Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Renovare apartament interbelic, Centru - Tudor Arghezi 54

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Salut,
Revin din nou cu un proiect de renovare, de data asta un pic mai complicat dearece ap a avut in 2010 o renovare ieftina, neinspirata ce mai mult a distrus.

Ap este pentru noi, pentru o familie cu copii mici Posted Image

Cateva date despre ap, este la colt pe Tudor Arghezii cu strada Scoalei, construit inainte de 1930, arhitetc fiind Jean Monda, un cunoscut arhitect al timpului. Jean avea influente mari Art Deco si modernism.
"Imobilul de apartamente situat la intersecția străzilor Tudor Arghezi și Școalei este un volum elegant și curat care rezolvă racordul dintre cele două străzi într-un mod ‘democratic’, fiind aproape simetric față de axul-bisectoare al intersecției. La nivelul demisolului și al parterului clădirea este teșită, iar la nivelurile superioare fațada este curbată pentru a sublinia intersecția.
Registrul inferior al fațadelor este tributar Art Deco-ului, prin brâurile orizontale, portalul și ușile de intrare exemplare pentru acest stil, în timp ce registrul compus din etajele 1-5 este aproape integral Modernist, cu vagi referințe Art Deco (parapeții și pereții de despărțire dintre balcoane). Ultimul etaj constituie un registru separat – un coronament modernist, retras, subliniat inițial de o copertina subțire din beton armat, curbată ca restul fațadei."
Detalii despre arhitect http://jeanmonda.blogspot.com/ . Interesant este ca dupa al doilea razboi, a piredut mai multe propietati, sa mutat in acest bloc la parter ap nr 4 petrecandusi aici ceea de a doua jumatate a vietii. Chiar am sa ma ocup sa ii punem o placuta la scara blocului Posted Image.

Cladirea inca arata bine, cel putin din punct de vedere al arhitecturii, putine balcoane au fost inchise. Putine ferestre au fost schimabte cu termopan, doar ap nostru Posted Image.

Renovarea, a fost una foarte neinspirata, s-a schimbat frumusete de usa masiva de lemn cu una de metal ieftina, sau pus termopane, sa schimbat gresia in bai, s-a pus parchet ieftin peste parchetul de stejar, au disparut niste usi interioare, s-au astupat usii duble interioare cu zidarie, etc.
Desi a fost renovat doar acum 12 ani are nevoie de renovare totala.

Ca parti bune este locatia, central, 6 minute de metrou Universitate, 4 minute de parc, Gradina Icoanei, gradinita si scoala Tudor Arghezi lipite de bloc, scoala centrala la 5 minute, 5 minute de Ateneu, etc. Balcoanle nu au fost inchise, sunt maricele, permite amenajare exterioara frumoasa. Zona este pline de terase interesante, gen Sera Eden, chiar lipit de bloc era un restaurant frumusel, Curtea Scoalei, ce acum este in reconstructie. "Are" si centrala proprie care acum lipseste :), a fost pusa anul trecut dar a facut picioare :)

Momentan am niste poze din anunt, inca nu am ajuns la el dupa cumparare.

In mare astept intai sa vad ce e cu consiladarea, sa vad daca ne apucam de reparatii minime, mai mult de conservare, restaurare sau nu facen nimic si asteptam consolidarea.

Ap are 3 dormitoare, 2 livinguri, 3 bai complete, 2 de serviciu si un dus. Camera de dus era una de serviviu. Acum 100 de ani ap se faceau mai bine Posted Image, dormitorul matrimonial, nr 1, are baia lui completa cu cada, un mic dulap/debara terasa. Multe spatii de stocare inclusiv 2 spatii la demisol, spatiile de la demisol cu apa si canalizare, geam la strada. Sa ia notite si cei ce fac acum apartamente Posted Image.

Astept sa se elibereze ap, sa facem o evaluare mai buna a pagubelor produse de renovare si uzura.

Attached Files



#2
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Iti urez succes la ce o sa faci.
Eu stau tot intr-o constructie din 1930 si am facut pe banii nostri consolidare acum 5 ani. Cu ocazia asta am scapat de tot felul de usi, usite, spatii, debarale si am ramas cu doua camere de 18 m2 si living de 28. Din 3 bai puse aiurea si 3 debarale am facut doar doua bai complete cu cada din care una intr-un dormitor. La fel am preferat sa am un hol mare in L dar sa intru peste tot din el sa nu dau din camera in camera. Teoretic am pierdut spatiu inutil s-ar zice dar de fapt oricum apartamentul e imens asa ca nu ma intereseaza.
Imi  plac cladirile astea vechi ca de aia si stau in una dar impartirea spatiilor imi provoaca dureri de cap.
Cum e si la tine incaperea 5 la care ca sa ajungi trebuie sa mai treci printr-o camera si de abia dupa aia poti intra in 3. Eu am scurtat toate astea...

Zona 12, 15, 16, 17, 18 stii ca era pentru servitori. Vad ca si tu ai "intrarea din spate", pe acolo urcau servitorii. Cum am zis si mai sus, din o bucatarie, o cameruta, o baie, adica zona de servitori, am facut si aici doar o bucatarie serioasa cu o debara si patrata ca era in L.

Edited by Seteh, 01 June 2023 - 18:38.


#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013
Acele cladiri nu au bulina rosie?

#4
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Ba da, risc 1, dar asta e, dacă vrei central nu prea găsești fără.

#5
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007

 Seteh, on 01 iunie 2023 - 18:28, said:

Iti urez succes la ce o sa faci.
Eu stau tot intr-o constructie din 1930 si am facut pe banii nostri consolidare acum 5 ani. Cu ocazia asta am scapat de tot felul de usi, usite, spatii, debarale si am ramas cu doua camere de 18 m2 si living de 28. Din 3 bai puse aiurea si 3 debarale am facut doar doua bai complete cu cada din care una intr-un dormitor. La fel am preferat sa am un hol mare in L dar sa intru peste tot din el sa nu dau din camera in camera. Teoretic am pierdut spatiu inutil s-ar zice dar de fapt oricum apartamentul e imens asa ca nu ma intereseaza.
Imi  plac cladirile astea vechi ca de aia si stau in una dar impartirea spatiilor imi provoaca dureri de cap.
Cum e si la tine incaperea 5 la care ca sa ajungi trebuie sa mai treci printr-o camera si de abia dupa aia poti intra in 3. Eu am scurtat toate astea...

Zona 12, 15, 16, 17, 18 stii ca era pentru servitori. Vad ca si tu ai "intrarea din spate", pe acolo urcau servitorii. Cum am zis si mai sus, din o bucatarie, o cameruta, o baie, adica zona de servitori, am facut si aici doar o bucatarie serioasa cu o debara si patrata ca era in L.

Ce-nseamna financiar consolidarea unei cladiri? Cred ca e interesant de vazut pasii care trebuie facuti si ce inseamna ca si cost fiecare dintre ei.
E clar ca location, location, location, dar oare merita?

#6
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,879
  • Înscris: 29.01.2019
Intr-adevar, "renovarea" respectiva e un dezastru, e de luat de la zero. Nici sa vrei, nu poti sa obtii asa interior nereusit.

Pe linga usi, termopane, parchet, sint sigur ca mai sint detalii care au fost scoase:

- in mod sigur caloriferele erau mascate. Mastile erau de lemn in anii 30, si unele erau ornate. De cautat prin pod sau camerele de serviciu.
- in general in perioada respectiva se montau suporturi de bronz incastrate in pereti pentru tablouri.  Sint foarte decorative si daca gasesti, merita instalate.
- lampile trebuie schimbate toate cu ceva din periaoda
- am vazut in mai multe case, inclusiv unde am stat, camerele aveau un trim (nu stiu pe romaneste) intre tavan si pereti. Banuiesc ca si apartamentul de pe Arghezi a avut asa ceva.

Edited by rigmarole, 01 June 2023 - 21:56.


#7
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 23.12.2015
felicitari pentru achizitie! din curiozitate cat te-a costat? Nu stiu cum  cu consolidarile, dar exista vreo posibilitate ca primaria sa nu o faca sau sa-ti trimita nota de plata dupa renovare?

#8
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 28.05.2020
Felicitari pentru achizitie.

Renovat integral poate iesi ceva superb.

Excelenta locatia !

#9
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

View Postvladut01, on 01 iunie 2023 - 22:41, said:

felicitari pentru achizitie! din curiozitate cat te-a costat? Nu stiu cum  cu consolidarile, dar exista vreo posibilitate ca primaria sa nu o faca sau sa-ti trimita nota de plata dupa renovare?
Ap era de ceva timp pe piața, îl aveam salvat la favorite. Prețul cerut era de 135k, după ceva negocieri și așteptări l-am luat cu 100k.
Consolidarea acum se face gratuit de către stat, abia a început din Februarie, așa ca sunt multe necunoscute. Înainte de acest nou program costa 500€ m2 ap tău plus spațiile comune. Cum acest ap are 165 m2 utili plus 40-50 părți comune, te așteptai la o factura de 100k pentru consolidare plus refacerea interioară. Ap consolidat se da la beton și cărămizi, la roșu. In mod normal tu scoți tot ce merita de acolo, parchet, tampalarie, etc.
Nu e primul ap pe acre îl am cu bulina, și cu 100k consolidare tot merită.
Dar in ritmul actual pot și și 10 ani pana la consolidarea imobilului.
Oricum e o investiție cu bătaie lungă.

Attached Files



#10
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Treaba cu intrarea pentru servitori, cred ca e legendă, ca și alte aspecte legate de construcție și confort, cred ca era obligatorie o a doua ieșire de urgentă.

Nu e o supriza ca se construia cu mai mult cap atunci.

#11
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,091
  • Înscris: 11.03.2006

View Postceocri, on 02 iunie 2023 - 07:49, said:

Ap era de ceva timp pe piața, îl aveam salvat la favorite. Prețul cerut era de 135k, după ceva negocieri și așteptări l-am luat cu 100k.
Consolidarea acum se face gratuit de către stat, abia a început din Februarie, așa ca sunt multe necunoscute. Înainte de acest nou program costa 500€ m2 ap tău plus spațiile comune. Cum acest ap are 165 m2 utili plus 40-50 părți comune, te așteptai la o factura de 100k pentru consolidare plus refacerea interioară. Ap consolidat se da la beton și cărămizi, la roșu. In mod normal tu scoți tot ce merita de acolo, parchet, tampalarie, etc.
Nu e primul ap pe acre îl am cu bulina, și cu 100k consolidare tot merită.
Dar in ritmul actual pot și și 10 ani pana la consolidarea imobilului.
Oricum e o investiție cu bătaie lungă.

Consolidarea este cea cu bani UE? Am auzit ceva de stiri. Stii in ce conditii se face? Presupun ca proprietarii trebuie sa se puna de acord. Consolidarea facuta de ei e tot la rosu, adica iti lasa beton si caramida?

#12
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

View Postcumparator, on 02 iunie 2023 - 09:10, said:



Consolidarea este cea cu bani UE? Am auzit ceva de stiri. Stii in ce conditii se face? Presupun ca proprietarii trebuie sa se puna de acord. Consolidarea facuta de ei e tot la rosu, adica iti lasa beton si caramida?
Da, acum se face cu fonduri europene, 0 cost pentru propietari.
Și da consolidarea se face și lasa ap la roșu, poți cere sa se aducă in starea inițială dar costa suplimentar. Probabil e mai eficient sa îl faci tu singur, având așa mai bine control asupra calității.
Oricum eu voi scoate cu tâmplarii parchetul, uși ferestre tocuri, stoca separat și repune după consolidare.
Se poate însă după consolidare unele din elemente sa nu se mai potrivească.

Toate detaliile sunt disponibile pe site-ul AMCCRS, https://amccrs-pmb.ro/

#13
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,986
  • Înscris: 09.08.2005

View Postceocri, on 02 iunie 2023 - 08:19, said:

Treaba cu intrarea pentru servitori, cred ca e legendă, ca și alte aspecte legate de construcție și confort, cred ca era obligatorie o a doua ieșire de urgentă.
Nu e. Aveau intrare de serviciu. Personalul (bucătăreasa, fata în casă, ce altceva mai aveau angajat) intrau pe acolo și tot pe acolo făceau aprovizionarea și evacuarea deșeurilor.
Ieșirile de urgență sînt o invenție mai recentă.

#14
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,120
  • Înscris: 13.06.2004
1) Ieri seară am văzut subiectul, şi hei, ştiam blocul, dar planurile apartamentului nu-l ştiam, însă acum câteva zile l-am găsit (chiar pe cel postat în primul în post) într-un anunţ imobiliar. Nu mi-a plăcut împărţeala, adică e foarte aiurea după părerea mea.



View PostSeteh, on 01 iunie 2023 - 18:28, said:

Iti urez succes la ce o sa faci.
Eu stau tot intr-o constructie din 1930 si am facut pe banii nostri consolidare acum 5 ani. Cu ocazia asta am scapat de tot felul de usi, usite, spatii, debarale si am ramas cu doua camere de 18 m2 si living de 28. Din 3 bai puse aiurea si 3 debarale am facut doar doua bai complete cu cada din care una intr-un dormitor. La fel am preferat sa am un hol mare in L dar sa intru peste tot din el sa nu dau din camera in camera. Teoretic am pierdut spatiu inutil s-ar zice dar de fapt oricum apartamentul e imens asa ca nu ma intereseaza.
Imi  plac cladirile astea vechi ca de aia si stau in una dar impartirea spatiilor imi provoaca dureri de cap.
Cum e si la tine incaperea 5 la care ca sa ajungi trebuie sa mai treci printr-o camera si de abia dupa aia poti intra in 3. Eu am scurtat toate astea...

Zona 12, 15, 16, 17, 18 stii ca era pentru servitori. Vad ca si tu ai "intrarea din spate", pe acolo urcau servitorii. Cum am zis si mai sus, din o bucatarie, o cameruta, o baie, adica zona de servitori, am facut si aici doar o bucatarie serioasa cu o debara si patrata ca era in L.

View Postceocri, on 02 iunie 2023 - 08:19, said:

Treaba cu intrarea pentru servitori, cred ca e legendă, ca și alte aspecte legate de construcție și confort, cred ca era obligatorie o a doua ieșire de urgentă.

Nu e o supriza ca se construia cu mai mult cap atunci.

2) Aia cu servitorii nu e mit în general. Am 2 blocuşoare din anii '30 la mine în zonă şi au 2 scări... poate la astea să fie mit. Dar, în general, pe acolo pe unde am văzut scări de serviciu, acestea duceau la subsol, unde erau spaţii de depozitare sau chiar locuinţele personalului de serviciu (care nu însemna numai servitori), pe când cele principale nu duceau la subsol. De asemenea, liftul de serviciu (dacă exista) putea duce la subsol, pe când cel principal nu - pe Bd. Dacia Nr. 14 însă şi ăla principal duce la subsol (că mi-am făcut visul vechi de a merge cu liftul la subsol) - cel secundar nu mai funcţionează. Uneori se ajungea la scara de servici doar via subsol (că mă miram că la un bloc unde am stat nu era uşă către ea la parter - Bd. Lascăr Catargiu nr. 11A), alteori cele 2 scări sau părţi (că am văzut şi bloc cu 3 lifturi şi o scară - Brezoianu nr. 53) erau separate doar printr-o uşă de palier (Brezoianu nr. 53, Bd. Dacia nr. 14).
Uneori nu gândeau bine. De exemplu ideea că în bucătărie doar se găteşte şi aşa au ieşi bucătării mici - văd că blocul pus de ceocri o are cât de o.k. la mărime, fiind unul dintre blocurile interbelice cu excepţie de la regulă. Deci aici apartamentul stă bine. Şi băile erau uneori cam mici, deşi în anii '30 se începuse introducerea maşinii de spălat semiautomate acţionată electric; chiar dacă nu erau pe la noi, arhitecţii ar fi trebuit să ştie.
Am văzut unele aberaţii la blocuri vechi. Scări (de serviciu) neiluminate natural (şi cu scările în spirală eventual) - ce era să o păţesc pe una. Nu departe de blocul menţionat de ceocri, la J.L. Calderon cu Thomas Masaryk e unul unde o poţi scurta prin... baie!;
3) Blocurile interbelice mă mai pasionaseră şi în trecut. Dar acum vreo 3 ani am început să cumpăr cărţi vechi despre electricitate - cărţi de dinainte de rezbel. Şi unde poţi găsi instalaţiuni electrice vechi sau cu aspect vechi?   :rolleyes:
4) Seteh, clădirea în care stai ce înălţime are? Dacă aţi făcut consolidrarea pe cont propriu, sper că a fost făcută bine.
ceocri, ai curaj să stai într-un bloc clasa 1 de risc seismic. Nu toate blocurile vechi sunt în clasa 1 de risc seismic, altele sunt în clasa 2, dar tot riscant e. Mi-ar plăcea şi mie interbelic, dar nu am chef să mă trezesc cu tavanul la picioare.
Seteh ... 3 băi, dar câte aveau loc de duşare? Sau era doar una + 2 bude? Eu nici măcar budă de serviciu nu am, deşi stau la 3 camere şi blocurile din 1963-1964 au...
La astea vechi există hall (hol) care de fapt e o sufragerie de trecere. Sau hol locuibil după cum a fi zis cineva. În general se numesc apartamente circulare.
Mie nu îmi place să văd cum unii scot mozaicul ăla original. Făcut să ţină "zeci de ani". Şi nici rulourile de lemn (deşi cred că unele au ajuns la blocuri comuniste). Iar buda cu bazinul sus ar fi trebuit să fi rămas aşa..
5) Cine ar lift original.   :naughty:  La cel unde a cumpărat ceocri liftul principal nu mai e original (sau nu mai are uşa originală - nu am mers cu el), dar sunt curios dacă la scara de servici are lift... dacă are, poate îl pozează.

#15
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
In NY sau introdus din 1860, https://www.brickund...scape-rules-nyc
"First, here’s a little history on fire escapes in NYC: They were initially installed in the 1860s after several fatal tenement fires. After the horrific Triangle Shirtwaist Factory fire, the city tightened building codes, requiring fire escapes to be made from wrought-iron and be properly secured to buildings."

Nu am reusit sa gasesc ceva reglemantari in ro legate de incendii in iterbelic Posted Image, desi a avut ceva incendii si Bucurestiul.

Attached Files


Edited by ceocri, 02 June 2023 - 15:39.


#16
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Am gasit cateva definitii si intradevar ese se pare orinetarea pe 2 axe, camerele mari de zi si dormit , bucataria si anexele langa casa de serviciu, sa dai o fuga repde la pivnita :).
Nu credeam in scara de servitori pentru ca o au si garsonierele :). Dar da, am si eu o garsoniera interbelica cu scare de servici unde era si "ghena" si accesul la pivnite, si noi avem una :).
Articolul 1 explica mai bine:
1. În schimb, organizarea planimetrică, perfect adaptată cerințelor funcționale și uzanțelor epocii, este
coerentă și chiar ingenioasă. Relativ concentric în jurul nodurilor verticale de circulație (principal și de
serviciu) sunt grupate într-un prim inel intrările în apartamente și spațiile utilitare orientate spre curtea
de serviciu și, într-un inel exterior, spațiile principale de locuit. Crearea spre calcan a nodului de serviciu
al curții, în jurul căruia se grupează spațiile utilitare ale apartamentelor - cu acces separat dinspre
circulația de serviciu și în același timp legate de spațiile principale – a constituit probabil principala
dificultate sub aspect spațial-funcțional. Dar această cerință specifică imobilului de apartamente
burghez a fost rezolvată cu abilitate în planul de nivel.
Partiurile apartamentelor de 3 și 4 camere nu au geometria epurată a arhitecturii funcționaliste, dar
separarea funcțiunilor de zi / de noapte și principale / secundare este perfect lizibilă. Spațiile de locuit
sunt bine proportionate, legate fluent și personalizate prin detalii rafinate (glasvanduri cu geam gravat,
corpuri de iluminat integrate, nișe sau etajere), creând o ambianță de lux domestic în condițiile unor
suprafețe modeste, dar distribuite judicios.Trebuie remarcată și utilizarea eficientă a suprafețelor, în
special în privința grupurilor sanitare, a circulațiilor și a spațiilorde serviciu, în care fiecare centimetru
pătrat este valorificat fie pentru destinația spațiului respectiv, fie pentru prevederea unui spațiu de
depozitare suplimentar (dulap înzidit, nișă cu etajere) sau a unui accesoriu practic (scândura de călcat
rabatabilă fixate în perete).

2. Existenta a doua accese diferentiate in imobil,
corespunzatoare celordoua noduri de circulatie verticala (scara principala si scara deserviciu/secundara). Acest aspect este esential pentru definirea unei modalitatispecifice de locuire, caci de aici apar zonificarile functionale tipice. Trebuiesubliniat faptul ca utilizarea scarii de serviciu nu reprezinta o noutate, oinovatie, dimpotriva, ea reprezinta clar linia de continuitate cu arhitecturatraditionala in ceea ce priveste specificul de locuire. Atat locuinta urbanatraditionala de secol XIX – prin relatia lor directa a zonelor bucatariilor,beciurilor, anexelor cu spatiul curtii – cat si locuintele construite incepand cuprimii ani ai secolului XX, indiferent de stil (eclectic, neoclasic sauneoromanesc) au toate o intrare principala asigurand, preponderent relatia custrada.

#17
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Salut, azi merg sa iau cheile, fac mai multe poze și la restul blocului.
Da împărțirea e interesantă :). Mai am un ap pe Matuleasa, similar, mai elegant, are așa cum spui și tu un hol mare din care se intra peste tot și-n care se poate și sta. Multe din ap mari interbelice sunt la fel ca cel din Mantuleasa.
Când l-am văzut pe asta i-am zis și soției, e înghesuit, și l-am apreciat și mai mult pe cel ce îl Matuleasa. Dar problema celui din Mantuleasa 42 este traficul, o intersecție mare cu tramvai, mult zgomot, nu ideal pentru o familie de 5, doi adulti și doi căței și un bebe :). Parcul izvorul rece, cu fântâni arteziene este interzis câinilor! Așa ca am ales sa căutam alt ap.
După vizionarea de la Arghezi, degustat de starea in care se afla, întunecat, înghesuit deși mare, ne-am cam luat gândul de la el.
Însă imi place foarte mult zona, am mers prin parcul Grădina Icoanei pe la ore diferite sa vedem cine își face pe acolo veacul. Nu numai cățeii au acces dar au și zona canină :). Parcul este amenajat bine inclusiv cu zone de joacă. La fel și parcul frate de peste intersecție, Ion Voicu, curat, bine amenajat, bun și pentru mine cu terenul de baschet.
Cu grădinața si scoala la scara împreuna cu parcurile, cumula multe puncte.
După câteva zile am reconsiderat impulsul inițial și am făcut politicos oferta de 100k. Nu a fost acceptată așa ca ne-am continuat căutările.
Căutam zona centrala, parc in apropiere, 3 camere, 2 bai, balcon deschis larg. Ne-am uitat și zona Cișmigiu dar și alte zone, Cotroceni, Vatra Luminoasa, etc.
Nu am mai găsit nimic la care sa facem o oferta serioasă, aveam un buget de 150-160k.
Și după câteva saptamâni, supriza oferta a fost acceptată.
In cazul asta a contat mai mult zona decât ap in sine. Chiar și blocul le afara arată mai frumos decât înăuntru :).
Aseară m-am uitat prin actele vechi, inclusiv ale blocului și am văzut ca am cel mai mare ap din bloc. Tot din acte am văzut și proprietarii, general T.C. Orezeanu și inginer Ion Cudalbu, ginere și socru. Iar Cudalbu este cel ce a construit blocul. E posibil ap sa îl fi făcut la comandă.
Faptul ca nu are living semidecomandat îl face mai puțin elegant pentru standardele de atunci dat mai practic, aproape de zilele noastre.
Cele doua livinguri comunicau original și noi o sa le restaurăm așa cum erau inițial.
O sa avem un living normal cu canapele confortabile și TV și un living cochet cu canapele și fotolii de design unde stai la un ceai cu musafirii :).
Camera de servici de lângă Bucătărie o sa fie biroul meu, camera e mai puțin luminoasa, sunt arbori mari in grădina din spate. Ideal pentru a lucra la computer :) și monitor mare, fără reflexii nedorite.
Oricum tema va fi ca din culori și lumini sa facem coridorul lung mai luminos. Restul au lumina naturală din belsug. .


#18
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,120
  • Înscris: 13.06.2004
Generalul care a stat în apartament a fost un personaj interesant, inginerul a fost la C.F.R., a scris o carte despre automotoare şi a fost executat de comunişti pentru "spionaj"
Mântuleasa 42... blocul ăla de pe colţ cu Bd. Carol I, care are contragreutatea liftului montată separat, nu în puţul liftului? Dacă da, chiar sunt curios cum e un apartament pe acolo. Destul de frumoase spaţiile comune, că am intrat o dată pe acolo.
Dacă vrei să vezi ceva frumos în zona unde l-ai cumpărat pe cel de pe Tudor Arghezi cu C.A. Rosetti şi Şcoalei vezi că aproape vis-a-vis, la intersecţia cu Rosetti cu Dionisie Lupu e unul cu un hol impresionant şi un lift stil retro.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate