Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Imprimanta micuta recomandari

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#19
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,045
  • Înscris: 16.02.2017
Brother am la muncă si vad ca tine la tavăleală si merită investitia.
Ia totusi in calcul si varianta asta.

#20
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 09.09.2005

View PostYOUR_GOD, on 05 iunie 2023 - 12:11, said:

Am primit ani de-a randul cartuse noi la imprimante si acelea erau pline. De vreo 7 ani asa, nu mai sunt. Noi calculam nr de pagini per cartus. Scoatem text.

te referi la cartuse compatibile. da, ai dreptate, unii chinezi pun mai putin toner -> pagini mai putine. de obicei, de aceea sunt mai ieftine, fac mai putine pagini. incearca de la alt chinez. nu mai luati cel mai ieftin cartus de pe piata.

la cele originale, nu se intampla asa, au mereu aceeasi cantitate de toner.

Edited by serginho, 05 June 2023 - 15:06.


#21
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005

View PostValy_User, on 05 iunie 2023 - 12:04, said:

Iar la o simplă căutare pe youtube cu ”epson counter reset” se pare că sunt mai multe softuri de genul ăla.
E vorba de waste ink pad - locul din imprimantă unde se adună cerneala consumată de procese gen curățarea capetelor, anumite tipuri de imprimări etc. La unele imprimante e un fel de burete, la altele e un rezervor. Cînd imprimanta socotește că s-a umplut îți dă un semn să înlocuiești buretele/rezervorul. Pînă nu faci asta, nu mai imprimă. Poți aduce contorul la zero și imprimanta imprimă din nou dar o faci pe barba ta - după aia nu plîngi dacă te trezești cu mobila și covorul pictate cu cerneală.

View PostYOUR_GOD, on 05 iunie 2023 - 12:11, said:

Am primit ani de-a randul cartuse noi la imprimante si acelea erau pline. De vreo 7 ani asa, nu mai sunt. Noi calculam nr de pagini per cartus. Scoatem text.
Eu vorbeam de cartușele cu care vin imprimantele noi. Așa numitele cartușe starter.

Edited by radunic, 05 June 2023 - 15:06.


#22
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,890
  • Înscris: 02.08.2021

View Postradunic, on 05 iunie 2023 - 15:06, said:

E vorba de waste ink pad - locul din imprimantă unde se adună cerneala consumată de procese gen curățarea capetelor, anumite tipuri de imprimări etc. La unele imprimante e un fel de burete, la altele e un rezervor. Cînd imprimanta socotește că s-a umplut îți dă un semn să înlocuiești buretele/rezervorul. Pînă nu faci asta, nu mai imprimă. Poți aduce contorul la zero și imprimanta imprimă din nou dar o faci pe barba ta - după aia nu plîngi dacă te trezești cu mobila și covorul pictate cu cerneală.

Iar după golire resetarea se poate face doar cu soft-uri dubioase? Sau are și producătorul ceva al lui?
Din ce am văzut service-urile nu prea se bagă la această reparație.

Edited by Valy_User, 05 June 2023 - 15:17.


#23
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,733
  • Înscris: 24.10.2019

View PostValy_User, on 05 iunie 2023 - 15:15, said:

Iar după golire resetarea se poate face doar cu soft-uri dubioase? Sau are și producătorul ceva al lui?

Producatorul a pus counterul respectiv ca sa vanda mai mult.

De ce si-ar da cu stangu'n dreptu'??

Iti vinde eventual o subscriptie lunara.

#24
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,890
  • Înscris: 02.08.2021

View Poststevetlangat, on 05 iunie 2023 - 15:17, said:

Producatorul a pus counterul respectiv ca sa vanda mai mult.

De ce si-ar da cu stangu'n dreptu'??

Iti vinde eventual o subscriptie lunara.
Am văzut și eu clipul lui Dan Cadar de la Zona IT cu imprimanta aia HP.
Se pare că mai nou, după ce cumperi imprimanta mai trebuie să plătești și abonament și neapărat trebuie să fii conectat la cont și la internet.

Mă gândesc că dacă binevoiau ceva producătorii canistra aia se schimba sau curăța la fel de ușor ca un cartuș. Am căutat acum pe youtube și am văzut că la astea mai profi așa este.

Edited by Valy_User, 05 June 2023 - 15:34.


#25
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,859
  • Înscris: 05.07.2007

View Postradunic, on 05 iunie 2023 - 15:06, said:

E vorba de waste ink pad - locul din imprimantă unde se adună cerneala consumată de procese gen curățarea capetelor, anumite tipuri de imprimări etc. La unele imprimante e un fel de burete, la altele e un rezervor. Cînd imprimanta socotește că s-a umplut îți dă un semn să înlocuiești buretele/rezervorul. Pînă nu faci asta, nu mai imprimă. Poți aduce contorul la zero și imprimanta imprimă din nou dar o faci pe barba ta - după aia nu plîngi dacă te trezești cu mobila și covorul pictate cu cerneală.
buretele se poate comanda de pe ali si schimba extraordinar de usor sau poti sa speli chiar tu buretele, sunt tutoriale pe youtube care explica pas cu pas procedura.

#26
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 09.09.2005
evident ca se poate reseta in service oficial acel contor. eu am trimis un Canon inca in garantie si l-au resetat.

post garantie exista programe ce reseteaza. buretele nu trebuie, de obicei, schimbat. imprimanta numara curatarile, nu stie cat de murdar e buretele. am desfacut la Canon si nu era plin buretele.

on topic: color, ieftin, doar Ciss, cu bataia de cap aferenta. laser color aparat mic e f. scump la cartuse.

Edited by serginho, 05 June 2023 - 15:53.


#27
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Ești sigur ca îți trebuie color? Și io credeam asa, dar de când am laser alb negru am constatat ca numai impresia mea era ca trebuie, alb negru a fost suficient.

#28
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View Postserginho, on 05 iunie 2023 - 15:05, said:


Cele originale, din fabrica, nu mai vin pline.











View Postradunic, on 05 iunie 2023 - 15:06, said:

Eu vorbeam de cartușele cu care vin imprimantele noi. Așa numitele cartușe starter.
La acelea ma refer. Nu exista moda asta cu cartușe cu aer in ele. Deci nu ma refer la replacement, ci la cele din cutie. Fie laser sau cerneala, veneau pline.

#29
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 09.09.2005
depinde de marca/model. si in trecut, si acum, exista imprimante care vin noi, in cutie, cu cartuse de start (demo, mai goale decat cele standard) si altele care vin cu cartuse standard ( nu xl). scrie pe cutie...

de ex la Canon cerneala cu cartuse separate pt fiecare culoare vin cu cartuse standard, nu de start.
la Brother dcp1510e, laser an, inbox toner = 1000 pagini, standard toner = 1000 pagini. cele de start de Brother, in schimb, nu includ sistemul de reset, deci sunt diferite din acest pdv de cele standard.

cititi pe cutie!

Attached Files


Edited by serginho, 05 June 2023 - 16:50.


#30
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 09.09.2005
si ex invers: plotter Canon ipf710, model 2007, a venit in cutie cu cartuse de 90ml, iar cele standard, cumparate ulterior, au 130ml. deci nu  e poveste recenta, de 7-8 ani, e mai veche. oricum, scrie pe cutie si in descrierea aparatului pe site la producator.

#31
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,733
  • Înscris: 24.10.2019

View PostValy_User, on 05 iunie 2023 - 15:15, said:

Iar după golire resetarea se poate face doar cu soft-uri dubioase? Sau are și producătorul ceva al lui?
Din ce am văzut service-urile nu prea se bagă la această reparație.


View Postserginho, on 05 iunie 2023 - 15:49, said:

evident ca se poate reseta in service oficial acel contor. eu am trimis un Canon inca in garantie si l-au resetat.

post garantie exista programe ce reseteaza. buretele nu trebuie, de obicei, schimbat. imprimanta numara curatarile, nu stie cat de murdar e buretele. am desfacut la Canon si nu era plin buretele.

Ai probleme de intelegere?

Ca raspunzi pe laterala la toate intrebarile.

La intrebarea cu cartusele era clar ca se refera la cele cu care vine imprimanta.
Si ca e o chestie mai generalizata, fata de trecut.

La asta cu programele de resetare.
Normal ca producatorul are cum sa reseteze.
Dar arata tu program oficial de reset pentru utilizator. Eu n-am vazut. Si nu o sa vad.

Dintr-un motiv foarte simplu. Producatorul poate alege sa nu puna niciun counter.


Am un Xerox laser monocrom vechi. Curat acumularea de tus vechi. Desfac dopul de fabrica, pun tus nou si e gata.

Fara alte programe. Fara resoftari. Fara chip.

Edited by stevetlangat, 05 June 2023 - 17:06.


#32
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 09.09.2005

View PostValy_User, on 05 iunie 2023 - 15:21, said:

Am văzut și eu clipul lui Dan Cadar de la Zona IT cu imprimanta aia HP.
Se pare că mai nou, după ce cumperi imprimanta mai trebuie să plătești și abonament și neapărat trebuie să fii conectat la cont și la internet.

Mă gândesc că dacă binevoiau ceva producătorii canistra aia se schimba sau curăța la fel de ușor ca un cartuș. Am căutat acum pe youtube și am văzut că la astea mai profi așa este.

raspunsul era pt acest post.

si nu, nu te-ai exprimat clar la ce cartuse te referi, cele din cutie sau cele cumparate ulterior.

si nu mai fii nesimtit !

View Poststevetlangat, on 05 iunie 2023 - 15:17, said:

Producatorul a pus counterul respectiv ca sa vanda mai mult.

De ce si-ar da cu stangu'n dreptu'??

Iti vinde eventual o subscriptie lunara.

de fapt, la asta.

#33
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,733
  • Înscris: 24.10.2019

View Postserginho, on 05 iunie 2023 - 17:07, said:

raspunsul era pt acest post.

si nu, nu te-ai exprimat clar la ce cartuse te referi, cele din cutie sau cele cumparate ulterior.

si nu mai fii nesimtit !
Uite postul cu cartusele.
https://forum.softpe.../#entry30017261

Uiti de la mana pana la gura.
Si e foarte clar la ce se refera.
In plus, nu am scris eu.


Ce faci tu pe topicul asta este deraiere a discutiei.
Si tot tu esti victima.

#34
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 09.09.2005

View Poststevetlangat, on 05 iunie 2023 - 17:04, said:

Ai probleme de intelegere?

Ca raspunzi pe laterala la toate intrebarile.

La intrebarea cu cartusele era clar ca se refera la cele cu care vine imprimanta.
Si ca e o chestie mai generalizata, fata de trecut.

La asta cu programele de resetare.
Normal ca producatorul are cum sa reseteze.
Dar arata tu program oficial de reset pentru utilizator. Eu n-am vazut. Si nu o sa vad.

Dintr-un motiv foarte simplu. Producatorul poate alege sa nu puna niciun counter.


Am un Xerox laser monocrom vechi. Curat acumularea de tus vechi. Desfac dopul de fabrica, pun tus nou si e gata.

Fara alte programe. Fara resoftari. Fara chip.

ala e toner, nu "tus", da' ce mai conteaza... pt tine e la fel.

programul este WicReset. si e disponibil pt end user.

#35
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 13.12.2006

View Postfoxbat, on 05 iunie 2023 - 09:54, said:

Va multumesc
eu am in "grija" peste o suta de din astea : https://www.emag.ro/...w/pd/D0NYH4BBM/
iar cartusul e 150 compatibil: https://www.emag.ro/...KY8Y4MBM/  la 6000 pagini. iti ajunge un an la cat scoti tu. exista si refill, posibil mai ieftin de 150, depinde ce "baieti" ai prin oras.

#36
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 09.09.2005

View Poststevetlangat, on 05 iunie 2023 - 17:13, said:

Uite postul cu cartusele.
https://forum.softpe.../#entry30017261

Uiti de la mana pana la gura.
Si e foarte clar la ce se refera.
In plus, nu am scris eu.


Ce faci tu pe topicul asta este deraiere a discutiei.
Si tot tu esti victima.

da, e foarte clar... unul zice de cartuse primite in cutia imprimantei, altul de cartuse "noi" si altii de cartuse compatibile/oem luate ulterior.
eu zic ca am lamurit mai jos despre ce vorbesc. si 90% din mesaje sunt off topic, nu sunt recomandari de imprimante. tu esti singurul ofuscat de pe aici...!

si tot asa... toti au inteles...

Attached Files

  • Attached File  tst.jpg   51.4K   18 downloads

Edited by serginho, 05 June 2023 - 17:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate