Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Anxietate sau probleme de sanatate?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Alexuu99

Alexuu99

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.06.2023
Salutare tuturor! Sunt Alex, am 24 de ani, 1.75m si 79kg. Voi incepe cu inceputul:
Acum fix 4 saptamani stateam la masa cu ai mei, nimic neobisnuit. Am stat de vorba insa m-am ridicat sa merg la baie si am ametit un pic, am spus ca e nesemnificativ, am mers la baie, mi-am rezolvat problemele, am venit inapoi la bucatarie si au inceput problemele, stare de amorteala maini, picioare, stare de lesin, puls marit, TA 150/90, simteam ca ma scurg, am sunat la ambulanta, am mers la spital, mi-au gasit tensiune 17/10 insa cei de la urgente nu mi-au dat nimic pentru tensiune, aceasta scazand in 30-40m la 11/75, iar in timp ce imi scadea am avut o sete extraordinara si un frig extraordinar. Dupa ce mi-au facut un CT craniu la care nu a reiesit decat o ingrosare a mucoasei, am fost trimis la cardiolog unde am explicat ca in ziua aceea bausem foarte mult cola 0, un frappe si o cafea dimineata(sucul fiind obsinuinta, beam in fiecare zi cate 1 bidon de cola 0), mi-au spus ca nu am nimic la inima dupa un EKG si ca e posibil sa fi facut de la prea multe “excitante” in acea zi.
Totu bine si frumos, am zis ok, ma linistisem, pana sa merg la munca a 2 a seara si cat stateam de vorba cu cineva, mi-a trecut iar un sentiment de amorteala prin tot corpul, TA 150/90 iar de atunci am inceput vizitele la doctori. Tin sa mentionez ca tot de atunci nu am mai avut niciun puseu de tensiune insa seara cand stau in pat simt prezenta batailor inimii + mi se pare ca bate incet, am puls 48-50-55 in repaus si am ramas de atunci cu o senzatie de ameteala constanta si enervanta, nu foarte puternica dar enervanta. Am fost la 3 cardiologi, am facut 3-4 EKG, holter EKG 48h unde a iesit doar niste extrasistole si un puls de 38 in timpul somnului + 2 ecocardiografii unde mi-au spus ca e totul in regula, sa iau niste aspacardin si stress clean. Am fost la plamani, raza + aparat de detectie a apneei in somn, ambele iesind bune, saruratia in timpul somnului fiind minim 96. Am fost la medicina interna am facut analize + sumar de urina + ecograf si absolut toate analizele au iesit in parametri normali. Am fost la 2 dr ORL  sa vad ce se intampla cu ameteala, aveam un dop de ceara care a fost scos, nicio imbunatatire. Am fost la neuro unde mi a spus ca n am absolut nimic, facandu mi niste teste la ochi si stimuli ai muschilor. Am fost la endocrine si pe langa analizele mentionate mai sus am facut si pentru glanda tiroida care au iesit in parametri.Am facut si hemoglobina glicozilata sa vad daca cumva posibil sa fie diabet, a iesit in parametri. Am facut urocultura care a iesit in parametri. Am facut si metanefrine, normetanefrine si cortizol urinare toate unde cortizolul a iesit mare (620+). Dupa ce s a observat ca acest cortizol a iesit marit am facut si ACTH care a iesit in parametri. Urmeaza sa mai fac alte investigatii insa nu mai stiu ce sa mai fac, seara abia pot adormi, ma gandesc incontinuu la ce mi s ar putea intampla, daca cumva ma mai trezesc, din omul vesel care eram acum o luna acum nu mai sunt in stare de nimic, nu mai am chef de nimic, as dormi toata ziua, nu ma mai bucura absolut nimic, mereu stau si citesc si ma gandesc ce as putea sa am. Mereu ma gandesc ca poate fi ceva la inima, ce as putea sa mai fac? Credeti ca aceste simptome ar putea fi o tulburare de anxietate? Nu ma pot deslipi o secunda de ideea ca ar fi de la psihic si ca n am nimic defapt! Multumesc celor care si au facut timp sa citeasca tot de aici.

#2
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009
Incearca sa te linistesti nu ai absolut nimic organic,sistemul nervos vegetativ este putin bulversat
Daca constientizezi situatia iti vei revenii rapid,daca te autosugestionezi negativ,,,,aolo mooorr ,,,Posted Image ,va trece mult timp pana te vei stabiliza
Cel mai bun tratament sunt gandurile pozitive si familia .
Am mai scris pe aici, la 24 de ani si eu am crezut ca moor siiii au trecut de atunci inca.....29 de ani si "ie" binePosted Image

Edited by florinellll, 03 June 2023 - 06:27.


#3
Alexuu99

Alexuu99

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.06.2023
Sper doar sa fie asa, sincer ma simt bine doar cand dorm, in rest am senzatia ca nu sunt eu😔

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007
Deci pulsul “obișnuit” e mai tot timpul scăzut?
Pare să fie un sindrom bradicardic.

#5
Alexuu99

Alexuu99

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.06.2023
Așa pare, in repaus total, atunci cand abia ma trezesc este pulsul si 42-45

#6
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 24.07.2022
eu nu prea scot pulsul ala nici cand dorm. sunt curios ce ceas ai ca sa te monitorizezi singur. :) si daca faci vreun sport.

cat au costat toate analizele astea?

#7
Alexuu99

Alexuu99

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.06.2023

 Karhu, on 03 iunie 2023 - 06:36, said:

Deci pulsul “obișnuit” e mai tot timpul scăzut?
Pare să fie un sindrom bradicardic.

Nu stiu sincer, nu imi dau seama inainte sa imi fie rau cat il aveam insa acum in repaus total, la trezire sau dupa ceva timp de relaxare in pat, ajung la puls 42-45-48

#8
Alexuu99

Alexuu99

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.06.2023

 Punter, on 03 iunie 2023 - 07:30, said:

eu nu prea scot pulsul ala nici cand dorm. sunt curios ce ceas ai ca sa te monitorizezi singur. :) si daca faci vreun sport.
cat au costat toate analizele astea?
Nu cu ceas, cu tensiometru, acel puls de 37 a fost afisat pe holter ECG, valorile acestea a pulsului mi le afiseaza cu tensiometru (42-45-48 poate si 55 in unele cazuri).
Fac sport regulat, am facut fotbal de performanta, sală de 3-4 ori pe saptamana, acum m-am lasat de sala insa merg de 2 ori pe saptamana la fotbal.

#9
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020
Trebuie sa te lasi de coca cola 0 (cafeaua nu e o problema) pentru ca iti scoate toate mineralele din corp si provoaca simptome cardiace. Eu consumam monster energy zero pentru un timp care are cam acelasi ingridiente si ajunsesem la perfuzie de alkaloizi magneziu potasiu etc. dupa un episod nasol de tahicardie.

#10
Alexuu99

Alexuu99

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.06.2023
Nu am mai consumat de o luna.

Edited by althea, 03 June 2023 - 14:39.


#11
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

Quote

Dupa ce mi-au facut un CT craniu la care nu a reiesit decat o ingrosare a mucoasei


Eu nu sunt medic, dar asta poate însemna că ești deshidratat?
Cand bei litri de cola într-o zi, nu se prea se considera că te hidratezi.
Iar dacă ești foarte deshidratat, nu e neobișnuit să o ia razna fel de fel de procese.


Pulsul mic știu ca poate avea legătură și cu efortul fizic constant, pe termen lung.
Dacă zici ca ai făcut sport de performanță, poate așa se explică valorile mici în comparație cu media.


Părerea mea este ca primul episod a fost atac de panică, iar apoi ai spiralat și nu reușești să te recompui.
Din punctul meu de vedere, cred ca ești sănătos :).


Încearcă sa faci cel puțin 15 minute de respirații de relaxare pe zi.
Caută și alege ce îți place.





#12
Alexuu99

Alexuu99

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.06.2023
Sper din tot sufletul sa fie asta, toata lumea a vazut o schimbare la mine si nu imi plac starile pe care le am de nicio culoare

Edited by althea, 03 June 2023 - 14:39.


#13
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

 Alexuu99, on 03 iunie 2023 - 06:20, said:

Sper doar sa fie asa, sincer ma simt bine doar cand dorm, in rest am senzatia ca nu sunt eu��
Fii atent ,o iau ca Mama OmidaPosted Image
Ai avut ceva deceptii in dragoste,conflicte la job,sau alte situatii de presiune pshica prelungita?

 Turcalet, on 03 iunie 2023 - 09:07, said:

Trebuie sa te lasi de coca cola 0 (cafeaua nu e o problema) pentru ca iti scoate toate mineralele din corp si provoaca simptome cardiace. Eu consumam monster energy zero pentru un timp care are cam acelasi ingridiente si ajunsesem la perfuzie de alkaloizi magneziu potasiu etc. dupa un episod nasol de tahicardie.
New generation, vi s-a inoculat ideea ca nivel scazut calciu,magneziu,zinc.......inox,cupru si ruginaPosted Image duce la boala de decesPosted Image
Nimic mai FALS [era sa scriu falusPosted Image ]poate in Africa ,unde aia maninca o data la 3 zile

 Karhu, on 03 iunie 2023 - 06:36, said:

Deci pulsul “obișnuit” e mai tot timpul scăzut?
Pare să fie un sindrom bradicardic.
Pulsul scazut ,tot el il "comanda",.................ma sint slabit,vai ce rau imi este ,nu mai am putere
Auto sugestie,creierul se conformeaza si reduce motoarele/pulsul , sistemul nervos vegetativ
Medicii nu au nici un interes sa iti spuna ca nu ai nimic,banii tai trebuie sa stea in buzunarul lor

Edited by florinellll, 03 June 2023 - 11:19.


#14
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,163
  • Înscris: 13.03.2017
Dap ... new generation ... snowflake Posted Image

La 24 de ani aveam si eu stari de amorteala si de lesin doar ca de la  ... alcool  
Aveam si probleme cu pulsul din cazuza ... fetelor

Astia in ziua de azi se nasc gata obositi si bolnavi

N-ai dom'le nimic
Este un caz clasic de ipohondrie

#15
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,683
  • Înscris: 29.10.2017
Doar un sfat empiric, poate te ajuta. Si eu am avut simptome similare tensiune crescuta (se simte la cap si urechea interna), cateodata si senzatia ca e cutremur desi nu este, stare de neliniste si senzatia ca inima nu functioneaza normal si cu o stare de anxietate adaugata...cand consumam oricare din produsele urmatoare:  cafea espresso capsule dolce-gusto, espresso la aparat, cafea solubila, energizante
Asta era in trecut, dupa ce am pus toate astea pe lista neagra si nu le consum nu am probleme.
Bag 1-2 cafele facute la ibric arabica si ceai negru/verde, cu astea nu am niciuna din starile descrise mai sus.

#16
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009
Ce este sistemul nervos vegetativ si care este rolul acestuia
Sistemul nervos vegetativ, numit si sistem nervos autonom, este responsabil cu coordonarea functiilor organelor care nu pot fi controlate voluntar: inima, plamani, glande glande endocrine si exocrine. Conform cu rolul sau, sistemul nervos vegetativ se imparte in sistem nervos simpatic si sitem nervos parasimpatic. Sistemul nervos simpatic isi are originea in maduva spinarii, zona toraco-lombara, iar cel parasimpatic isi are originea in zona craniana si in zona sacrala a maduvei spinarii. Cu toate ca este numit si sistem nervos autonom, sistemul nervos vegetativ se afla in stransa legatura cu sistemul nervos somatic, denumit sistem nervos al vietii de relatie, si impreuna alcatuiesc sistemul nervos.

Edited by florinellll, 03 June 2023 - 11:39.


#17
Alexuu99

Alexuu99

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.06.2023

 stalker2142, on 03 iunie 2023 - 11:12, said:


Am lasat tigarile, am lasat cola! Multumesc

 florinellll, on 03 iunie 2023 - 11:38, said:


Dacă as sti sigur ca problema e defapt la mine si la modul cum gandesc/gestionez situatia cred ca m as mai calma un pic.

Edited by althea, 03 June 2023 - 14:39.


#18
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 22.02.2014
Renunta la cola si cafea pentru o perioada si la fuctoza.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate