Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Amplificator

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Maryan79

Maryan79

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 10.09.2017
Am un amplificator pentru 2 subwoofere de 2x100 watti
Amplificatorul are 2 finali tda 7294
Subwooferele sunt cu difuzoare de 30 cm si 1150 watti pe 4 ohmi (asa scrie pe spate)
Întrebarea mea este,, cati watti rms am?
Mulțumesc

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,338
  • Înscris: 02.08.2021
Vrei să pui un amplificator de 100W pe niște subwoofere de 1150W?

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010
Poti pune o poza cu difuzoarele acelea care pot trage 1150W?
Fii atent! Daca difuzoarele acelea pot consuma 1150W, înseamna ca amplificatorul tau care are doua TDA-uri de 100W unul abia le misca.
Pe net spune ca finalului, nu-i scade puterea la 8 ohm, oricum, la 4 ohm ar trebui sa se auda cel mai tare.

#4
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,540
  • Înscris: 17.08.2007
Astea sunt puterile functie de impedanta si tesiunea de alimentare. La tine probabil fiecare integrat e pus in punte si inseamna 140W ptr fiecare subwoofer.
Problema este ca tu ai boxe pe 4ohmi si daca tensiunea de alimentare e mare o sa le arzi dat fiind ca suporta max 10A curent de iesire.

Nu vad nicio problema ca boxele sunt de 1 000000 wati atata timp cat tu nu le ceri acelor TDA mai mult decat pot sa duca.
Ar ajuta sa masori cu ce tensiune se alimenteaza ele.

RMS Continuous Output Power d = 0.5%:
VS = ± 35V, RL = 8Ω -> 70W
VS = ± 31V, RL = 6Ω -> 70W
VS = ± 27V, RL = 4Ω ->70W

Daca o sa le dai ± 35V, RL = 4Ω or sa crape sigur peste o anumita limita pentru ca vei depasi curentul de iesire suportat.

Edited by atupi, 31 May 2023 - 14:41.


#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
Poti sa le conectezi si din nivelul de distorsiuni ai un reper de cat de puternice sunt boxele. Cred ca real sunt pe la 50W. Trebuie sa te uiti pe difuzor ca sa vezi ce putere reala au.

#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,936
  • Înscris: 28.10.2006
Sau sa ne spui cat cantareste un difuzor.
Ca nu cred eu ca un difuzor de 1150W sa atarne doar 3-4 Kg.
Am mai vazut eu difuzoare de bass pentru SUB de masina de 1000 W la 400 lei.
SI cand a desfacut coletul, avea si prospect. 250W "electrici" 1000 "muzicali"
I-am zis prietenului sa nu monteze asa ceva in cutii, ca la prima "tentatie" e posibil sa-i scuipe membrana. Si asa a fost, amplificatorul fiind un JBL de 400W REALI, i-a dat dif-ului tot ce a putut!

#7
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021
Din ce stiu, pe 12" maximul e 400w de la rcf, undeva la 300€ pe piața noastră
La comandă se poate si putere mai mare dar pretul explodează exponential.... magneți neodim...cadru dural...titan....etc...

Edited by adnana2121, 31 May 2023 - 15:26.


#8
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,479
  • Înscris: 05.04.2023
Ca regula de bun simt, eu consider ca boxele trebuie sa fie cu 30-40% mai slabe decat amplificatorul, ma refer la putere (wati).

Un amplificator slab (de putere mica) poate praji usor niste boxe de putere mai mare. Cand intra in clipping iti prajeste bobinajul la difuzoare de nici nu-ti dai seama ce s-a intamplat.

Pentru a scoate din boxele alea un sunet de doua ori mai puternic iti va trebui un amplificator de 1000 wati! Ca sa le folosesti la adevarata capacitate, serveste-le cu un amplificator de 1.5 kW :D insa numai sa fie de 1150 wati cum scrie acolo, sa nu fie vorba de puterea maxima admisibila.

Ca ordin de marime, puterea muzicala e cam de 4-5 ori mai mare decat puterea continua, adica RMS-ul. Gasesti deseori astfel de golanii in reclama pentru trompetele ieftine, nu la boxele serioase.

#9
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,597
  • Înscris: 24.10.2015
Miiile alea de watts sunt PMPO, adica ceva ce nu conteaza. Am si eu un woofer de subwoofer auto 12"
Infinity Référence 1260W PMPO si "doar" 300 watts RMS. E bestioara destul de sanatoasa as spune eu.

Edited by vinciun, 31 May 2023 - 17:24.


#10
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,936
  • Înscris: 28.10.2006

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 31 mai 2023 - 17:21, said:

Ca regula de bun simt, eu consider ca boxele trebuie sa fie cu 30-40% mai slabe decat amplificatorul, ma refer la putere (wati).
Interesant punct de vedere!

Oare trupele de rock din anii '960 - '990 stiau aceste lucruri?
Doar zic de cei 11.000W declarati de Grand Funk Railroad pe la mijlocul anilor '970 ca fiind cea mai mare putere instalata pe un stadion la vremea aceea.
Din vremuri imemoriale mi-a soptit o pasarica taman INVERS!
Adica incintele acustice sa fie cel putin 1,5 Pmax al amplificatorului.
Da, pe vremurile alea nu se inventase clasa D la amplificatoare, dar totusi...
Corect, intrarea in clipping conduce la distorsionarea formelor de unda ale semnalului util, si daca difuzoarele nu sunt suficient de "pregatite" sa suporte regimuri anormale, se vor arde.
Dara daca intra in clipping un amp de 50W ce are ca sarcina difuzor de 100W, probabilitatea de a se arde difuzorul este mult mai mica fata de situatia in care difuzorul este de 35W.
Nu ma crezi?
Facem un test cu amplificatorul meu si difuzoarele tale?

Edited by viceroy56, 31 May 2023 - 17:36.


#11
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,479
  • Înscris: 05.04.2023
Cu boxe de 35 wati nu poti baga in clipping un amplificator de 50 wati. Le va sari membrana ca popcornul pe la 40 de wati, cel mult.

Mai e o treaba, in general nu asculti la 70% din puterea oferita de amplificator, daca nu cumva chiar mai putin de 30-40%, ca sa fim onesti.

#12
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,936
  • Înscris: 28.10.2006
SI atunci cum stam cu teoria ta?
Si afirmatia ca nu poti baga in clipping un amplificator cu difuzoare mai mici decat puterea maxima a amp-ului este FALSA.
Vorbim de amplificatoare care stiu ADEVARUL despre clipping, nu AS 35 de la Electronica Industriala caruia i s-a atasat un montaj cu leduri!
Incearca sa mai citesti cateva din thread-urile de pe aria Audio si sa vezi cam ce se discuta, de catre cine, nu te arunca asa usor cu capu-nainte.
AUDIO este un domeniu FOARTE alunecos!
Cativa din colegii nostri sunt hocheisti de nationala.
Unii au medalii la patinaj viteza!
Pana acum, tu ai patine cu cheie!
Sper ca realizezi ce am vrut sa spun!

Daca ai timp, arunca un ochi AICI
Poate afli lucruri de care nu erai asa sigur sau chiar aveai informatii total eronate!

Edited by viceroy56, 31 May 2023 - 18:06.


#13
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,479
  • Înscris: 05.04.2023
Au contraire, iote niste extrase concludente de unde m-ai trimis sa citesc, care sustin rezerva de putere a amplificatorului:

Boxele HiFi sunt concepute sa functioneze la volum moderat si pot suporta varfuri scurte de putere in pasaje cu dinamica ridicata.

Acest gen de comportament se obtine fie cu o sursa defectuoasa (inregistrari proaste din YouTube redate pe iesirea de casti din laptop), fie cu un  amplificator de mica putere impins dincolo de limitele la care este gandit sa functioneze.
Un amplificator audio produce un nivel urias de distordiuni inainte sa moara. Daca ajungeti cu butonul de volum in aceasta zona atunci ar trebui sa va opriti si sa cumparati un amplificator mai puternic sau boxe mai sensibile.

Boxele HiFi sunt concepute sa ne dea iluzia ca suntem in fata scenei nu sa produca o galagie mare.

Mai rau este sa luam un amplificator subdimensionat pe care sa il tinem dat la maximum, in zona in care produce mai mult distorsiuni decat sunet, lucru care poate duce la defectiuni si tweetere arse.

#14
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,936
  • Înscris: 28.10.2006
Despre ce discutam aici, la dorinta initiatorului?Unde, intr-un singur loc, s-a pomenit ceva de HI - FI?
Este vorba de un amplificator care trebuie sa bubuie niste SUB-uri de, cica, 1150W.
Unde vezi/auzi ceva HI-FI aici?

SI daca atat ai inteles din ce povestesc aia acolo, e clar, nickname-ul te defineste!

#15
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,509
  • Înscris: 08.03.2017
70W ai pe canal rms
1150 peak power sau putere de varf = aproximativ 250W real power
Atentie la sursa de alimentrare sa fie capabila la curent mare , sursele deobicei sunt partea nevazuta, nebagata in seama dar cele mai importante , ca la pc dealtfel.

La 12 inch gasesti si de 700W rms , bani sa fie Posted Imagehttps://www.poweraud...ifuzoare_12inch

La subwoofer trebuie sa ai minim dubla puterea de la topuri , ele duc greul - asta daca faci chefuri, nunti, botezuri. La auto e alta poveste , alte impedante etc

Edited by ldpe, 31 May 2023 - 20:05.


#16
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 31 mai 2023 - 17:21, said:

Ca regula de bun simt, eu consider ca boxele trebuie sa fie cu 30-40% mai slabe decat amplificatorul, ma refer la putere (wati).
Asa ai tu?! Sper sincer ca te-ai incurcat in declaratii. Boxele se pun mai mari, in niciun caz mai mici!

#17
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,156
  • Înscris: 16.10.2008

View PostYOUR_GOD, on 31 mai 2023 - 22:17, said:

Asa ai tu?! Sper sincer ca te-ai incurcat in declaratii. Boxele se pun mai mari, in niciun caz mai mici!
Din pacate pt tine nu ai dreptate. Stiu ca logica ar zice invers dar in audio nu e totul intuitiv.
Boxe ce suporta puteri mai mari decat poate livra un amplificator , asta e exprimarea corecta btw , in momentu cand bagi amplificatorul "in blana" preiau la greu distorsiuni si sistemul intra in clipping de toata frumusetea, Sa vezi atunci tweetere arse si oamenii se mira de ce.
Deci e foarte bine ca amplificatorul sa poata livra cat mai muta putere. Sa nu bage distorsiuni in suprasarcina. Un utilizator cu picioarele pe pamant va sti pana unde sa dea butonul de volum.
Ca fapt divers , in vreo 40 de ani de cand ma invart in aria audio , am intalnit cu mult mai multe boxe arse din cauza amplificatarelor slabe decat boxe "mici' in care s-a bagat putere prea mare.

Edited by edigee, 31 May 2023 - 23:12.


#18
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,540
  • Înscris: 17.08.2007

View Postldpe, on 31 mai 2023 - 19:54, said:

70W ai pe canal rms
1150 peak power sau putere de varf = aproximativ 250W real power
Atentie la sursa de alimentrare sa fie capabila la curent mare , sursele deobicei sunt partea nevazuta, nebagata in seama dar cele mai importante , ca la pc dealtfel.

La 12 inch gasesti si de 700W rms , bani sa fie Posted Imagehttps://www.poweraud...ifuzoare_12inch

La subwoofer trebuie sa ai minim dubla puterea de la topuri , ele duc greul - asta daca faci chefuri, nunti, botezuri. La auto e alta poveste , alte impedante etc
El are acolo cate un TDA ptr fiecare SW deci pp ca fiecare TDA are canalele puse in punte deci vreo 140W pe fiecare SW.
Nu stim cu ce tensiune sunt alimentate acele TDA

Edited by atupi, 31 May 2023 - 23:15.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate