Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Calitate semnal slab la un tv led lg

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
xTzFlA

xTzFlA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 04.12.2008
Salutare,
Simptomul a inceput mai demult si treptat s-a acutizat.
La un tv led lg au inceput unele canale hd sa piarda din calitatea semnalului si apareau artefacte si macroblocuri. (televiziune prin cablu, nu satelit)
Au venit si de la rds si sigur e de la tv, am verificat si pe device-ul lor de test .
Problemele s-au acutizat si o larga gama de canale hd au inceput sa aiba artefacte si nu mai sunt aproape deloc utilizabile.
Quality signal e constant intre 40-60.
Am defacut tv-ul si am observat cativa condensatori umflati la sursa.
Intrebarea este:
Credeti ca pot condensatorii de la sursa sa afecteze calitatea semnalului din decodorul digital al tv-ului?
Pacat ca nu am facut niste poze, dar este vechi tv-ul. Vreo 12-13 ani Posted Image.
Ma gandesc ca daca era un supravoltaj sau subvoltaj de la sursa, putea sa cauzeze pierderea calitatii semnalului numai pe anumite frecvente?
Ca alte canale hd se vad lacrima.

Edited by xTzFlA, 31 May 2023 - 09:19.


#2
RomanianAngel

RomanianAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 03.01.2009
Acolo sunt circuite digitale. Un condensator umflat poate sa nu isi mai faca treaba de filtrare care poate rezulta un ripple mai mare decat e normal. Asta poate duce la degradarea semnalului in mai multe feluri. Schimba-le daca poti si verifica dupa. Sau daca poti testa cu alt tv e si mai simplu. Eu am problema asta pe unele canale HD, dar e de la un contact imperfect in mufa de intrare in TV.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
Daca poti sa-ti cumperi acum unul nou, de ce iti mai faci atatea probleme.  Daca nu ai decat 150 de lei, mergi cu el la un service sa-i schimbe condensatorii. E ca la loto, nu exista nici o garantie ca va merge ca unul nou.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,968
  • Înscris: 01.12.2001
Daca doar pe unele frecvente ai calitate slabă, nu cumva e de la semnalul de pe cablu?
Verifica ce calitate semnal ai pe toate frecvențele.
A fost și ieri un topic asemănător. Doar pe o frecventa era semnal slab.
Verifica și cu alt tv.

#5
xTzFlA

xTzFlA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 04.12.2008
Am verificat cu cei de la tehnic la rds.  Au niste testere care au si functie de tv, dar testeaza si semnalul si puterea. S-a vazut bine la ei cu acelasi cablu. O sa vad de unde mai iau un tv in imprumut sa testez.
Voiam sa ma apuc singur sa ii schimb condensatorii aia, dar nu stiu daca merita osteneala, poate nu se rezolva. Probleme de alimentare nu pare sa aiba. Dar cum a zis "RomanianAngel", ca exista posibilitatea sa aiba efect asupra semnalului.
Revin cu o poza, il mai desfac o data!

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Daca are 12-13 ani este un tv vechi, tv-urile noi nu sunt scumpe, merita sa faci trecerea la ceva mai nou, mai economic.

#7
xTzFlA

xTzFlA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 04.12.2008
Attached File  IMG_20230531_112903_edit_45654297124282.jpg   233.08K   53 downloads
Ma ajuta foarte mult asta ca are si mufa vga si mai scot semnal pentru un server pe post de nas si un webserver. Nu e vorba de bani, dar mai mult de curiozitate, sa incerc sa rezolv enigma :).
Nu am patit si am si cautat pe internet si nu gasesc problema asta la altii.

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,295
  • Înscris: 08.02.2011
Schimba tunerul din el.

#9
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,936
  • Înscris: 28.10.2006
Schimba condensatorii, poti folosi in continuare TV-ul pe post de monitor.
Nu cred ca poate cineva sa-ti dea un diagnostic de la distanta.
Io nu am asa mare incredere in cei ce vin de la provider sa verifice/testeze calitatea semnalului.
Cand aveam TV-ul pe cablu coaxial din distribuitorul de pe scara, la un TV pateam ca tine, pe anumite programe HD.
Calitate peste60, semnal 90-100%. DAR Bitrate error mare, aleator.
Au venit, au verificat si au zis ca mai mult nu se poate pe cablu coaxial, ca e vechi, ca draci baltati si sa pun un amplificator cu spliter integrat, ca mai ajuta.
Am dat 35 de lei pe o chinezarie care a ajutat doar la 3 programe, restul de 7-8 seara faceau figuri. Ziua NU.
Am cerut trecerea TV pe fibra, ca net-ul era deja pe fibra, in casa.
Au venit, au schimbat ONT-ul cu unul ce avea si TV, am legat din nou vechiul spliter si toate programele HD si 4K merg perfect.
Testare cu TV, nu cu scule de test si verificare cabluri/mufe/splitere, eventual inlocuit cu cablu si mufe de calitate.
Spliter cat mai bun, nu din cel de 3 lei la piata.

#10
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021
Foarte probabil .. atât duce procesorul .


#11
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 22.02.2014
Prima data cumpara un amplificator de semnal CATV, te ajuta foarte mult la semnal digital "Amplificator de semnal TV cu 3 iesiri'' la 20 lei.

#12
crisalexe

crisalexe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.03.2008
Condensatorii electrolitici trebuie schimbati cam toti, iar cei umflati obligatoriu! Verificati mufa cablului tv sa fie in regula adica sa aiba contacte ferme, sa nu fie fire din camasa cablului care sa atinga firul central, alte probleme mecanice. Puteti verifica mufa si nivelul de semnal cu alt televizor.  Daca sunt in regula, un defect uzual la selectoarele de canale/ tuner-e este pinul central din mufa mama a tuner-ului rupt sau lipitura acestuia pe placa intrerupta sau fisurata (contact imperfect). Se poate verifica vizual daca desfaceti capacele metalice ale tuner-ului . Rezolvarea - se reface lipitura/conexiunea intrerupta. Defectul apare in urma solicitarilor mecanice, cum ar fi cablu tv tensionat, scoateri si introduceri repetate a mufei cablului tv sau a fludorului prost care se fisureaza in urma imbatranirii. Daca nici aici nu sunt probleme, mergeti cu tv-ul la un depanator. Atentie! Nu interveniti in tv daca nu aveti macar cunostinte minime de electronica! Riscati sa  defectati mai rau aparatul sau sa va electrocutati! Succes!

#13
xTzFlA

xTzFlA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 04.12.2008
Cam târziu revin cu postarea, de abia acum am reușit să schimb acei condensatori și se pare că ei au fost de vină. Acum merge bine TV-ul.
Dacă mai are cineva probleme de genul pierderii puterii semnalului canalelor digitale pe cablu, cel mai probabil sunt acei condensatori din imaginile de mai sus.
Acum am puterea semnalului constantă pe cablu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate