Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

RCA

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
marioco

marioco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.03.2006
CEA MAI MARE porcarie pe care am aflat-o cand am vrut sa-mi reinnoiesc RCA-ul a fost OBLIGATIVITATEA de a continua cu aceeasi societate....

De exemplu: in octombrie am incheiat polita pe 6 luni la OMNIASIG si acum am vrut sa merg la ASIROM...surpriza mare insa...daca vrei sa faci polita la alta societate esti obligat sa faci cu 30 zile inainte cerere de renuntare la OMNIASIg, altminteri te obliga sa continui cu aceeasi firma...

MI SE PARE O GRAVA INCALCARE A DREPTURILOR OMULUI, dreptul meu de a decide in functie de varianta mai convenabila...
In plus la OMNIASIG pt 6 luni e .....mai scump cu vreo 200.000 lei la motor de 1398.

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
asta e o mare porcarie! eu am la bcr asig, pana acum sunt ff multumit,  si nu mi-au pomenit nimic de asa ceva ..dar merita sa intreb ..:)

#3
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View Postmarioco, on Apr 12 2006, 08:50, said:

CEA MAI MARE porcarie pe care am aflat-o cand am vrut sa-mi reinnoiesc RCA-ul a fost OBLIGATIVITATEA de a continua cu aceeasi societate....

De exemplu: in octombrie am incheiat polita pe 6 luni la OMNIASIG si acum am vrut sa merg la ASIROM...surpriza mare insa...daca vrei sa faci polita la alta societate esti obligat sa faci cu 30 zile inainte cerere de renuntare la OMNIASIg, altminteri te obliga sa continui cu aceeasi firma...

MI SE PARE O GRAVA INCALCARE A DREPTURILOR OMULUI, dreptul meu de a decide in functie de varianta mai convenabila...
In plus la OMNIASIG pt 6 luni e .....mai scump cu vreo 200.000 lei la motor de 1398.

pe baza carei legi? pentru ca polita aia rca are o valabilitate. Dupa ce expira, nici tu , nici societatea de asigurari nu mai aveti ce imparti. Cine ti-a spus chestia asta?

#4
marioco

marioco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.03.2006
Temeiul legal il reprezinta Ordinul Comisie de Supraveghere a Asigurarilor 3108 / dec.2004...cititi si va minunati !!!!.........

NU INTELEG DE CE NU S-A MEDIATIZAT DELOC !!!!

#5
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
solutia - rca pe o luna, la pachet cu notificarea de de renuntare :D .



ps: nu stiu sigur daca se mai pot face asigurari rca pe o luna pentru persoane fizice. omniasig zice ca da.

#6
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,488
  • Înscris: 24.12.2005

View Postromaximusro, on Apr 12 2006, 12:22, said:

pe baza carei legi? pentru ca polita aia rca are o valabilitate. Dupa ce expira, nici tu , nici societatea de asigurari nu mai aveti ce imparti. Cine ti-a spus chestia asta?
Monitorul Oficial nr 1214/ 17.12.2004 stabilește că asiguratul  trebuie să anunțe cu cel puțin 30 de zile înainte denunțarea contractului. În cazul în care ai încheiat polița la un alt asigurător (fără denunțare anterioară), ar tb ca acesta să vireze suma încasată vechiului asigurător și să suporte eventualele daune. Așa că vă  dați seama de ce nu le convine să încheie asigurări fără dovada denunțării. Și, în caz că nu ați observat până acum ați semnat respectivul contract la fiecare poliță incheiată în ultimul an și jumătate (sau ar fi trebuit), dar a intrat cu adevărat în vigoare abia din primăvara asta....
Trist, dar cât se poate de adevărat... :console:

#7
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
asa e, am vb si eu la Bcr Asig unde am asigurarea... instiintare cu 30 zile inainte :(
dar nu ma intereseza deocamdata

#8
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,743
  • Înscris: 20.08.2004
deci daca am incheiat RCA-ul pe tot anul (la Omniasig, de exemplu), cand vreau sa inchei RCA-ul pe anul urmator (pe 2007) la alta firma trebuie sa anunt la Omniasig ca nu mai vreau RCA pe 2007 de la ei? am inteles eu bine?

Edited by lg, 17 April 2006 - 13:25.


#9
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,488
  • Înscris: 24.12.2005

View Postlg, on Apr 17 2006, 14:25, said:

deci daca am incheiat RCA-ul pe tot anul (la Omniasig, de exemplu), cand vreau sa inchei RCA-ul pe anul urmator (pe 2007) la alta firma trebuie sa anunt la Omniasig ca nu mai vreau RCA pe 2007 de la ei? am inteles eu bine?
Exact. Trebuie completată o cerere care se trimite la Omniasig cu cel puțin 30 de zile înaintea expirării poliței care este în derulare.

#10
cststefan

cststefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 18.12.2005
eh,asta mi se pare cel mai tare. acum m-am cam prins eu de ce au facut sistemul ala de verificare,defapt el functioneaza ca sa-i  depisteze pe cei ce au incheiat polite fara a face cerere de renuntare!!! :death:

#11
$eb

$eb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 08.06.2005
S-a mai trezit guvernu' lu' Razgandeanu sa mai dea o lege, ca sa nu zica ca iau salarii degeaba. M-am izbit de problema asta saptamana asta  :death: . Culmea ca nici nu fac asigurari de o luna, cica minim 6 luni.

Oricum sunt persevernt, dupa 5 luni voi depune cerere de renuntare la minunatele servicii Asirom si trec la Allianz Tiriac, unde am si casco si la care nu am avut probleme.(desi am avut interventii la service)

Ma supara faptul ca nu s-a mediatizat deloc problema asta.Eu ma uit in fiecare seara la stiri si nu am auzit de aceasta incalcare grosolana a dreptului meu de a alege asiguratorul. Am incheiat perioada, sanatate si la multi ani, fara cereri , aprobari, nr de inregistrare date numai dimineatala ora 8, etc  :cursing:

#12
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Nu stiu de unde au scos legea asta, daca din europa sau america...

Eu am rezolvat simplu. Pt ca nu s-au obosit sa ma treaca in baza aia de date (figuram NEASIGURAT), am facut asigurare la alta companie fara probleme (au verificat si ei inainte, sa nu aibe probleme)...

(Eram la Omniasig)

Edited by H725, 09 June 2006 - 09:10.


#13
Retro

Retro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.06.2006
Am patito si eu. Cu cateva zile inainte sa imi expire RCA, primesc scrisoare de la Omniasig cum ca trebuie sa ii anunt in scris cu 30 zile inainte daca vreau sa renunt la servicile lor.  Am fost la ei, mi-au aratat contractul semnat de mine si asa este :death:  asa ca aveti grija ce semnati. Am fost obligat sa contiunui cu ei inca 6 luni :angry: , chiar daca am gasit oferte mai bune la alte firme de asigurari.

#14
frexxl

frexxl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 16.05.2005
Au innebunit de tot...este inadmisibil asa ceva ...ar face orice ca sa-si pastreze clientii...dar nimic in a inbunatatii serviciile ..

#15
steelmouse

steelmouse

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.09.2004
am si eu o intrebare. stiu ca exista un site unde pot verifica daca o masina are sau nu RCA facut. stiu ca trebuie introdus doar nr de inmatriculare si imi da toate datele. stie careva ?
mail me :)))

#16
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004

View Poststeelmouse, on Sep 28 2006, 13:55, said:

am si eu o intrebare. stiu ca exista un site unde pot verifica daca o masina are sau nu RCA facut. stiu ca trebuie introdus doar nr de inmatriculare si imi da toate datele. stie careva ?
mail me :)))

http://cedam.csa-isc.ro/

#17
narcis_epm

narcis_epm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 28.04.2004
ce chestie, eu nu am stiut nimic, am avut la allianz pana in octombrie 2006 (a fost pe un an) dupa care pentru 3 saptamani nu am facut nicaieri pentru ca nu am avut bani. Apoi am incercat sa imi fac la allianz dar nu am gasit deschis sambata si am facut la omniasig unde nu mi-a zis nimeni de nici o problema. Se poate intampla ceva? Si daca da, e posibil sa ma anunte si pe mine cineva daca e vre-o problema?

#18
remyx

remyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 24.08.2006

View Postnarcis_epm, on Nov 6 2006, 09:50, said:

ce chestie, eu nu am stiut nimic, am avut la allianz pana in octombrie 2006 (a fost pe un an) dupa care pentru 3 saptamani nu am facut nicaieri pentru ca nu am avut bani. Apoi am incercat sa imi fac la allianz dar nu am gasit deschis sambata si am facut la omniasig unde nu mi-a zis nimeni de nici o problema. Se poate intampla ceva? Si daca da, e posibil sa ma anunte si pe mine cineva daca e vre-o problema?

s-a renuntat la faza aia cu pastrarea asiguratorului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate