Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Phishing - mailuri aparent de la Vodafone

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
Pavel54

Pavel54

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 04.11.2022
Mare atentie dragi colegi, mai nou se primesc mailuri identice de la diversi furnizori in care se solicita plata facturii. Am primit un mail ca s-a emis factura Vodafone, dar ghinionul hackerilor este ca nu asta era data la care Vodafone emite facturi, asa ca m-am prins instant.
De remarcat ca formatul mailului era IDENTIC cu cel emis de Vodafone si daca bagam datele cardului sa platesc factura, va dati seama ca ma lasau fara bani.
Si din cate am inteles se primesc mailuri fake si de la alti furnizori.
Sfatul meu- platiti doar din aplicatia furnizorului si doar din telefon, nu va logati pe diverse pc-uri.

#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,402
  • Înscris: 17.04.2006
Verifica adresa de la care vine mailul. Data s-ar putea sa se nimereasca.

#3
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,896
  • Înscris: 16.03.2007
Chiar azi am primit email cu emiterea facturii dar cred ca e autentic Vodafone (si codul de client e acelasi). Emailul e acelasi de la care primesc de obicei: [email protected].
Ce e ciudat e ca au intarziat-o, de obicei primesc in 17 ale lunii. In email scrie Data emiterii: 17 MAI 2023, De platit pana la: 31 MAI 2023, factura fiind platita in data de 18 mai.

Edited by cris2d2, 01 June 2023 - 09:55.


#4
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 23.10.2015
Intotdeauna te duci direct pe platforma furnizorului/bancii, nu dai click pe linkuri din email.

Emailul cu emiterea facturii este doar un reminder.

Edited by LukRo, 01 June 2023 - 09:57.


#5
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,023
  • Înscris: 25.08.2010
Plata se face doar pe siteul/aplicatia lor, nu pe mailuri. Daca primesc mail de cele mai multe ori nici nu-l deschid.

Edited by cipinet, 01 June 2023 - 09:58.


#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,965
  • Înscris: 01.12.2001

View PostPavel54, on 01 iunie 2023 - 09:37, said:

De remarcat ca formatul mailului era IDENTIC cu cel emis de Vodafone si daca bagam datele cardului sa platesc factura, va dati seama ca ma lasau fara bani.
De ce sa plătești din linkul primit pe mail și nu din aplicația furnizorului?
Totuși cine era expeditorul mailului? Era numele tau pe factura?
Posibil chiar sa fi fost un mail autentic, niciun "hacker", doar tu te-ai speriat degeaba, fiind un mail legitim dar întârziat.

Eu primesc pe mail factura după 6 zile de la emitere.

#7
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 24.05.2009
Fix asta si e, un mail legitim si intarziat. Am primit si eu dimineata si am verificat adresa, atasament, nu are link de plata. Culmea, am mai primit acelasi mail acum o saptamana, factura e si platita intre timp, o fi fost o eroare, ceva, la ei si au plecat mail-urile iarasi catre clienti.

#8
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,540
  • Înscris: 17.08.2007
Ferice de cei care isi platesc facturile la posta/furnizor si nu stiu sa faca plati cu cardul :)

#9
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,415
  • Înscris: 06.01.2014
Eu-eu!

#10
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,108
  • Înscris: 21.03.2020
SI  tataie sta la cozi fara probleme in fiecare luna, doar ca el are 90 de ani...

#11
Pavel54

Pavel54

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 04.11.2022

View Postdorin_2k, on 01 iunie 2023 - 10:05, said:

De ce sa plătești din linkul primit pe mail și nu din aplicația furnizorului?
Totuși cine era expeditorul mailului? Era numele tau pe factura?
Posibil chiar sa fi fost un mail autentic, niciun "hacker", doar tu te-ai speriat degeaba, fiind un mail legitim dar întârziat.
Am mai spus, mailul era IDENTIC cu cel pe care il primesc de obicei cand se emite factura, numai ca prostalaii care au vrut sa insele n-au stiut data la care se emite factura. Eu nu platesc facturile decat din aplicatia furnizorului. Cum sa nu fie fake cand la mine factura se emite la jumatea lunii iar mailul spunea ca s-a emis ACUM si trebuie platita....

Si mai e o schema de fraude.....se primesc mailuri cum ca contul de la banca este blocat si trebuie neaparat sa introduci datele pentru deblocare....d-astea primesc mereu dar prostalaii nu stiu ca eu n-am cont la Raiffesisen Posted Image

Edited by Pavel54, 01 June 2023 - 11:25.


#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 05.06.2002

View PostSef-chenko, on 01 iunie 2023 - 09:44, said:

Verifica adresa de la care vine mailul. Data s-ar putea sa se nimereasca.
eu la faza asta nu merg niciodata pe link-urile din mail daca am de facut vreo plata. deschid pagina browser si bat www.orange.ro, digi, eon, etc cu manuta mea. e mai sigur asa. nu stau sa verific fiecare litera din link-ul pus de ei ca n-am rabdare.

#13
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,202
  • Înscris: 22.04.2005
Eu am primit in luna Mai 5 facturi pe email de la Enel cu diferite sume de plata. In aplicatia MyEnel apare cu sunt cu plata la zi.

#14
Pavel54

Pavel54

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 04.11.2022

View PostFane, on 01 iunie 2023 - 11:23, said:

eu la faza asta nu merg niciodata pe link-urile din mail daca am de facut vreo plata. deschid pagina browser si bat www.orange.ro, digi, eon, etc cu manuta mea. e mai sigur asa. nu stau sa verific fiecare litera din link-ul pus de ei ca n-am rabdare.
Atentie ca se cloneaza si site-uri si vor parea identice cu cele originale. Acolo se verifica daca adresa are acel lacatel care inseamna ca este un site sigur. Unii hackeri au clonat site-ul BCR mai demult....

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,965
  • Înscris: 01.12.2001
Care e totuși adresa de mail a expeditorului?
Tare cred că e mail de la Vodafone și ești tu speriat degeaba.

#16
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,137
  • Înscris: 27.06.2007
mie imi apare email-ul de la vodafone, la cateva zile dupa ce apare in contu Vodafone, si oricum eu platesc la pay-point-uri doar cu codu de client si nr. facturi

#17
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 23.10.2015
Am primit si eu fake email cu factura de la Digi. Evident, data si emailurile (expeditor si destinatar) nu erau corecte, folosesc alta adresa pt furnizori.

https://hackout.ro/i...ii-de-phishing/

Edited by LukRo, 01 June 2023 - 11:54.


#18
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,160
  • Înscris: 05.01.2006
Sa arate exact la fel un mail sau un website este "simplu" dpdv tehnic. Lacatelul (conexiune securizata) ce-l vezi pe un site clona este iarasi usor de procurat.
Domeniul web sa fie acelasi pentru clone site-uri sau adresa de email de unde ai primit acel email sa fie "acelasi" pentru mailurile care cer date sensibile nu mai este chiar asa de simplu (la domenii imposibil iar la email se poate incerca dar majoritatea serverelor de mail stiu sa descopere astfel de situatii si le semnalizeaza sau marcheaza ca spam) si acolo puteti rapid vedea ca este o escrocherie - pana la urma sunt lucrurile de baza prin care identifici rapid astfel de situatii.

Edited by Ravy, 01 June 2023 - 11:54.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate