Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Retea casa (5 Tv + 6 camere IP +alte echipamente)

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,071
  • Înscris: 27.10.2007
Caut sfaturi/propuneri pentru conexiunea la net a echipamentelor dintr-o casa cu doua nivele, cablata deja, unde vor fi legate pe fir:
- cel putin 5 televizoare;
- 6 camere IP de 4 MP + NVR (Dahua);
- 2 alarme (efractie +incendiu). acestea sunt cablate separat, evident, dar probabil vor trebui si ele legate la net;
- 3 termostate WIFI care se leaga pe retea (Salus RT310i);
Pe wifi vor fi cel putin 4 telefoane si 2 laptopuri.
Internet de la Digi, cu router ZTE H3601.

Schema propusa a retelei ar fi cea din poza, dar accept orice sugestie.
Attached File  schema retea.png   55.13K   84 downloads

varianta ieftina:
-  router de la Digi cu functie de mesh ZTE H3601;
-  switch cu management TP LINK 8 porturi, Gigabit (TL-108E);
- switch fara management TP LINK  8 porturi Gigabit (TL-SG108);
- switch fara management TP Link 4 porturi, 10/100 pt termostate  (TP link LS 1005);
- un switch POE 8 porturi Dahua.

2 intrebari:
1. credeti ca routerul ZTE va fi capabil sa gestioneze echipamentele? daca nu, o recomandare de router este binevenita!
2. Switch-ul cu management va separa eficient camerele de restul retelei (ma gandesc la VLAN separat)? daca nu, ce solutie propuneti?

o alta varianta ar fi:
- router separat (Ubiquiti UISP EdgeRouter X), la care sa fie legate:
- mesh TPLINK DECO 3 pack;
- 1 switch 8 porturi gigabit,  fara management de la TP LINK;
- 1 switch 8 porturi POE - Dahua.

orice idee e bine venita.
multumesc.

Edited by strongsss, 05 June 2023 - 14:02.


#2
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Internet gigabit, retea cu router bun + mesh, totul wifi. Fara niciun fir daca poti rezolva camerele de supraveghere sau sa cablezi doar ce nu poti wifi si acolo te bagi cu un switch.
La mine la tara sunt: 5 camere video, o centrala pe gaz, un tv LG, 3 laptopuri, 3 telefoane mobile, o tableta, la care se adauga cand am musafiri pana la alte 10. Nu au fost niciodata probleme. Gigabit cu TpLink AX10 plus mesh cu RE300.
PS. Problema este cum pastrezi totul functional in cazul in care cade curentul si/sau nu ai internet. La mine, odata cu curentul cade si Vodafone... dar merge Orange si Telecom.
PS2. ALea 5 TV-uri nu vor merge niciodata toate odata... eu nu am cablu, totul pe tv e numai streaming, de regula HDR (toate platformele cunoscute minus - de curand - Netflix).

Edited by adip1962, 05 June 2023 - 15:00.


#3
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,071
  • Înscris: 27.10.2007

View Postadip1962, on 05 iunie 2023 - 14:51, said:

Internet gigabit, retea cu router bun + mesh, totul wifi. Fara niciun fir daca poti rezolva camerele de supraveghere sau sa cablezi doar ce nu poti wifi si acolo te bagi cu un switch.
casa e cablata, la fiecare tv e dus fir de net.
nu vreau sa las camerele IP in acelasi VLAN cu restul echipamentelor, din motive de trafic inutil prin toata reteaua (broadcast). camerele vor fi POE.

Quote

PS. Problema este cum pastrezi totul functional in cazul in care cade curentul si/sau nu ai internet. La mine, odata cu curentul cade si Vodafone... dar merge Orange si Telecom.
gasim solutii. intr-o alta locatie, am  pus un router Mikrotik cu fibra RDS, cu backup fibra Orange si cu BackBack-up un stick vodafone, toate echipamentele fiind legate la un UPS destul de mare.  aici insa, beneficiarul (un amic) nu vrea back-up la net.

Quote


PS2. ALea 5 TV-uri nu vor merge niciodata toate odata... eu nu am cablu, totul pe tv e numai streaming, de regula HDR (toate platformele cunoscute minus - de curand - Netflix).
toate nu, dar 3 vor merge destul de des, ca omul are 2 copii si o nevasta. si toti sunt iubitori de tv.

#4
Pafarist

Pafarist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 01.06.2009
Vă salut!
NVR-ul este achiziționat? Dacă nu, se poate lua unul cu switch PoE încorporat și rezolvați cu „izolarea” camerelor IP.
Chiar în cazul NVR-ului fără PoE incorporat, despre ce „broadcast” este vorba? O cameră corect instalată nu comuinică doar cu NVR-ul, caz în care pachetele ar fi izolate în switch-ul PoE? De ce ar face broadcast, dacă nu vorbim de defecte de proiectare/configurare?
Doar întreb!

Pe de altă parte, termostatele nu pot fi conectate în switch-ul gigabit?

Varianta cu „bridge” + router propriu + mesh pare mult mai ok, mai ales că prima variantă nu a atins problema WiFi.
În contextul expus, switch-ul cu management mi se pare puțin cam „overkill”

#5
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,071
  • Înscris: 27.10.2007
Nu a fost cumparat nici un echipament, probabil o voi face pana la finalul saptamanii.
Camerele vor fi IP, Dahua, deoarece mi se par mai simplu de configurat.
E posibil sa fi folosit in mod gresit termenul de "broadcast", dar am avut experiente proaste cu camere IP (cu alte modele, cei drept) care incarcau reteua pana se bloca, motiv pentru care le vreau intr- un VLAN separat.
As vrea un switch separat pt ele, pentru ca nu economisesc prea mult daca iau un NVR cu POE incorporat si pentru ca un switch separat ofera o protectie la fulgere.  Ma gandesc ca moare doar switch-ul, nu tot DVR.
Termostatele se pot infinge oriunde, sunt ultima grija.
Azi m - am tot gandit si varianta cu router propriu + mesh pare mai ok, dar camerele tot vor fi intr-un VLAN separat.

Edited by strongsss, 05 June 2023 - 21:01.


#6
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 09.11.2006
Sa iti zic cum am eu la casa P+1E:
- router RDS cu fibra
- router tp-link propriu (o sa fie schimbat cu un router Forti in viitorul apropiat doar pentru a separa sistemul mesh de restul retelei)
- switch cu management cu 8 porturi (dar nesetat nimic pe el, de asta am avut prin casa)
- fire trase la fiecare tv (dar tot wi-fi merg momentan)
- sistem mesh tp-link
- nvr hik cu 2 camere momentan legate intr-un switch POE care este legat in switchul mare.

Legaturile sunt asa: rds -> tp-link -> switch 8 porturi si de aici ma ramific cu 5 fire la fiecare tv, 1 fir la sistemul mesh, 1 fir care duce intr-o priza pe hol la parter si 1 fir ce duce in switch POE pt NVR.

Dupa ce montez Forti sistemul mesh va fi legat intr-un port si restul in alt port. Pana acum nu am avut probleme de incarcare retea datorita traficului camerelor.

#7
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Camerele mele sunt wifi (niste chinezarii no name, pe care le urmaresc printr-un program de gen icsee cu autentificare pe un server chinezesc). Dar sunt intr-o retea separata, respectiv in cea de guest, pe care am redenumit-o si parolat-o cat de cat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate