Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Cum testam calitatea la achizitionarea de faianta/gresie ?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Salut.

In mod teoretic faianta/gresia se afla incadrate in diferite categorii de calitate de obicei imprimate pe cutie.
Chiar si asa nu exista nici o garantie ca in pachet nu o sa gasesti placi sparte, crapate, ciobite, decolorate, patate, deformate sau cu alte defecte mai mult sau mai putin grave.

Am gasit pana acum magazine care refuza sa verifici marfa la ridicarea din depozit, sau refuza returul placilor cu probleme asa ca eu personal o sa fac cumparaturi doar de la magazine care accepta si verificarea marfii precum si returul.

In principiu returul nu prea este practic pentru mine pentru ca marfa este foarte grea si transportul/manipularea dus-intors-dus creste costurile in mod nejustificat.

Asa ca am ajuns la concluzia ca cel mai sigur/practic este sa verific intreaga marfa cand o ridic din depozit.
Acum daca ai o cantitate mica nu este o mare problema insa ce te faci cand cantitatea este mare (si implicit si riscul pe masura fiind vorba de mai multi bani) ?
Poate aveti ceva sfaturi practice din experienta voastra pentru a mari rapiditatea verificarii...

Cred ca cea mai importanta este daca placile sunt deformate... mai jos aveti un gif cum se poate verifica... inteleg ca teoretic este suficent sa gasesti 2 astfel de placi intr-un singur lot ca este mai bine sa il refuzi pe tot si nu mai are rost sa verifici restul...

Voi cum verificati calitatea ?

Mersi.

Attached Files



#2
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,132
  • Înscris: 24.06.2006
am trecut de doua ori prin faiantari si pus gresie, operatie facuta de mine, niciodata n-am avut aceste dileme, am cumparat de la magazin serios, marfa de calitate si n-am avut probleme

mi se pare ireal sa deschizi fiecare cutie de gresie si faianta sa verifici placa cu placa

diferente usoare de culoare exista intotdeauna, de aceia la placare se monteaza placi amestecate din mai multe cutii

Edited by dan210, 31 May 2023 - 19:13.


#3
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Din ce am discutat cu vanzatorii din magazinele care permit verificarea marfii se pare ca nu sunt nici primul care s-a gandit la treaba asta nici singurul care o sa o faca.
Trebuie doar sa gasesc o procedura cat mai eficienta pentru a dura cat mai putin ca timp.

Edited by dagobar, 31 May 2023 - 19:23.


#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,960
  • Înscris: 24.02.2006

 dagobar, on 31 mai 2023 - 18:48, said:

....Cred ca cea mai importanta este daca placile sunt deformate... mai jos aveti un gif cum se poate verifica...

metoda asta e buna daca ai o placa dreapta si una curbata. dar in aceeasi cutie cel mai probabil placile sunt toate la fel, si daca testezi 2 curbate atunci metoda asta nu mi merge

#5
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Presupun ca se pot intoarce pe cealalta parte placile sau se poate vedea lumina printre ele.
O alta varianta este sa folosesc placi din cutii diferite... insa chiar si asa exista riscul sa nimeresc 2 cutii din acelasi lot Posted Image
Defecte minare precum nuante putin diferite se mai pot trece cu vederea ca oricum o sa amestec placile cand le montez...

Edited by dagobar, 31 May 2023 - 19:40.


#6
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Ca să verifici plăcile de faianță/gresie - ei bine, trebuie ca pur și simplu să le iei pe toate la mana să le verifici.
Procedura este pe atât de rapidă pe cât de rapid te miști tu.

Având în vedere că :
-într-o cutie intră cam 1,3 - 1,5 m/2
-o cutie are cam 7 - 11 bucăți
și cântărește cam 30 - 35 kg,
iar într-un apartament obișnuit de 2 camere trebuie cam 40 - 50 m/2 (cu tot cu o rezervă și bucăți care se mai strică pe la colțuri)
asta înseamnă că trebuie să manipulezi aproape 1 tonă de plăci de gresie/faianță timp de 1 - 2 ore ca să le verifici.

Acum, dacă timpul, genunchii și spatele tău nu au nicio valoare pentru tine pentru tine, poți să faci asta
SAU
Ai putea pur și simplu să nu cumperi chiar cel mai ieftin produs ci unul mediu sau mediu-scump, cumperi și o rezervă de 1 - 2 mp în plus și îți vezi de treabă iar dacă meșterii constată la montaj că vreo cutie este rea pur și simplu o duci înapoi și folosești rezerva (oricum o rezervă ar trebui să o iei în calcul că se mai sparge o placă la montaj, sau la 2 ani după montaj constați că trebuie să spargi 1 - 2 plăci să repari o țeavă)

#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 12.01.2018

 dan210, on 31 mai 2023 - 19:13, said:

sa deschizi fiecare cutie
asta-i de noaptea minții

#8
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 22.02.2014
Cea mai mare problema este ca nu au aceeasi dimensiune toate placile de gresie sau faianta.

#9
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019

 stoshiba, on 31 mai 2023 - 19:59, said:

Cea mai mare problema este ca nu au aceeasi dimensiune toate placile de gresie sau faianta.

Problema apare si la gresia rectificata ?

#10
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

 dagobar, on 31 mai 2023 - 19:39, said:

Presupun ca se pot intoarce pe cealalta parte placile sau se poate vedea lumina printre ele.
O alta varianta este sa folosesc placi din cutii diferite... insa chiar si asa exista riscul sa nimeresc 2 cutii din acelasi lot Posted Image
Defecte minare precum nuante putin diferite se mai pot trece cu vederea ca oricum o sa amestec placile cand le montez...
Cu mare drag iti spun ,esti de pe alta planetaPosted Image
Ai auzit de Leroy?
Cumperi marfa pe care o doresti,mergi acasa o verifici la microscop,o duci inapoi fara nici o problema
Ti se restituie banii ,tot fara nici o problema

Edited by florinellll, 31 May 2023 - 20:21.


#11
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,486
  • Înscris: 30.07.2007

 spider8, on 31 mai 2023 - 19:42, said:

-o cutie are cam 7 - 11 bucăți
și cântărește cam 30 - 35 kg,
Io nu cred treaba asta.
35 : 7 = 5
35 : 11 = 3.18
30 : 7 = 4.28
30 : 11 = 2.72

LE: sunt interesat despre discutie, ca vreau sa aduc 20 de cutii de gresie pe cale de 25 de km, cu un turism.
700 de kilograme e cam mult pentru mine.

#12
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
@florinellll
Transportul+manipularea de la magazin la locatie ma costa 500 RON pentru maxim 2000 kg.
Returul tot atat (aka 500 RON) indiferent ca este o placa sau restul pana la 2000 kg.
Pe urma inca 500 RON ca sa aduc din nou placile defecte care au fost inlocuite.
Total: 1500 RON ca sa plimb doar un lot din cantitatea totala !
Cred ca ies mai ieftin sa platesc un zilier cu 200 RON/zi sa faca manipularea in magazin ca sa pot face verificarea direct in magazin.
Dar poate gresesc eu la calcule... te rog corecteaza-ma...

Edited by dagobar, 31 May 2023 - 20:50.


#13
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

 crocko.dilul, on 31 mai 2023 - 20:30, said:

......
LE: sunt interesat despre discutie, ca vreau sa aduc 20 de cutii de gresie pe cale de 25 de km, cu un turism.
700 de kilograme e cam mult pentru mine.

https://www.leroymer...i-maro-mat/5361

De ex. o cutie din gresia asta are 15 bucăți, 1,63 m/2 și cântărește 26 de kg.

https://www.leroymer...lucioasa/122452

La asta o cutie are doar 9 placi, 1,42 m/2 și cântărește 26,3 kg - adică are suprafață mai mica la aceeasi greutate dar placa este mai mare, adică are 45x45 fata de 33x33 la cea de mai sus.

Deci asa este, o cutie nu are 30 kg, ci 26, nu mai țineam minte exact.
Problema este ca la aceeasi greutate poți avea o suprafață mai mare sau mai mica, în funcție de grosimea placii - adică pentru aceeasi suprafață la un tip de gresie ai nevoie de 20 de cutii iar la alt tip poate ai nevoie de 22 cutii.

 dagobar, on 31 mai 2023 - 20:49, said:

@florinellll
Transportul+manipularea de la magazin la locatie ma costa 500 RON pentru maxim 2000 kg.
Returul tot atat (aka 500 RON) indiferent......

Ca sa poată sa îți dea cineva un sfat mai concret ar trebui sa spui:
-câți m/2 de gresie/faianță cumperi
-care este prețul mediu pe m/2

Altfel sfaturile noastre sunt egale cu 0 (zero) pentru ca dacă ai nevoie de 20 mp (circa 13-14 cutii) astea încap intr-o mașina mica cum are fiecare deci acel cost de 1500 lei pentru transport + retur dispare ca le cari tu.

Dacă ai nevoie de 200 m/2 (130-140 cutii) atunci poți sa stai la magazin și sa desfaci prin sondaj 10-15 cutii ca nu are rost sa desfaci mai multe ca ele vin pe loturi.

Ca sa pui un zilier sa verifice toate plăcile din toate cutiile iar nu are rost ca pe acel om îl doare la basca de gresia/faianță ta, dacă avea niște standarde de calitate asa ridicate nu era zilier, ci avea un serviciu stabil

Edited by spider8, 31 May 2023 - 21:21.


#14
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,132
  • Înscris: 24.06.2006

 dagobar, on 31 mai 2023 - 19:22, said:

Din ce am discutat cu vanzatorii din magazinele care permit verificarea marfii se pare ca nu sunt nici primul care s-a gandit la treaba asta nici singurul care o sa o faca.
pai nu, ca-i mare gradina Domnului! Posted Image

pentru mine cel putin e premiera, sa verifici faianta placa cu placa n-am auzit de cand sunt viu!

#15
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
@spider8
Am de placat cu gresie o suprafata de 65 mp, asa ca m-am gandit sa cumpar 72 mp de gresie.
Am de placat cu faianta o suprafata de 18 mp, asa ca m-am gandit sa cumpar 22 mp de faianta.
Pretul varianza intre 32 RON la 45x45cm si 50 RON la 60x60cm.
Nu am masina proprie si nici de serviciu sau de vreun altfel gratis ci doar contra cost.
Am gasit o duba de 3,5 tone cu care pot transporta maxim 2000 kg. si care cu tot cu manipulare ma costa 500 RON per transport asa cum am precizat deja.
Zilierul este angajat DOAR sa manipuleze cutiile/placile nu sa le verifice.
M-am gandit si la varianta desfacerii cutiilor prin sondaj doar cele care fac parte din loturi diferite, loturile fiind identificate pe baza inscriptiilor de pe cutii... cel putin teoretic ar merge insa s-ar putea ca daca sunt produse in India (sau alta tara la fel de civilizata) sa nu nici nu aiba vreo serie trecuta pe cutie...
O alta modalitate de sondare la care m-am gandit este sa verific doar prima placa (cea de deasupra) din fiecare cutie...

#16
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

 dagobar, on 01 iunie 2023 - 07:29, said:

@spider8
Am de placat cu gresie o suprafata de 65 mp, asa ca m-am gandit sa cumpar 72 mp de gresie.
Am de placat cu faianta o suprafata de 18 mp, asa ca m-am gandit sa cumpar 22 mp de faianta.
Pretul varianza intre 32 RON la 45x45cm si 50 RON la 60x60cm.
.....................

Dacă nu ai mașina ta și nu poți să le încarci tu și îți trebuie zilier să le încarce/descarce treaba este cam nașpa.
ideea este că din câte văd ai ales probabil cea mai ieftină gresie - adică de ex. pe site-ul Dedeman nici nu există gresie la dimensiunile alea la preturi atât de mici. De ex. gresia de 45x45 costă minim 45 de lei.
în urmă cu mulți ani când am renovat apartamentul în care stau acum am găndit că fac o mega afacere cumpărând gresie și faianță la un pret bun dintr-un oraș la circa 80 km de orașul meu. Am cărat-o cu mașina mea și mașinile a doi prieteni - și cu tot cu transport am ieșit mai ieftin decât dacă aș fi luat-o din orașul meu.
Totul a fost perfect până la montaj, când gresia/faianța s-a dovedit a fi de o calitate execrabilă, efectiv se crapa la monta când se fxa in adezivj. Din fericire am putut să duc o mare parte înapoi.

De atunci am înțeles că în construcții nu există ieftin și bun - în cazul gresiei trebuie să pui anume materiale și să respecți niște pași de producție, altfel produsul va fi slab calitativ.
În Dedeman în general aduc produse bune, dar chiar și așa nu aș avea bază să cumpăr gresia cea mai ieftină.
Tu vrei însă să cumperi o gresie mai ieftină cu circa un sfert față de cea mai ieftină gresie din Dedeman.

Asa că pot să te sfătuiesc la modul următor :
-acceptă situația la modul realist, adică nu ai mașină și înțeleg că nu poți să încarci/descarci cutiile - deci vei avea niște costuri pentru transport și încărcat/descărcat;
-apoi alege un produs mai scump, pentru că pretul indicat de tine este pur și simplu prea mic și cel mai probabil este un produs extrem de slab calitativ, deci sunt șanse mari să ai probleme cu el. Problema este că la calorifere, mobilă sau ce mai vrei tu care este deasupra poți să le schimbi când vrei dar la gresie dacă se crapă peste un an sau la montaj ce faci ??
-în al doilea rând uită-te după produse din magazine mari care au transport asigurat. De ex. Dedeman ți le și transportă acasă - adică mergi în magazin și le vezi, dai comanda în magazin ori online și ți le aduc ei acasă cu costuri foarte mici sau chiar gratuit, în funcție de valoarea comenzii. Când dai comanda în magazin poți să verifici unele plăci dacă vrei
-în final acceptă că pot exista niște pierderi - plăci nealiniate sau strâmbe - și fie cumperi de la început vreo 2 cutii în plus fie le cumperi ulterior doar în caz de nevoie și plătești cost de transport (cum am spus la Dedeman poți da comandă online și pentru o singură cutie de gresie dacă ai nevoie - problema este dacă meșterul tău va putea aștepta să vină acea cutie de gresie);
-astea toate sunt valabile dacă locuiești într-o localitate cu asfalt, unde poate ajunge curierul - dacă locuiești însă în vârf de deal, nu ai mașină și nu poți căra tu gresia/faianța accepți situația și plătești transportul + manipulatul mărfurilor atât cât costă

#17
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,486
  • Înscris: 30.07.2007

 crocko.dilul, on 31 mai 2023 - 20:30, said:

Io nu cred treaba asta.
35 : 7 = 5
35 : 11 = 3.18
30 : 7 = 4.28
30 : 11 = 2.72

LE: sunt interesat despre discutie, ca vreau sa aduc 20 de cutii de gresie pe cale de 25 de km, cu un turism.
700 de kilograme e cam mult pentru mine.

 spider8, on 31 mai 2023 - 21:20, said:

Deci asa este, o cutie nu are 30 kg, ci 26, nu mai țineam minte exact.
Problema este ca la aceeasi greutate poți avea o suprafață mai mare sau mai mica, în funcție de grosimea placii - adică pentru aceeasi suprafață la un tip de gresie ai nevoie de 20 de cutii iar la alt tip poate ai nevoie de 22 cutii.

Ai avut dreptate! Nu mi-a venit sa cred, am cautat prin magazie unde mai aveam ramase cateva placi de gresie 30x60 grosime 10mm.
Am cantarit o placa si, surpriza! are 3.75 kg!
Asadar nici gand sa aduc 500 kg / 20 de cutii a cate 9 placi....
Multumesc!

#18
ovidiu_dumitrescu

ovidiu_dumitrescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 30.03.2008
ceva marci ercomandate pt gresie si faiantza? medium-medium high-low premium?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate