Posibil sa se fi montat deja descarcator la montarea invertorului.
Dar trebuie pus si unul pe rețea, nu doar pe panouri.

Edited by Valy_User, 06 June 2023 - 12:54.


#9
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 26.11.2006

 Valy_User, on 06 iunie 2023 - 12:46, said:

Ce înseamnă ca scapă curent inapoi?
Am citit si eu ca uneori se comporta ca un ongrid si pentru cateva milisecunde se intoarce ceva curent in retea.

#10
clamx

clamx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 09.05.2010

 johnnydanut, on 06 iunie 2023 - 11:54, said:

Salut! Am un sistem fv cu invertor mppsolar 5048gk si 5 panouri×445w cu impamantare conforma. Intre retea si invertor am un diferential de 63A si in momentul cand trec invertorul de pe sub pe sbu, acel diferential sare. Am pus alte doua modele de diferentiale si am aceeasi problema. Stie cineva care ar fi cauza/rezolvarea. Daca pun un disjunctor normal, se comporta tot ca o siguranta sau raman fara protectie la supratensiune? Multumesc!
Salut. Am avut aceeasi problema cu 2 invertoare growatt instalate in paralel. Eu aveam o siguranta diferentiala de 300mA si imi sarea cand voia sa faca trecerea pe retea.
Cei de la Growatt mi-au spus ca inaintea invertorului nu se poate monta un diferential pentru ca acesta va sari.
Solutia in cazul meu: am facut cerere la distribuitor si au inlocuit diferentiala cu o bipolara. Diferentiala sare cand detecteaza o diferenta de curent mai mare de 300mA intre L si N.

#11
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 26.11.2006

 clamx, on 06 iunie 2023 - 13:16, said:


Salut. Am avut aceeasi problema cu 2 invertoare growatt instalate in paralel. Eu aveam o siguranta diferentiala de 300mA si imi sarea cand voia sa faca trecerea pe retea.
Cei de la Growatt mi-au spus ca inaintea invertorului nu se poate monta un diferential pentru ca acesta va sari.
Solutia in cazul meu: am facut cerere la distribuitor si au inlocuit diferentiala cu o bipolara. Diferentiala sare cand detecteaza o diferenta de curent mai mare de 300mA intre L si N.
Poti sa-mi spui ce model de bipolara ai? Sunt atatea modele ca nu stiu ce e potrivit.

#12
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 02.08.2021

 johnnydanut, on 06 iunie 2023 - 13:29, said:


Poti sa-mi spui ce model de bipolara ai? Sunt atatea modele ca nu stiu ce e potrivit.
ce înseamnă pentru tine potrivit?
Trebuie sa respecți amperajul corect, in rest trebuie sa fie de la un producator ok, nu cea ma ieftina.
Un ETI, Scheinder, Merlin Gerin, Legrand, ABB, etc.
Bine, la aia de dinaintea contorului in principiu nu ai cum sa alegi, ce-ti pun aia aia e.

Edited by Valy_User, 06 June 2023 - 13:35.


#13
clamx

clamx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 09.05.2010
Inainte aveam un EATON 32A, 300mA instalata odata cu BMPT-ul.
Voiau sa-mi instaleze tot EATON dar i-am rugat sa-mi puna de la ETI (aveam eu ramasa de la alt proiect).
Dar cum a zis si valy, trebuie sa respecti amperajul si sa optezi pentru un brand cu renume.

#14
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 10.04.2006
Si eu am avut un RCBO ETI pe intrarea invertorului si sare cand trece pe retea. Din ce am citit problema este la cam toate invertoarele si recomandarea producatorilor este sa nu fie nimic diferential (RCB, RCCB, RCD, RCBO) pe intrare, doar MCB. Probabil exista RCD-uri mai putin sensibile dar atunci oricum nu te mai protejeaza. Acum am un MCB de 20A.

#15
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 26.11.2006

 clamx, on 06 iunie 2023 - 13:45, said:

Inainte aveam un EATON 32A, 300mA instalata odata cu BMPT-ul.
Voiau sa-mi instaleze tot EATON dar i-am rugat sa-mi puna de la ETI (aveam eu ramasa de la alt proiect).
Dar cum a zis si valy, trebuie sa respecti amperajul si sa optezi pentru un brand cu renume.
BMPT-ul meu e pe stalp, la 100m de casa si nu stiu daca acolo am diferential caci aia nu sare niciodata doar ca am mai pus una si in panoul de sigurante si aia-mi face probleme. E posibil ca cea de pe stalp sa fie prea departe ca sa o influenteze invertorul?

#16
clamx

clamx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 09.05.2010
Daca nu e diferențială, atunci nu are de ce să îți sara. Distanta nu are treabă, funcționalitatea e aceeași.

#17
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Si totusi, nu e ceva normal sa iti sara siguranta diferentiala!
Inlocuirea sa cu o siguranta magneto termica nu e o solutie, e o peticire de moment.
Acolo e pericol de electrocutare.
La Fronius arata clar ca trebuie sa pui diferential mai mare de 100mA.

#18
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,208
  • Înscris: 17.03.2009

 johnnydanut, on 06 iunie 2023 - 11:54, said:

Salut! Am un sistem fv cu invertor mppsolar 5048gk si 5 panouri×445w cu impamantare conforma. Intre retea si invertor am un diferential de 63A si in momentul cand trec invertorul de pe sub pe sbu, acel diferential sare. Am pus alte doua modele de diferentiale si am aceeasi problema. Stie cineva care ar fi cauza/rezolvarea. Daca pun un disjunctor normal, se comporta tot ca o siguranta sau raman fara protectie la supratensiune? Multumesc!
Inainte de a trece pe invertor  opreste intrerupatorul general din tabloul casei(opresti alimentarea),daca la fel se intampla cel mai probabil ai izolatia strapunsa a cablurilor,cel de la bmpt la casa, sau de la invertor la cablul bransamentului,trebuie sa chemi pe cineva cu un tester pentru testarea rezistentei de izolatie a cablurilor electrice.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate