Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Bariera de oxigen EVOH la teava IPAT trebuie sa fie in interiorul tevii si NU le exterior

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 05.12.2004
Bariera de oxigen EVOH la teava de incalzire in pardosea trebuie sa fie in interiorul tevii si NU le exterior , asa cum se poate vedea in imaginile atasate .

Teava trebuie sa aiba 5 straturi si NU 3 straturi , pentru ca bariera de oxigen EVOH sa fie in interiorul tevii .

Pe-Xa si PE-RT Tip II au proprietati similare , si NU conteaza care din variante le alegeti .

In mod normal PE-RT Tip II ar trebui sa fie mai ieftin ca Pe-Xa fiindca PE-RT Tip II ii fara reticulare chimica , in timp ce tevile PEX ( crosslinked ) sint reticulate chimic :

Pe-Xa ( peroxid de hidrogen ) , Pe-Xb ( Silan ) si reticulare fizica Pe-Xc ( cu electroni )

Tevi din 5 straturi de incalzire in pardosea cu bariera de oxigen EVOH in interiorul tevii :  Pe-Xa si PE-RT Tip II produse langa orasul Bistrita la Teraplast

stratul EVOH ( bariera de oxigen ) ii in interiorul tevii si NU la exterior ca si la Rehau , Uponor etc .

https://neoter.ro/tevi/

Quote

Avantajul major al barierei de oxigen dispusă la interior este acela că nu există riscul zgârierii ei și astfel nu afectează performanța țevilor și eficiența împotriva pătrunderii moleculei de oxigen.

https://neoter.ro/tehnologie/

https://neoter.ro/in...oh-la-interior/

Attached Files


Edited by luk2011, 03 June 2023 - 14:11.


#2
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,691
  • Înscris: 22.02.2007
Si ce mare afacere e aceasta bariera de oxigen ?

#3
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,966
  • Înscris: 23.06.2008
Corect.

Cunosti vreun producator de teava PEX, 5 straturi, ce ar avea bariera de oxigen la exterior?
Pana nici tevile cu 3 straturi nu au si nici nu au avut stratul EVOH la exterior. Ma refer la producatorii consacrati, nu la ciuri-buri.

PE-RT vs PE-Xa? Ma faci sa zambesc.
PE-Xb?! Neee!
Ar mai fi si PE-Xd.

Tevile PE-Xc au si acestea tot 5 straturi, avand bariera de oxigen la interior. PE-Xa vs PE-Xc, au ajuns cu o diferenta tradusa cam la 5%, dar tu, ca utilizator final nu o sa o stii si nici nu o sa o "simti".
Evident, toate tevile tip PEX(ca ar fi -Xa sau Xc) depind de la producator la producator. Calitatea materiei prime folosite, cat si a retetei, poate sa difere in caz de Xa vs Xa, cat si Xc vs Xc. Bineiunteles, pot exista diferente majore si in ceea ce priveste stratul EVOH Multi producatori folosesc un subtitut, mai pe clasa economica.
O sa dau un exemplu banal, de luat in calcul pt un eventual versus. Un mare producator de tevi PEX, nu mai are ultimul strat din PEX, ci PE.

Dar tot nu ma prind(zica-se) de ce ai adus in discutie, subliniat si in mod repetat, teava PE-RT de pe plai mioritic. Ca ce?
Si ca tot spui ca teava PE-RT are propritati similare cu teava PE-Xa, ambele au in legaturile moleculare catene lungi sau scurte? Ca de-aici vin multe proprietati "similare". Foarte "similare".

Edited by scurt_pe_2, 03 June 2023 - 15:25.


#4
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 05.12.2004

 scurt_pe_2, on 03 iunie 2023 - 15:11, said:

Cunosti vreun producator de teava PEX, 5 straturi, ce ar avea bariera de oxigen la exterior?

Rehau , Uponor etc , si toti producatorii care produc teava PEX in 3 straturi ( si daca nu specifica explicit ca EVOH e in interiorul tevii )

In imaginea atasata se poate vedea teava : Uponor cu 5 straturi PE-RT Type II / EVOH / PE-RT Type II , cu stratul EVOH in interiorul tevii .

 scurt_pe_2, on 03 iunie 2023 - 15:11, said:

PE-RT vs PE-Xa? Ma faci sa zambesc.

N-am zis : PE-RT

fiindca PE-RT = PE-RT Type I

Am zis PE-RT Type II . Adica rasina de polietilena din ce se fabrica teava PE-RT Type II ii : Dowlex 2388 sau Hostalen 4731B/4131B ( se pot vedea rasinile de polietilena
PE-RT Type II in imaginea atasata )


PE-RT Type I = 60C

PE-RT Type II = 90C

Trebuie sa scrie explicit pe teava : Type II ( se pot vedea exemple in imaginile atasate cum apare in mod explicit : Type II )


Exemple : TEAVA PexKIT PE-RT TIP II
https://www.valrom.r...0mm-colac-200m/

FISA TEHNICA  Teava PE-RT TIP II
https://cdn.contents..._1676700700.pdf

doar ca teava Valrom PexKIT ii din 3 straturi , si bariera de oxigen EVOH ii la exterior , si NU in interiorul tevii ( se poate vedea in imaginea atasata )

Quote

Project title "Increasing the competitiveness of TWEETOP Sp. z o.o. through the implementation of an innovative technology for the production of Pert II/Evoh/Pert II multilayer pipes with increased mechanical strength"
https://bazakonkuren...pi/files/784454

Attached Files


Edited by luk2011, 03 June 2023 - 17:33.


#5
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 05.12.2004

 scurt_pe_2, on 03 iunie 2023 - 15:11, said:

Cunosti vreun producator de teava PEX, 5 straturi, ce ar avea bariera de oxigen la exterior?

Asta am zis si eu : tevile in 5 straturi au bariera de oxigen ( EVOH ) in interiorul tevii .

 scurt_pe_2, on 03 iunie 2023 - 15:11, said:

Pana nici tevile cu 3 straturi nu au si nici nu au avut stratul EVOH la exterior. Ma refer la producatorii consacrati, nu la ciuri-buri.

Tevile in 3 straturi au bariera de oxigen EVOH la exterior . ( se poate vedea in imaginea atasata cum stratul EVOH e la exterior )

 scurt_pe_2, on 03 iunie 2023 - 15:11, said:

O sa dau un exemplu banal, de luat in calcul pt un eventual versus. Un mare producator de tevi PEX, nu mai are ultimul strat din PEX, ci PE.

Acel ultim strat PE de care zici , e in general PE-RT Type II ( Tip 2 )

Attached Files


Edited by luk2011, 03 June 2023 - 18:28.


#6
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 05.12.2004
Si in fisa tehnica si pe teava apare in mod explicit : PE-RT Type II ( Tip 2 ) ( se poate vedea in imaginea atasata )

Țeavă NEOPE-RT II by TeraPlast cu barieră de oxigen
https://neoter.ro/teava-neope-rt/

adica , nu e PE-RT simplu , care te face sa zambesti , fiindca ala e Type I ( Tip 1 )

PE-RT Tip 1 = 60°C

PE-RT Tip 2 = 90°C

Detaliile fac diferenta .

De asta am zis ca Pe-Xa = similar cu PE-RT Tip 2 , fiindca si PE-RT Tip 2 rezista la 90°C ( se poate vedea in imaginile atasate )

PE-RT Tip 2  = polietilena NERETICULATA , NU necesita reticulare , si e reciclabila ( se pot vedea informatiile astea in imaginile atasate legate de Dowlex 2388 )

Aici e vorba de rasina de polietilena din care sa fabrica teava , care e o rasina speciala , care rezista la temperaturi mai mari ca si PE-RT -ul simplu .

DOWLEX™ 2388 Polyethylene Resin
https://www.dow.com/...in.111430z.html

Quote

What is DOWLEX™ 2388 Polyethylene Resin?

An ethylene/octene-1 copolymer produced in the proprietary solution process of Dow. It has a unique molecular structure with a controlled side chain distribution, which provides excellent stress crack resistance properties combined with outstanding long term hydrostatic strength.

Sau mai este : Hostalen 4731B / 4131B

Hostalen 4731 B Introducing a new PE-RT Type II material
https://www.lyondell...-b-brochure.pdf

Attached Files


Edited by luk2011, 03 June 2023 - 18:57.


#7
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,966
  • Înscris: 23.06.2008
Asa, si?!
Esti ca in bancul ala cu "ce intreb eu, si ce-mi raspunde ea"
Care e intrebarea sau nelamurirea? Ca reusesti sa o dai de gard, original.
Ai mai pivotat cu aceeasi deosebita gratie pe un alt topic, tot spre Nowhereland

#8
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 05.12.2004

 scurt_pe_2, on 03 iunie 2023 - 21:01, said:

Asa, si?!
Esti ca in bancul ala cu "ce intreb eu, si ce-mi raspunde ea"
Care e intrebarea sau nelamurirea? Ca reusesti sa o dai de gard, original.
Ai mai pivotat cu aceeasi deosebita gratie pe un alt topic, tot spre Nowhereland

pe topicul celalalt a fost vorba de teava pentru apa rece potabila si apa calda , iar aici e vorba de teava de incalzire in pardosea si de bariera de oxigen in interiorul tevii .

La urma urmei e vorba de acelasi material de baza , difera doar diametrul tevii si grosimea peretelui tevii .

Ai stiut pana acum de PE-RT Tip 2 ?

eu n-am stiut , pana nu demult , si am vrut sa impartasesc informatia , sa stie cat mai multi ca mitul cu Pe-Xa e mult mai bun ca PE-RT depinde de materialul de baza din care e facuta teava.

#9
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 05.12.2004

 scurt_pe_2, on 03 iunie 2023 - 15:11, said:

Un mare producator de tevi PEX, nu mai are ultimul strat din PEX, ci PE.

Uponor Comfort Pipe Plus , are stratul exterior din PE , strat care protejeaza ( chimic si mecanic ) bariera de oxigen EVOH ( se poate vedea in imaginea atasata )

Attached Files



#10
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,966
  • Înscris: 23.06.2008
Iti multumim pt informare.

Doar ca mi se pare deplasat sa afirmi, sa sustii si sa subliniezi faptul ca exista producatori de teava PEX(Xa/Xc) ce au bariera de oxigen la exterior. Ca vrei tu neaparat sa incadrezi si sa nominalizezi teava PE-RT cu 3 straturi de la Valrom, sa ma scuzi, dar ai luat-o pe o alta ulita.

Cand m-am referit in exemplificarea mea la acel producator consacrat, ce are ultimul strat la teava PEX(nu PE-RT!!!), fiind din PE, nicidecum NU m-am gandit la Valrom, ci la un producator de teava PEX cu mare greutate la nivel mondial. Si nu, acest ultim strat nu este PE-RT type II, nici macar I. Ci fix PE.

De teava PB ai auzit? Ca n-ai zis nimic de ea, sa o pui in versus. Nici teava PE-Xc nu ai pus-o in versus. Poate descoperi ca si aceasta este similara la proprietati(cum ai zis de PE-Xa) cu PE-RT(I sau II, nu conteaza).

In decursul timpului, de peste 15 ani, pe topicurile dedicate(dar nu numai) s-a tot vorbit de tevi PEX(PE-Xa, PE-Xb, PE-Xc, PE-xd), PB, PEX-AL-PEX(Pexal) PE-RT, PE, cat si despre bariera de oxigen(EVOH), de numarul de straturi la tevi, etc. Nu-i un subiect nou.

 luk2011, on 04 iunie 2023 - 10:09, said:

Uponor Comfort Pipe Plus , are stratul exterior din PE , strat care protejeaza ( chimic si mecanic ) bariera de oxigen EVOH ( se poate vedea in imaginea atasata )
Si daca era tot din PEX, cumva nu mai proteja stratul EVOH?!

#11
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 05.12.2004

 scurt_pe_2, on 04 iunie 2023 - 11:24, said:

De teava PB ai auzit? Ca n-ai zis nimic de ea, sa o pui in versus. Nici teava PE-Xc nu ai pus-o in versus. Poate descoperi ca si aceasta este similara la proprietati(cum ai zis de PE-Xa) cu PE-RT(I sau II, nu conteaza).

Chiar in primul post am scris SI de Pe-Xc .

N-am deschis topicul sa fac o dezbatere intre diferitele tipuri de tevi PEX sau PE-RT .

Ci pentru a atrage atentia asupra pozitiei EVOH in stratificarea tevilor de incalzire in pardosea .

Ca e mai indicat sa fie in interiorul tevii , adica sa fie teava cu 5 straturi , si NU la exterior ca si la tevile in 3 straturi .

Fiecare isi alege ce teava ii place .


Quote

Top 25 sisteme de incalzire in pardoseala
https://adriansarbes...-in-pardoseala/

Pe mine ma deranjaza fanatici astia de brand care vin si iti zic din prima: teava asta e mai buna de 10x decat cealalta.

Deci proprietatile principale care ne intereseaza la tevile folosite la incalzirea in pardoseala sunt identice la absolut toate tevile, toti producatorii pe acelasi diametru si aceeasi grosime de perete.

Faptul ca unele tevi pex sunt mai bine vazute decat altele si ca teava PE-Xa este mai bine vazuta decat, PE-Xcb, PE-RT , e doar o chestiune de marketing, de branding si asa mai departe.

Deci ce teava alegem pana la urma pentru incalzirea in pardoseala?

Daca ai observat cam fiecare producator fabrica din fiecare tip de teava. Deci exista motive serioase sa consideram ca toate tipurile de teava fie ca sunt PE-Xa,b,c PE-RT sau PB sunt similare.

Asa ca, in alegerea sistemului, putem lua in considerare urmatoarele criterii:

buget

recomandarea instalatorului

cum ne suna noua mai bine un brand

 luk2011, on 03 iunie 2023 - 13:56, said:

In mod normal PE-RT Tip II ar trebui sa fie mai ieftin ca Pe-Xa fiindca PE-RT Tip II ii fara reticulare chimica , in timp ce tevile PEX ( crosslinked ) sint reticulate chimic :

Pe-Xa ( peroxid de hidrogen ) , Pe-Xb ( Silan ) si reticulare fizica Pe-Xc ( cu electroni )

 scurt_pe_2, on 04 iunie 2023 - 11:24, said:

Si daca era tot din PEX, cumva nu mai proteja stratul EVOH?!

N-are importanta cu ce e protejat EVOH , poate fi PEX , PE sau orice altceva . Doar ti-am aratat ca ceea ce ai afirmat e vorba de Uponor Comfort Pipe Plus .

N-am nimic cu Valrom-ul . Ideea la Valrom e ca teava e PE-RT Tip 2 , din 3 straturi si ca bariera EVOH e la exterior .

Teava Valrom se fabrica in Spania la Auray Managing , si multe alte firme consacrate isi fabrica tevile PEX in Spania la Auray Managig .( se poate vedea in imaginea atasata )

Asa cum Tece si Wavin isi fabrica tevile PEX in Polonia la Multilayer Pipe Company Sp.z o.o.

Quote

Multilayer Pipe Company Sp. z o.o. sells its products mainly through the distribution channels of its shareholders - Wavin and TECE.
https://mpc.pl/distribution-network

Am auzit de teava PB , dar e mai putin cunoscuta .

Attached Files


Edited by luk2011, 05 June 2023 - 12:59.


#12
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,334
  • Înscris: 06.06.2006
Exista tevi cu EVOH in 3 straturi? :D

#13
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 05.12.2004

 kretzu77, on 06 iunie 2023 - 07:36, said:

Exista tevi cu EVOH in 3 straturi? :D

Da .

Dar daca teava PEX e din 3 straturi , EVOH este la exterior , de ex Rehau Rautherm S .

#14
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 05.12.2004

 scurt_pe_2, on 03 iunie 2023 - 15:11, said:

PE-RT vs PE-Xa? Ma faci sa zambesc.

Comparatie intre PEX si PE-RT Tip 2 fabricat din rasina Dowlex 2388 .

Quote

PE-RT for tap water!
https://www.linkedin...ohannes-stumpf/

PE-RT is the best material for underfloor heating pipes and drinking water systems. What would you choose when you would install pipes at your personal home?

PE-Xa: PE crosslinked with peroxide

PE-Xb: PE crosslinked with silane

PE-Xc: PE radiation crosslinked

PE-RT: PE with Raised Temperature Resistance

https://gallery.mail.../PE_RT_PE_X.pdf

Attached Files


Edited by luk2011, 08 June 2023 - 17:40.


#15
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 05.12.2004
In imaginile atasate si documentul .pdf atasat se poate vedea comparatie intre teava PEX si PE-RT Tip 2 fabricat din Dowlex 2388 .

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate