Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Sapa egalizare 1-2 cm sau

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
Am fost am masurat si am nevoie sa torn o sapa de 1-2 cm,cam 20 metri patrati in hol + bucatarie,am fost azi in Brico si am vazut Sapa Egalizare 25 KG 10.5 lei sacul.

Pana acum totul bine si frumos dar am vazut pe sac scrie Grosimea minima a stratului  va fi de aproximativ 4 cm. Eu vreau sa pun intre 1 si 2 cm pot aparea probleme?O sa respect ce scrie pe sac la retena/la apa dar vreu sa torn strat mai mic decat zice pe sac.

Nu vreu sa torn sapa autonivelalta ca este prea scumpa, o sa vin cu gresie peste o last sa se usuce 2-3 saptamani.

Ce sa fac? sa merg cu sapa asta si sa o torn asa? ce se poate intampla?Crapa daca stratul este mai mic? m-am gandit la inceput sa pun extrudat de 1-2cm dar trebuie sa pun si in bucatarie si o sa vina gresie + mobila peste si imi este frica ca nu va tine si va crapa gresia.

[ https://imgur.com/wBCWD26.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Ravenscar17, 04 June 2023 - 12:51.


#2
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009
Poti sa pui plasa din fibra sa nu ai probleme

#3
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,479
  • Înscris: 05.04.2023
Nu are suficient ciment si e crapacioasa, mai poti adauga tu 3-5 kg de ciment la sac dar trebuie sa maresti si continutul de apa atunci cand o prepari, pui ochiometric dar sa nu iasa o flescaila (cimentul pus in plus are nevoie si el de apa, pentru hidratare). Prepari intai o sarja mica dupa reteta scrisa pe sac, ca sa iti dai seama ce consistenta trebuie sa aiba sapa.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu as folosi un aditiv pentru sapa.

#5
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013

 ManelistDeSuccesMaxim, on 04 iunie 2023 - 13:44, said:

Nu are suficient ciment si e crapacioasa, mai poti adauga tu 3-5 kg de ciment la sac dar trebuie sa maresti si continutul de apa atunci cand o prepari, pui ochiometric dar sa nu iasa o flescaila (cimentul pus in plus are nevoie si el de apa, pentru hidratare). Prepari intai o sarja mica dupa reteta scrisa pe sac, ca sa iti dai seama ce consistenta trebuie sa aiba sapa.

daca iau 2  saci de ciment 40kg x2 si pun 4 kg de ciment la sacul de sapa e ok? ai idee cata apa ar merge in plus la 4 kg de ciment adaugat? aproximativ? scrie oare pe sacul de ciment cata apa merge?asa ar fi simplu

si merge ok dupa sa o torn la 1-2 cm sapa daca adaug ciment?

Edited by Ravenscar17, 04 June 2023 - 15:08.


#6
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,479
  • Înscris: 05.04.2023
La un sac de 40 kg de ciment iti ajung 20-30 litri apa, depinde de ce agregate ai in compozitia sapei, din cauza asta ti-am scris sa faci mai intai putin material dupa reteta aratata pe sac, pentru a observa cat de groasa e sapa in mod normal si apoi o 'botezi' cu ciment in plus si apa, in ideea de a ramane aproape de consistenta 'originala'.
Eu pot sa iti zic ca daca pui 4 kg de ciment in plus la un sac de sapa, ar trebui sa adaugi in plus 2-3 litri de apa, insa e inselator, numai tu iti poti da seama de cantitatea corecta de apa, dupa cum arata sapa preparata. Nu stiu reteta lor, adica ce sorturi de nisip au folosit si in ce combinatie. E posibil sa trebuiasca mai mult de 3 litri apa in plus la sac, sau doar 1 litru.

O sapa mai rezistenta normal ca o poti turna mai subtire.

#7
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,657
  • Înscris: 03.12.2005
Sunt sape predozate care merg in strat subtire, unele cu amorsa lor. Uita-te la optiunile mai scumpe. Alta optiune ar fi incarcarea cu adeziv de placari, sau, daca te incadrezi in 10-15mm nu e mult mai scumpa nici autonivelanta.

Daca vrei sa faci ceva rezistent din sapa pe care deja ai cumparat-o nu de ciment ai nevoie, ci de mult aracet sau latex.

#8
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,479
  • Înscris: 05.04.2023
Aracetul e pentru flexibilitatea stratului (face ca sapa sa fie ductila, sa 'curga', sa aiba deformatii plastice mari), nu pentru rezistenta. Nu vad rostul unei astfel de sape in cazul lui.

#9
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
@sebulbus nu am cumparat nimic inca,m-am dus cu gandul sa cumpar dar cand am vazut ce scrie pe sac am zis sa postez aici inainte sa cumpar, As iesi ieftin cum a zis ManelistDeSuccesMaxim
e 28 de lei 40kg de ciment iau 2 saci si ii bag la 20 saci din aia de sapa, nu vreau sapa autonivelanta ca e scumpa rau,tot ce vreau e sa nu crape ca pus gresie peste.

Daca aveti alte recomandari va rog lasati,oricum maine e sarbatoare si nu ma apuc de treaba

Edited by Ravenscar17, 04 June 2023 - 16:29.


#10
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,294
  • Înscris: 08.02.2011
Autonivelanta e pretentioasa de dat daca nu ai mai facut asa ceva.

Da, poti sa dai 2 cm sapa normala daca mai adugi ciment.  Presupun ca stai la bloc de vrei sa cumperi sapa din aia cu ciment si nisip gata amestecate.

#11
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
@modoran da stau la bloc,vreau sa ii dau cat acopera copexul de la instalatia electrica apoi sa vin cu gresie.

#12
copilux

copilux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.07.2010
Sal,
In mod normal grosimea de aplicare e calculata functie de curba granulometrica a agregatului folosit. Empiric la o grosime medie de aplicare de 4 cm, agregatul mare regasit in compozitia sapei descrise e de cca 1-1,5 cm si s-ar putea sa ai probleme la driscuire daca vrei s-o aplici la grosime mai mica. Poate nu va crapa daca o imbunatatesti cu ciment  si o armezi usor cu plasa rabitz. Oricum iti recomand un adeziv flexibil.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate