Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Studio claims (reclamatii pe teme muzicale)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,479
  • Înscris: 05.04.2023
De la un timp mi-am dat seama ca nu mai pot asculta melodiile asa cum le ascultam odinioara. Le gasesc repede 'chestii' care ma deranjeaza, de exemplu kickul si tomul care e mascat de basul exagerat (808, in principal), bas care nu lasa spatiu si altor sunete, hai poate vreun snare mai pitigaiat ori vreun bell sa mai razbata pana la ureche, insa cam atat auzi, 808 si hihat, cum naiba?

Bine, acum depinde si de genul muzical, nu bagi la drum'n'bass flaut drept lead, insa m-ar interesa si parerea altor romani despre piesele muzicale care le sunt pe plac si care totusi au ceva agasant, nepotrivit, in acompaniament sau in interpretare, ce anume ii enerveaza la melodia respectiva.

Sa curga reclamatiile! :)

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,131
  • Înscris: 30.10.2003
Ce-i aia kick si tom? Ce-i aia snare? Ce-i 808 si hihat?

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,163
  • Înscris: 13.03.2017
Pai asculta-le si tu ca odinioara Posted Image

Fara kick, bas, 808, snare, bell, hihat, flaut si alte d'astea

Nu stiu ce este astea dar sunt de acord dom'le

E chiar enervant Posted Image

Edited by Naijax, 05 June 2023 - 14:24.


#4
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,479
  • Înscris: 05.04.2023

View PostBursul, on 05 iunie 2023 - 14:13, said:

Ce-i aia kick si tom? Ce-i aia snare? Ce-i 808 si hihat?

Scuze de romgleza, am incercat sa avertizez cumva folosirea ei chiar din titlu. Mi se pare mai usor de folosit termenii consacrati din engleza decat sa scriu termenii in romana.

E vorba de percutie, set de tobe acustice cu toba mare, cazan, premier... Cand scrii denumirea in romana te amuza chiar, de zici ca vreau sa fac misto de cineva :) Nu ca mi-ar fi rusine sa scriu in romana, sunt mandru ca stiu sa scriu in romana.

Daca te uiti pe saiturile de specialitate, nici acestia nu se jeneaza in a folosi termenii din engleza, pentru a evita confuziile unora mai putini avizati. Unele piese nici macar nu au prezentata denumirea in romaneste.

#5
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009
Halal manelist
Te diloav te hohauatu Posted Image

#6
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,479
  • Înscris: 05.04.2023
Nu ascult manele, teapa! :D

#7
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,479
  • Înscris: 05.04.2023
Hai sa incep eu cu ceva concret, Miley Cyrus - Flowers.

Voi stiti ce zice tipa acolo in melodie? Numai razbunare si narcisism in capul ei:

ma pot iubi singura mai bine decat cu tine, mi-am cumparat flori, vorbesc singura ore in sir, pot dansa la fel singura mult mai bine

Haidi bre, ma lasi, cum vine asta?

Si s-a ridicat pana la cer cu o audienta uriasa cu asemenea versuri abominabile :)
Stiu, sufera de numai numai din cauza despartirii, dar cum sa iesi cu asa ceva la inaintare?

#8
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009
Bohemian Rhapsody

#9
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,479
  • Înscris: 05.04.2023
Ce-i cu ea, are prea multe parti de zici ca e un intreg album intr-o singura melodie?

#10
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Deep Purple April nu are de-astea.

#11
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,479
  • Înscris: 05.04.2023
Mai bag una.

Dominic Fike - 3 Nights

Ritm beton cu tot ce-i trebuie, echilibrat, linie melodica suparata rau si adecvata bpmului ales, voce adevarata, cu inflexiuni de admirat, refren care-ti face pielea de gaina, numai ca ceva strica echilibrul, parerea mea. E vorba despre background vocals, corul de fundal care il ingana in anumite pasaje pe artist, care tot ii tot da cu 'uuuu-uuuu-uuuu', o chestie idioata bagata la umplutura, ca sa fie acolo...
Am reusit sa extrag behaielile alora si mi-am creat propria versiune (fara sustinerea inutila a vocii) pe care o pot asculta pe deplin multumit. Daca bagau un pad mai leganat asa, poate ca era altceva.

#12
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010
Ai prea mult timp liber. Daca intr-o melodie comerciala tie ti se pare ca percutia mascheaza ceva desi melodia a fost mixata si masterizata la un nivel profesionist, sau esti tu carcotas sau ar trebui sa schimbi castile/boxele la care asculti. Dar la cum tu te iei si de versuri, cred ca esti un rebel neinteles. Fiecare asculta ce ii place. Mie daca imi place melodia, o ascult, nu fac analiza pe versuri. Daca nu imi place melodia, o inchid si pun alta melodie, nu stau sa critic.

#13
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,479
  • Înscris: 05.04.2023
Tocmai ca ajung sa fiu obsedat de anumite melodii, iar acum incep sa le gasesc si nod in papura, inainte (acum vreo 4-5 ani) nu mi se intampla lucrul asta, treceam mai departe dupa cum bine ai spus.

Si la melodiile noi, inca de la prima ascultare prima reactie e sa le gasesc defectele, cred ca nu mai pot asculta nimic :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate