Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Calorifer radet

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
rebel4ever

rebel4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 22.05.2006
Buna ziua, sper sa nu gresesc locul pentru intrebarea aceasta. Imi poate spune cineva ce este aceasta "piesa" ? Locuiesc la ultimul etaj, racordat la radet. Vreau sa inlocuiesc caloriferele de pe fonta pe aluminiu iar mesterul mi-a spus ca se poate elimina acest cilindru. Se vor pastra toate tevile tur/retur doar ca le va aduce la nivelul podelei. Este ok sau voi avea probleme? Multumesc!

Attached Files



#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 02.08.2021

 rebel4ever, on 05 iunie 2023 - 08:24, said:

Buna ziua, sper sa nu gresesc locul pentru intrebarea aceasta. Imi poate spune cineva ce este aceasta "piesa" ? Locuiesc la ultimul etaj, racordat la radet. Vreau sa inlocuiesc caloriferele de pe fonta pe aluminiu iar mesterul mi-a spus ca se poate elimina acest cilindru. Se vor pastra toate tevile tur/retur doar ca le va aduce la nivelul podelei. Este ok sau voi avea probleme? Multumesc!
Are vreun aerisitor sus?

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,963
  • Înscris: 01.12.2001
Ajuta la umplerea și aerisirea coloanelor. Dacă il elimini, posibil la iarna sa plângă tot blocul ca nu mai e căldură.

#4
rebel4ever

rebel4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 22.05.2006
Nu are nimic deasupra.
Daca este pentru aerisire, nu as putea sa il inlocuiesc cu un aerisitor mai finut in loc sa am ditamai butelia pe perete?

Attached Files


Edited by rebel4ever, 05 June 2023 - 08:42.


#5
rebel4ever

rebel4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 22.05.2006
Cateva detalii in plus: se afla in bucatarie, in partea de jos intra tevile de tur si retur de la coloana bucatarie, iar in partea de sus intra turul de la coloana din dormitor ( practic turul dormitor vine de la etajul inferior, si imi trece prin baie pana ajunge tocmai in bucatarie in cilindrul minunat). Spre dreapta teava iese afara din apartament, pe casa scarii unde posibil sa fi fost calorifer, dar acum e pur si simplu teava taiata cam 10 cm la iesirea din perete, si capatul sudat.

#6
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006
Il poti inlocui, insa o sa vina mult aer pe coloana tot sezonul rece, iar problema este ca o sa iti intre tie in camera si are un miros foarte urat. In plus, aerisitorul "modern" va face si putin zgomot.
Eu recomand sa lasi asa, este cel mai bine si au si administratorul sau instalatorii acces sa aeriseasca de pe scara blocului.

LE: Daca are capatul sudat(putin probabil) la capat pe scara blocului inseamna ca iarna o sa tot bolboroseasca. Recomandat e sa fie un robinet prin care sa se aeriseasca pe scara blocului regulat.

Edited by Xavier_em, 05 June 2023 - 09:03.


#7
rebel4ever

rebel4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 22.05.2006
Asa arata teava dupa iesirea pe casa scarii. De 2 ani de cand stau aici nu a aerisit nimeni, in fiecare iarna am avut caloriferele pe jumatate reci, am aerisit caloriferele individual, o data la inceputul sezonului, dupa care nu m-am mai atins de ele si totul a fost ok.

Attached Files



#8
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,644
  • Înscris: 30.11.2021
Asa aveau blocurile pe vremea lui Ceausescu.
Am mai citit subiecte pe tema asta.

Poti elimina potiunea respectiva dar ai grija sa nu te observe vreun vecin conspirativ ca apoi nu o sa mai aiba caldura din cauza ta, o sa dea vina pe tine.

Sistemul pausal este eliminat peste tot, de la tevile de gaze care tot asa treceau printre etaje si te pomenesti cu vecinul de la etajele superioare ca vrea sa taie teava de la tine.
Pana la cei care doresc sa taie tevile de caldura ca nu mai au vreo logica.

#9
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Buna ideia .. initiator va trebui sa aerisesti toata coaloana la tine in casa.
Acum ceva timp am avut aceiasi problema cand vecinul de la 4 a taiat acea "piesa" si vecinul de la 1 a facut reclamatie, era singurul la sistem centralizat.
Pesemne femiea de seviciu folosea apa calda din retea Posted Image

#10
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 22.02.2014
Poti sa scoti acel recipient pe casa scarii, este un vas de expansiune.

#11
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Cu tot cu tur si retur.

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,963
  • Înscris: 01.12.2001
Țeava de pe casa scării trebuia să aibă un robinet acolo. Sau cel mai bine trebuia să meargă până la subsol și se putea face aerisirea direct in canalizare.
Astfel se umplea curecg toată 8nstalatia blocului.
De asta sunt reci caloriferele că nu e umpluta total instalația.

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,146
  • Înscris: 07.02.2003

 rebel4ever, on 05 iunie 2023 - 08:24, said:

Buna ziua, sper sa nu gresesc locul pentru intrebarea aceasta. Imi poate spune cineva ce este aceasta "piesa" ?
Buffer / vas expansiune static (fara membrana).

Edited by andreic, 05 June 2023 - 11:12.


#14
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 09.09.2005
instalatia de incalzire este proprietate comuna. modificarile se fac pe baza unui proiect si cu aprobarea asociatiei.

#15
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Pe langa ce-a scris serginho...
Acest lucru s-a intamplat in blocul meu acum ani de zile... Un asemenea vas de expansiune am avut si eu, doar ca pe hol. Prin proiect, s-a eliminat complet acea coloana, dar s-a tinut seama de problema aerisirii coloanelor de caldura. Blocul meu fiind un model sovietic, coloanele se unesc sus intr-un mod complet idiot, dar asta este. De ex, daca cei de la scara urmatoare nu aerisesc, eu nu am caldura in 2 camere.
PS. Avand aerisirile in vecinatatea camerei tehnice a liftului, noi am avut intai un robinet apoi o supapa de aer. A functionat perfect, pana ce supapa s-a ancrasat. Apoi a venit un "meserias" si-a scos-o... inlocuind-o cu un stut si-un furtun.

Edited by adip1962, 05 June 2023 - 17:14.


#16
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,657
  • Înscris: 03.12.2005
E un aerisitor cu butelie de linistire a gazelor de pe coloana. Daca il dai jos, ai grija sa pui aerisitor deasupra nivelului caloriferului si sa fie tot intr-o sectiune mai mare de teava ca sa nu ai o parte din clipocit in calorifer.

#17
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 19.05.2006

 serginho, on 05 iunie 2023 - 13:33, said:

instalatia de incalzire este proprietate comuna. modificarile se fac pe baza unui proiect si cu aprobarea asociatiei.
nu, cu aprobarea Proiectantului inițial al clădirii.

#18
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Daca proiectantul initial mai traieste Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate