Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Smartphone Nokia sau Motorola cu Wi-Fi 6 ?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,871
  • Înscris: 12.11.2012
Hai salut la toata lumea!

Vreau sa imi cumpar si eu un telefon cu Androidu cel mai stock si am inteles ca decat Motorola si Nokia au da nu stiu ce model sa aleg dintre cele doua firme

Eu as vrea ca telefonu sa aiva
1. Android cat mai aproape de cel stock
2. Ecran cat mai mare sa vad filme pe el ocazional
3. Sa aiva port pentru mufa 3.5mm Jack sa pun castile
4. Si neaparat Wi-Fi 6 cand pun la filtru de cautare

Ceva sfaturi ?

#2
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.07.2015
Decât Nokia XR21 îmi vine în minte, alea le știu să aive jack de 3.5 și Wi-Fi 6.

#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
Prima recomandare ar fi sa scrii aiba pt ca "aiva" e un regionalism-arhaism retard.

A doua ar fi oarecum similara, sa te pui la curent cu faptul ca Nokia si Motorola au fost cumparate de chinezi, sunt chinezarii de mana a 3-a, Nokia e HMD si Motorola e Lenovo.

A 3-a e ca androidul stock nu e obligatoriu mai bun, toate sunt capushate cu diverse - mai ales chinezariile, au stricat si OnePlus care avea android mult muuult mai bun decat stock, si oricum daca mai e unul mai curat si cu pret accesibil vine la pachet cu limitari hardware mult mai mari decat avantajele.

Edited by loock, 04 June 2023 - 10:46.


#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
Nu te limita pe opțiunea de jack audio. Căști bt găsești ușor la ce preț vrei. Eu as merge pe Motorola. Cele ieftine vin cu ecrane și baterii mari.

#5
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,339
  • Înscris: 02.08.2021
Jackul pentru mine este important.
Mi se pare o mârlănie că l-au scos ca să vândă căști Bluetooth. Pe care le poți arunca după ce li se duce bateria.
La fel și cu cardul SD, pe care l-au scos ca să te pună să cumperi stocare în cloud, sau varianta cu mai multă stocare care are un preț disproporționat.
La fel și cu căștile și încărcătorul din pachet.
La fel și cu telefonul cu spate lipit ca să-l schimbi cu totul când se duce bateria, fiindcă nu rentează schimbul când telefonul pe care îl ai mai valorează 200 de lei.
La fel și cu spatele din sticlă pe care eu îl detest. Făcut sa să se spargă și să trebuiască să mergi la service.



De partea cu androidul stock nu știu ce să zic. ”Cele mai stock” erau alea cu Android One. Dar erau pur și simplu oribile. Aplicația de agendă era ca naiba, cea de notițe la fel. Prefer un android personalizat de producător, dar cu cât mai puțin bloatware. Mi se pare că i se dă telefonului o notă specifică acelui brand. Însă eu cel mai mult țin să am acel sertar de aplicații. Mă enervează cele care nu îl au.

Edited by Valy_User, 04 June 2023 - 11:14.


#6
bambucea015

bambucea015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 23.08.2012
Nu ai multe variante, motorola nu a mai scos telefon cu ce vrei tu din 2021
Iar la nokia ai varianta scumpa xr21 sau ieftina G60

https://www.gsmarena...rs=4,1&sWLANs=7

#7
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,871
  • Înscris: 12.11.2012
Misto rau Nokia XR21 @addryanns ! O sa il pun pe lista

@loock scuza ma ca te a jignit modu meu in care scriu da eu nu am fost la scoala ca tine sa invat sa scriu si sa citesc, eu am invatat acasa singur si inca invat sa ma imbunatatesc
Daca zici ca Motorola si Nokia nu sant telefoane bune atuncea ce recomanzi?

@Leo2006 nu vreau sa folosesc casti bluetooth ca se consuma bateria mai repede. si sant intru totu de acord cu tot ce a zis @Valy_User mai sus


Am setat la filtru pe gsmarena cu mufa 3.5mm Jack si Wi-Fi 6 si am gasit 6 telefoane de la Nokia si Motorola printre care si unele nelasnate inca
https://www.gsmarena...OSes=2&sWLANs=7

Dintre toate alea care credeti ca e mai bun? Mie imi plac Nokia G60 si XR21
Sa astept lansarea la al doilea enuntat mai sus? Sau sa cumpar G60?
https://www.gsmarena...ne2=11826#diff-

Vad ca XR21 are bateria mai mare da ecranu mai mic

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,294
  • Înscris: 08.02.2011

 pateu_98, on 04 iunie 2023 - 11:16, said:



Am setat la filtru pe gsmarena cu mufa 3.5mm Jack si Wi-Fi 6 si am gasit 6 telefoane de la Nokia si Motorola printre care si unele nelasnate inca
https://www.gsmarena...OSes=2&sWLANs=7



Care-s telefoanele din alea 6 bucati ce nu au fost lansate "inca" ? Toate-s vechituri.

#9
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,871
  • Înscris: 12.11.2012
@modoran am gresit cand am zis ca sant mai multe telefoane nelansate inca
Ai o propunere mai buna decat Nokia G60 si XR21?

#10
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,007
  • Înscris: 08.08.2002
1. Pixel, cel mai stoc de stoc Android ...
2. Filme nu se vad pe telefon nici macar ocazional, dar gusturile nu se discuta.
3. Casti BT, iti place nu-ti place asta e directia in care au luat- telefoanele azi de ce sa-ti limitezi alegerea telefonului la niste modele EOL cu performante indoielnice si suport software expirat probabil.  
4. De curiozitate de ce Wifi 6 si nu 6E sau 5 ? Daca scoti filtru cu mufa jack iti raman mare majoritate a telefoanelor lansate in 2023, cu wifi 6

#11
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,871
  • Înscris: 12.11.2012
Nu imi plac castile bluetooth ca consuma repede bateria la telefon

'De curiozitate de ce Wifi 6 si nu 6E sau 5 ? Daca scoti filtru cu mufa jack iti raman mare majoritate a telefoanelor lansate in 2023, cu wifi 6'
Cre ca telefoanele cu Wifi 6E este scumpe si nici nu cre sa aiba mufa 3.5mm Jack. Da am sa fac o cautare pe gsmarena sa vad ce gasesc
Si Wifi 5 e tehnologie veche deja

Daca ai tu o recomandare de telefon cu mufa 3.5mm Jack si Wi-Fi 6E astept cu cel mai mare drag!

@MD am uitat sa te intreb daca nu recomanzi smartphone pentru vazut filme ocazional ce recomanzi? Tableta? Care sa aiba mufa 3.5mm Jack si Wi-Fi 6 sau 6E? Sau macar cu 5

#12
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,339
  • Înscris: 02.08.2021
Pana la urma iti poți lua căști cu usb type C si sa cumperi un telefon fara jack. Oricum, daca nu va fi asta, cel care va urma cu siguranță nu va mai avea jack.

#13
lau83

lau83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 14.05.2010

 pateu_98, on 04 iunie 2023 - 10:19, said:

Hai salut la toata lumea!

Vreau sa imi cumpar si eu un telefon cu Androidu cel mai stock si am inteles ca decat Motorola si Nokia au da nu stiu ce model sa aleg dintre cele doua firme

Eu as vrea ca telefonu sa aiva
1. Android cat mai aproape de cel stock
2. Ecran cat mai mare sa vad filme pe el ocazional
3. Sa aiva port pentru mufa 3.5mm Jack sa pun castile
4. Si neaparat Wi-Fi 6 cand pun la filtru de cautare

Ceva sfaturi ?
Salut,
Eu unul as merge pe Samsung,Motorola sta prost pe fiabilitate,accesorii și piese de schimb,iar Nokia sunt fabricate de Foxcom și chipurile proiectate de HMD Global au aceiași problema ca și Motorola plus lipsa de actualizări.
Îți poți achiziționa un adaptor de la usb c la  Jack de 3,5 și poți utiliza și căștile cu fir.

#14
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
Alege unul fara barbia aceia neagra pe ecran si bordura groasa. Sunt telefoane cu ecrane foarte vechi puse pe modele noi.

#15
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,871
  • Înscris: 12.11.2012

 lau83, on 05 iunie 2023 - 08:41, said:

Salut,
Motorola sta prost pe fiabilitate,accesorii și piese de schimb,iar Nokia sunt fabricate de Foxcom și chipurile proiectate de HMD Global au aceiași problema ca și Motorola plus lipsa de actualizări.

Da parca Nokia primeste 3 ani upgrade la Android, asa scrie si pe siteu Nokia.com si pe GSMArena

Legat de pus adaptor la USB c mufa 3.5 jack sant dispus sa accept daca telefonu primeste 2-3 ani de upgradeuri la OS

Samsung stiu ca da update sa faca telefoanele sa mearga greu

As vrea un telefon care sa arate ca ZTE nubia Z50 Ultra!
Ce spuneti de telefonu asta? E bun? Merita cumparat?

Ori s astept lansarea lu Nokia XR21? Sau sa iau G60?

#16
lau83

lau83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 14.05.2010

 pateu_98, on 05 iunie 2023 - 19:25, said:

Da parca Nokia primeste 3 ani upgrade la Android, asa scrie si pe siteu Nokia.com si pe GSMArena

Legat de pus adaptor la USB c mufa 3.5 jack sant dispus sa accept daca telefonu primeste 2-3 ani de upgradeuri la OS

Samsung stiu ca da update sa faca telefoanele sa mearga greu

As vrea un telefon care sa arate ca ZTE nubia Z50 Ultra!
Ce spuneti de telefonu asta? E bun? Merita cumparat?

Ori s astept lansarea lu Nokia XR21? Sau sa iau G60?
Am un Samsung s20 cumpărat în urma cu 3 ani și încă mai primești update-uri  și funcționează la fel ca în prima zi .Am avut un Nokia 5 în 3 luni de la achiziție a fost de 4 ori în service,ecranul nu se mai aprindea,ultima oara am primit negație de service și am cumpărat un Samsung j5 care funcționează și la ora actuala.

#17
radonys

radonys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 04.02.2013

 loock, on 04 iunie 2023 - 10:45, said:

Nokia si Motorola au fost cumparate de chinezi, sunt chinezarii de mana a 3-a, Nokia e HMD si Motorola e Lenovo.

HMD global e o firma finlandeza, nu chineza.

#18
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
Evident ca e finlandeza ca si marca. Daca era implicat 100% un producator si dezvoltator chinez, macar se putea masura cu Oppo sau Realme.  Asa se pot compara cu Allview, E-Boda sau Utok.

Edited by Leo2006, 07 June 2023 - 06:44.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate