Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Economii in EURO sau USD?

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
Validat

Validat

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.09.2022
În vederea evitării inflației, care dintre cele două valute este mai sigură pe termen lung, și de ce? Voi în ce valută v-ați ține economiile?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
depinde si despre ce suma e vb, una e 10k lei, alta e 100k lei de convertit

#3
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 24.09.2017
ce treaba are euro si dolarul cu inflatia?

la noi BNR mereu a tinut cursul oarecum stabil. iar euro cat si dolarul au si ele inflatia lor. deci cred ca acum schimbul in valuta e cel mai putin avantajos ca si economii. mai bine ii pui la banca ca e 7% parca.

defapt daca te uiti la cursul pe 1 an la bnr, efectiv euro a stat pe loc. acum un an era 4,94 si acum e 4.96, deci tu nu numai ca nu castigai nici un ban dar si pierdeai din diferenta dintre vanzare/cumparare. iar in timpul asta ai avut inflatie 20%. cand ai bani, cam trebuie sa faci ceva cu ei, mai ales in perioade de inflatie mare. iar romanii stiu in general 3 lucruri, valuta, imobiliare, masini. si cred ca pentru prima data in istorie daca iti luai masina acum 3 ani puteai sa faci profit si sa te folosesti si de masina. a fost o perioada tare ciudata. in perioada urmatoare, cel mai probabil se mai stabilizeaza inflatia.

Edited by bobitad, 01 June 2023 - 09:06.


#4
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,338
  • Înscris: 02.08.2021
Eu prefer euro si franci elvețieni.

#5
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 23.12.2015
sa prevezi cursul unei monezi, ca si orice altceva de altfel, e o treaba (foarte) dificila. Ca sa gresesti doar pe jumatate ar trebui sa tii 50% in euro si 50% in USD.

#6
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 28.10.2018
Specilistii zic ca dolarul american o sa sufere de inflatie galopanta pentru ca chinezii, brazilienii, rusii, indienii, sud africanii (BRICS adica), s-au inteles sa nu mai foloseasca dolarul american in tranzactiile din grup. Asta inseamna cresterea masei monetare in SUA si implicit inflatie corespunzatoare (practic e ca si cum ar tipari bani).

Eu as zice ca Euro e un pariu mai bun.

Edited by abac, 01 June 2023 - 09:33.


#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,982
  • Înscris: 30.08.2017

 Validat, on 01 iunie 2023 - 08:16, said:

În vederea evitării inflației, care dintre cele două valute este mai sigură pe termen lung, și de ce? Voi în ce valută v-ați ține economiile?

Inflația este aceeași indiferent de moneda în care iti ții banii. Tu speri ca dolarul/euro să se aprecieze ca să ai un câștig de aici ce ar acoperi inflația.

Nu-i o idee bună, mai bine bagi banii în depozite la termen. Ai 7-8% dobândă. Nu ai obține același randament din diferența de curs de schimb indiferent de monedă.

Ca să nu mai zic că poți pierde, de exemplu cine a luat acum un an dolari, are azi mai puțin echivalent în lei.

Edited by george_alexandru, 01 June 2023 - 09:49.


#8
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,933
  • Înscris: 06.09.2008
eu as tine in lei, dobanda 7 - 8 % / an, cu euro ce faci, 2% ?

Edited by sirgoofy, 01 June 2023 - 10:09.


#9
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 28.10.2018
E suficient sa creasca cursul la 5,3 lei pentru 1 euro si s-a dus pe copca dobanjoara aia.

#10
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,338
  • Înscris: 02.08.2021
Dobânzile alea sunt ceva provizoriu. Cand o sa ajungă ROBOR la 2% nu o sa mai pupe nimeni dobânzile alea la depozite.

#11
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,982
  • Înscris: 30.08.2017
Contează? Iei oferta de 7-7.5% pe 3 ani, nu te mai interesează că la anul va fi 2%roborul.

https://www.bancatra...pozit-la-termen

 abac, on 01 iunie 2023 - 10:11, said:

E suficient sa creasca cursul la 5,3 lei pentru 1 euro si s-a dus pe copca dobanjoara aia.

Cand va fi cursul 5.3%?

Edited by george_alexandru, 01 June 2023 - 10:25.


#12
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 12.09.2021
Personal prefer să țin puținul ce-l pot economisi lunar în euro. În urmă cu ceva ani îmi puneam deoparte și euro și dolari dar m-am lovit de o chestie aiurea, în sensul că a trebuit să intru la un momentdat în economii ca să cumpăr ceva... vânzătorul voia doar euro, nu a acceptat și dolarii, cerea 5000 de euro iar eu aveam și $ și euro, am încercat să-l combin să-i dau 2000 de euro cât aveam deoparte în această valută și restul dolari (bineînțeles la cursul corect, să rezulte cei 5000, dar nu a acceptat nicicum, mi-a zis că lui îi trebuie doar euro, atunci am fost nevoit să schimb dolarii și să-i reschimb în euro, numai bine că am pierdut un pic la faza asta... Am observat că, cel puțin pe la noi, oamenii preferă să lucreze cu euro, așa că de atunci, ce reușesc să economisesc, îmi pun deoparte doar euro. Cât despre bănci nu mă pricep la dobânzi și faze de-astea, eu sunt așa mai conspiraționist cu tichie de staniol pe cap, prefer să-i țin într-o ascunzătoare făcută de mine Posted Image

#13
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 28.10.2018

 george_alexandru, on 01 iunie 2023 - 10:23, said:


Cand va fi cursul 5.3%?

Cand va fi.

#14
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,982
  • Înscris: 30.08.2017
Pana atunci ii tin in depozite, titluri de stat, actiuni si ETF-uri.

Dar cea mai sigura optiunea de economisire AZI e depozitul la termen.

Edited by george_alexandru, 01 June 2023 - 10:28.


#15
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,933
  • Înscris: 06.09.2008

 abac, on 01 iunie 2023 - 10:11, said:

E suficient sa creasca cursul la 5,3 lei pentru 1 euro si s-a dus pe copca dobanjoara aia.

Da da, tot aud asta din 2008 ... intre timp cei cu economiile in ron au obtinut 3-5x mai multa dobanda vs cei cu euro...
Oricum ziceam ca eu as tine in ron.

Cum considera... sa astepte cursul de 5.3 daca il apuca vreodata.

Edited by sirgoofy, 01 June 2023 - 10:33.


#16
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,665
  • Înscris: 13.07.2011
Euro este mai sigur, iar o moneda sigura nu are deprecieri/aprecieri majore. Dolarul este si el sigur, dar cuplat la mai multi factori care sunt mai puternic influentabili. In primul rand petrolul si usd-ul, o decuplare ar insemna o devalorizare. Alta problema este cu economia USA, care depinde de o singura tara, pe cand EURO depinde de o uniune.

Si sa nu uiti ca daca ai EURO poti sa ii cheltui foarte rapid peste tot, pe cand USD mai greu.

#17
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,399
  • Înscris: 25.08.2009
Eu as miza pe CHF/francul elvetian ca stabilitate.
Dar bancile de pe la noi nu au in oferta lor decat depozite la termen in USD sau EUR, sau nu sunt eu informat.
Se pot face doar conturi in CHF.

#18
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006

 Comandorul, on 01 iunie 2023 - 10:23, said:

.... Cât despre bănci nu mă pricep la dobânzi și faze de-astea, eu sunt așa mai conspiraționist cu tichie de staniol pe cap, prefer să-i țin într-o ascunzătoare făcută de mine Posted Image
stie cineva pe unde sta comandorul? Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate