Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sitemul de operare foloseste prea...

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra
 Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 

Albire profesionala dentara

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
aWeee

aWeee

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.06.2023
Salut, m-ar interesa sa stiu daca v-ati facut albire dentara profesionala la cabinete stomatologice?Ati ramas cu o sensibilitate dentara? V-ati facut cu lampa sau cu laser?

La refer la cele care costa 1000-1500 lei si promit ca "tin" pana la un an

#2
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009
Mare atentie,albirea actioneaza asupra smaltului
Vorba aia ,nu te simti bine cu dinti in gura?
Smalțul dentar este cel mai dur țesut din corpul uman, ceea ce se explică prin conținutul ridicat de substanțe anorganice – până la 97%. Funcția principală a smalțului este de a proteja dentina și pulpa dintelui de iritanții mecanici, chimici și termici externi.

Edited by florinellll, 03 June 2023 - 05:54.


#3
ketchup11

ketchup11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 30.08.2021
O mare prostie si pacaleala in opinia mea.Mi am facut albire dentara cu lampa in urma cu 2 ani,dar rezultatele au fost dezamagitoare.Nu am avut sensibilitate la dinti dupa,dar tot nu s a meritat.La incisivi s a putut vedea o diferenta de culoare,in schimb,caninii au ramas la fel..Am intrebat o pe dentista de ce caninii au ramas la fel si mi a raspuns ca la unii dinti nu functioneaza din cauza ca sunt prea galbeni.Desi inainte de procedeu ma asigurase ca toti dintii mei vor arata de un alb imaculat:)).Si chiar se vedea mai urat ca inainte de albire..incisivii mai albi,iar caninii mai galbeni.Ma deranjeaza ca ei nu isi asuma nimic,adica banii tot ti i iau chiar daca nu esti multumit de ce ti au facut.Albire oricum nu voi mai face niciodata in viata mea,bani aruncati.Si ca sa nu mai zic ca iti face albire doar la dintii care se vad cand zambesti,maselele n au nevoie de albire ca sunt in spate si nu se vad:))

#4
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,006
  • Înscris: 26.11.2001
V-ati intrebat care este culoarea NATURALA a dintilor vostri ?

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 12.01.2018

View PostaWeee, on 02 iunie 2023 - 23:29, said:

promit ca "tin" pana la un an
da-ți promit că ,,țin,, și dinții la tratament?

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 07.11.2006
Albirea profesionala (exista si neprofesionala?) este inca o modalitate capitalista de a mai "jefui" niste bani din buzunarul celor saraci cu duhul, de regula mononeurali.

#7
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 07.03.2012
Nu recomand albire, dăunează serios integrității smalțului!

#8
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 22.02.2014
Pentru buzunarele dentistilor este ok albirea dintilor, si apoi iti faci abonament la ei.

#9
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,291
  • Înscris: 15.11.2003

View Poststoshiba, on 03 iunie 2023 - 12:05, said:

Pentru buzunarele dentistilor este ok albirea dintilor, si apoi iti faci abonament la ei.
Eu as include aici si detartrajul periodic. In mod normal se depune in anumite locuri

#10
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,131
  • Înscris: 07.04.2017
Ba detratrajul e important  daca tii la sanatatea ta! In niciun caz nu e doar pt motive estetice.

#11
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,253
  • Înscris: 21.06.2016
Citești aici și îți dai seama de ce e plin de oameni de patruj de ani fără masele.
Albirea nu afectează smalțul deloc, iar detrartrajul de 2-3 ori pe an e absolut obligatoriu!

Sensibilitatea după albire e posibila, dar e pe termen relativ scurt. Mai ales dacă pe fond exista boala parodontala ceea ce e aproape sigur.

Edited by vrajitoruldinoz, 03 June 2023 - 18:37.


#12
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 13.03.2007
Dentistul meu nu imi recomanda albirea . Fac detartraj si airflow de 2 ori/an. Dpmdv , albirea nu aduce nici un beneficiu pe termen mediu si lung. Mai sunt unii care isi albesc gaura curului, asta cu albirea dintilor mi se pare la fel😅.

#13
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,253
  • Înscris: 21.06.2016
Dacă ești in meserii in care gaura curului e la vedere toată ziua, e la fel.
Altfel dinții sunt o parte foarte importanta a fizionomiei și dinții galbeni arata foarte urat, pe cine cei albi sunt foarte atrăgători. Pina la urma e cea mai ieftină îmbunătățire estetica după un dus și o tunsoare pe care o poți face.

Edited by vrajitoruldinoz, 04 June 2023 - 07:14.


#14
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,131
  • Înscris: 07.04.2017
Degeaba faci o procedura  de albire daca nu schimbi rutina de ingrijire si / sau obiceiurile . Fumatul, vinul rosu, cola, cafeaua , etc  pateaza dintii. Cat despre dintii albi, daca ai vedea anumite persoane publice din Ro cu niste fatete de un alb tip faianta  ( pt ca albirea nu face  minuni) ai  concluziona  ca nu toti stomatologii sunt bine intentionati , unii vor doar bani.  Valabil si in alte parti.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate