Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Recomandare banca pentru imprumut

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 02.07.2019
Salutare,o persoana cu pensie de 1600 lei doreste un imprumut de 15000.
Doresc cateva sfaturi si pareri unde ar putea apela pentru acest imprumut cu rate lunare.

#2
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 28.10.2018
Probabil niciunde. Daca a intrebat deja la alte banci si i s-a spus ca trebuie sa aiba sub o anumita varsta la momentul stingerii creditului, apai regula aia e valabila peste tot.

Edited by abac, 02 June 2023 - 11:01.


#3
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,633
  • Înscris: 23.10.2006
Atentie la vârsta maximă la finalul perioadei de creditare să nu depășescă 70 de ani, în cazul unui credit de nevoi personale.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,166
  • Înscris: 13.03.2017
Cred ca cea mai buna solutie ar fi sa apelati la un consultant / broker credite
Astia lucreaza cu mai multe banci iar serviciile lor sunt gratuite

#5
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,532
  • Înscris: 31.05.2006
Sfat, sa nu incerce sa contracteze un credit
40% din venit grad de indatorare din venit = 640 lei luna
640 x 24 luni = 15360
Adica sunt necesare 24 luni pentru a achita creditul fara plata de dobanda si "n" comisioane.
Parere,
Limita de 70 de ani este o conditie la toate bancile.
Toate bancle vor sa dea credite, carduri si altele generatoare de profit si in cazul de fata daca se aduce o garantie reala si foarte solvabila este  posibil sa se accepte un credit de 15000 lei la venit dintr-o pensie lunara de 1600 lei.

#6
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,187
  • Înscris: 24.11.2002
La CAR-uri a incercat, daca bancile dau cu negatie?

#7
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 13.03.2005
Poate sa incerce sa isi faca un card de credit la CEC cu pana 24 de rate fara dobanda la orice comerciant din lume. Ideea e doar sa nu scoata cash ci sa plateasca cu cardul pentru a nu avea comisioane sau dobanda. Astefel nu plateste dobanda nimic, ci doar 4 lei lunar comision administrare card.
Daca plateste cei 15.000 lei cu cardul ar avea lunar de restituit doar 625+4=629 lei/luna, timp de 2 ani. Adica mai ieftin decat orice credit .
https://www.cec.ro/p...t-visa-affinity

#8
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 02.07.2019
Multumesc de raspunsuri. Este vorba despre o persoana in varsta,nascuta in 1950.
Sa inteleg ca nu se mai incadreaza?
Eu doar am postat pentru o cunostinta,va multumesc.

#9
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 28.10.2018
Nu se incadreaza, din motivul asta:

https://www.digi24.r...minanti-1991051


Speranta de viata in Romania este de 72,9 ani.

#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,984
  • Înscris: 30.08.2017

View PostAlexiaz, on 02 iunie 2023 - 10:46, said:

Salutare,o persoana cu pensie de 1600 lei doreste un imprumut de 15000.
Doresc cateva sfaturi si pareri unde ar putea apela pentru acest imprumut cu rate lunare.

La banca cu dobânda cea mai mică.

Altfel, toate au cam aceleași condiții dpdv eligibilitate.

View PostAlexiaz, on 02 iunie 2023 - 11:23, said:

Multumesc de raspunsuri. Este vorba despre o persoana in varsta,nascuta in 1950.
Sa inteleg ca nu se mai incadreaza?
Eu doar am postat pentru o cunostinta,va multumesc.

Ah, ok... păi la vârsta asta nu prea văd să îi dea cineva.

Edited by george_alexandru, 02 June 2023 - 12:53.


#11
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 13.03.2005

View PostAlexiaz, on 02 iunie 2023 - 11:23, said:

Multumesc de raspunsuri. Este vorba despre o persoana in varsta,nascuta in 1950.
Sa inteleg ca nu se mai incadreaza?
Eu doar am postat pentru o cunostinta,va multumesc.
Dacă vrei sa îl ajuți pana la capăt,  e varianta sa faci tu cardul de credit cu pana la 24 de rate fără dobânda și sa plătești cu cardul ce are omul de platit și nu îl costa în plus decât 48 lei pe an. Maui ieftin ca orice credit de nevoi personale.  Doar sa returnezi lunar cei 629 lei, timp de 2 ani.

#12
cibernetica

cibernetica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 10.09.2009

View Postdanutzu22, on 02 iunie 2023 - 11:12, said:

Sfat, sa nu incerce sa contracteze un credit
40% din venit grad de indatorare din venit = 640 lei luna
640 x 24 luni = 15360
Adica sunt necesare 24 luni pentru a achita creditul fara plata de dobanda si "n" comisioane.
Parere,
Limita de 70 de ani este o conditie la toate bancile.
Toate bancle vor sa dea credite, carduri si altele generatoare de profit si in cazul de fata daca se aduce o garantie reala si foarte solvabila este  posibil sa se accepte un credit de 15000 lei la venit dintr-o pensie lunara de 1600 lei.

Limita de 70 nu e o conditie la toate bancile . Sa se duca la BRD .

Google - Spre exemplu, la BRD, varsta limita la finalul creditului poate ajunge la 74 ani, daca solicitantul incaseaza pensia in fiecare luna intr-un cont BRD.

#13
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 28.10.2018
Nascut in 50 si suntem la jumatea lui 23. Daca n-are deja 73 de ani, e cam pe acolo.

Crezi ca reuseste sa plateasca credit de 15k de lei din pensie de 1,6K (*40%) in maxim 1 an?

Edited by abac, 02 June 2023 - 15:48.


#14
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 13.03.2005
Logic că nu la un credit pe 1 an, dar pe 2 - 3 ani gradul de îndatorare scade sub 40%.

#15
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 28.10.2018
Asa, iar daca tot ajuti, ajuta si cu o banca care da credit pana la 76 de ani (73+3).

#16
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,813
  • Înscris: 24.04.2013
Nu cred ca ajuta nici card e credit. Pana la urma si acela este tot un credit, doar ca acordat altfel, deci are si el conditiile lui de venit/ varsta/etc. Persoana despre care a intrebat initiatorul nus e incadreaza nicicum. La CEC , ca a venit vorba si acolo sunt cele maxim 24 de rate, dpdv varsta sigur nu se incadreaza si probabil nici dpdv venit. In plus ratele sunt probabil 24 cand cumpara o data si bine, ceva foarte scump, ca la sume mici nu cred ca are atat de multe - dar nu stiu exact cum este.

CEC said:

Documente și condiții pentru cardul de credit

Documente necesare:
  • cartea de identitate
  • documente care dovedesc veniturile. Dacă ești salariat, confirmarea veniturilor se va face automat, prin interogarea bazei de date ANAF, fără adeverințe suplimentare
Condiții pentru aprobarea cardului de credit:
  • să fii cetățean român și să ai minimum 18 ani
  • să ai venituri nete, dovedite, pentru rambursarea creditului. Veniturile salariale sunt verificate automat la ANAF.
  • vârsta maximă la finalul perioadei de creditare să nu depășescă 70 de ani
(sursa: <https://www.cec.ro/p.../carduri-credit>)

Edited by sags, 02 June 2023 - 16:18.


#17
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 13.03.2005

View Postsags, on 02 iunie 2023 - 16:16, said:

Nu cred ca ajuta nici card e credit. Pana la urma si acela este tot un credit, doar ca acordat altfel, deci are si el conditiile lui de venit/ varsta/etc. Persoana despre care a intrebat initiatorul nus e incadreaza nicicum. La CEC , ca a venit vorba si acolo sunt cele maxim 24 de rate, dpdv varsta sigur nu se incadreaza si probabil nici dpdv venit. In plus ratele sunt probabil 24 cand cumpara o data si bine, ceva foarte scump, ca la sume mici nu cred ca are atat de multe - dar nu stiu exact cum este.
(sursa: <https://www.cec.ro/p.../carduri-credit>)

Recomandarea mea A venit înainte de a ști vârsta exactă a celui care are nevoie de credit.
Și cele 24 de rate intră pentru orice plată cu cardul peste 2400 lei.

Și apropo de gradul de îndatorare, pentru 15000 lei la cardul de credit,  CEC consideră 2,5%, cât e suma minimă de plată, din cei 15000, adică 375 lei/ lună....


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate