Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Prelungire conductori in interiorul copex ?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Salut.

Am descoperit ca unul din tronsoanele existente (copex 20mm cu 3 conductori de 2,5mm cupru) este taiat chiar la iesirea din sapa proaspat turnata.
Nu este nici o problema sa prelungesc copexul insa as vrea sa evit sa inadesc conductorii in interiorul copexului... aveti ceva sugestii ?

Initial m-am gandit sa fac o doza pe cel mai apropiat perete unde sa fac prelungirea... insa din pacate conductorii nu sunt suficent de lungi sa ajunga la cel mai apropiat perete.
Imi este imposibil sa inlocuiesc doar conductorii (prin tragere) datorita traseului prea lung si nu se pune problema de a sparge sapa proaspat turnata.
Poate fi o doza de pardoseala solutia avand in vedere ca urmeaza sa montez gresie pe intreaga pardoseala ?

Presupun ca nu sunt primul care se loveste de o asemenea problema...

Mersi.

#2
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023
2 doze de legătură și ai scăpat.
Nu e top estetic, dar ce poți face, dărâmi casa?

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ii innadesti. Rasuciti+ cositoriti + tub contractibil corespunzator..

Edited by pasilla, 03 June 2023 - 20:16.


#4
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
@FlapJack7
Din pacate nu inteleg... poti sa detaliezi ?
Cum as putea face 2 doze de legatura din moment ce nu-mi ajung conductorii ?

@pasilla
Este ultima varianta pe care incerc sa o evit... daca apare o problema ar trebuii sa sparg gresia/sapa autolivelanta/sapa grosiera ca sa ajung la copex.
Intr-o astfel de ipostaza ma gandesc ca poate ar fi mai util sa fac legatura intr-o doza de pardoseala pe care ulterior o ingrop in sapa la nivel si pe care o acoper cu gresie. In cazul in care ar aparea o problema ar trebuii sa inlatur (spargere) doar placa de gresie care se afla deasupra, desfac doza fara sa sparg sapa, rezolv problema dupa care pun o noua placa de gresie deasupra.
Pe scurt asta incerc sa evit... ma gandesc ca poate exista o idee mai buna... mai practica care mie mi-a scapat datorita lipsei de experienta.

Edited by dagobar, 03 June 2023 - 20:32.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In timpul vietii tale nu are ce problema sa apara.

#6
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,832
  • Înscris: 23.09.2005

Vizualizare mesajdagobar, pe 03 iunie 2023 - 20:32, a scris:

@FlapJack7
Din pacate nu inteleg... poti sa detaliezi ?
Cum as putea face 2 doze de legatura din moment ce nu-mi ajung conductorii ?
vrea sa spuna ca faci o doza de legatura in sapa, si una pe perete.

Dar din moment ce ai face-o pe aia din pardoseala, cea de pe perete e inutila, caci din doza de pardoseala duci tub pana unde ai nevoie, nu mai ai nevoie de o doza intermediara in perete.

Si asa-i dagobar, nu esti primul cu probleme de astea caci din pacate omul nu se gandeste ca e posibil sa apara nevoie sa schimbi fire, asa ca-si face tubulatura proasta, din copex, si mai ales, nu se gandeste omul la tubulatura dinainte de turnarea betoanelor in placa, centuri, caci atunci e momentul sa faci o tubulatura buna, in cofrajele de beton.

Nu cu copex, ci cu asa ceva:

[ https://storage.googleapis.com/backupmateriale2018/product/800x600/1272536.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asa i-am facut unui prieten, ca exemplu am avut un tub de la etaj pana la parter, mergea roata pe casa scarii de sus pana jos, am bagat in el cand a venit vorba de tras firele, 9 fire de curent, un utp si un cablu coaxial, toate in acel tub de 25mm, au mers ca unse, impinse cu mana pe o distanta de vreo 15 metri cat avea tubul prins in beton si au iesit lejer pe partea cealalta. Si asa au fost toate tuburile pe care le-am bagat.

Edited by Phobos, 03 June 2023 - 20:51.


#7
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 22.02.2014
Faci o doza in pardoseala sau daca poti sa tragi alt fir prin copex.

#8
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Sparge sapa aia , ca nu e nici o mare durere de cap ! Legi sanatos , cositoresti , bagi un tub termocontractibil si aia e , la final torni 2 canciocuri de ciment .
La inceput si mie imi era teama sa sparg...etc. , acum bag fara mila !

#9
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,384
  • Înscris: 31.01.2010
Prelungire si gata, credeti ca racordurile subterane de 10-20-40KVA se fac cu doze?
A trecut totusi timpul si am mai progresat un pic!
https://www.xtrashop...siuni-4-culori/
P.S. din cind in cind apar la Lidl, le recomand cu incredere pentru reparatii rapide.

Edited by Ion_Bumbu, 03 June 2023 - 21:44.


#10
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,294
  • Înscris: 08.02.2011
Decat conectorii aia scumpi si care merg prin sertizare si bineinteles ca initiatorul nu are nici clestele corespunzator de sertizat si nici experienta necesara sa iasa treaba perfecta din prima mult mai buna solutia cu rasucirea cu patentul si nu mai ai treaba toata viata acolo, aproape oricine poate face treaba sa iasa bine de prima data.  Nu trebuie nimic altceva decat un patent ( presupun ca vorbim de cablu monofilar, nu din ala multifilar )

#11
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,504
  • Înscris: 10.01.2019
Faci doua doze de legatura in cele mai apropiate puncte de pe pereti cu trecerea prin sapa si schimbi conductorul sectionat

Edited by AlexD2, 04 June 2023 - 06:19.


#12
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023

Vizualizare mesajdagobar, pe 03 iunie 2023 - 20:32, a scris:

@FlapJack7
Din pacate nu inteleg... poti sa detaliezi ?
Cum as putea face 2 doze de legatura din moment ce nu-mi ajung conductorii ?
Nu mă pricep la desen dar cred că vei înțelege ce-ți spun.
O doză de legătură în stânga, una în dreapta, între ele poți să ai și 2 km de conductor, teoretic.
Neah mean?

#13
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007
De ce nu înlocuiești firele de cupru cu unele mai lungi?

Presupun că le-ai pus prin copex că sa le poți schimba daca e cazul.

#14
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,006
  • Înscris: 26.11.2001
Stramosii electricieni rasuceau si cositoreau. Si instalatiile au mers bine merci. De ce nu ai face la fel, mai ales ca azi consumatorii sunt mai mici ?

#15
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,832
  • Înscris: 23.09.2005

Vizualizare mesajdagobar, pe 03 iunie 2023 - 19:42, a scris:

Am descoperit ca unul din tronsoanele existente (copex 20mm cu 3 conductori de 2,5mm cupru) este taiat chiar la iesirea din sapa proaspat turnata.
Nu este nici o problema sa prelungesc copexul insa as vrea sa evit sa inadesc conductorii in interiorul copexului... aveti ceva sugestii ?

Initial m-am gandit sa fac o doza pe cel mai apropiat perete unde sa fac prelungirea... insa din pacate conductorii nu sunt suficent de lungi sa ajunga la cel mai apropiat perete.

Dagobar, acum mi-a picat fisa: dar unde iese copexul ala din sapa, de zici ca nu ajunge pana la cel mai apropiat perete? In mijlocul camerei!?

Vizualizare mesajlyanna, pe 04 iunie 2023 - 07:39, a scris:

De ce nu înlocuiești firele de cupru cu unele mai lungi?

Presupun că le-ai pus prin copex că sa le poți schimba daca e cazul.

Dar n-ai citit ce-a zis, ca nu le poate schimba? Asta cu schimbatul firelor in tuburile copex, in 80% din cazuri is povesti, nu le mai poti schimba.

Apropo, sunt singurul pe care-l enerveaza ca initiatorul se numeste Dagobar, in loc sa se numeasca Dagobah? :)

[ https://i.makeagif.com/media/3-03-2016/PIDGSl.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 04 June 2023 - 08:42.


#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006

Vizualizare mesajdagobar, pe 03 iunie 2023 - 19:42, a scris:

Nu este nici o problema sa prelungesc copexul insa as vrea sa evit sa inadesc conductorii in interiorul copexului... aveti ceva sugestii ?

Prin mufare poti prelungi cablul/conductorul.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/svqiArTJK9Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,832
  • Înscris: 23.09.2005
Se poate, dar stii cat costa o presa de-aia? :)

#18
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Va multumesc pentru sfaturi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate