Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

New Amsterdam - (Spitalul Bellevue)

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,776
  • Înscris: 17.08.2022
Din primele luni a urcat repede pe prima poziţie în topul vizionărilor.
Motivul pare sa fie naturaletea jocului actorilor si povestirilor emotionante din episoade.
Ne putem aştepta ca după atatea seriale cu medici acesta sa devina banal.
Dar nu.....pentru ca are meritul sa puna publicul sa se pună in locul personajelor.
Si apoi, cu mic cu mare suntem cu ochii pe sietemul de sanatate,
pe doctori, in asteptarea zilei cand ii vom cauta si am vrea sa ni se dea atentie si ingrijire.

New Amsterdam este vechea asezare olandeza si sediu al guvernului colonial de mult....de mult....
Mai tarziu, preluata de englezi a dat nastere New York.....
Iar spitalul Bellevue este cel mai vechi spital din țară, fondat in 1736, spitalul care era o infirmerie minusculă cu doar câteva paturi situate la etajul al doilea al unei cladiri din caramida rosie

[ https://imageresizer.static9.net.au/3oZpGV_d-t2igRZ5WKKZ4pppdWQ=/140x0:1181x585/636x0/https%3A%2F%2Fprod.static9.net.au%2Ffs%2F6e9ccdce-a189-45d6-a3b2-6731a60e7372 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asadar serialul, arata drumul noului director la imbunatatirea spitalului, director care da rezultate excelente, ridicand nivelul profesional dar echilibrand si situatia financiara....
Dar.....
Caci este si un dar....
Este pericolul ca noi care visam cu ochii deschisi ca ceea ce s-a realizat la acel spital s-ar putea realiza si in alte parti......se poate intampla  oriunde.........
Da, asta este un mare pericol, adevarat !!
Emotionant, natural, bine jucat, toate ma fac sa cotez cu 8.0
si sa va invita sa vedem povesti cu oameni si despre oameni...

Edited by vio69c, 02 June 2023 - 18:06.


#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
M-am uitat la 3 sezoane, dupa care incepea sa ma oboseasca,

#3
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
Mie mi-a placut, diseara ma apuc de noul sezon.

#4
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 04.09.2013
Sunt pe Netflix primele doua sezoane, dar atat. Stiti daca se poate vedea sezonul 3 pe alta platforma de filme?

#5
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
De aseara a aparut sezonul 3 pe Netflix.

#6
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,142
  • Înscris: 15.05.2008
Eu de asta am si renuntat la netpix,serialul este gata 5 sezoane dar ei de abia au bagat sezonul 3.

#7
EprAlex

EprAlex

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.05.2023
Este primul serial cu medici pe care îl vad, și nu-mi pare rău. Mai recomand și mini-serialul Asistenta de pe Netflix, este o poveste interesanta, si bazata pe un caz real.

#8
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
Netflix e mai mult axat pe filmele produse de ei, acelea le sunt prioritatile.

Ma rog, m-am pus pe la ora 22 sa vad un episod din acest sezon 3 aparut pe Netflix si m-a apucat dimineata urmarind inca unul, apoi altul... Nici n-am simtit cand a trecut timpul.

Edited by AlbastruIndigo, 03 June 2023 - 03:30.


#9
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,776
  • Înscris: 17.08.2022
Catre sfarsitul sezonului 2 am simtit neliniste si cum mi se racesc picioarele....
Stateam si ma gandeam.....
"Daca totusi undeva in lume ar exista un asemenea spital si un asemenea personal medical" ?
Si m-am panicat cu totul.....
Pentru ca, de aceasta fericire ar beneficia atat de putini oameni....

Asa ca m-am linistit cu vorba lui Badea Gheorghe cand a vazut girafa........"Asa ceva nu  exista"

#10
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
Am urmărit cu deosebit interes sezoanele 1 și 2. Abia așteptam următorul. Și sunt dezamăgit.
În tot sezonul vedem rând pe rând normalitatea în relațiile între 2 bărbați, care se sărută constant, între 2 femei, marea majoritate a personalului este orice altă culoare în afară de albi. Vedem bi și poli sexuali. Se dezbat toate problemele existențiale ale lumii, opresiunile albilor asupra minorităților, fie aceștia negri sau amerindieni. Cum vacile săracele cresc amprenta de metan, cum reducem amprenta de carbon renunțând la aer condiționat, carnea roșie sau iluminat.
Pentru generația mea da, este greu de înghițit. Pentru generația nouă este normalitate presupun. Nu sunt bisericos și nu am nicio treabă cu religia dar nu pot să nu îmi aduc aminte de Sodoma și Gomora...
New Amsterdam sezonul 3 este o babilonie de mesaje subliminale și nu mai are nicio treabă cu ceea ce a fost înainte.

#11
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Pai asa e structura, incepe cum incepe si apoi baga mesajul omului nou si trejit.
De la inceput avea tente spre promovarea ideologiei dar o da rau de gard

#12
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,776
  • Înscris: 17.08.2022

 craciuncostel, on 06 iunie 2023 - 21:24, said:

Am urmărit cu deosebit interes sezoanele 1 și 2. Abia așteptam următorul. Și sunt dezamăgit.
În tot sezonul vedem rând pe rând normalitatea în relațiile între 2 bărbați, care se sărută constant, între 2 femei, marea majoritate a personalului este orice altă culoare în afară de albi. Vedem bi și poli sexuali. Se dezbat toate problemele existențiale ale lumii, opresiunile albilor asupra minorităților, fie aceștia negri sau amerindieni. Cum vacile săracele cresc amprenta de metan, cum reducem amprenta de carbon renunțând la aer condiționat, carnea roșie sau iluminat.


Sa inteleg ca vrei sa spui ca este un serial ancorat in realitate?
Realitatea adevarata, formata din oameni diferiti care, ce sa faci ? trebuie sa traiasca pe aceeasi planeta ?
Sau si mai rau in acelasi colectiv....
Iar la acest spital traiesc minunat de bine

Dar despre relatia pacient -doctor,  doctor-doctor, sef-subalterni, administratie -partea profesionala....ce ai de spus ?
Ca despre asta este serialul....

Edited by vio69c, 06 June 2023 - 22:34.


#13
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
A fost destul de enervant sa vad cum au dat jos tablourile fondatorilor / sponsorilor, nu a fost deloc un gest fairplay. La urma urmei datorita lor exista acel spital, nu e deloc ok sa le manjesti astfel memoria si munca. Si nici nu e ok sa bagi faze cum ca-ti scazi tie salariul ca sa platesti minoritatile mai mult, nu e etic - munca trebuie platita dupa experienta si cunostinte, nu dupa culoare sau pentru ca esti gheu.

In rest inca e New Amsterdam care-mi place.

#14
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
No hai ca-i gata, chiar au dat-o in balarii la episodul 10. I'm done with this shit care nu mai e New Amsterdam.

#15
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
Vio69c ce să zic, așa o fi realitatea la ei. Este drept că noi suntem în țara noastră un pic mai feriți ca să zic așa și ceea ce este la ei normalitate nouă ni se pare perversiune sexuală. Nouă nu prea ne pasă de amprenta de carbon, nu facem mare lucru în privința schimbărilor. Despre relațiile șef subordonat ai văzut, chiar se zicea în serial că jumătate și-o trag cu colegi 😂. Iar relațiile de șef angajat...utopie. Unde naiba îți permiți aici să strigi și să țipi la șeful tău că vrei aia sau aia? Că te scuipă afară imediat ai noștri.
Dar trebuie să recunoști că a devenit un clișeu ca filmele noi să se focuseze pe aceste lucruri. Ai observat că marea majoritate a pacienților erau orice doar nu din rasa albă? La fel și cuplurile prezentate. Este acest trend de a face Tam Tam pe orice lucru spus ce poate fi considerat rasism și ei abuzează din plin de acesta.

#16
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,776
  • Înscris: 17.08.2022

 AlbastruIndigo, on 07 iunie 2023 - 02:37, said:

No hai ca-i gata, chiar au dat-o in balarii la episodul 10. I'm done with this shit care nu mai e New Amsterdam.

Multumesc pentru avertizare....
Nu, nu vreau sa vad un asemenea final jalnic dupa ce am vazut sublimul....

 craciuncostel, on 07 iunie 2023 - 06:05, said:

Vio69c ce să zic, așa o fi realitatea la ei. Este drept că noi suntem în țara noastră un pic mai feriți ca să zic așa și ceea ce este la ei normalitate nouă ni se pare perversiune sexuală. Nouă nu prea ne pasă de amprenta de carbon, nu facem mare lucru în privința schimbărilor. Despre relațiile șef subordonat ai văzut, chiar se zicea în serial că jumătate și-o trag cu colegi ��. Iar relațiile de șef angajat...utopie. Unde naiba îți permiți aici să strigi și să țipi la șeful tău că vrei aia sau aia? Că te scuipă afară imediat ai noștri.
Dar trebuie să recunoști că a devenit un clișeu ca filmele noi să se focuseze pe aceste lucruri. Ai observat că marea majoritate a pacienților erau orice doar nu din rasa albă? La fel și cuplurile prezentate. Este acest trend de a face Tam Tam pe orice lucru spus ce poate fi considerat rasism și ei abuzează din plin de acesta.

Eu vad asta zi de zi.
marocani cu yemeniti, rusi cu polonezi, algerieni cu arabi, druzi cu sud americani,
Fete cu hijab alaturi de fete cu mini, nu intereseaza pe nimeni intimitatile colegului.
Intereseaza daca se poate forma cu el echipa.
Adevarat, nu am prea vizitat spitalele.
Poate de acum inainte.
Dar sigur ca culoarea, sexul, religia, orientare sexuala va fi ultimul lucru la care sa ma gandesc.
Ca multi, multi altii de altfel, care vin la tratament si il doresc rapid, eficient
si evident, asigurat de locul unde cotizeaza

Edited by vio69c, 07 June 2023 - 10:46.


#17
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,404
  • Înscris: 15.11.2005
Eu am rezistat vreo patru episoade, nu e pentru mine, too cheesy...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate