Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Cum vopsesc un spoiler de plastic (prost reparat de service) care acum face blistere

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,481
  • Înscris: 16.01.2023
Dupa ce am spalat masina ultima oara am observat ca a facut cateva blistere izolate si a sarit vopseaua sub presiunea apei de pe spoiler. La a doua spalare a sarit ceva mai mult. Pe la ce magazine am sunat si-au dat cu parerea ca nu a fost folosit primer de plastic deloc.

Spoilerul a fost inlocuit si vopsit in service acum 5 ani dupa ce mi-a zgariat-o un vecin in parcare, pe RCA-ul lui.

Vad ca toti vand spray-uri dar zonele sunt mici si spray-ul probabil o sa plece aiurea daca dau de la 30 cm distanta, ar fi mers mai usor la pensula.

Daca dau de prea aproape, se aduna vopseaua.

Si ar mai fi in spate la pozitii , lateral, o zgarietura , practic nu s-a luat vopseaua aici, e mai degraba lacul sters pe o zona de 15-20 cm si a ramas pe stersatura albul aluia care s-a frecat de ea in parcare.

Si ce spray-uri ar fi mai bune ? Primer, vopsea, lac ...

#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,486
  • Înscris: 30.07.2007
Las-o asa, pana mai capeti vreo doua-trei zgarieturi.
Dupa aia, peste ani, poate nici nu mai trebuie reparata, ca o dai la "rabla"
:)

#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,509
  • Înscris: 08.03.2017
Sunt magazine specializate care combina nuante la comanda sau iau mostra de pe masina si un analizor digital prepara nunata . Acele vopsesluri rezultate se imbuteliaza in : spray, cutie metalica, sticlute tip oja cu pensula, marker etc . In vopseaua preparata se introduce si lac , nu mai trebuie dat lac peste . Atentie doar la faptul ca ei prepara o cantitate minima de xx grame , parca 500 grame minim dar aceasta depinde de firma . Daca nu ai ceva culoare sf si punctele sunt mici au gata preparat de vanzare, gama clasic si metalizat .

Edited by ldpe, 31 May 2023 - 21:09.


#4
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,481
  • Înscris: 16.01.2023

View Postcrocko.dilul, on 31 mai 2023 - 20:59, said:

Las-o asa, pana mai capeti vreo doua-trei zgarieturi.
Dupa aia, peste ani, poate nici nu mai trebuie reparata, ca o dai la "rabla"
Posted Image

Arata ca unghiile netaiate cu negru pe sub ele. Face impresie proasta asa, nu se mai urca fetele in masina.

View Postldpe, on 31 mai 2023 - 21:09, said:

Sunt magazine specializate care combina nuante la comanda sau iau mostra de pe masina si un analizor digital prepara nunata . Acele vopsesluri rezultate se imbuteliaza in : spray, cutie metalica, sticlute tip oja cu pensula, marker etc . In vopseaua preparata se introduce si lac , nu mai trebuie dat lac peste . Atentie doar la faptul ca ei prepara o cantitate minima de xx grame , parca 500 grame minim dar aceasta depinde de firma . Daca nu ai ceva culoare sf si punctele sunt mici au gata preparat de vanzare, gama clasic si metalizat .

Asa este insa am gasit exact nuanta originala pe spray, ceva mai convenabil, la preparare vor 50 lei / 100 ml, cu cantitatea asta nu faci mare branza, un Prigat mic are 330 ml, adica poate mai ramanea ceva pt zgarieturile ulterioare sau sa incerc si julitura spate dreapta. Spray am gasit 330 ml la acelasi pret dar nu stiu cum sa-l dau sa nu deteriorez mai tare.

Edited by Sterone, 31 May 2023 - 21:38.


#5
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,509
  • Înscris: 08.03.2017
Cand lucrezi acasa pe bucati in vopsitorie auto NICIODATA nu va iesi cum trebuie https://forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/smile.png
Ai varianta sa faci bucatica si iese cum iese sau mergi la vopsitor - vopsitorul auto bun este un artist ! greu de egalat acasa daca nu esti de meserie .
Elementul iese bine daca se vopseste integral , indiferent despre ce element vorbim .
Barile de protectie se curata, slefuiesc,primmer dedicat plastic , vopsit in conditii optime , nu afara in praf, nu in soare puternic .
Toata problema este pretul de minim 100Eu/element

Edited by ldpe, 31 May 2023 - 21:45.


#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013
Daca esti din Bucuresti, aici sunt 2 firme care prepara vopsea spray sau vopsea la cutie la pret bun:

1. Autolak in sectorul 2: https://vopseleautolak.ro/
2. Magazinul vopsitorilor in sectorul 6: https://magazinul-vo...ess.site/#posts

Poti da jos spoilerul, il iei la smirgheluit pe tot, aplicat primer, dupa aceea vopsit cu spray cateva straturi subtiri si ultima oara aplicat lac incolor K2.
Daca nu ai un garaj sau nu te pricepi, mai bine nu te apuci.

Edited by xmanyacs77, 01 June 2023 - 05:44.


#7
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
La cealaltă care era albă nici nu știi unde e reparată dar am avut vopsea buna alba și nu se vede alb pe alb.

Cu astea metalizate e mai greu, parca are profunzime vopseaua.

#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013

View PostRazvan319, on 01 iunie 2023 - 08:30, said:

La cealaltă care era albă nici nu știi unde e reparată dar am avut vopsea buna alba și nu se vede alb pe alb.

Cu astea metalizate e mai greu, parca are profunzime vopseaua.

De aceea trebuie dat cu primer+mai multe straturi si dupa aceea lac incolor.Posted Image

Edited by xmanyacs77, 01 June 2023 - 17:13.


#9
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View Postldpe, on 31 mai 2023 - 21:44, said:

Cand lucrezi acasa pe bucati in vopsitorie auto NICIODATA nu va iesi cum trebuie https://forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/smile.png
Ai varianta sa faci bucatica si iese cum iese sau mergi la vopsitor - vopsitorul auto bun este un artist ! greu de egalat acasa daca nu esti de meserie .
Elementul iese bine daca se vopseste integral , indiferent despre ce element vorbim .
Barile de protectie se curata, slefuiesc,primmer dedicat plastic , vopsit in conditii optime , nu afara in praf, nu in soare puternic .
Toata problema este pretul de minim 100Eu/element
au aparut cei care vopseste la trafalet. Ieri am vazut in parcare un nene, vopsea un VW golf 5 ce avea plafonul si hayonul cu lacu sarit si vopseaua cu umflaturi cu trafalet mic.
Era ceva vopsea de gard asemanatoare cu nuanta masinii amestecata cu lac incolor ptr exterior rezistent la raze uv si intemperii :D  luate de la Brico zicea el ieftin

#10
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
La trafalet ies cam nasol, le vezi imediat in parcare.

Eu ziceam că merge la pensula unde ți a sărit 2-3 cm, sa nu se vadă urat.

#11
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,509
  • Înscris: 08.03.2017
Asa este vopsea TuffCab Pro pentru scule audio - poti sa o dai cu ce vrei ca tot bine arata Posted Image, problema ei este ca are aspectul acela grunjos specific domeniului audio .

#12
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Aspect sau textura ?

Ca daca pica pasarile pe textura grunjoasa...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate