Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Garnitura usa Masina Splat BEKO HTV8733XS0

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 21.01.2011
Salutare
Detin o masina de spalat BEKO HTV8733XS0.
Garnitura de la usa de incarcat/descarcat rufe s-a stricat. practic s-a rupt o bucatica din ea si nu mai asigura etansarea si curge apa din masina in procesul de spalare.

Problema mea este ca gasesc garnitura de schimb la niste preturi infioratoare (280 de lei ... adica aprox 18% din valoarea masinii noi) adica doar piesa in sine fara montaj, ceea ce mi se pare ... extrem de mult.

Aveti idee unde as putea gasi o astfel de garnitura la niste preturi mai umane?

Multumesc

#2
GTDONE

GTDONE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 21.06.2012
Garnitura are cod reper Beko/Grundig/Arcelik 2856910200, pretul gasit de tine este putin spre sfera superioara de pret dar sa nu te astepti sa gasesti mult mai ieftina.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,486
  • Înscris: 30.08.2006
Incearca sa o repari cu silicon sanitar sau poliuretan. Aplici niste banda de mascare si zona rupta o umpli cu silicon. Cu un cutter ajustezi la suprafata si ar trebui sa fie ca noua.
https://beta.dedeman...80-ml/p/6021698
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/D-QDg9KTaxs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 06 June 2023 - 09:04.


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Mai ... aia nu cumva este masina de spalat cu uscator ?
La alea preturile pieselor de schimb sunt cam duble Posted Image

¯\_(ツ)_/¯

#5
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 09.09.2005
https://m.olx.ro/oferte/q-2856910200/

#6
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,182
  • Înscris: 08.12.2006
eu nu pot sa imi imaginez...cum naiba sa rupi garnitura aia , doar daca nu ai tras cu foarte mare forta de ea, sau nu a muscat -o cainele. cum naiba poti sa rupi o asemenea garnitura?

In fine, sa revenim la subiect...nu vad sa gasesti piese de schimb after market, decat originale. poate nu direct de la Beko, dar de la un alt distribuitor, preturilevor fii asemanatoare, poate cu foarte putin mai mici. Oricum, e o piesa ce se strica/inlocuieste extrem de rar, nu ii vad pe multi sa le aibe pe stoc.

Edited by cuculea, 06 June 2023 - 21:21.


#7
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 21.01.2011
Poti sa-ti imaginezi in felul urmator:
S-au pus la spalat haine cu fermoar sau ceva de genul asta. Nu mai tin minte ca treaba dureaza de vreo 6 luni (dupa spusele sotiei, iar eu pana acum n-am reparat treaba :) )

Din ceea ce am vazut dupa cele intamplate fermoarul s-a agatat intr-un anumit fel, s-au incolacit hainele, s-a prins de "ceva" si in urmat tuturor rasucirilor s-a sectionat/rupt garnitura.

#8
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,182
  • Înscris: 08.12.2006
da...ma rog...nu prea e plauzibila explicatia ta, eu personal, mi-e greu sa cred ca niste fermoare au putut rupe o garnitura de genul, dar in fine, nu treuie eu sa cred nimic, tu stii mai bine...oricum o garnitura de genul, nu o rupi nici prin forta bruta daca tragi de ea, prea usor. Eu am incercat odata sa scot una de pe siguranta aia circulara din interior....m-am chinuit d em a luat naiba, si crede ma am tras foarte tare de ea si nu s a rupt. In fine...tu stii ma ibine, e prima data cand aud ca cineva a reusit sa rupa o granitura de genul doar prin simpla spalare a unor haine fie ele sicu fermoar.

#9
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 21.01.2011
Ai citit cu atentie ce am scris?
mai scriu o data "fermoarul s-a agatat intr-un anumit fel, s-au incolacit hainele, s-a prins de "ceva" si in urmat tuturor rasucirilor s-a sectionat/rupt garnitura."

crezi ce doresti...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate