Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Procedura accident fara pagube materiale

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 24.07.2022
Ce este obligat de lege un conducator auto ce si-a avariat masina, si vrea sa o repare la un service legal, de exemplu bara fata, in parcare cu o piatra/bordura de exemplu? Deci paguba doar la masina personala.

#2
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 13.03.2007
Autorizatie de reparatie de la politie. Spui ca s-a intamplat cu 24h inainte sau chiar in ziua aia.

#3
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 24.07.2022
deci politistul trebuie sa te creada ca e din ultimele 24 de ore si sa dea dovada.

si se da si amenda/puncte de penalizare si suspendare de permis pentru asa ceva?

#4
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
De obicei nu e vorba ca nu te crede si iti da dovada. Problema ar fi sa zic sa nu se fi intamplat asa si sa te cheme dupa vreo luna sa te confrunte cu vreunul care declara raspicat ca l-ai lovit. Ca a vazut el, avea camera...whatever.
Eu am patit acum 4 ani, la Razaoare m-a lovit una in spate eu stateam pe loc. Am oprit dupa intersectie si mi-a zis ca se grabeste si mi-a dat numarul de telefon sa vorbim dupa amiaza. Problema e ca numarul de telefon era gresit asa ca am fost la politie dupa doua zile unde am zis numarul masinii ei ca am facut poza la numar.
Ce sa vezi? Ea declarase deja ca a lovit o poarta. Dar a fost problema ei ca politistul a chemat-o, a confruntat-o si i-a dat amenda si suspendarea maxima.

#5
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 28.10.2018
Procedura e asa: Te duci si te culci, lasi sa treaca suficient de mult timp sa dispara alcoolul din sange, dupa care te duci la politie sa declari. Primul lucru pe care o sa il faca politistul e sa te puna sa sufli in fiola.

#6
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 24.07.2022
nu am intrebat de fiola, e foarte ok daca trebuie si aia. ma intereseaza restul cum trebuie sa fie, ce trebuie sa faca politistul si daca implica amenda si permisul.

#7
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,811
  • Înscris: 20.05.2013
Din cate stiu eu daca e doar masina ta si nu ai provocat alte pagube materiale (gard rupt de ex) nu trebuie sa mergi la politie. Daca ai casco poti declara incidentul, daca nu ai mergi direct la service.

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 30.08.2006
Pentru o zgarietura pe dedesubt nu te mai duci la politie. Daca m-as duce pentru lovituri de grindina si lovituri in parcare, toata masina ar fi gletuita.
Pune o poza. Daca ai bara facuta praf, nu-i baga politistului povestea cu bordura.

Edited by Leo2006, 01 June 2023 - 21:55.


#9
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 24.07.2022
este vorba despre o cunostinta ce mi se pare ca e pacalita. s-a dus la un politist de la circulatie pe care "il stia" din trecut.., declarand ca a dat peste o bordura mai demult si ca ii trebuie dovada fiindca i-a cerut la service. iar politistul a zis ca trebuia sa vina in 24 de ore, ca acum risca si permisul luat, dar ca stie el un mecanic la acel service si vorbeste cu ala ca nu e nevoie de dovada. deci s-a contrazis singur politistul ca nu trebuie doavada dar ca ar trebui sa-i ia permisul acum.

#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,982
  • Înscris: 30.08.2017
Daca ai avariat alte bunuri (publice sau private), mergi la politie. Daca n-ai avariat alte bunuri, te duci direct la service.

Uite, eu am deschis ieri dosar la Uniqa pentru o avarie comisa de sotie acum vreo 6 luni. A zgariat portiera, habar n-am pe unde. Pe asigurator nu l-a interesat, si nu are de ce, cat timp eu declar pe proprie raspundere ca n-a fost accident cu victime.

Edited by george_alexandru, 01 June 2023 - 22:07.


#11
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 24.07.2022
service-ul(o reprezentanta in acest exemplu) nu a vrut initial fara dovada, doar a inspectat vizual si a facut un rezumat. si asa stiam si eu, ca iti trebuie dovada dar nu si ca risti amenda sau permisul, iar politistul trebuie sa iti dea daca nu are alte dovezi contrare.

#12
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,177
  • Înscris: 23.08.2014
gasesti o gramada de ateliere care o rezolva fara nici o dovada.mergi si o faci.

#13
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

View PostPunter, on 01 iunie 2023 - 21:39, said:

nu am intrebat de fiola, e foarte ok daca trebuie si aia. ma intereseaza restul cum trebuie sa fie, ce trebuie sa faca politistul si daca implica amenda si permisul.
Maiiii baieti ,voi sunteti de coma
Care suspendare,amenda?
Politistul ia de bun ce spui tu in acest caz pana la proba contrara,iti da dovada de reparatie.
Poti sa declari si dupa 1 saptamana,daca pagubitul este pom ,gard,stalp,sant ..etc
Ar mai fi o problema daca proprietarul ""pom,gard,stalp""Posted Image considera ca a fost prejudiciat !!!!!

#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,751
  • Înscris: 25.01.2007

View PostPunter, on 01 iunie 2023 - 22:04, said:

este vorba despre o cunostinta ce mi se pare ca e pacalita. s-a dus la un politist de la circulatie pe care "il stia" din trecut.., declarand ca a dat peste o bordura mai demult si ca ii trebuie dovada fiindca i-a cerut la service. iar politistul a zis ca trebuia sa vina in 24 de ore, ca acum risca si permisul luat, dar ca stie el un mecanic la acel service si vorbeste cu ala ca nu e nevoie de dovada. deci s-a contrazis singur politistul ca nu trebuie doavada dar ca ar trebui sa-i ia permisul acum.
Polițistul are dreptate. Accidentul se declara în 24 de ore. Dacă nu, 30 zile pieton.
Cand ajungi la politie pui placa ca în ultimele 24 de ore ai avut incidentul și te ții de ea. Nu spui ca în trecut, luna trecuta, alaltăieri. Chiar a fost de treaba polițistul, ca putea să-i ia declarația și în următoarea secunda și permisul.

#15
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,811
  • Înscris: 20.05.2013
Pe site-up brigazii rutiere screi clar ca daca doar masina ta e avariata nu trebuie sa declari nimic daca ai casco:
https://bpr.politiar...trebuie-sa-stim

În cazul producerii unui accident în urma căruia au rezultat numai pagube materiale
Conducătorii de vehicule implicaţi într-un accident de circulaţie în urma căruia au rezultat numai avarierea vehiculelor şi/sau alte pagube materiale sunt obligaţi:
    să scoată imediat vehiculele în afara părţii carosabile ori, dacă starea vehiculelor nu permite acest lucru, să le deplaseze cât mai aproape de bordură sau acostament, semnalizându-le prezenţa;
    să se prezinte la unitatea de poliţie competentă pe raza căreia s-a produs accidentul în termen de cel mult 24 de ore de la producerea evenimentului pentru întocmirea documentelor de constatare.
Excepţie fac de la prevederile de mai sus:
    conducătorii vehiculelor care încheie o constatare amiabilă de accident, în condiţiile legii;
    conducătorul de vehicul care deţine o asigurare facultativă de avarii auto, iar accidentul de circulaţie a avut ca rezultat numai avarierea propriului vehicul.

Aceste persoane sunt exceptate de la obligaţia prezentării la unitatea de poliţie dacă există o asigurare facultativă în baza căreia pot fi despăgubite pentru avarierea vehiculelor respective.

#16
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,811
  • Înscris: 20.05.2013

View PostPunter, on 01 iunie 2023 - 22:08, said:

service-ul(o reprezentanta in acest exemplu) nu a vrut initial fara dovada, doar a inspectat vizual si a facut un rezumat. si asa stiam si eu, ca iti trebuie dovada dar nu si ca risti amenda sau permisul, iar politistul trebuie sa iti dea daca nu are alte dovezi contrare.

Dupa 6 luni poti sa mergi la politie fara grija, fapta se prescrie. Adica nu iti da nici amenda, nu iti ia nici permisul. Cei de la Service nu inteleg de ce fac asemene figuri, co doar vor fi platit. In mod normal asigurarea te trimite la politie, pt a incerca sa gaseasca adevaratul faptas si a scapa de plata, sau pt a te sicana si a te face sa renunti la dosar.

Dupa ce am trecut printr-o astfel de situatie, in care am zis ca ma inteleg cu celalat sofer, iaar dupa nu a mai vrut, m-am invatat minte, si daca e o alta masina impicata ii spun clar: nu ai timp acum de amiabila, ne intalnim la 7-8 seara la politia rutiera, daca nu semenzi amiabila eu merg si declar incidentul. Fac poza la masina mea si masina lui/iei si daca nu vrea amiabila e problema lor ..

Pt  lovit de bordura nu iti cere nimeni nimic, am reparat bara din fata dupa primii 2 ani de condus ca era zgariata rau..

#17
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 24.07.2022
dupa cum am mai zis, nu e vorba de alta masina sau alte pagube implicate.

va trebui schimbata partea de jos a barii, fusta si scutul, fiindca acum scutul e prins cu ceva sarma. plus elemente de plastic. asta a zis primul mecanic de acolo, desi a zis ca nu e sigur ca le va putea prinde cum trebuie, cel care a cerut si dovada.
al 2-lea mecanic, tot de acolo, cu care a vorbit si politistul, nu a mai cerut dovada, dar in schimb la o evaluare din parcare a zis ca trebuie toata bara, si cumva a evaluat dublu pretul, mai exact 6 mii, in loc de 3 mii cat a zis primul mecanic pt optiunea cu toata bara schimbata, in cazul in care ar fi schimbata toata bara. :/ doar elementele vizibil avariate si care nici nu necesita vopsire, ar fi maxim 1200 lei, cea mai ieftina varianta.

totusi, inainte de a merge la service, un "mecanic de ocazie" a incercat sa smulga scutul ce atingea pe sol, si nereusind l-a prins cu sarma provizoriu. posibil asta sa fi distrus mai mult partea de jos. cand se va da jos efectiv abia atunci se va stii cat de bine se poate schimba doar partea de jos-fusta si scut.

Edited by Punter, 02 June 2023 - 19:46.


#18
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 13.03.2007
Si la Casco trebuie constatare amiabila sau autorizatie de reparatie de la politia in raza careia s-a produs accidentul. Nu te pune sa suflii in nimic ...te duci, ii zici ca parcai...ai lovit ..si gata. Cand am fost sa declar un incident dintr-o alta localitate la cateva zile de cand s-a produs, politistul de domiciliu mi-a zambit si a zis ca se face ca nu a auzit si m-a invitat sa plec😅. Apoi m-am invatat minte ...si tot ce declaram ...declaram..pe "azi" pe "ieri"...sau acum am observat....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate