Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Mesaj de text spam de la numarul Whatsapp

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
alexmro

alexmro

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 08.06.2021
De la numarul 1762 am primit de cateva ori codul de Whatsapp cu care am putut inregistra noi dispozitive (ca sa am Whatsapp pe desktop, practic)
Dar astazi, de la acelasi număr am primit un SMS spam (zic eu) de la un asa numit Mogo IFN, cum ca mi s-a emis o factură aferentă impozitului auto cu un link pentru a plati online (habar nu am de ei si nici nu am masina in acest moment).

Mi se pare ciudat ca acest numar sa poata fi folosit in felul acesta. E posibil ca acelasi numar de acest gen sa fie refolosit de o alta companie sau are Whatsapp-ul ceva de a face cu asta? Adică sa ofere unor terți posibilitatea sa spameze lumea (ceea ce nu m-ar mira deloc la cat de mizerabili sunt cei de la "Măta").

Ideea e ca nu stiu unde ar trebuie sa raportez acest lucru si faptul ca cineva are numarul meu la dispozitie pentru a trimite tampenii de astea care nu ma intereseaza

#2
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 15.08.2005
ptr impozitul auto NU SE EMITE FACTURA

#3
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,402
  • Înscris: 17.04.2006
Am primit tot felul de reclame/promotii de pe un acelasi nr scurt, deci probabil numarul respectiv este atasat un serviciu folosit si de whatsapp, printre altii.

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,295
  • Înscris: 08.02.2011
Numarul scurt respectiv nu apartine de whatsapp, ci al unei firme din Romania, care la randul sau il inchiriaza oricui plateste.  Pentru ceva bani in plus se poate trimite sms cu expeditor personalizat.

#5
alexmro

alexmro

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 08.06.2021
Mi-au trimis iar, le-am raspuns ca au gresit persoana prin SMS si aparent mesajul a fost trimis. Cartela mea e noua (abonament), de cateva zile. E posibil ca numarul meu sa fie reciclat si cine stie pe unde este intregistrat pentru ca am fost sunat de cineva si credea ca-s nu stiu cine.

#6
alexmro

alexmro

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 08.06.2021
Ieri m-a sunat cineva de la un amanet cum ca tre sa le dau niste bani. Astazi se pare ca am si ceva rate neplatite la o banca. Oare mi-au dat astia numaurl la cel mai nesimtit si datornic om din tara asta si acum trebuie sa primesc in fiecare mesaje la fiecare ora de la toti carora nu le plateste?

Edited by alexmro, 20 June 2023 - 11:49.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate