Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Sfat vanzare auto

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 01.12.2005
Hello. Stiu ca e fix pe dos, dar as avea si au o intrebare legata de vanzarea unei masini ce a apartinut tatalui meu. Mama nu conduce, eu nu am ce face cu 2 masini, au trecut 2 ani si cumva incerc sa o conving sa dea masina, vad ca "cere" service B etc.
E un Mercedes C 180 Kompressor, modelul din 2005 facelift, benzina, cu ceva dotari (piele bej la interior, senzori fata/spate, incalzire scaune, xenon, AC automat). Singura modificare e ca acum ceva ani i-a montat o unitate multimedia cu navigatie, ceva pentru Mercedes, cu Android. Desi cred ca as mai gasi acasa si unitatea originala, stiu ca nu arunca nimic.

Bun problema e ca masina e luata din Romania de el (cred ca fost primii 3 ani leasing) de la Autoklass, dar la momentul asta are doar... 9.900 km. Si aici vine intrebarea pentru care cer un sfat.

Car se poate cere pe o astfel de masina? Macar ca ordin grosier de marime, ceva de la .. pana la ...

Da, interiorul arata f bine, km sunt ca inexistenti, revizii ii facea, dar varsta e mare.
Nu cunosc cum se procedeaza, nu am gasit masini vechi cu km putini, nici de mers in targ nu merg, maica-mea e mai tipicara si vrea totul facut ca la carte.
Multumesc

#2
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 24.02.2017
Deschizi frumos OLX/Autovit si te uiti la modele similare din acelasi an . Faci o medie, ceri un pret un pic mai mare (ca sa ai de unde sa negociezi) si aia e.

#3
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 01.12.2005
Am deschis OLX si Autovit dar nu am gasit nimic din anul ala cu 10 mii km. Doar cu de peste 10 ori mai mult! Cat sa cer mai mult pentru treaba asta? De asta am si intrebat aici, poate stie cineva si firme care se ocupa cu treburi de genul asta.

#4
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,658
  • Înscris: 03.12.2005
Decat s-o vinzi pe nimic unuia care nici n-o sa creada ca aia e uzura, mai bine o pui deoparte inca putina vreme si ai un clasic in devenire cu rulaj mic. Nu trebuie decat sa o pui undeva la umbra sa nu oboseasca vopseaua si cu parasolare in geam.

Un ulei si o mana de filtre nu sunt un capat de tara azi, si le mai schimbi o data peste doi-trei ani ca sa nu se invecheasca uleiul.

#5
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 15.08.2005
sau daca vrei sa o dai repede ceri un pret mai mic si anunti vecini/colegi de munca ca poate e vreunul interesat
dar la astia le spui ca le dai masina mai ieftin decat piata, dar le pui conditia sa o inmatriculeze pe numele lor: ca sa fii sigur ca o inmatriculeaza le spui ca pastrezi talonul si cartea masinii si ca te duci cu ei la biroul de inmatriculari cand o inmatriculeaza

#6
enike00

enike00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 29.09.2014
Ar trebui sa fie bataie pe ea pentru fanii modelului/marcii. Daca a si fost ferita de soare, e minunat. Pune niste poze sa o vedem si noi.
Pretul ar trebui sa fie cel mai mare din ce gasesti acum la vanzare.

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Verifica pe mobile.de si cauta cumparator neamt, la noi nu apreciaza km putini, vor an cat mai nou.

#8
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,658
  • Înscris: 03.12.2005

View Postrexx, on 31 mai 2023 - 09:58, said:

sau daca vrei sa o dai repede ceri un pret mai mic si anunti vecini/colegi de munca ca poate e vreunul interesat
dar la astia le spui ca le dai masina mai ieftin decat piata, dar le pui conditia sa o inmatriculeze pe numele lor: ca sa fii sigur ca o inmatriculeaza le spui ca pastrezi talonul si cartea masinii si ca te duci cu ei la biroul de inmatriculari cand o inmatriculeaza

N-as face asta. Si asa e o oferta rara. Mai degraba as pune anuntul pe siteurile nemtesti si un pic mai scump si garantat o ia cineva pana la finalul verii. Doar ca nemtii-s constipati si trebuie sa le suporti nazurile un pic.

Edited by sebulbus, 31 May 2023 - 10:02.


#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,971
  • Înscris: 01.12.2001
Compari cu una din același an. Firește că nu vei găsi nicio mașină din 2005 cu 10k km.

#10
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 01.02.2007
La cati bani vei primii pe el, mai bine... nu ai si tu un var / nepot care face 18 ani si sa-l bucuri cu un cadou pe masura?

#11
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,936
  • Înscris: 02.09.2005

View Postsebulbus, on 31 mai 2023 - 09:56, said:

Decat s-o vinzi pe nimic unuia care nici n-o sa creada ca aia e uzura, mai bine o pui deoparte inca putina vreme si ai un clasic in devenire cu rulaj mic. Nu trebuie decat sa o pui undeva la umbra sa nu oboseasca vopseaua si cu parasolare in geam.

Un ulei si o mana de filtre nu sunt un capat de tara azi, si le mai schimbi o data peste doi-trei ani ca sa nu se invecheasca uleiul.
ce clasic in devenire? dupa ce ca e poate cel mai urat Mercedes ever, nu e nimic special la ea ca sa devina o masina clasica

#12
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 22.11.2006
Din pacate KM putini spun doar o parte a povestii, si de multe ori nu sunt garantia unei masini fara probleme.

O masina care sta, se degradeaza la fel sau chiar mai mult decat una care merge moderat. Furtunuri, garnituri, cauciucuri, anumite componente metalice, imbatranesc, se intaresc si devin casante.

Pe mobile preturile variaza de la 6K - 15K in functie de stare si dotari. Intr-adevar, cu 10K km nu sunt, dar sunt cu 40-50k km, care oricum nu inseamna nimic raportat la cat ar putea sa mearga.

Cum a mai spus cineva mai sus, in Romania e greu sa o dai pe un pret corect, tocmai pentru ca la noi nu se platesc chiar asa tare km, si iti spun din experienta vanzarii masinilor personale de 10 ani cu 60 k km - ti se ofera acelasi pret cu una alergata. Dar hei, poti sa incerci, sa vezi cum e, poate se mai desteapta lumea si la noi.

Si daca poti, o poza, sa vedem si noi.

#13
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,658
  • Înscris: 03.12.2005

View Postjericho, on 31 mai 2023 - 10:13, said:

ce clasic in devenire? dupa ce ca e poate cel mai urat Mercedes ever, nu e nimic special la ea ca sa devina o masina clasica

Fara exceptie fiecare generatie de masinute premium s-a reapreciat pe masura ce s-au dus inspre varsta retromobilului. Cum le privim noi pe alea din Dallas cam asa vor fi astea pentru generatiile mai noi.
Mie unuia asta din 2005 mi se pare mai frumoasa decat aia care a venit dupa ea, si n-am cum sa fiu singurul. Iar cele cu interior bej imbatranesc cel mai demn.

#14
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,936
  • Înscris: 02.09.2005
la seriile A si B din anii aia era premium doar numele brandului pe care-l aveau, era o diferenta enorma fata de clasa C, nu mai zic E

#15
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 24.02.2017

View Postdorin_2k, on 31 mai 2023 - 10:02, said:

Compari cu una din același an. Firește că nu vei găsi nicio mașină din 2005 cu 10k km.


Asta i-am recomandat si eu. Una identica nu vei gasi. Faci o medie a pretului. Ce e asa complicat ?

Sa o pastrezi in continuare e o tampenie. Se rup si crapa in timp toate furtunurile, o sa aiba scapari de antigel, etc. Cine o va lua va trebui sa investeasca serios in ea ca sa o puna in circulatie.

#16
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 01.12.2005
Multumesc de idei, nu stiam ca as putea incerca si pe mobile. Voi incerca sa fac cateva poze, daca tot s-au cerut, doar asa, ca idee.
Am retinut si ideea de a face medie de preturi, partea cu inmatriculatul o stiam (ca am auzit mereu povesti cu noul proprietar si amenzi) - eu la viata mea am dat 3 masini la buyback si 1 vanduta unui prieten, am fost "ferit" de aventuri si nu vreau sa incep acum :)

Var, familie etc.  nu prea am/avem, fi-mea e inca mica :) si nu merita sa pastrez o masina. Nu ne permitem, caci asa cum s-a zis, chiar si la putini km cauciucurile imbatranesc si tot e nevoie de intretinere periodica.

Multumesc tuturor.

#17
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,532
  • Înscris: 31.05.2006
Daca NU ai garaj sa mai tii autoturismul cativa ani de preferat este sa vinzi cat mai repede.
Daca  NU a stationat intr-un garaj in lungile perioade de neutilizare de la data achizitiei pana azi pretul de vanzare va fi facut de cumparator si fara nici o legatura sau conexiune cu ce pretentia de pret are alt vanzator pentru un autoturism similar.

Edited by danutzu22, 31 May 2023 - 11:10.


#18
madalinp

madalinp

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.07.2020
https://www.mobile.d...essor,mlx:10000

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate