Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Demisie la fostul job - mutare in alt oras

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
aWeee

aWeee

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.06.2023
Care ar fi un salariu decent pt o persoana in jur de ~30 de ani, fara familie sau copii care locuieste singur/a in chirie intr/un oras mare din Ro? (Buc/Tm/Cluj), sa zicem

Tocmai ce mi-am demisia la fostul job din Buc unde luam 6000 in mana si m-am mutat in Cj pe 7000 lei net + bonuri de masa

Intrebarea mea este daca o sa ma descurc cu banii astia in Cj (la ce preturi sunt)? Vreau sa pun deoparte si pt vacante in strainatate (nu am in plan rate pt cumpararea unei case, intemeierea unei familii &co)

#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,273
  • Înscris: 11.08.2003
15.000. Pentru mine 15.000 e un salariu decent pentru o persoana de 30 de ani, singura, in Cluj.
Te ajuta? Posted Image

ideea e ca tu stii ce cheltuieli ai, una e sa-ti faci concediul in Bulgaria si alta in BoraBora sau Mamaia, una e sa mananci la un restaurant de studenti si alta e la 5*.
Pana acum te-ai descurcat cu 6000 sau nu? Cat dadeai la chirie in fosta localitate si cat dai acum? Cat te costa transportul acolo versus acum? Cu cat ramai dupa ce achiti cheltuielile fixe: chirie, intretinere, abonamente?

Edited by sorin147, 01 June 2023 - 20:04.


#3
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,988
  • Înscris: 16.07.2015
Păi te-ai mutat în oraș, la apartament/casă sau în zona metropolitană, apartament sau casă? Ai mașina, ce nevoi ai, cât cheltui lunar etc. Totuși, pentru o persoană, eu zic că o vei duce lejer cu 7000 Ron.

Sincer, pentru 1000 Ron în plus, nu știu dacă merită mutarea.

#4
aWeee

aWeee

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.06.2023

 sorin147, on 01 iunie 2023 - 20:03, said:

15.000. Pentru mine 15.000 e un salariu decent pentru o persoana de 30 de ani, singura, in Cluj.
Te ajuta? Posted Image

ideea e ca tu stii ce cheltuieli ai, una e sa-ti faci concediul in Bulgaria si alta in BoraBora sau Mamaia, una e sa mananci la un restaurant de studenti si alta e la 5*.
Pana acum te-ai descurcat cu 6000 sau nu? Cat dadeai la chirie in fosta localitate si cat dai acum? Cat te costa transportul acolo versus acum? Cu cat ramai dupa ce achiti cheltuielile fixe: chirie, intretinere, abonamente?
Concedii prin Europa, eventual cateva locatii prin America in viitor, nu ma pasioneaza tarile exotice

Ma descurcam, da, am reusit sa pun ceva deoparte. Dadeam 1200 lei chirie ( garsoniera ). Nu am permis, circulam cu metroul si autobuzul

Abonamente? Am la net si operatorul de telefonie mobila, vreo 100 lei lunar

Pe mancare se duc cei mai multi bani, nu am timp si chef de gatit si as vrea sa primesc recomandari de bistro-uri cu mancare ok si preturi rezonabile ( Cj ) :)

#5
aWeee

aWeee

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.06.2023

 Vlad_22, on 01 iunie 2023 - 20:10, said:

Sincer, pentru 1000 Ron în plus, nu știu dacă merită mutarea.
Nu mai suport jegul, aurolacii, cocalarii din Buc, consider ca am facut cea mai buna alegere. Am revenit in Cj dupa mai multi ani si este la cu totul alt nivel si alti oameni

#6
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Poate se nu merita din prisma banilor, dar din prisma orasului. Nu as sta in Bucuresti nici pe toti banii din lume...

Edited by chaosss, 01 June 2023 - 21:24.


#7
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,988
  • Înscris: 16.07.2015
Nici Clujul nu e mai ok, din prisma traficului. Florești-Cluj mi se pare și seara destul de tranzitat, nu mai zic ziua și asta într-o zi obișnuită de aprilie sau August, când lumea mai e prin concedii... Nu-mi imaginez ce e dimineața, în special.

Acum, opinie personală, Clujul are parte și de mult PR și gargară. În maxim 2 zile vezi tot ce e de văzut în oraș și în rest nu știu prin ce te poate atrage, în materie de entertainment, sport, cultură etc. înafara sezonului de vară, să zici că e chiar ceva wow. Nici orașul în sine nu mi se pare ieșit din comun. Ok, e mI îngrijit decât Bucureștiul și mai curat, asta e clar, dar cam atât. Centrul istoric mi se pare relativ mic, ceva mai mare decât al Iașului și asta spune multe. Mâncarea da, e bună spre foarte, dar în România mănânci bine mai peste tot. Sunt mai multe chestii de făcut și văzut în județ decât oraș.

Edited by Vlad_22, 01 June 2023 - 21:35.


#8
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,383
  • Înscris: 31.01.2010

 Vlad_22, on 01 iunie 2023 - 21:32, said:

Nici Clujul nu e mai ok, din prisma traficului.

Da mai sint si oamenii un pic mai mult altfel si prin aia merita.

#9
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 27.08.2013

 chaosss, on 01 iunie 2023 - 21:23, said:

Nu as sta in Bucuresti nici pe toti banii din lume...
Săracu, bă.

#10
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Sa fii si tu sarak asa ca mine. Posted Image

 Vlad_22, on 01 iunie 2023 - 21:32, said:

Nici Clujul nu e mai ok, din prisma traficului. Florești-Cluj mi se pare și seara destul de tranzitat, nu mai zic ziua și asta într-o zi obișnuită de aprilie sau August, când lumea mai e prin concedii... Nu-mi imaginez ce e dimineața, în special.

Inteleg ca sunt pareri contra si pro despre fiecare oras, dar prin ceea ce ai expus nu cred ca ai adus prea multe argumente ca a facut o alegere gresita. Pana la urma conteaza si daca te plictisesti pur si simplu de un oras, si vrei sa traiesti in altul. Eu la cativa ani schimb orasul, si fac asa de 15 ani de cand lucrez, doar ca nu in tara... Acum locuiesc de aproape 5 ani in orasul actual si la anul vreau sa ma mut de aici, dar inca sunt decis unde...

#11
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,988
  • Înscris: 16.07.2015
Pentru majoritatea e un moft mutarea orașului, ăsta e adevărul... Puțini își permit luxul asta, mai ales cu familie. Și la 5-6 ani, deja este SF. Prefer să călătoresc mai des decât o fac în prezent, de maxim 2-3 ori pe an, decât să mă tot mut la câțiva ani.

 Ion_Bumbu, on 01 iunie 2023 - 21:37, said:



Da mai sint si oamenii un pic mai mult altfel si prin aia merita.
Clar, capitalele sunt mai reci, în toată lumea, oamenii mai că trec prin tine.

Edited by Vlad_22, 01 June 2023 - 22:06.


#12
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,383
  • Înscris: 31.01.2010
Pe vremuri am stat prin capitala o perioada buna, cursuri, examene, etc. si am circulat mult cu transportul in comun...
Primul autoubz la descalecat in gara, n-am avut loc nici pe scara, urmatorul la fel, au venit inca doua simultan si la ultimul am hotarit sa fac precum bastinasii, un umar, un cot, "hai nene ca mai e loc" si asa am calatorit prin capitala citeva luni...culmea, asta era modul de a circula la orele de virf si nu se oftica nimeni daca te impingeai rezonabil.
Am ajuns acasa, tramvaiul opreste in gara siiii...primul am fost in el!
Cind m-am uitat imprejur chiar mi s-a facut rusine. :(
Asta este sa zicem aspectul hazos al experientei provincialului in capitala.

#13
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,459
  • Înscris: 03.04.2013

 Ion_Bumbu, on 02 iunie 2023 - 00:11, said:


Am ajuns acasa, tramvaiul opreste in gara siiii...primul am fost in el!

da' noo, ce-oi patit, te-o muscat vreun mitic sau cum.

#14
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,458
  • Înscris: 18.10.2011

 chaosss, on 01 iunie 2023 - 21:23, said:

Poate se nu merita din prisma banilor, dar din prisma orasului. Nu as sta in Bucuresti nici pe toti banii din lume...
Dar ce l-o face pe om sa dea Bucurestiul? Nu se are bine cu toti taximetristii de pe lume? Tu nu stii ce cumsecade e lume in Bucuresti? Da' de ce nu stii? - https://youtu.be/kDKLbzEB37U?t=1590

#15
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

 aWeee, on 01 iunie 2023 - 20:18, said:

Nu mai suport jegul, aurolacii, cocalarii din Buc, consider ca am facut cea mai buna alegere. Am revenit in Cj dupa mai multi ani si este la cu totul alt nivel si alti oameni
Probabil In Bucuresti ai locuit pe Aleea Livezilor sau limitrofPosted Image
Umbla cainii cu covrigi in coada la Cluuuj?

Edited by florinellll, 02 June 2023 - 07:07.


#16
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 17.08.2022

 aWeee, on 01 iunie 2023 - 17:16, said:


Intrebarea mea este daca o sa ma descurc cu banii astia in Cj (la ce preturi sunt)? Vreau sa pun deoparte si pt vacante in strainatate (nu am in plan rate pt cumpararea unei case, intemeierea unei familii &co)

Si ne intrebi pe noi????!!!!

Singur, numai tu singur ai raspuns la intrebarea asta.
Noi nu stim absolut nimic, nici macar prin fata geamului nu ai trecut.

Ai punct de reper cat ai cheltuit si ce ai realizat pana acum
De aici pleaca si fa-ti singur comparatiile.
Care nu sunt ban fata de ban
Este si orasul, populatia, serviciile, spatiul, turismul, posibilitati pentru copii sau nepoti camd o sa ai.

Edited by vio69c, 02 June 2023 - 09:30.


#17
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Ia sa vedem

- 700 euro rata la casa (3500 de lei)
- 2000 de lei mancare/restaurant
- 2000 de lei cumparaturi (detergent, sapun, servetele, etc.)
- 2000 de lei gradinita copil
- 1000 de lei curent, gaz, apa, canalizare, internet, telefoane mobile
- 750 masina (benzina, asigurari, ITP/service normalizat pe luna)

In concluzie 11.250 de lei. Fara vacante, fara haine/electronice/cumparaturi/inlocuit electrocasnice.

Fara copil e 9250 si cu o chirie de 500 de euro ajungem la 8250. Mai scadem la cumparaturi/mancare 1500 de lei (ma indoiesc ca la 7000 de lei venit mananci paste zilnic) si suntem la 6750.

O fi bine, o fi rau?

#18
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 05.05.2018
OP a zis ca e singur
ce are a face gradinita


te descurci.
colegii vorbes ca depinde de cheltuielile personale, ceea ce e adevarat, insa daca iti propui sa te muti in alta parte a tarii profilul cheltuielior personale intra intr-o dogma.

cu 7k va fi excelent, cosiderand o chirie de 2 camere la ~500E; daca e ok un studio mai poti diminua;

va fi ok

by the way,
care e jobul?

Edited by ionfacatoru, 02 June 2023 - 10:50.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate