Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Măsea fracturată - Extracție ?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Mi s-a recomandat extracția măselei din poză (pe motiv că ar fi fracturată) și înlocuirea ei cu un implant.
Menționez că e în același stadiu de cel puțin câțiva ani și nu am dureri.

Voi ce ați face ? Vi se pare o urgență extracția ?

Attached File  1.png   66.5K   74 downloads

Attached File  2.png   83.27K   73 downloads

Cele două radiografii de mai sus sunt făcute la distanță de aproximativ 5 luni, a 2-a fiind făcute acum 2 săptămâni aprox

Edited by Hawkie, 04 June 2023 - 17:55.


#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,340
  • Înscris: 02.08.2021
Nu ai ce să mai recuperezi la acea măsea.

#3
shase

shase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,025
  • Înscris: 21.03.2023
Maseaua aia pare tratata si din cauza asta nu simti dureri. Apropo, se vede si o reactie apicala la radacini.

Urgenta sau ne-urgenta... doar medicul tau stomatolog te poate sfatui.

#4
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,563
  • Înscris: 12.06.2010
Daca e fracturata, out! Si dupa sale luni, un an poti sa faci implant. Nu mai ezita.

#5
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 28.10.2018
Sau poate sa faca implant in ziua extractiei.

Asa mi-a zis odata un medic stomatolog. Nu stiu daca se aplica la orice tip de radacina.

Edited by abac, 04 June 2023 - 21:00.


#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 07.11.2006
Maseaua frracturata nu se poate repara.
Poti sa pui implant daca doresti, mai ales ca asta este pe val.
De asemenea poti pune punte (dar asta deja este la nivel retrograd, pentru multi sub valoarea si demnitatea lor)

#7
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,340
  • Înscris: 02.08.2021

View Postadisz, on 04 iunie 2023 - 21:02, said:

Maseaua frracturata nu se poate repara.
Poti sa pui implant daca doresti, mai ales ca asta este pe val.
De asemenea poti pune punte (dar asta deja este la nivel retrograd, pentru multi sub valoarea si demnitatea lor)
Nu prea are cum să pună punte pentru că nu are de ce se sprijini la stânga.

#8
JamesHetfield

JamesHetfield

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.01.2022
Hawkie, si eu sint in aceeasi situatie cu tine, de vreo 4-5 ani stomatologul m-a anuntat ca am o masea fisurata, ce ar trebui extrasa
am intrebat care-s riscurile daca n-o scot deocamdata si am inteles ca s-ar putea infecta si da dureri, am zis ca mai astept pina ma doare, si asa astept de 4-5 ani, maseaua fisurata nu-mi da bataie de cap, asta a fost decizia mea, tu faci cum vrei tu

#9
diasporus

diasporus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.06.2010
Imaginile trebuie văzute pe un monitor deoarece nu sunt relevante. Trebuie făcută o analiză de către un stomatolog deoarece sunt foarte mulți parametri necunoscuți (vârsta, starea de sănatate, etc.)  Uneori se poate face o Reconstituire Corono Radiculară (RCR). Îți recomand să nu mai întrebi pe oricine și să ai mai multă incredere într-un stomatolog. Din puținul care se poate vedea din poze, consider că trebuie să iei iei o decizie grabnică. Banii pentru sănătate nu sunt o cheltuială oarecare ci sunt o "investiție" .

#10
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 13.03.2023
E clar de scos. În afara faptului ca radacina distala e fracturata, mai e și ditamai reacția apicala pe rădăcinile meziale.
Implant se poate pune în aceeași ședința cu extracția, dar în anumite condiții. Aici nu e cazul. Punte clasica nu se poate face pentru ca nubmainai alt dinte mai în spate pe care sa te legi, asa ca ai 3 variante: o scoți și ramai asa, o scoți și pui implant sau o scoți și faci placa 🙂

#11
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,340
  • Înscris: 02.08.2021
Oare ar putea să pună un implant mai la stânga și să lase spațiu liber de dintele scos și să facă punte cu dintele de lângă și cu implantul?

#12
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,644
  • Înscris: 30.11.2021
Ce varsta ai?
Ca depinde si de varsta decizia asta de a pune implant.

Sunt ca cei care au masele de minte si mor de stresul lor sau ca ii calca trenul.
Daca intelegi ce vreau sa zic.

Este o problema urgenta care trebuie rezolvata? Ia de scoate maseaua sau daca nu te deranjeaza mai amana, mai cere o parere.
Dar nu te arunca sa scoti o masea care nu te deranjeaza si ca apoi sa dai 1000-2000 de euro pe implant, sa faci operatie in Romania, sa iti gaureasca acolo sa iti puna implant.

#13
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 13.03.2023
Nu e indicat sa faci punte de pe implant pe dinte. Implantul nu are ligamente, nu are "elasticitatea" unei rădăcini naturale, asa ca ar avea un "pod" cu doi stâlpi de susținere cu proprietăți diferite.
În afara de asta, la el oricum e nevoie de 2 implanturi dacă vrea sa rezolve complet problema, pentru ca în afara de măseaua în cauza mai are o masea în spate care a fost extrasa mai demult și nu a fost inlocuita.

#14
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 13.03.2023

View PostMindArchitect, on 05 iunie 2023 - 07:42, said:

Ce varsta ai?
Ca depinde si de varsta decizia asta de a pune implant.

Sunt ca cei care au masele de minte si mor de stresul lor sau ca ii calca trenul.
Daca intelegi ce vreau sa zic.

Este o problema urgenta care trebuie rezolvata? Ia de scoate maseaua sau daca nu te deranjeaza mai amana, mai cere o parere.
Dar nu te arunca sa scoti o masea care nu te deranjeaza si ca apoi sa dai 1000-2000 de euro pe implant, sa faci operatie in Romania, sa iti gaureasca acolo sa iti puna implant.

Si de asta e atât de mare procentul romanilor fără dinți în gura, pentru ca stiu ei ca e ok sa stai cu o infecție în gura dacă nu te doare. Nici cancerul nu doare...pana când doare.

#15
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,644
  • Înscris: 30.11.2021
I-a recomandat pe motiv ca este fracturata.
Citeste si tu inainte. Nu ca are vreo infectie.

#16
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Mi s-a spus și de infecție, planul doctorului este să pună implantul în aceași ședință cu extracția. barbosa1bis zicea că aici nu e cazul, de ce ?

#17
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,644
  • Înscris: 30.11.2021
Daca ai infectie, nu mai sta prietene.

Discutia este varsta, partea financiara etc... Ma refer la partea de implant.

#18
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 13.03.2023

View PostMindArchitect, on 05 iunie 2023 - 08:57, said:

I-a recomandat pe motiv ca este fracturata.
Citeste si tu inainte. Nu ca are vreo infectie.

Infecția se vede și cu ochii închiși, ce naiba... Cred ca sunt mai în masura sa îmi dau cu părerea decât tine, din moment ce practic meseria asta de 20 de ani.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate