Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Medicația psihotropă agravează simptomele colonului iritabil?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
14 replies to this topic

#1
Militaru2016

Militaru2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.05.2023
Buna ziua,

Am 44 de ani.Am diagnostic de colon iritabil. Mi s-a spus că este pe sistem nervos. Sufăr de anxietate generalizata și depresie.Am efectuat în trecut și colonoscopie și a fost confirmat.

Iau tratamente de liniștire, antidepresiv și anxiolitic. Stimuloton și Rivotril.
Fac tratament și pentru colonul iritabil. Am luat colonospasmin cu degasil, apoi debridat, apoi ibutin cu Normix, iar acum duspatalin pentru că nu încetează spasmele, crampele și durerile.

Dar nu vad nici o îmbunătățire ci dimpotrivă se agravează simptomele.Am început să am dureri mari. Foarte mult in punctul unde am fost operat de apendicita când eram copil. De asemenea și rectul pentru că simt mereu senzația de a merge la toaleta ca atunci când ai diaree.

Nu consum alcool, nu fumez, am scos și cafeaua din consum pentru a elimina orice alt factor iritativ.

Este posibil ca tratamentul de psihic sa irite mucoasa și să întrețină colonul iritat ?

Mulțumesc!

#2
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011
Trebuie să fii conștient că tratamentul tău psihiatric este o chestie de moment și tu va trebui prin terapie să îți rezolvi problemele. Această terapie se poate realiza în mai multe moduri, de la terapii pe cont propriu până la retreat-uri tematice unde ești ajutat să descoperi rădăcina succesului. Mult succes!

#3
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017
Drogurile alea doua or sa-ti prajeasca creierul si or sa te afunde mai mult in starea de leguma, de dependenta. Mai sunt si altii pe forum care scriu ca iau substante similare si nu dau semne de reabilitare, ba mai mult le cer la doctori sa le mareasca doza sau sa adauge si alte substante mai puternice.

Pentru sindromul colonului iritabil trebuie sa faci ceva cercetari pe site-uri americane despre ce regim trebuie sa tii pentru afectiunea asta.
Pentru inceput consuma alimente doar din lista de aprobate.
https://www.health.h...-bowel-syndrome
Spre exemplu terciul de ovaz si mamaliga sunt doua surse excelente de carbohidrati pentru tipul asta de afectiune.

#4
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 04.03.2020
@stalker2142, ne aflam pe aria Medicina.
Daca medicamentele alea prajeau creierul nu erau pe piata.

#5
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Cred ca pe moment , medicii pot oricand sa scape de tratarea unui pacient cu scuza ''e pe baza de stres'' . Si cred ca in acest caz anxietatea si colonul trebuie tratate diferit !
E ca in bancul ala :
''Sotia ii da telefon sotului...imi pare rau...in loc de medicamentele de colon , din greseala ti-am dat medicamentele antistres ! Sotul ii raspune... , nu-i problema , m-am c...facut pe mine dar sunt foarte relaxatPosted Image !''

#6
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017

 JustXXL, on 02 iunie 2023 - 11:10, said:

Daca medicamentele alea prajeau creierul nu erau pe piata.

Pai si tu esti o victima a substantelor, uite ce scriai pe un topic

Iau Trittico si am luat si Cipralex 10 mg.
Nu am chef de nimic, nici de jocuri online, nici de filme, nici de citit.
Daca solutiile naturiste nu sunt recomandate in cazul meu, ar trebui sa vorbesc cu medicul daca imi poate da Xanax impreuna cu Trittico

Toate raspunsurile tale din topicul ala se reduc la administrarea de substante, exclud orice alt tip de recomandari. Practic drogurile astea ti-au acaparat creierul, acum nu mai cauti o vindecare...administrarea de substante a devenit scopul in sine.
De asta te-ai simtit dator sa le iei apararea

#7
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009
Persoanele cu anxietate generalizată sunt  extrem de îngrijorate vizavi de mai multe aspecte ale vieţii, adesea resimţind anxietate crescută faţă de pericole nerealiste, evenimente care au o probabilitate foarte mică de apariţie

Edited by florinellll, 02 June 2023 - 12:37.


#8
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020
Eu iau combinatia de CBD si CBG (canabinoizi non-psihotropici) pentru dureri de intestin si stomach (ulcer). Presupun ca o sa ajute si pe dumneavoastra. N-o sa dau niciun produs sau link ca imi inchipui ca e contra regulamentelor dar puteti sa cautati usor cbd cbg vape (metoda mea preferata de administrare pentru ca face efect instant). CBD singur nu m-a ajutat mult fara CBG.

#9
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011

 stalker2142, on 02 iunie 2023 - 10:31, said:


Spre exemplu terciul de ovaz si mamaliga sunt doua surse excelente de carbohidrati pentru tipul asta de afectiune.
Eu de exemplu nu tolerez cerealele și mă arde stomacul de la ele deci o dietă prin eliminare bate orice recomandare.

#10
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,952
  • Înscris: 30.11.2021
Fii atent, colon iritabil este un diagnostic cand nu prea gasesc ce este ineregula cu tine.
Se trateaza.

Sa o luam pe rand. Colonul iritabil? Cine ti-a pus diagnosticul si ti-a prescris pastile nu ti-a spus si de cura de detoxifiere?
Regim?

De obicei la colonul iritabil nu ai voie sa mananci prajeli, sa bei acidulat, sa consumi bautura si cel mai important trebuie sa te odihnesti, sa dormi.

Am avut colon iritabil, am tinut dieta, mancam carne fiarta, cartofi fierti, fara prajeala, fara ulei.

Cat despre tratamentul tau de linistire? 1 pastila este din categoria supliment alimentar si rivotril de este este prescris de psihiatru.

Colonul iritabil este doar pe stres.
Ca o idee generala? Amandoua se trateaza, si colonul iritabil si anxietatea, chiar sunt legate.

Spune ce regim ai si cat ai tratamentul pentru colon?

Ce sfat sa dam noi pe forum? Mediteaza, ia de relaxeaza, te culca devreme pe la 22:00, evita mancarurile procesate, incearca sa traiesti mai sanatos.

Edited by MindArchitect, 02 June 2023 - 18:31.


#11
Militaru2016

Militaru2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.05.2023

 MindArchitect, on 02 iunie 2023 - 18:30, said:

Fii atent, colon iritabil este un diagnostic cand nu prea gasesc ce este ineregula cu tine.
Se trateaza.

Sa o luam pe rand. Colonul iritabil? Cine ti-a pus diagnosticul si ti-a prescris pastile nu ti-a spus si de cura de detoxifiere?
Regim?

De obicei la colonul iritabil nu ai voie sa mananci prajeli, sa bei acidulat, sa consumi bautura si cel mai important trebuie sa te odihnesti, sa dormi.

Am avut colon iritabil, am tinut dieta, mancam carne fiarta, cartofi fierti, fara prajeala, fara ulei.

Cat despre tratamentul tau de linistire? 1 pastila este din categoria supliment alimentar si rivotril de este este prescris de psihiatru.

Colonul iritabil este doar pe stres.
Ca o idee generala? Amandoua se trateaza, si colonul iritabil si anxietatea, chiar sunt legate.

Spune ce regim ai si cat ai tratamentul pentru colon?

Ce sfat sa dam noi pe forum? Mediteaza, ia de relaxeaza, te culca devreme pe la 22:00, evita mancarurile procesate, incearca sa traiesti mai sanatos.

Trebuie sa recunosc că la faza cu regimul alimentar nu prea reușesc să mă incadrez,dar nici nu sar calul.
Sunt burlac,locuiesc singur,îmi fac cumpărături,eu îmi gătesc. Sunt obosit după o zi de lucru,am un job stressant (lucrez pe customer suport,îmi intră toată ziua în cască tot felul de clienți nemulțumiți, recalcitranți,stau cu emoții și așa mai departe).

Oricum îmi gătesc supă,felul 2 tocană cu cartofi și chestii de genul ăsta. Folosesc ulei. Dimineața sandwich cu cașcaval și mezeluri că nu am timp sau oua ochiuri.

Seara ceva mai ușor gen iaurt cu un pateu. In timpul zilei dacă mă roade stomacul mai bag biscuiți.
Deci lucruri de genul ăsta.
Nu exagerez cu nimic.

Așa cum am spus,nu consum alcool,nu fumez și de curând am scos și ultima plăcere ( dimineața o cafea - tocmai ca sa o scot de pe lista).

Cam asta ar fi.

Am divorțat în urma cu un an de zile,am un băiat care a rămas la fosta soție dar am o relație bună cu amândoi, iar copilul îl văd des.
Dar 8 ani de căsnicie au fost un iad. Însă acum de când sunt singur sunt liniștit. Și așa vreau să rămân.
Deci în afară de stressul de la job in prezent altele nu prea am....
Decât durerile astea de colon...astea mă sperie.
Tratament de colon am avut pentru 2 luni,am prelungit la 3 luni și sunt din ce in ce mai rău.
De asta mă gândesc că poate și medicamentele sunt toxice pentru tractul digestiv.

#12
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 18.11.2021
1.constipatia se rezolva prin consumul de fibre. baga 2 mere pe zi, 2 linguri de seminte in sau chia, si alte alimente cu fibre. de asemenea 2L apa ca sa ajuti fibrele sa fie eliminate, altfel mai rau te constipi

aditional, jogging si mersul pe jos pt ca ajuta la cresterea circulatiei sangelui in zona respectiva, ajuta la constractia muschilor abdominali si din jurul you know what, reduce stresul (care e un factor pt constipatie, crste hidratarea ...

2. colonul iritabil de obicei se rezolva renuntand la lactate, grau, secara, orz. pt o perioada, chiar si ovaz, orez daca e grava situatia si numai daca se datoreaza (colonul irit.) intolerantei la gluten si lactate.

3. vezi cum faci cu rivotril sa nu ajungi sa cresti doza, ca nu mai scapi de el. e un medicament foarte puternic care creeaza dependenta foarte usor, astfel ca e greu sa renunti la el. incearca pe cat posibil sa-l iei in doze cat mai mici.

Edited by jumperishere, 02 June 2023 - 18:58.


#13
Militaru2016

Militaru2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.05.2023
Am citit efectele secundare la Rivotril. Printre altele, sângerări nazale, răni care se vindeca mai greu....
In aceste cazuri cică trebuie informat medicul ca sa indice anumite analize de sânge.
Deci...

#14
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 18.11.2021
deci ce ? citeste ce ti-am scris mai sus de rivotril....nu efectele secundare sunt problema, ci dependenta ... mai bine te tratezi cu xanax si iei o mica doza de seroquelle (sau un antipsihotic) de exemplu, in loc sa iei rivotril

rivotrilul este un gaba sintetic. gaba reduce activitatea neurotransmitatorilor. xanax face acelasi lucru, dar mai slab ca rivotril. in momentul in care productia ta proprie de gaba este inlocuita cu rivotril, corpul tau nu mai secreta gaba si ajungi sa depnzi de rivotril in mod exclusiv pt productia gaba.

cum gaba reduce activitatea neurotransmitatorilor, in loc de rivotril iei un  xanax , care cum ziceam e mai usor ca rivotril.
Pe lanaga asta iei si un antipsihotic (in dozaj mic) care practic blocheaza anumiti neurotransmitatori care neurotransmitatori excita sistemul nervos pt ca sunt in exces. odata blocati acestia nu mai e nevoie de productie mare de gaba, pt ca nu mai ai acelasi nr de neurotransmitatori sa reduci din activitate...intelegi ? Posted Image

in concluzie, obtii aceleasi rezultate, cu mai putine riscuri, fara dependente inutile. poate eventual iti prescrie dr si orfiril daca esti critic....

Nota! .. nu sunt dr.

Edited by jumperishere, 05 June 2023 - 16:26.


#15
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017

 Militaru2016, on 05 iunie 2023 - 14:40, said:

Am citit efectele secundare la Rivotril. Printre altele, sângerări nazale, răni care se vindeca mai greu....

Ala e doar unul din efectele negative, toate substantele de genul au o pleiada de efecte

Spre exemplu medicamentul asta care il iei si care creaza starile de mai jos, speri sa te vindece de depresie si sa te faca fericit?
Capacitate de concentrare scazuta, confuzie si un sentiment de pierdere a simtului de orientare (dezorientare);
Stare de agitatie;
Dificultate in a tine minte lucruri noi;
Depresie;
Vorbire lenta sau neclara;
Coordonare slaba, inclusiv sentimentul de nesiguranta atunci cand mergeti;
O crestere a frecventei convulsiilor;
Vedere dubla;
Miscari sacadate ale ochilor (nistagmus).


Nici eu nu sunt doctor dar e la mintea cocosului ca trebuie sa renunti la el; Sfatul meu, ai grija de copilul tau si in rest bucurate de viata, acum ca nu trebuie sa dai socoteala nimanui... gaseste ti ceva pasiuni, incepe un program deintinerire prin sport, intalniri cu prieteni, calatorii; o pastila nu are nimic de oferit doar o iluzie desarta

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate