Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

romane românești bune scrise după 1989

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
obilici

obilici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 08.05.2009
Cam ce romane „mari” s‑au scris după 1989 în românește? Să zicem comparabile cu „Enigma Otiliei” și „Patul lui Procust”. Sau măcar rezonabil de bune.

Sigur că astfel de evaluări sinteze subiective, pînă la urmă totul e subiectiv în domeniul umanist, nu poți demonstra că Shakespeare e mare, pentru unii oameni poate fi un pigmeu și nu înseamnă că poți demonstra în vreun fel ca se înșală. Dar înțelegeți ideea.

Mulțumesc pentru orice sugestii.

#2
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 03.02.2010
Dacă mari e in ghilimele, ar fi "Flash-uri din sens opus" sau "Suge-o, Ramona!".

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,166
  • Înscris: 13.03.2017
Mai nimic in afara de (probabil) ORBITOR al lui Cartarescu
Ceva de la Ion Ioanid sau Andrei Plesu - mai mult jurnale si ... cam atat

In rest ... ejaculari mintale pentru snowflake generation

#4
obilici

obilici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 08.05.2009

View Postlely, on 06 iunie 2023 - 11:37, said:

Dacă mari e in ghilimele,...

Am crezut că „mari” în sensul de „foarte bune” necesită ghilimele, altfel ar fi putut cineva să se refere la numărul de pagini sau altă trăsnaie. Dar precizez acum că prin „mari” mă refer la calitatea lor deosebită, pe care chiar cred că o au „Enigma Otiliei” și „Patul lui Procust”. Chiar și „Cel mai iubit dintre pămînteni”, deși autorul a trebuit să se autocenzureze în privința aspectelor politice.

#5
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 12.03.2010
Bre, noi nu avem traduceri bune (unde trebuie sa fii un pic si de scriitor si unde ai povestea pe tava) si tu vrei romane bune? Adica, mai intii trebuie sa ai povestitori, si pe urma sa ai pretentia sa ai scriitori.

#6
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,479
  • Înscris: 05.04.2023
Eu cred ca scriitura e un mestesug pe cale de disparitie din cauza netului.
In lumea de azi bunul gust se prizeaza in formate mici, de cateva minute, ca nu cumva sa suprasolicite neuronul si asa dezbinat de multitudinea excitantilor aflati la tot pasul.
Doar memoria pe termen scurt mai e relevanta, cat timp avem la dispozitie imediat informatia cautata, la doua clicuri distanta. Multi au ajuns sa nu poata pune cap la cap mai multe idei simple pentru a trage o concluzie. Iar tu vrei sa isi saboteze confortul mental cu un roman?

#7
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,562
  • Înscris: 12.06.2010

View Postobilici, on 06 iunie 2023 - 11:07, said:

Cam ce romane „mari” s‑au scris după 1989 în românește? Să zicem comparabile cu „Enigma Otiliei” și „Patul lui Procust”.
Comparabil ar fi Scrinul negru, dar nu e scris dupa '89. Mie mi-a placut mai mult decat Enigma Otiliei. Sincer nu cred ca a aparut ceva dupa '89 de de calibrul asta.

#8
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 01.05.2006
Igor Bergler

Scriitorul roman cel mai bine vandut dupa revolutie si singurul tradus in peste 30 de tari!
Are o serie de 3 carti recente, un fel de mystery/thriller istoric in stilul lui Dan Brown, cu un personaj principal pe nume Charles Baker(!), care au un succes fenomenal.
La citire se simte ca nu e un scriitor experimentat, mai are cateva stingacii, dar pe ansamblu sunt bune, merita citite.
Ma mir ca n-ati auzit sau citit.

#9
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 16.12.2011

View Postdanaciu, on 06 iunie 2023 - 14:45, said:

Igor Bergler

Scriitorul roman cel mai bine vandut dupa revolutie si singurul tradus in peste 30 de tari!
Are o serie de 3 carti recente, un fel de mystery/thriller istoric in stilul lui Dan Brown, cu un personaj principal pe nume Charles Baker(!), care au un succes fenomenal.
La citire se simte ca nu e un scriitor experimentat, mai are cateva stingacii, dar pe ansamblu sunt bune, merita citite.
Ma mir ca n-ati auzit sau citit.
Corect !
Si proza umoristica foarte buna de acdelasi autor !Attached File  teaca.jpg   272.92K   14 downloads

#10
BbVv

BbVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 16.02.2019
Îndrăznesc să cred că nu ați cititPetru Dumitriu - Cronică de familie (3 volume)”, pentru că ar fi interesant să faceți comparație cu acest roman.

Cred că după 1989 nu s-a scris nimic mai bun decât asta.

#11
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,030
  • Înscris: 08.01.2021
Eu l-am citit și sunt de acord că-i peste "programa școlară" gen Enigma Otiliei.

Pe de alta parte mie îmi plac și o parte din scriitorii contemporani (dincolo de Cărtărescu). Unii complet duși cu pluta, sunt de părere că nu există genuri minore.

#12
nerva

nerva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.02.2007
Printre romancierii anilor 2000 trebuie mentionat si Radu Pavel Gheo. Am citit si va recomand sa cititi "Noapte buna copii" si "Disco Titanic".

In primul este vorba de un grup de prieteni al caror destin este urmat de a lungul timpului incepand cu perioada copilariei si tineretii petrecute in zona Banatului, inainte de 1989, fuga in Iugoslavia, viata in Statele Unite ale Americii si terminandu-se cu reintoarcea si regasirea lor in Romania sfarsitului anilor '90 inceputul anilor 2000.
Romanul are susupans, o sa va tina conectati la actiunea, genul de carte pe care nu o lasi jos din mana.

"Disco Titanic" incepe cu povestea unui adolescent (Vlad Jivan) din Timisoara care si-a petrecut concediul cu parintii inainte de '89 in Iugoslavia, mai precis la Split, pe coasta dalmata, in Croatia de azi. Acolo se imprieteneste cu niste tineri localnici, baieti/fete, merg la Disco Titanic unde are loc un incident cu un soldat in termen din JNA (Armata Federala Iugoslava). Soldatul moare. Vin anii 2000 adolescentul de atunci devine om la casa lui, in Timisoara, cu sotie scriitoare si copil. Moartea acelui soldat il bantuie, ii apare imaginea lui cand se intorcea intr-o seara cu masina acasa. Decide sa se intoarca in concediu la Split unde se reintalneste cu vechii prieteni,deapana amintiri despre destramarea Iugoslaviei, despre ce au mai facut in atatia ani. Se petrece iar un incident cu "fantoma" acelui soldat dar victime sunt copiii adolescentilor de atunci.

#13
obilici

obilici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 08.05.2009

View PostBbVv, on 06 iunie 2023 - 16:57, said:

Îndrăznesc să cred că nu ați cititPetru Dumitriu - Cronică de familie (3 volume)”, pentru că ar fi interesant să faceți comparație cu acest roman.

Ba da, am citit „Cronică de familie”. Mi se pare foarte reușit, deși a trebuit să se împace cu lipsa libertății de exprimare și a prezentat clasa avută în tonuri mai întunecate decît realitatea (dar nu foarte mult mai întunecate). Chiar mă gîndisem să îl dau drept exemplu de roman „mare”.

La Rebreanu mi‑au plăcut tote romanele — cîteva capodopere, iar celelalte oferind o lectură agreabilă și chiar mai mult.

Un roman‑frescă socială, puțin cunoscut din cîte îmi dau seama, e „Ochii strigoiului” al lui Cezar Petrescu. Societatea românească stătea prost la sănătatea morală și înainte de război. În general, romanele lui Cezar Petrescu mi s‑au părut captivante, dar fără să fie niște capodopere.

View Postnerva, on 06 iunie 2023 - 17:56, said:

Printre romancierii anilor 2000 trebuie mentionat si Radu Pavel Gheo. Am citit si va recomand sa cititi "Noapte buna copii" si "Disco Titanic".

Da, „Noapte bună, copii!” mi s‑a părut reușit. Nu știu dacă la nivelul „mare”.

#14
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 17.08.2022
Recomand,
Cartea şoaptelor, de Varujan Vosganian
Editura Polirom, Iaşi, 2009


Attached File  Coperta-197x300.jpg   15.27K   1 downloads

Scriind cronica comunitatii armenesti din Romania, Varujan Vosganian creaza in ‘Cartea Soaptelor’  o descriere a societatii si istoriei romanesti, care in perioda in care se petrec povestile eroilor sai, trece prin prea scurta perioada de relativa democratie si prosperitate de dupa intregirea frontierelor, prin convulsiile extremismului nationalist, dictaturile succesive si razboiul, ocupatia si caderea sub controlul celei mai indelungate dictaturi din istoria Romaniei – cea comunista.

Soaptele copilariei lui Vosganian sunt soaptele fricii de urechile vecinilor sau ale informatorilor, sunt soaptele care transmit o istorie prea cumplita pentru a fi povestita cu voce tare, sunt soaptele pe care mortii le trimit marturie de pe celelalte taramuri.

La peste 500 de pagini Cartea soaptelor este neasteptat de usor de citit. Secretul consta in puterea de evocare a autorului, in minutiozitatea si veridicitatea descrierilor care readuc la viata societatea armeana.
Scrisa intr-o frumoasa limba romaneasca se ataseaza spatiului spatiu cultural comun.

Cartea soaptelor

Edited by vio69c, 07 June 2023 - 05:54.


#15
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 17.08.2022
PS
cred ca subiectul trebuie cuplat cu celalalt, identic :

S-au scris romane cu adevarat bune dupa 1989

#16
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,838
  • Înscris: 25.12.2016
Un roman bun (poate cel mai bun), scris dupa '89 - Amantul colivăresei de Radu Aldulescu

#17
Legolas01

Legolas01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 14.05.2023
Mie imi place scriitura lui Doina Rusti si chiar iti recomand doua dintre cartile publicate de domnia sa, respectiv "Lizoanca la 11 ani" si "Ciudatenii amoroase din Bucurestiul fanariot".

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate