Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

RCA

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
NFS2

NFS2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.12.2007
mi-am luat masina second hand si cica polita RCA de la fostul proprietar nu mai e valabila
mai are cineva idei ce alte balarii mai trebuie sa stiu despre RCA ca sa nu mi-o fur
eu unul m-am saturat de toate reglementarile astea care apar peste noapte si pe care nu ni le comunica si noua soferilor nimeni
asta apropo de duda de anul trecut ca trebuia sa anunti asiguratorul cu 30 de zile inainte de expirarea politei ca vrei sa-ti faci polita la alta companie
bagati mare frate daca stiti mai multe decat mine

#20
dudy

dudy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 09.01.2007

View Postbatman, on Sep 29 2006, 06:33, said:


Nici nu mi-a trecut prin cap pana acum sa-mi verific masina in vreo baza de date. Am 2 masini inregistrate la 2 societati diferite. Una apare in baza de date, cealalta nu. :cursing:  Depun o sesizare. Sa vedem.

#21
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

View Postdudy, on Dec 11 2007, 14:47, said:

Nici nu mi-a trecut prin cap pana acum sa-mi verific masina in vreo baza de date. Am 2 masini inregistrate la 2 societati diferite. Una apare in baza de date, cealalta nu. :cursing:  Depun o sesizare. Sa vedem.

Vezi ca la unele apare dupa seria motorului, nu dupa numarul de inmatriculare.
A mea apare cu seria motorului, pentru ca la vremea cand am facut RCA-ul nu aveam inca numarul definitiv.

#22
dudy

dudy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 09.01.2007

View PostMoaca, on Dec 11 2007, 17:19, said:

Vezi ca la unele apare dupa seria motorului, nu dupa numarul de inmatriculare.
A mea apare cu seria motorului, pentru ca la vremea cand am facut RCA-ul nu aveam inca numarul definitiv.

Ai dreptate, multumesc. Am incercat cu seria de sasiu si functioneaza, apare in baza de date.

#23
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
am luat o masina de la cineva... nu mai ave rca din mai... ca a stat masina pe dreapta... acum am facut o alta polita... dar sunt in mari dubii...
cel care mi-a facut-o a zis ca nu pot sa o fac pe numele meu decat dupa ce reinmatriculez masina.... pana atunci daca vreau sa merg tre sa fac pe vechiul proprietar... si chiar daca as face pe vechiul proprietar intre in 3 zile ca valabila... i-am zis ca a doua zi ma duc sa depun actele pentru numere noi (ca a schimbat si judetul)... si a zis ca asa poate sa imi faca si deci intre in vigoare de a doua zi dupa ce imi iau numerele... care e faza de intr-un caz intra in 3 zile si in altul intr-o singura zi?....

#24
mnemos

mnemos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 03.03.2004
In caz ca masina nu are asigurare in termen, noua asigurare intra in actiune dupa 3 zile. In situatia 2, tu o reinmatriculezipe numele tau. Se considera ca de-abia din momentul in care primesti numerele este responsabilitatea ta. E ca si o masina noua.

#25
ciomo

ciomo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.05.2005
Conform Ordinului nr. 8/2008 articolul Art. 29 (1)
Raspunderea asiguratorului RCA incepe:

   a) din momentul eliberarii documentului de asigurare, dar nu mai devreme de data intrarii in vigoare a asigurarii, inscrisa in document, pentru asiguratul care isi indeplineste obligatia incheierii asigurarii cel mai tarziu in ultima zi de valabilitate a perioadei de asigurare anterioare;
   B) dupa 48 de ore de la expirarea zilei in care s-a eliberat documentul de asigurare, pentru persoanele care nu aveau o asigurare obligatorie RCA, valabila la momentul incheierii asigurarii;
   c) din momentul eliberarii documentului de asigurare, dar nu mai devreme de data intrarii in vigoare a autorizatiei provizorii de circulatie sau a inmatricularii/inregistrarii vehiculului, pentru vehiculele comercializate care urmeaza a fi inmatriculate/inregistrate.
   (2) In cazul instrainarii unui vehicul in baza unor acte civile sub semnatura privata, pentru care exista o asigurare obligatorie RCA valabila, aceasta asigurare ramane in vigoare pana la data dobandirii calitatii de titular al inmatricularii/inregistrarii vehiculului. In cazul in care noul proprietar detine o asigurare obligatorie RCA pe numele sau, aceasta va fi considerata valabila chiar daca nu s-a efectuat procedura de inmatriculare/inregistrare pe numele sau.

In cazul tau daca ai deja contract poti sa te duci la orice firma de asigurari si sa-ti faci RCA pe numele tau si va fi perfect valabila chiar daca nu pe certificatul de inmatriculare nu e trecut numele tau.

#26
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Buna,
Nu are sens sa mai deschid un thread nou; tot pe subiect,
Daca am masina de la firma si cand reinnoiesc RCA-ul merg pe varianta in care declar ca o folosesc in scop personal, este in regula?
Nu fac taximetrie cu ea, nu car materiale, etc. am drumul de acasa la birou si de la birou acasa + altele dupa program.
Se bate cap in cap cu faptul ca este inscrisa pe firma? nu imi dau seama care este cealalta optiune la polul opus de scopul personal.

merci

LE: m-am lamurit intre timp, cele doua variante sunt interes personal sau taximetrie. cade taximetria.

Edited by Sara_28, 08 May 2017 - 21:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate