Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 

Problema material CM 11

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 02.09.2009

View PostNamidee, on 02 iunie 2023 - 22:00, said:

Atunci ai dreptate, ce sa mai zic...poate ne povestesti experienta ta

Din ce am vazut, sunt 3 feluri de aplicare a faiantei/gresiei
1. Pe mamaligi, repede si cu economie de material - foarte prost
2. Pus adeziv doar pe suprafata ce urmeaza a fi placata - daca nu se apasa cum trebuie pe placi si materialul nu este suficient de umed, vei scoate/vor cadea placile usor - bine/prost in functie de mana meseriasului
3. Varianta corecta...se aplica material pe placi si pe suprafata si raman lipite o viata
meseriasul probabil de asta a cerut 10 saci, ca va face cum am scris la punctul 3.

Ca sa fii impacat, ia.i 8 saci si mai cumperi daca e nevoie.

In poza atasata, zice ca ai 29 mp, nu 20 mp.
Pentru mare publicPosted Image ,gresia nu se pune pe "mamaligi" de ce oare?

#20
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,483
  • Înscris: 16.03.2007
asa se pune: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Way5bMh-eYg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

probabil va folosi vreo 6-7 saci

#21
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,999
  • Înscris: 23.09.2005

View Postradu103, on 02 iunie 2023 - 20:29, said:

Pastreaza factura, nu-i nimik ca poti returna marfa, tot tu poate-i cari jos catre magazin-inapoi Posted Image

In jos merge mai usor, ca poti sa-i arunci de la geam de la 3, direct in furgoneta. :)

#22
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,374
  • Înscris: 08.02.2011
Daca dai si pe placa si pe suprafata de placat mie din experienta imi intra cam 3 mp la sac, cu aproximatie ( daca nu dai decat pe placa intra mai putin, dar pe riscul tau ).  Depinde si de denivelarile sapei/peretilor.  Ca meserias intotdeauna e bine sa soliciti clientului sa cumpere mai mult decat sa pierzi timpul dupa el ca nu mai ai material.  Iar sapa aia daca acum o torni tu pui gresia imediat, nu astepti alea 28 de zile ?   Merge si asa, dar tot pe riscul tau

#23
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 06.01.2014
(Producatorul) Zice ca:
"Consumul de Ceresit CM 11 Plus poate varia intre 2 kg/m² si 4.8 kg/m², in functie de suport si dimensiunile placii ceramice.", deci ar fi minim 5 mp la un sac.  În rest, "dumnezo' cu mnila".

#24
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013

View Postmodoran, on 03 iunie 2023 - 09:55, said:

Daca dai si pe placa si pe suprafata de placat mie din experienta imi intra cam 3 mp la sac, cu aproximatie ( daca nu dai decat pe placa intra mai putin, dar pe riscul tau ).  Depinde si de denivelarile sapei/peretilor.  Ca meserias intotdeauna e bine sa soliciti clientului sa cumpere mai mult decat sa pierzi timpul dupa el ca nu mai ai material.  Iar sapa aia daca acum o torni tu pui gresia imediat, nu astepti alea 28 de zile ?   Merge si asa, dar tot pe riscul tau


o las o saptamana o sa iau saci din aia preparati doar pun apa si o trag cu dreptarul,pe sac scrie 24h,acum nu stiu depinde cand o sa aibe meseriasul liber,nu ma grabesc o pot lasa si 2 saptamani nu ii problema. e pe baza de ciment

#25
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,936
  • Înscris: 17.10.2003
Problema mea cu materialul CM11 (recomandat de meseriasi)  e ca un prieten mi-a zis ca ar fi bine sa iau altceva mai bun, un adeziv elastic, Mapei, Weber sau încă o marca, dar nu știu tipul exact.
Nici el nu știe exact ce au pus la el.
As lua Mapei, dar nu știu exact care, sunt mai multe tipuri. E pentru gresia de afară.

#26
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,374
  • Înscris: 08.02.2011
Adeziv flexibil , cum ar fi  Sika 255, Ceresit CM17, Mapei keraflex,  weber max 2, primus extraflex, etc. De pe la 80 lei in sus sacul.

Bineinteles, degeaba iei adeziv scump daca-s montate placile de gresie aiurea, gen nu se da cu adeziv si pe suport si pe placa. La exterior e obligatoriu.

#27
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,936
  • Înscris: 17.10.2003
Ok. Mulțumesc.

#28
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,531
  • Înscris: 30.07.2007

View Postcrocko.dilul, on 02 iunie 2023 - 20:23, said:

hehe, eu la 28 mp am cumparat 6 saci de adeziv x 25 kg. sper sa ajunga, va tin la curent. Posted Image

View PostNamidee, on 02 iunie 2023 - 21:20, said:

Nici o sansa, daca se lucreaza corect.
Hai, ca am terminat lucrarea. Incredibil, pentru mine....
Aproximativ 29 mp, o terasa acoperita. Au intrat 31 de saci de adeziv. Am avut o burta pe placa. Adeziv si pe podea si pe placa.

#29
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,374
  • Înscris: 08.02.2011
31 saci la 29 mp ? Ai încărcat, nu gluma

#30
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 06.01.2014
Nu i-a mâncat calul ?

"Trei romani se angajeaza la un italian sa-i vopseasca un gard.
Intr-o zi cand pleca acesta la munca le lasa mancare sa manance in pauza de masa, dar uita sa le lase si bautura.
Acestia se gandesc sa vanda o galeata de vopsa si sa dea vina pe calul pe care il avea italianul. Isi iau oamenii bautura bea, dar cand sa vopseasca gardul chiar daca o dilueaza nu le ajunge vopseaua.
Vine italianul acasa si vede gardul neterminat si ii intreaba:
-Ce s-a intamplat, de ce nu e vopsit tot gardul.
-Pai sa vedeti, calul dumneavoastra a baut vopseaua.
Se duce italianul ia pusca si impusca calul.
Aia speriati il intreaba de ce a facut asta.El le raspunde:
-Vedeti voi, la casa am avut tot romani la constructia ei, si atunci calul asta mi-a mancat 3000 de caramizi, 2 paleti de ciment, 5 tone de fier(-beton) si 6 grinde."

#31
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,531
  • Înscris: 30.07.2007
:)
Luasem 6.
Am luat apoi inca 10, din start, inainte sa se apuce. Apoi inca 8 ca se vedea ca nu ajung. Apoi inca 5. Si intr-un final apoteotic, la ora inchiderii magazinului din satul alaturat, inca doi, alta marca, pentru ca nu aveau ce folosisem pana atunci.
Am fost tot timpul langa om. Nu avea cal :)

#32
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,531
  • Înscris: 30.07.2007
Trebuia sa torn sapa dar nu am gasit om. In plus, o parte din terasa e in consola si m-am gandit ca o incarc prea tare, cu vreo 8-10 cm de sapa.
In fine, faptul e consumat.

#33
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 02.06.2021
Sa fie intr.un ceas bun. Eu am zis ca daca lucreaza corect, nu iti ajung. La tine a debordat de corectitudine :))
Astept totusi cu nerabdare comentariul lui pasilla, sa iti zica unde s.a gresit

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate