Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Durere antebrat, cred

  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010
Salut! De prin primavara, din cauza incalzirii insuficiente (cred eu), am inceput sa simt o durere in zona evidentiata cu verde din poza atasata. Initial doar in timpul antrenamentului, dar dupa ce am inceput sa desfasor activitati fizice in aer liber, durerea s-a acutizat. Am luat ceva analgezice care au rezolvat problema temporar, dar revenind la vechile obiceiuri, aceasta a reaparut.
Dupa o pauza de cativa ani, am reinceput sa face ceva exercitii acasa, de vreo 3 ani. Stiu ca nu acord suficienta importanta incalzirii. Asa am facut si inainte. Imi amintesc ca tot prin zona antebratului am avut ceva probleme, care s-au remediat de la sine.
Astazi am insistat pe incalzire si durerea s-a estompat. Era acolo, insa nu ma impiedica sa lucrez corect.
Ma agandesc sa port o cotiera. M-ar ajuta? Analgezice nu prea as vrea. Precizez ca nu sala mi-a produs neajunsuri, ci efortul fizic din afara ei, dar atunci cand fac sport, izolez grupele si durerea se simte mai tare.
Intrebarile mele sunt:
  • Ce credeti ca-mi provoaca durerea? Incheietura (cotul), muschiul sau vreun tendon. De incheietura ma preocup cel mai tare,d ar nu vreau s alas situatia nerezolvata, pentru ca vorba poetului as lasa-o eu, dar nu ma lasa ea pe mine.
  • Credeti ca rezolv ceva cu cotiera?
PS: va rog sa nu-mi recomandati repaos. Incerc sa-mi tin kg sub control si am un an de cand ma metin, asa c anu vreau sa renunt la sport.
Va multumesc!

Attached Files



#2
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
poti sa iti tii kg in control si fara sport,cotiera este buna,depinde ce durere este(daca nu ai luxatie),si pe mine ma durea antebratul tot asa,dar era de stat mult pe scaun la pc jucam jocuri,asta acum 5 ani +.

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010
Fara sport, dai kilograme, muschi si grasime, apoi pui grasime. Nu poti slabi sau tine kilogramele sub control, fara sport si cu metabolismul meu. Crede-ma ca am incercat tot. Nu este luxatie! Nu cred ca este. Inflamatie as numi-o eu. Sunt curios daca este la incheietura sau vreun muschi. Azi am insistat pe incalzire si am tinut durerea sub control. Adica, aproape nu am simtit-o. Dupa terminarea exercitiului ma astept sa revina. Deci, se pare ca se atenueaza cand sunt inclazit.

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View PostYOUR_GOD, on 01 iunie 2023 - 12:49, said:

...

Medicul de familie ce zice?
Așa, la prima vedere, posibil să fie o epicondilită laterală (cot de tenisman) dar oricum e necesar un examen clinic.

#5
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Pare sa fie de la tendon. Pana ajungi la medic, da-te cu niște alifii antiinflamatoare sau cu Apireven care încălzește zona afectată. Sa te speli bine pe mâini după ce te ungi fiindcă ustura ca naiba dacă îți atingi ochii sau nasul.
https://probio.ro/ap...e-si-musculare/

Edited by Freddy12, 01 June 2023 - 15:12.


#6
JamesHetfield

JamesHetfield

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.01.2022
m-a chinuit acelasi gen de durere la mana dreapta timp de vreo 3 luni, am incercat cu creme analgezice si antiinflamatoare, am purtat si un soi de atela cumparata din farmacie, fara nici un succes
pina la urma am vorbit cu medicul de familie care mi-a facut radiografie la mana si mi-a dat reteta pt un medicament antiinflamator, Celebrex, mi-a trecut dupa vreo 15 zile cu acest medicament

#7
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013

View PostYOUR_GOD, on 01 iunie 2023 - 13:21, said:

Fara sport, dai kilograme, muschi si grasime, apoi pui grasime. Nu poti slabi sau tine kilogramele sub control, fara sport si cu metabolismul meu. Crede-ma ca am incercat tot. Nu este luxatie! Nu cred ca este. Inflamatie as numi-o eu. Sunt curios daca este la incheietura sau vreun muschi. Azi am insistat pe incalzire si am tinut durerea sub control. Adica, aproape nu am simtit-o. Dupa terminarea exercitiului ma astept sa revina. Deci, se pare ca se atenueaza cand sunt inclazit.

Suplimente cu magneziu, vitaminele B si masaj cu crema Kamfolin.

#8
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 18.12.2019
RMN!!!

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010

View PostKarhu, on 01 iunie 2023 - 14:31, said:

Medicul de familie ce zice?
Așa, la prima vedere, posibil să fie o epicondilită laterală (cot de tenisman) dar oricum e necesar un examen clinic.

Nu am fost la medic. Abia am scpat de o prostie de herpes care s-a transforma in nu stiu ce bacterie, soldata cu antibiotic. Si oricum, am zis sa intreb prin prieteni inainte. Dupa incalzirea de astazi, am lucrat triceps si spate si ma simt mai bine decat inainte. Nu ma doare in cot (pentru unii stiu ca pare o gluma, dar credeti-ma, nu este), ma doare unde am desenat eu, pe lateral.

View Postcarolinaherera, on 01 iunie 2023 - 19:45, said:

RMN!!!

Ei...nu as ajunge pana acolo, cel putin un timp sau pana se prinde sotia ca ma doare.

View PostFreddy12, on 01 iunie 2023 - 15:11, said:

Pare sa fie de la tendon. Pana ajungi la medic, da-te cu niște alifii antiinflamatoare sau cu Apireven care încălzește zona afectată. Sa te speli bine pe mâini după ce te ungi fiindcă ustura ca naiba dacă îți atingi ochii sau nasul.
https://probio.ro/ap...e-si-musculare/

Hm, este ceva legat de caldura. Adica, daca ma incalzesc, la propriu, simt mai putina durere. Bun sfat!

View PostJamesHetfield, on 01 iunie 2023 - 16:01, said:


Pe tine din ce cauza te-a durut? La mine, cu sportul a inceput. Am avut o problema la umar initial, am izolat-o si am scapat, in sensul ca am schimbat exercitiul. Acum, nu am cum sa izolez antebratul. Dar durerea cea mai mare, apare la efort fizic in afara sportului.

Si cati ani ai?

#10
Pascalau

Pascalau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 24.02.2007
Cauta si depre cotul tenismenului.
Am avut si eu ceva asemanator si a trecut de la sine dupa vreo juma' de an.

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010
Eu am mai avut ceva asemanator acumc ativa ani. Tot antebratul, nu mai stiu exact zona. Desi acum am simtit si la mana stanga, da rmai putin, atunci aveam dureri medii la ambele antebrate si da, au trecut de la sine, fara sa iau masuri.
Acum insa, durerea este mult mai puternica, mai ales dupa ce fac efort (este drept, mai mult decat ar trebui - efort fizit sustinut timp de 6-8 ore). Insist si eu cu incalzirea si vad ce urmeaza. Am de lucrat biceps si piept poimaine. Atunci voi vedea clar daca ma ajuta cu ceva incalzirea.

#12
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 26.10.2021
Inflamare a mușchilor de la efort + eventual ceva lovituri în zona.
Si eu ma chinui cu asa ceva.
Raspunsul doctorului doctorului după raze.
Corect adevărat.

#13
JamesHetfield

JamesHetfield

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.01.2022

View PostYOUR_GOD, on 01 iunie 2023 - 21:31, said:

Pe tine din ce cauza te-a durut? La mine, cu sportul a inceput. Am avut o problema la umar initial, am izolat-o si am scapat, in sensul ca am schimbat exercitiul. Acum, nu am cum sa izolez antebratul. Dar durerea cea mai mare, apare la efort fizic in afara sportului.

Si cati ani ai?

ma durea cind tineam mult mana pe mouse. imi place sa joc bridge, joc pe un site online cu jucatori din toata lumea (pe vremuri mergeam si la un club unde ne intalneam in realitate, insa de cind cu covidul mai mult online). a inceput sa ma doara mana cam dupa o ora de jucat, apoi s-a inrautatit si a inceput sa ma doara dupa jumatate de ora, apoi am ajuns de nu mai puteam nici 5 minute sa tin mana pe mouse, atunci am mers la medic si mi-a prescris Celebrex.
apropo, dureri la umarul drept am avut si eu acum cativa ani, sint sofer de autobuz si la capat de linie incerc sa fac diverse exercitii si extensii ca sa-mi destind spatele si sa-mi pun in miscare muschii, ca-i nasol 7,5 ore pe zi numai in scaun. printre exercitii faceam niste tractiuni la una din barele din autobuz si de la asta a inceput sa ma doara umarul rau (aveam o inflamatie la coiffe des rotateurs, nu stiu cum se spune in romaneste, sint niste muschi care leaga omoplatul de umerus). tot cu Celebrex a trecut si umarul acum cativa ani.
am 56 de ani

#14
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010
Să fim sănătoși!
Eu nu am mai făcut altceva în afară de exerciții și azi simt mai puțin decât ieri. Mâine însă am testul cel mare. Lucrez bicepșii (știu, repet, vârsta deh!...) și acolo se va vedea dacă am rezolvat ceva.
Dau vina pe încălzire pentru că nu sunt la prima abatere. De regulă s-a rezolvat de la sine, menajând zona respectivă. Acum pot doar face încălziri cum trebuie și cam atât. Că am început renovarea unei case la țară anul trecut și de atunci, pe lângă cei cu care m-am împăcat, lucrez și eu și trag cam mult.
Păstrăm legătura!
Dacă aveți și alte idei sau experiențe, voi fi pe aici.

#15
EprAlex

EprAlex

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.05.2023
Eu cât timp făceam sport cu greutăți, aveam dureri de articulații în diverse zone. Cum am încetat sa mai ridic, durerile au dispărut.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate