Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Voi aveți încredere în recenziile online?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,971
  • Înscris: 02.08.2021
Dacă mă uit de exemplu pe emag la recenzii văd că majoritatea covârșitoare a lor sunt date de persoane care nu au cumpărat acel produs de pe site. Ceea ce mi se pare cel puțin dubios.
Unde văd recenzii trase la indigo, puse în același timp de conturi recent deschise pentru mine este clară treaba. La fel unde văd numai recenzii de 5 stele. Este imposibil să nu existe clienți nemulțumiți.
Unele recenzii îmi lasă impresia că nu au nici o treabă cu realitatea, sunt scrise doar ca să fie, vezi tone de recenzii pozitive pentru niște produse de cacao. Și printre ele se mai strecoară într-adevăr 10-20 de recenzii reale.
La fel și cu unele produse cu recenzii negative(deși respectivele produse sunt ok în realitate), este de ajuns să existe una - două dacă respectivul produs nu are recenzii ca oamenii să îl evite. Bine, de multe ori diverse produse ajung pe mâna unora care le folosesc greșit.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3y0pYUdfGiw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Voi ce părere aveți? Scrieți mai jos ce experiențe ați avut cu produsele cumpărate de la magazinele online vs recenzii.
Pentru mine recenziile nu prea au valoare.

Edited by Valy_User, 02 June 2023 - 13:52.


#2
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.09.2017
nu, reviewurile de la utilizatori sunt folositoare cand e o problema si multi se plang de ea. poti sa te uiti si pe forum la discutii despre telefoane si o sa vezi ca multi oameni abereaza enorm, iar altii nici nu stiu sa foloseasca un telefon, sau se plang de lucruri tampite, altii sunt cu conspiratiile, s.a.m.d.

acum, referitor la ce zici tu, se stie ca pe amazon sunt fake-reviewuri de ceva vreme iar pe emag nu se aproba toate recenziile. dar da, iei informatie de peste tot si decizi.
e destul de clar ca ceva nu e in regula cand ai un telefon huawei(sa zicem), care nu mai are servicii google cu 5 stele, dar te uiti si vezi ca-s vreo 30  de telefoane resigilitate.

Edited by bobitad, 02 June 2023 - 14:02.


#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Nu uita că există și concurența  😉

Edited by crisstonne, 02 June 2023 - 14:03.


#4
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,257
  • Înscris: 06.01.2009
Recenziile sunt si ele o modalitate de a creste in SEO, acel algoritm al Google care ordoneaza rezultatele cautarilor. Emag are un buget imens de marketing si face tot ce se poate pt a ramane pe o pozitie dominanta si a acapara toate primele rezultate indiferent de ce produse cauti pe google in Romania si se foloseste inclusiv de recenzii false, black hat SEO sau articole platite pe diverse bloguri si site-uri generice cu link-uri catre site (build-up link).

Emag este o babilonie, o strutocamila pt ca e si retailer si marketplace. Pe marketplace se vand o gramada de produse contrafacute, deci mare grija.

#5
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,039
  • Înscris: 23.09.2005
Nu prea am incredere, depinde de site.

Cele mai dubioase sunt alea in care mai toate recenziile-s bune, si textul e scris perfect, fara greseli gramaticale.

#6
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006

 dmx85, on 02 iunie 2023 - 14:03, said:

Emag este o babilonie, o strutocamila pt ca e si retailer si marketplace. Pe marketplace se vand o gramada de produse contrafacute, deci mare grija.
Corect, una era emagul magazin, alta e cel de acum. Dacă un produs e vândut de alt vânzător și nu îl știu verific și dacă nu găsesc date concludente prefer sa iau de la un vânzător pe dare îl stiu chiar dacă e mai scump.
În ce privește recenziile e la fel ca postările politice din Poiana, se discerne destul de ușor dacă e opinie proprie sau nu

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Altfel, fac ce spune și @bobitad, iau informațiile din mai multe surse, le studiez pe fiecare în parte, dau la o parte motivele infantile, îmi folosesc și neuronul personal pentru a trage o concluzie, și cam asta este.
Încă nu am luat un produs neconform, a, ba da, am luat niște căști, dar acolo a fost altceva, un vînzător a încercat o înșelătorie, a trimis produs folosit.

În rest, nu am avut probleme, în urma deciziilor personale.

Atenție, un produs care are și păreri negative, nu este obligatoriu slab calitativ.

#8
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 16.08.2002
Depinde de politica si reputatia magazinului online. Amazon de exemplu este in mod agresiv pro-consumator, la un numar sau o anumita pondere de review-uri negative vanzatorul poate chiar sa dispara de pe site, ceea ce face ca review-urile lor sa reflecte destul de bine gradul de multumire al consumatorilor, in special cand vorbim de zeci/sute de review-uri la un produs.

La astea de la noi, review-urile sunt mai degraba orientative in conditiile in care poti face un review fara sa fi cumparat produsul sau review-urile negative sunt moderate pro-vanzator (a se citi nici macar nu sunt publicate). Prefer sa urmaresc ce anume au reclamat clientii despre acel produs, gen "carcasa de plastic e fragila si se crapa usor", "bateria tine X in loc sa tina Y", "se incalzeste  prea tare dupa Z minute" pt ca in felul asta stiu la ce sa ma astept si iau o decizie oarecum mai avizata, iar daca nu gasesc nici un fel de informatie de genul asta ci doar comentarii gen "wow", "cel mai tare", "perfect" e clar ca review-urile alea sunt absolut irelevante.

#9
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006

 crisstonne, on 02 iunie 2023 - 14:11, said:

Atenție, un produs care are și păreri negative, nu este obligatoriu slab calitativ.
Corect, de multe ori opiniile negative sunt reale dar generate de motive puerile, sau de așteptări neconforme cu gama de pret/performante a produsului

Edited by antinari, 02 June 2023 - 14:17.


#10
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,971
  • Înscris: 02.08.2021

 dmx85, on 02 iunie 2023 - 14:03, said:

Recenziile sunt si ele o modalitate de a creste in SEO, acel algoritm al Google care ordoneaza rezultatele cautarilor. Emag are un buget imens de marketing si face tot ce se poate pt a ramane pe o pozitie dominanta si a acapara toate primele rezultate indiferent de ce produse cauti pe google in Romania si se foloseste inclusiv de recenzii false, black hat SEO sau articole platite pe diverse bloguri si site-uri generice cu link-uri catre site (build-up link).

Emag este o babilonie, o strutocamila pt ca e si retailer si marketplace. Pe marketplace se vand o gramada de produse contrafacute, deci mare grija.
A păi stai, orice piesă auto ai căuta o să-ți apară e-piesa în primele rezultate, și cu stelele aferente unor recenzii, dar de fapt când intrii pe site nu este nici o recenzie. Și nu sunt singurii care fac asta. Ca să nu mai zic că au o tonă de site-uri clonă:
De exemplu:
târgul de piese
Site-ul legit este pieseauto.ro, clona epiesa este piese-auto.ro
Site-ul legit este autodoc24.ro, clona epiesa este autodoc-24.ro
Și exemplele pot continua.
Sau cauți pe google planetară Passat, și îți dă în rezultate autodoc, dar de fapt canci, acolo nu este nimic.
Sau cauți un telefon proaspăt apărut. Și îți dă în rezultate emag, dai click ca să vezi că acel telefon pe emag nu există.

Iar cu produsele fake de pe emag marketplace, este plin youtube-ul cu accesorii de Apple fake de exemplu.

Edited by Valy_User, 02 June 2023 - 14:18.


#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 Valy_User, on 02 iunie 2023 - 13:50, said:

Dacă mă uit de exemplu pe emag la recenzii văd că majoritatea covârșitoare a lor sunt date de persoane care nu au cumpărat acel produs de pe site.
In general unele recenzii sunt faine si corecte dar sunt putine, tu trebuie sa filtrezi.

#12
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006

 andreic, on 02 iunie 2023 - 14:17, said:


In general unele recenzii
:confused: cum se traduce asta?
În general adică majoritatea sau unele adică o minoritate?

#13
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,257
  • Înscris: 06.01.2009

 antinari, on 02 iunie 2023 - 14:19, said:


:confused: cum se traduce asta?
În general adică majoritatea sau unele adică o minoritate?

Ca tot suntem la sectiunea de politica, recenziile de pe Emag sunt precum conturile de Facebook ale sustinatorilor AUR, adica unele-s pe bune, altele-s fake.

Edited by dmx85, 02 June 2023 - 14:24.


#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 antinari, on 02 iunie 2023 - 14:19, said:

Posted Image cum se traduce asta?
În general adică majoritatea sau unele adică o minoritate?
Da o minoritate crunta din cumparatorii care lasa recenzii stiu ce vorbesc. Le vezi dupa limbaj. In primul rand filtrezi toate alea cu merge perfect, usor de configurat bla bla... astea sunt prostii din start. Pe tine te intereseaza compatibilitatea, fiabilitatea, eventualele probleme tehnice in functie de fiecare produs.

Edited by andreic, 02 June 2023 - 14:27.


#15
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,039
  • Înscris: 23.09.2005

 antinari, on 02 iunie 2023 - 14:19, said:

Posted Image cum se traduce asta?
În general adică majoritatea sau unele adică o minoritate?

In majoritatea cazurilor, unele recenzii...

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
Eu iau in considerare un singur gen de recenzii si anume cele despre o destinatie turistica sau alta. Daca romanii descriu micul dejun ca fiind  mereu acelasi sau daca englezii se plang de faptul ca nu exista mic dejun continental, atunci pentru mine cu siguranta va fi destinatia ideala.
In rest, nu prea ma intereseaza balivernele altora. Texte de genul produsul este ok, sau n-am primit pachetul decat a doua zi de la comanda, etc. primeaza in majoritatea comentariilor. Cat de cretin poti fii ca sa scrii asemenea ineptii?
Si tot asa.

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,373
  • Înscris: 01.12.2001

 Phobos, on 02 iunie 2023 - 14:05, said:

Cele mai dubioase sunt alea in care mai toate recenziile-s bune, si textul e scris perfect, fara greseli gramaticale.
Nu e normal sa fie scris corect textul?

#18
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,039
  • Înscris: 23.09.2005
Eu am luat o saltea de pe Ortopedicus, unde chiar toate recenziile, desi erau putine, erau pozitive.

N-am avut incredere in ele, totusi am cumparat, si am fost multumit, m-au rugat dupa vreo luna sa scriu o recenzie "daca-s multumit" asa au si specificat. Posted Image

Mi-a aparut si mie recenzia, intre celelalte...

Sunt curios daca ziceam ca-i un jeg de saltea, oare mai aparea? Ca n-a aparut din prima, ci dupa o zi, au zis ca trebuie trimisa la moderare. Posted Image

Edited by Phobos, 02 June 2023 - 14:45.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate