Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

nivelare teren la intrare poarta

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
pilifida

pilifida

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.10.2014
salut,

am un teren cu o usoara inclinatie.
cand s.a montat poarta, s.a montat mai sus, deoarece s.a facut si un "podeț" nou peste o rigola si acum vreau sa umplu deoarece opritorul a fost betonat destul de sus. ideea e ca am nevoie in a.l inalta doar pentru a intra eu cu masina, si sa nu.mi las baia de ulei in afara :))
ce pot pune? terenul e plin de lespezi de piatra. sa pun prima data piatra jos, apoi pamantul?
sunt curios de o solutie temporara, care se poate face "moca" deoarece inca nu am facut un plan pe unde vor veni aleile/cat betonez podetul etc. cam 2p cm trebuie inaltat totul pe vreo 6 m latime cu 2m in afara portii pana la drum si inca vreo 2 inauntru - depinde de panta, cat sa pot intra.

atasez poza mai jos.

poarta

Attached Files


Edited by pilifida, 03 June 2023 - 19:52.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu pare asa grava situatia.
Chiar moca nu merge, dar o basculata de pietris/balast, cred ca ar rezolva temporar problema.

Edited by pasilla, 03 June 2023 - 20:31.


#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,971
  • Înscris: 01.12.2001
Scoate opritorul și muta-l jos. Până faci toată curtea îl lași așa. Când faci toate aleile îl muti înapoi pe poziție.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu e rea ideea si nici nu costa prea mult.
Trebuie numai sa prelungeasca inchizatorul.

#5
pilifida

pilifida

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.10.2014
nu as vrea sa il scot ca e cimentat si nu am chef. plus ca ramane hăul ala sub poarta si sa adaug extra table arata ca frana. deci oare merge doar cu pamant si pietris?

@pasilla am inceput deja sa car roabe cu pamant si pietre sa umplu dar dupa vreo 10 am stat si m.am gandit ca mai bine intreb pe cineva daca ar fi de preferat o anumita ordine ca sa nu muncesc de 2 ori :)

#6
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,459
  • Înscris: 03.04.2013

View Postpilifida, on 03 iunie 2023 - 22:12, said:

deci oare merge doar cu pamant si pietris?
da.
da-i bocanc.
depinde de basculanta, cred ca vreo 8 tone iti trebuie acolo (2 de 4)
bafta si spor.
auzi, fa si o poza din afara portii, asa in llung, sa vedem mai bine. :P

View Postdorin_2k, on 03 iunie 2023 - 20:45, said:

Scoate opritorul și muta-l jos. .
eu zic sa nu...

#7
pilifida

pilifida

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.10.2014
ce basculanta ca le car ca holoangăru' cu roaba. pamant este :))))

vedere de sus

Attached Files



#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai acces gratuit la Sala, cred ca poti ajuta si  prietenii sa faca miscare pe gratis :)

#9
pilifida

pilifida

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.10.2014
:))) sa stii. n am mai facut atata miscare de dinainte de pandemie. i do like it though. singura faza e sa nu fac de doua ori treaba. sa se taseze bine ceea ce pun ca sa.mi permita trecerea cu bolidu'

#10
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,629
  • Înscris: 28.11.2001
Ar mai fi solutia cu dale de beton, care costa ceva dar poti ori sa le "integrezi" in viitoare configuratie de aleei ori sa le (re) folosesti in alta parte.
Bineinteles ca si acestea iti vor da ocazia sa faci ceva miscare ....

Spor

#11
96Flo

96Flo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 18.03.2014
Piatra sfarmata sau la noi in zona mai aste ,,chisoc", un pamant albastru care nu se inmoaie la ploi, sortul nu sta, pamantul se ia dupa roti cand e ud, poate un strat de pamant si unul de balast de rau peste.

#12
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,459
  • Înscris: 03.04.2013

View Postpilifida, on 03 iunie 2023 - 23:37, said:

ce basculanta ca le car ca holoangăru' cu roaba. pamant este Posted Image)))

vedere de sus
pfoa @aditzule cata mosia ai acoloooo! ei bravos.

View Postpilifida, on 04 iunie 2023 - 02:39, said:

Posted Image)) sa stii. n am mai facut atata miscare de dinainte de pandemie. i do like it though. singura faza e sa nu fac de doua ori treaba. sa se taseze bine ceea ce pun ca sa.mi permita trecerea cu bolidu'
sa stii ca e cam greu sa eviti sa faci de doua ori. pune ceva pamant si ceva pietris - oricum o sa se taseze. Ideea e ca, trecand de mullte ori pe el cu bolidu', o sa se intepeneasca mai bine. Si apoi cand o sa torni beton (nu ai incotro, cred... si parca prevad o poarta automata) o sa conteze mult. dar fii atet - vezi ca movilita care va iesi sa nu aibe curbura prea mare - sa fie mai lunguiata - daca vrei sa nu atingi cu masina, sa ramai fara scut sau vreo teva de combustibil/frana... sau toba...

Attached File  poarta.jpg   679.61K   86 downloads
era la fel ca la tine inainte... de fapt, mai rau.

Attached File  poarta2.jpg   2.26MB   86 downloads
asa era inainte... si cand s-a pus poarta, a trebuit sa imprastii o basculant de pietris... pana s-a turnat aleea....

#13
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,505
  • Înscris: 10.01.2019
Piatra sparta compactata si lasi loc numai cat sa pui dale sau sapa in viitor. Pamantul si pietrisul il pui degeaba ca nu tine la tasare

#14
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,479
  • Înscris: 05.04.2023
Piatra sparta e scumpicica, un strat de balast ori pietris cam de 10 cm grosime te coafeaza. Daca te-ai apucat sa nivelezi zona cu pamant, gandeste-te si la o panta de scurgere cumva, ca sa nu faci iaz chiar la intrare.

#15
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,505
  • Înscris: 10.01.2019
Balastul si pietrisul chiar daca e amestecat cu pamant se deniveleaza usor daca circuli pe el. Fara pamant e si mai rau ca fiind piatra rulata/rotunda nu se aseza ca sa poata fi tasata si aluneca in toate partile la cea mai mica solicitare. Cam in toate balastierele care au concasor se vinde un sortiment de piatra sparta facuta prin trecerea prin concasor a balastului natural. Sortimentul respectiv contine si nisip si ceva pamant si piatra sparta si se compacteaza foarte bine. Cred ca nu e foarte scump.

#16
pilifida

pilifida

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.10.2014

View PostTarzy, on 04 iunie 2023 - 05:30, said:

Ar mai fi solutia cu dale de beton, care costa ceva dar poti ori sa le "integrezi" in viitoare configuratie de aleei ori sa le (re) folosesti in alta parte.
Bineinteles ca si acestea iti vor da ocazia sa faci ceva miscare ....

Spor

sub dale nu se pune strat de nisip?

View Post96Flo, on 04 iunie 2023 - 05:51, said:

Piatra sfarmata sau la noi in zona mai aste ,,chisoc", un pamant albastru care nu se inmoaie la ploi, sortul nu sta, pamantul se ia dupa roti cand e ud, poate un strat de pamant si unul de balast de rau peste.

da, ramasese niste sort de la gard si initial am vrut sa umplu cu el dar dupa mi-a picat fisa ca imediat o ia la vale. concluzia e clara. in spate e un deal rupt si plin de pietre, o sa umplu cu pamant amestecat cu pietre si o sa incerc ca deasupra sa las lespezile plate

View Postviotl, on 04 iunie 2023 - 06:56, said:

pfoa @aditzule cata mosia ai acoloooo! ei bravos.


sa stii ca e cam greu sa eviti sa faci de doua ori. pune ceva pamant si ceva pietris - oricum o sa se taseze. Ideea e ca, trecand de mullte ori pe el cu bolidu', o sa se intepeneasca mai bine. Si apoi cand o sa torni beton (nu ai incotro, cred... si parca prevad o poarta automata) o sa conteze mult. dar fii atet - vezi ca movilita care va iesi sa nu aibe curbura prea mare - sa fie mai lunguiata - daca vrei sa nu atingi cu masina, sa ramai fara scut sau vreo teva de combustibil/frana... sau toba...

Attachment poarta.jpg
era la fel ca la tine inainte... de fapt, mai rau.

Attachment poarta2.jpg
asa era inainte... si cand s-a pus poarta, a trebuit sa imprastii o basculant de pietris... pana s-a turnat aleea....

da, trebuie sa am in vedere panta ca sa nu raman infipt. va fi o lungime destul de mare de umplut

View PostAlexD2, on 04 iunie 2023 - 07:04, said:

Piatra sparta compactata si lasi loc numai cat sa pui dale sau sapa in viitor. Pamantul si pietrisul il pui degeaba ca nu tine la tasare

Anul asta nu mai cumpar nimic ca mi s-a luat. Am nivelat terenul, am facut gardul si in toamna urmeaza sa ar. nu mai am nervi sa mai caut oameni sa vina pana in cucuietii din deal sa care piatra. poate la anul. :)

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 04 iunie 2023 - 07:34, said:

Piatra sparta e scumpicica, un strat de balast ori pietris cam de 10 cm grosime te coafeaza. Daca te-ai apucat sa nivelezi zona cu pamant, gandeste-te si la o panta de scurgere cumva, ca sa nu faci iaz chiar la intrare.

da. foarte utila ideea. multumesc!

View PostAlexD2, on 04 iunie 2023 - 10:35, said:

Balastul si pietrisul chiar daca e amestecat cu pamant se deniveleaza usor daca circuli pe el. Fara pamant e si mai rau ca fiind piatra rulata/rotunda nu se aseza ca sa poata fi tasata si aluneca in toate partile la cea mai mica solicitare. Cam in toate balastierele care au concasor se vinde un sortiment de piatra sparta facuta prin trecerea prin concasor a balastului natural. Sortimentul respectiv contine si nisip si ceva pamant si piatra sparta si se compacteaza foarte bine. Cred ca nu e foarte scump.

nu mai e neaparat de pret cat de ce am zis mai sus. pur si simplu anul asta vreau sa imi iau o pauza de la intreprins actiuni cu altii :))

#17
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,415
  • Înscris: 06.01.2014

View Postpilifida, on 04 iunie 2023 - 11:56, said:

...
nu mai e neaparat de pret ...
Dacă nu e vorba de bani, de ce nu aduci o masina e piatra sparta , ti-o basculanta fix în zona aia, deci interacțiunea cu "omu' " e minima, apoi o intinzi cum iti place.
Eu am avut situatie asemănătoare, la mine pantele erau în 2 direcții, nord și vest,  am adus o masina de griblura de asfalt (sau cum ii zice ăleia de o rascheteaza de pe strada asfaltata), a fost basculanta fix peste cuiul ala, eu, cu un fel de sapa, am tras-o în zonele unde era necesar.

Am pus și piatra sparta peste acel material.
Ulterior am pus pavaj. Acolo s-a îndepărtat piatra, lasandu-e mai jos cu aprox 10 cm, 6 cm are pavajul și aprox 4 cm e "orez de nisip".

View Postpilifida, on 04 iunie 2023 - 11:56, said:

...
vreau sa imi iau o pauza de la intreprins actiuni cu altii Posted Image)
Și vrei sa cari singur atâta material ?  Succesuri.

#18
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,818
  • Înscris: 17.03.2008
Eu am adus, pentru nivelare, o masina de pietris si, fiindca nu mi-a ajuns, am adus in continuare piatra concasata. Acum, dupa cateva luni, portiunea de drum cu piatra concasata este intacta, desi trec utilaje grele zilnic. Unde este pietris este enervant rau. Se misca, se fac santuri etc. N-am decat sa scot pietrisul si sa pun concasata.
PS. Piatra concasata a fost cu 300 de lei mai scumpa. Iar masinile au fost 8x4 cu bena de 18 mc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate