Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Recomandare masina de taiat faianta/gresie manuala (gen ghilotina).

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Nu am montat pana acum faianta/gresie asa ca am experienta zero.

Am nevoie de o masina de taiat faianta/gresie manuala (gen ghilotina) iar piata este plina de marci/modele si specificatii tehnice unele mai bombastice ca altele...
Am pus ochii pe un model cu lungimea de 800mm care poate taia placi de grosime maxima 16mm, are mai multe specificatii pe care le-am intalnit la masinile profesionale si un pret de ~400 RON.
Din pacate figureaza ca are o greutate de 15 kg !!! Iar importatorul nu raspunde la telefoane sau email... genul ghost.
Am fost in mai multe magazine de bricolaj (offline) si am studiat (inclusiv) ridicat putinele modelele (alte modele/marci decat cel specificat) aflate pe stoc de 800mm insa toate erau cu mult mai usoare (~6,4 kg.) insa erau cu baza din aluminiu.

Voi ce aparate folositi ce lungime in mm si ce greutate au ?

La ce alte specificatii tehnice ar trebui sa fiu atent ?

Mersi.

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,936
  • Înscris: 28.10.2006
Vrei sa profesezi in domeniu sau e o chestie DIY, hobby?
Daca e vorba sa-ti montezi tu gresia/faianta, io zic ca e mai ieftin sa foloseti un flex(polizor unghiular) cu disc diamantat (uscat sau umed, dupa grosimea placii).
Daca esti meserias la manuirea flexului, dai flit la masinile de taiat "ceramice".
Plus ca poti taia si "cu colt" sau "cu unghi".
Daca e PROFI, iei o masina adevarata, dar sa iei si 2-3-4 cutii de gresie/faianta sa exersezi, ca nu e chiar asa de simplu!

#3
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Regim hobby in mod clar nu sunt interesat sa profesez ! Pe de alta parte nu vreau sa-mi cumpar o pocnitoare care nu poate taia placi ca sunt prea dure...
Am cumparat deja disc diamantat pentru ceramica... insa problema principala este ca face mult praf, galagie si este mult mai lent decat o ghilotina.
Nu ma intelege gresit... imi este necesar si discul insa pentru anumite decupaje mai complicate (mari) unde nu se poate folosii o carota.
De exemplu o sa fiu nevoit sa decupez in mijlocul placii cu flexul lacasul pentru cuva unei chiuvete de bucatarie + racorduri baterie... lucrare care presupun ca ar fi imposibila cu o ghilotina...
Hai sa revenim la topicul cu ghilotina... poate ai ceva sfaturi practice...

Edited by dagobar, 05 June 2023 - 19:14.


#4
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,649
  • Înscris: 13.11.2006
Eu folosesc o masina electrica, are cuva cu apa si nu face praf deloc, este mica si isi face treaba la ce am nevoie in casa.
Am si manuala, cu baza de aluminiu dar nu o mai folosesc de mult timp.
Pentru gauri in interiorul faiantei, sa iti iei freze diamantate, sunt de toate marimile.

Ceva asemanator am eu :

https://www.ebay.de/...RbCczMlAUgl1Sw2

#5
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

View Postdagobar, on 05 iunie 2023 - 19:12, said:

Regim hobby in mod clar nu sunt interesat sa profesez ! Pe de alta parte nu vreau sa-mi cumpar o pocnitoare care nu poate taia placi ca sunt prea dure...
Am cumparat deja disc diamantat pentru ceramica... insa problema principala este ca face mult praf, galagie si este mult mai lent decat o ghilotina.
Nu ma intelege gresit... imi este necesar si discul insa pentru anumite decupaje mai complicate (mari) unde nu se poate folosii o carota.
De exemplu o sa fiu nevoit sa decupez in mijlocul placii cu flexul lacasul pentru cuva unei chiuvete de bucatarie + racorduri baterie... lucrare care presupun ca ar fi imposibila cu o ghilotina...
Hai sa revenim la topicul cu ghilotina... poate ai ceva sfaturi practice...
Productivitatea pe primul locPosted Image

#6
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
@DY2
Sa inteleg ca este important sa aiba baza din aluminiu vis-a-vis de greutate ?
Din cate stiu eu aluminiu este un material destul de moale... nu ai avut probleme sa se indoaie ?
Ce greutate are masina ta ?

#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,295
  • Înscris: 08.02.2011
Singura chestie ce conteaza la o masina din aia cu ghilotina este piatra. Unele sunt dure, altele sunt din rahat si nu taie.

#8
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Ok, ce specificatii tehnice ar trebuii sa aiba "piatra" (sau rola de taiere) ca sa stiu ca este buna ? Pana la urma cel mai probabil o sa o cumpar online asa ca nu am cum sa o testez in magazin... in plus poate rola taie bine doar primele x placi... adica se toceste prematur...
Am vazut ca la unele modele exista role de schimb... unele sunt din titaniu, carbon, e.t.c. precum si diferite marimi...

Edited by dagobar, 05 June 2023 - 19:47.


#9
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,649
  • Înscris: 13.11.2006

View Postdagobar, on 05 iunie 2023 - 19:38, said:

@DY2
Sa inteleg ca este important sa aiba baza din aluminiu vis-a-vis de greutate ?
Din cate stiu eu aluminiu este un material destul de moale... nu ai avut probleme sa se indoaie ?
Ce greutate are masina ta ?
La aia fixa am taiat faianta usoara, nu stiu ce greutate are, nu am chef sa o caut prin magazie acum.
Daca te sperie o masina ca se defecteaza, ia una de mana de la bosch, in stil clasic, model Bosch PTC1, am si modelul ala si este excelent.

https://www.obi.de/m...ptc-1/p/3556503

#10
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,649
  • Înscris: 13.11.2006

View Postdagobar, on 05 iunie 2023 - 19:45, said:

Ok, ce specificatii tehnice ar trebuii sa aiba "piatra" (sau rola de taiere) ca sa stiu ca este buna ?

Piatra sa fie de calitate :D

Am fost sa caut prin magazie, am gasit doar baza bosch PLS 300 pe care tai orice, de la parchet la gresie, am gasit si bosch PIC1 si am testat pe o gresie de 9 mm sa vad daca mai taie si totul este ok.

[ https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/351351058_1860860564299206_2533899618208021632_n.jpg?_nc_cat=103&ccb=1-7&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=XO7tICNaxPsAX8rDOuP&_nc_ht=scontent-fra3-1.xx&oh=00_AfCaCxalK4xGrJuq3NyWcIAgcCuc3amNKaBVAWCBFTTBtQ&oe=6482667C - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://scontent-fra5-2.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/351341898_790138842504444_1902411625384064209_n.jpg?_nc_cat=109&ccb=1-7&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=VT02Kzpa-VIAX-Vvb8o&_nc_ht=scontent-fra5-2.xx&oh=00_AfBhtgE14ptGwskr0j5RBNNKJVRTuCyBNTKFtnpC9BWaUg&oe=6483A72D - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/351775586_291984856604964_5632590494742718950_n.jpg?_nc_cat=104&ccb=1-7&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=LUCvg9hwAJgAX9vlj6k&_nc_ht=scontent-fra3-1.xx&oh=00_AfC_L7WJsCSYDXivvAyFqG_nl_vsdrmtY6eu6-Ixqa0LGg&oe=64839ADC - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011
Omorîți omul, de-a dreptul 😁
El este începător, nu pricepe, voi, îi spuneți despre avioane, că deh, experți.

Dragă @dagobar, vezi din astea două, ce te aranjează, cauți pe net după cod, așa afli distribuitorii și prețurile.

Attached Files



#12
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,649
  • Înscris: 13.11.2006
Ce avioane, la 20 euro kitul de taiat manual :D

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
eu am o chinazire taie rapid dar nu drep, tot timpul face un arc de cerc.
(ma rog i-am schimbat rotita cu una buna)

pe vremuri erau la mare pret sigma, am folosit doua zile una, era un ozn.

#14
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 23.12.2015
Nu sunt profesionist, dar am trecut prin asa ceva si cred ca pleci de la o premisa gresita. Intai ar trebui sa alegi faianta/gresia care-ti place si apoi sa alegi sculele. N-are nici un sens sa cumperi masina care taie faianta/gresia de 80 cm daca tu o sa iei faianta de 45 cm Daca cumperi gresie portelanata o sa-ti trebuiasca ceva mai serios si un disc special pentru gresie portelanata. Nu cred ca flexul e un substitut pentru o masina de taiat gresie. Faiantarii profesionisti folosesc mai multe masini de taiat gresia ce costa in jur de $500 in functie de tipul gresiei. Iti poti face o idee vizionand

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/i3yEhnTX6iY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu am cumparat o masina de taiat faianta Raider de la Leroy Merlin, dar nu sunt incantat de ea. La ceva vreme am vazut una la Bricodepot si mi-a placut mai mult. Raider-ul n-are brate (eu a trebuit sa folosesc ceva lemne ca sa sprijin placa de faianta).

#15
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 01.09.2021
99 % din tăieturi  devin ascunse, pentru o  lucrare nu prea merita achiziția.  Oricum, la sifonul de pardoseala de exemplu, unde e vizibil, tot cu flexul va trebui sa decupezi.

#16
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
@crisstonne
Echipamentul DeToolz este cel la care m-m referit deja si are 15/17 kg. greutate NET/BRUT si un importator care nu raspunde la telefoane in timpul orarului de lucru si nici la email-uri.
Echipamentul INGCO are o greutate de 11,50 kg. si o sa caut review-uri ale utilizatorilor despre el.

@DY2
"Piatra sa fie de calitate" nu este o specificatie tehnica ci doar o comparatie cu... o alta piatra (neprecizata) de proasta calitate Posted Image
Oricum in ofertele bombastice in mod suspect nu am gasit echipamente unde sa fie precizat ca au o piatra de proasta/slaba calitate ca sa le pot diferentia Posted Image

@vladut01
Vreau sa-mi cumpar un echipament versatil pe care sa il pot refolosii, nu o jucarie (aka cosumabila) care nu poate taia faiata/gresia pentru ca este prea dura.
La aprtamentul actual urmeaza sa cumpar gresie/faianta de 45x45cm sau 60x60cm in functie de ce oferta convenabila o sa gasesc la momentul achizitiei insa vreau sa pot refolosii echipamentul si la casa pe care urmeaza sa mi-o construiesc.

Pana acum am urmatoarele specificatii tehnice intocmite de mine pe care le puteti contesta sau adauga:
1. Rola de taiere (aka cutit) detasabila fiind un consumabil. Nu taie ? Este inutila ! (din pacate nu am inca specificatii tehnice)
2. Culisarea pe rulmenti cu bile pentru taiere (inutil pentru Popey marinarul)
3. Baza din aluminiu daca nu vrei sa folosesti echipamentul si pe post de haltera.
4. Dimensiunea de taiere >610mm si <700mm avand in vedere ca nu o sa folosesc placi mai mari de 61x61 cm
5. Un buget de maxim 500 RON pentru ca nu sunt milionar (inca nu am gasit lozul cel mare pe strada pe jos insa il caut in continuare)

Ce parere aveti de Strong Strend Pro 650 mm, cu rola taietoare din titan ?
Revieurile vad ca sunt bune, are o greutate de 6 kg. rola care se schimba...

Din ce observ eu rolele de taiere au 3 dimensiuni date in mm (ex. 22x6x2mm) ce relevanta tehnica au ?

Attached Files


Edited by dagobar, 06 June 2023 - 07:15.


#17
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,295
  • Înscris: 08.02.2011
Strend Pro ala il am si eu, am intalnit un lot de gresie ce efectiv nu se putea taia, doar zgaria smaltul pe suprafata si atat.   Noroc cu faptul ca am avut cateva cutii din alt lot mai vechi din aceeasi gresie, acela se taia usor.  Daca o cumperi, poate ar fi bine sa iei si rola de schimb, eu nu am luat.

In ordinea duritatii ar fi asa:

faianta ( cel mai usor de taiat )

gresie glazurata ( unii o numesc gresie de interior )

gresie portelanata ( unii ii spun de exterior, eu numai din asta folosesc chiar si la interior, dar e si cea mai dura )

#18
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Initiator, in orice leroy ai posibilitatea sa inchiriezi orice scula. Dar sunt si alte firme de unde poti inchiria ce-ti doresti. Nu are niciun rost sa cumperi ceva ce nu o sa mai folosesti pe urma.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate