Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

Butasi smochin

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
166 replies to this topic

MirceaDWC

MirceaDWC

Senior Member

• Grup: Senior Members
Uite un exemplu de dezvoltare la pomul asta, cu precizarea ca nu toate soiurile se comporta asa.
Butas recoltat de mine din Riomaggiore, Italia, in Februarie anul acesta:
Februarie 23:
Attached File  Februarie 2023.jpg   151.2K   23 downloads
Iulie 2023:
Attached File  Iulie 2023.jpg   481.77K   27 downloads
August 2023:
Attached File  August 2023.jpg   475.14K   27 downloads
Attached File  august 20232.jpg   200.04K   23 downloads

Undeva pe la 15 august i-am ciupit varful, pentru ca plecase frumos in ramificare si vreau sa fortez asta.
Ramane de vazut daca tine fructele, sa nu fie un soi care necesita polenizare, si daca le tine, va ierna in ghiveci, afara pe terasa, iar la primavara in aprile merge in gradina in locul lui definitiv.
Fructele acum sunt de marimea unei nuci si sunt in a doua faza de stagnare, cea de pana in coacere.

Edited by MirceaDWC, 13 September 2023 - 11:43.

iladi

iladi

Guru Member

• Grup: Moderators
Am si eu un smochin. Iarna trecuta l-am tinut pe terasa inchisa cu folie, toate frunzele s-au uscat si au cazut. In primavara au dat unele noi. Acum au cazut iar toate frunzele. Tinut in ghiveci, ghiveciul intr-o groapa din pamant. Udat destul de des. Zona umbrita pana la panz, insorita dupa amiaza. Cauze?

edit: a avut o mica tentativa de fructe, cam cat o boaba de mazare, dar nu s-au dezvoltat.

Edited by iladi, 13 September 2023 - 11:48.

MirceaDWC

MirceaDWC

Senior Member

View Postsubway_guru, on 13 septembrie 2023 - 11:34, said:

Deocamdata nu le-am facut nimic in afara de a-i scoate la soare si a-i uda. Am de gand sa-i plantez ceva mai adanc si eventual sa-i bilonez un pic, n-are ce sa le strice, smochinii dau usor radacini adventive din tulpina.
Cum am spus, sunt pregatit cu solutii pentru orice situatie de urgenta!
Multumesc pentru incurajari, inseamna ca sunt pe drumul cel bun!
De fertilizat nu-i voi fertiliza, nu vreau sa incurajez cresteri tardive de toamna…
Eu iti recomand sa ii fertilizezi, ii lasi sa ierneze in ghivece la un adapost relativ, garaj/magazie neincalzita etc, udati minimal peste iarna, iar la inceput de aprilie in pamant cu ei. Eu nu i-as bilona, pentru ca o sa ai un morman de pamant langa tumpina, ce va fi spalat de ploi cu timpul, iar radacinile care vor fi expuse vor tinde sa drajoneze si o sa ai de furca.
Eu sap o groapa ceva mai mare decat ghiveciul, mai adanca cu circa 10 cm, pun un strat de pietris mare pe fundul gropii, asez planta cu tot cu pamantul din ghiveci pe acest strat si adaug pamant de gradina pana la nivel, ingropand din trunchiul creat in ghiveci 5-10 cm maxim. Las la nivelul solului, bordurez la circa 1 m/1 m ca am gazon pe langa in general, sau flori si limitez extinderea, si intre borduri pun mulci de scoarta sau conuri de brad, sa pastreze umiditatea.

View Postiladi, on 13 septembrie 2023 - 11:47, said:

Am si eu un smochin. Iarna trecuta l-am tinut pe terasa inchisa cu folie, toate frunzele s-au uscat si au cazut. In primavara au dat unele noi. Acum au cazut iar toate frunzele. Tinut in ghiveci, ghiveciul intr-o groapa din pamant. Udat destul de des. Zona umbrita pana la panz, insorita dupa amiaza. Cauze?

edit: a avut o mica tentativa de fructe, cam cat o boaba de mazare, dar nu s-au dezvoltat.
lipsa nutrienti. In ghiveci smochinul nu are de unde sa se hraneasca, radacinile smochinului sunt extrem de puternice si invazive. In poza de mai sus la mine, in galeata aia de 40 l 80% sunt radacini. E normal sa ii cada frunzele toamna, nu e planta de apartament, insa, daca il tii in ghiveci in continuare, alege un ghiveci mare, tunde-l primavara si fertilizeaza-l regulat.

subway_guru

subway_guru

Guru Member

Voi planta in aceasta toamna, nu vreau sa-i las sa ierneze in ghivece mici care sigur ingheata si nici sa-i transplantez in galeti mari, ar fi munca degeaba, mai bine si mai usor in pamant la loc definitiv dar pot sa elimin usor fructele mai nedezvoltate. Ce urmaresc? Munca minima, rezultate maxime!
Posted Image
P.S.
Treaba cu pietris pe fundul gropii in teren argilos e o tampenie de evitat.
:(

Edited by subway_guru, 13 September 2023 - 12:00.

adip1962

adip1962

Senior Member

Uite cu asta nu-s de acord. "fertilizeaza-l regulat". Nu fertilizez nici pomii ceilalti si nu o voi face vreodata. Ca ca le dau un pic de Atonik cand sunt in floare sau inainte? Fix pix.
Smochinul este cunoscut pentru un pom fara pretentii si cam fara daunatori in Romania. Asa-i voi creste pe ai mei. Mai ales ca nu ma intereseaza vreo productie... am destule fructe.
Gurule, stiu ca tie asa iti place, dar poate ar fi bine sa astepti primavara. Trebuie sa ai un hol, un garaj, o baraca, ceva unde sa-i bagi.

Edited by adip1962, 13 September 2023 - 12:00.

MirceaDWC

MirceaDWC

Senior Member

Pai de unde sa isi ia hrana din ghiveci? In pamant da, nu e nevoie decat de apa, dar in ghiveci?

Asta cu daunatorii e adevarata pana acum, dar anul asta a aparut musca neagra a smochinului in cateva zone si s-ar putea sa nu mai fie asa.

View Postsubway_guru, on 13 septembrie 2023 - 11:57, said:

P.S.
Treaba cu pietris pe fundul gropii in teren argilos e o tampenie de evitat.

Nici pe departe! Ii asiguri drenaj la baza radacinilor.

Edited by MirceaDWC, 13 September 2023 - 12:25.

iladi

iladi

Guru Member

• Grup: Moderators

View PostMirceaDWC, on 13 septembrie 2023 - 11:50, said:

si fertilizeaza-l regulat.

Boabe de gazon sunt ok?

MirceaDWC

MirceaDWC

Senior Member

Sunt Ok si alea. Dar eu la cei in ghiveci folosesc un ingrasamant lichid organic, luat de la Lidl, 2 capacele la 10 l de apa, pe care o folosesc la udat, si il aplic o data la 2 luni aproximativ.
Mai le dau si un cropmax foliar cand dau la toate plantele din curte, cam o data la 2-3 luni vara.

subway_guru

subway_guru

Guru Member

In sol argilos groapa e exact ca o galeata fara scurgere, pietrisul pe fund e fix pix…iar solul argilos are de toate doar umed sa-l tii ca sa fie nutrientii accesibili radacinilor si sa se poata dezvolta si in adancime nu doar in latime…

Edited by subway_guru, 13 September 2023 - 13:22.

MirceaDWC

MirceaDWC

Senior Member

Eu asa am plantat toti smochinii. Nu am sol argilos, ci lutos. Smochinii cresc bine si in pietre, intre ziduri, pe unde nici nu te gandesti.

subway_guru

subway_guru

Guru Member

Dar nu cresc in mlastina. Fiecare stie mai bine cum e solul din gradina lui, nu trebuie sa generalizam.
Argila e impermeabila la apa, lutul e partial permeabil iar nisipul/pietrisul e foarte permeabil.
Mulcirea cu scoarta/ frunze moarte e ok, nu dauneaza cu mai nimic.

Edited by subway_guru, 13 September 2023 - 13:58.

subway_guru

subway_guru

Guru Member

Adi, in primavara e posibil sa fie ploi care sa transforme terenul argilos in clisa, e mai sigura plantarea din toamna.

dodi1965

dodi1965

Junior Member

• Grup: Members
Salut, vreo sugestie de smochin de cultivat în Banat? Zona deluroasă.

subway_guru

subway_guru

Guru Member

De ce nu incerci la Svinita?

MirceaDWC

MirceaDWC

Senior Member

View Postdodi1965, on 16 septembrie 2023 - 23:32, said:

Salut, vreo sugestie de smochin de cultivat în Banat? Zona deluroasă.
Svinita, Simian, Dotatto, Miciurinskaya, Brunswick - Toate soiuri bine adaptate la clima noastra.

subway_guru

subway_guru

Guru Member

Metoda asta nu am vazut-o pana acum
https://youtu.be/-ry...FVgo8ismk-so0Y4

MirceaDWC

MirceaDWC

Senior Member

Merge si asa, merge si in apa, merge si in nisip, si in muschi spagnum, si in talas, in pamant cu nisip, pamant cu perlit, cocos, turba, merge cu marcotare clasica, cu marcotare aeriana, merge si din seminte (doar ca rodeste mai greu).

subway_guru

subway_guru

Guru Member

MirceaDWC said:

1695018511[/url]' post='30249672']
Svinita, Simian, Dotatto, Miciurinskaya, Brunswick - Toate soiuri bine adaptate la clima noastra.
Le ai pe toate astea?
Cum le-ai caracteriza pe fiecare?

Edited by subway_guru, 20 September 2023 - 14:17.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate