Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Telefon cu butoane care face hotspot

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
katurev

katurev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 22.03.2012
Exact cum spune și titlul, aș dori să știu dacă există un telefon pe stil vechi, care să facă hotspot, atât. E tot ce am nevoie (pe lângă apel și mesaje sms, bineînțeles). Mi-ar plăcea un model cu clapetă, dar destul de neimportant aspectul.

Am dat un search rapid pe google și magazinele de profil, dar nu am găsit nimic exact.

#2
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,644
  • Înscris: 30.11.2021
Vrei din magazin?
Pai orice telefon cu sistem de operare poate face hot spot.
Deci cerinta este sa aiba sistem de operare.

Nu cred ca se mai gasesc la vanzare telefoane smart cu clapeta si butoane fizice.
Pe OLX poti sa gasesti cu Symbian de la Nokia.

#3
AleksB46

AleksB46

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.11.2021
Salut, am găsit 3 modele Nokia, apărute recent, care au funcția de Hotspot Mobil, acestea sunt modelele : NOKIA 6300 4G, NOKIA 8000 4G și NOKIA 8110 4G, acestea au sistemul de operare KaiOS, care are un app store prorpiu care detine aplicatii populare precum Whatsapp, Facebook, Youtube, etc..

Revin cu un update, am găsit tot din gama NOKIA, 3 modele care îndeplinesc cerință de flip phone : 2780, 2720, 2760, toate cu 4G în coadă.. apropo poți caută dispozitive cu sistemul de operare KaiOS, cam toate au wifi, implicit hotspot.

Edited by Dany_Darke, 30 May 2023 - 21:38.


#4
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,383
  • Înscris: 31.01.2010
Doar ca alea fac un fel de hot spot, JoikuSpot si pe ala nu toate sistemele de operare-l vad...
Astea insa au taste normale, inca:
https://www.blackber...roducts/devices

Edited by Ion_Bumbu, 30 May 2023 - 21:30.


#5
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,402
  • Înscris: 17.04.2006
Nu orice telefon cu sistem de operare poate face hotspot. Ii trebuie sa stie wireless si 4G (ca hotspot pe 3G e cam putin)
Pe emag nu sunt prea multe variante: nupotpunelink

De cand a fost banat emagul pe softpedia?

#6
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,644
  • Înscris: 30.11.2021
Nu va contrazic, nu mai tin minte de cand aveam Nokia cu Symbian daca faceam HotSpot cu vreo aplicatie.

Si pe Android cred ca au mers toate, tot asa, default, nu am instalat vreodata vreo aplicatie.

Si ca vine vorba? Are dreptate colegul cu 4G, majoritatea erau 3G.
Asa telefon cu clapeta smart, sa poti face hotspot.

Vorba aia... nu mai sunt asa de multe telefoane cu clapeta si butoane. Cu clapeta gasesti Flip-urile de Samsung, Razor de la Motorola, dar dupa cum cred iti dai seama... nu au butoane.

#7
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,321
  • Înscris: 08.01.2009

 katurev, on 30 mai 2023 - 20:51, said:

Exact cum spune şi titlul, aş dori să ştiu dacă există un telefon pe stil vechi, care să facă hotspot, atât. E tot ce am nevoie (pe lângă apel şi mesaje sms, bineînțeles). Mi-ar plăcea un model cu clapetă, dar destul de neimportant aspectul.

Am dat un search rapid pe google şi magazinele de profil, dar nu am găsit nimic exact.

Ask and you shall receive .
Nokia 2780 Flip (si 2760 Flip pare sa fie acelasi hardware doar in alta carcasa dar fara slot micro SD )respecta toate cerintele tale si conform acestui review include functia de Internet Sharing/Hotspot (am pus link-ul la momentul respectiv insa te poti uita la tot sa vezi daca iti place ce vezi .) ;in principiu e intre un telefon "dumb" si unul smart . Are un sistem de operare KaiOS gandit sa ruleze pe platforme cu resurse limitate dar care sa ofere totusi functionalitati moderne minime (Whatsapp, GMaps ,un browser pt. serviciile care nu au aplicatie dedicata ) .

Edited by me_iauras, 30 May 2023 - 21:55.


#8
katurev

katurev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 22.03.2012
Vă mulțumesc foarte mult pentru răspunsuri! Foarte scumpe acele Nokia flip, dar îndeplinesc între-adevăr condițiile.

Dacă știe altcineva și alte modele care fac hotspot la prețuri mai mici de 1000 lei, chiar și fără flip, nu ezitați să le împărtășiți.

#9
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,321
  • Înscris: 08.01.2009
Mult mai ieftine nu cred ca vei gasi (105$ cu tot cu transport de la Amazon US adica < 600 RON ) tinand cont ca pt. a avea sens acel hotspot tot e nevoie de un telefon compatibil atat 4G cat si wifi ceea ce presupune o platforma relativ moderna ; fiindca vrei tel "cu butoane" lista optiunilor e relativ mica ( altfel smartphone-uri SH si chiar noi dar de la producatori nu neaparat de top poti gasi ) .

Poti incerca si Nokia 6300 ; aparent are functiile dorite (exceptand ca nu e clam-shell ) doar ca e o platforma usor mai veche/slaba (atat hardware cat si software)

#10
katurev

katurev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 22.03.2012
La Nokia 6300 4G ma uitam și eu, dar nu se mai găsește prin magazinele de la noi. Ajung în Anglia în viitorul apropiat și văd că e pe Amazon UK la 80 lire. Tentant!

#11
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.07.2015
vexio.ro/telefoane-mobile/myphone/1342835-up-smart-4gb-512mb-ram-dual-sim-black

Edited by addryanns, 31 May 2023 - 05:41.


#12
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 10.05.2013
https://www.evomag.r...ihoCqsgQAvD_BwE

Eu l-am luat mai scump, acum ceva timp. Nu excelează în viteză, îl folosesc ca telefon secundar sau de rezervă și are funcția de hotspot. Oricum, să fii atent ca atunci când cumperi să aibă 4G, 3G este lent pe hotspot și va fi închis într-un viitor apropiat la noi în țară.

#13
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,321
  • Înscris: 08.01.2009

 katurev, on 30 mai 2023 - 23:39, said:

La Nokia 6300 4G ma uitam şi eu, dar nu se mai găseşte prin magazinele de la noi. Ajung în Anglia în viitorul apropiat şi văd că e pe Amazon UK la 80 lire. Tentant!

Daca ajungi in UK eu zic ca merita sa mai pui inca 10 Lire si sa iei 2780 Flip-ulcare e si el disponibil acolo (dar aparent nu vor sa livreze in Ro desi Amazon US o fac)

 addryanns, on 31 mai 2023 - 05:40, said:

vexio.ro/telefoane-mobile/myphone/1342835-up-smart-4gb-512mb-ram-dual-sim-black

Nu are suport 4G deci e practic inutil ca hotspot (mai ales ca retelele 3G vor fi inchise in curand ramanand 2G/4G si 5G)

 marianvasile, on 31 mai 2023 - 06:03, said:

https://www.evomag.r...ihoCqsgQAvD_BwE

Eu l-am luat mai scump, acum ceva timp. Nu excelează în viteză, îl folosesc ca telefon secundar sau de rezervă și are funcția de hotspot. Oricum, să fii atent ca atunci când cumperi să aibă 4G, 3G este lent pe hotspot și va fi închis într-un viitor apropiat la noi în țară.

E p platforma dual core vs quad core la Nokia-uri altfel are acelasi OS .

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004

 Sef-chenko, on 30 mai 2023 - 21:23, said:

Pe emag nu sunt prea multe variante: nupotpunelink

De cand a fost banat emagul pe softpedia?
Pai daca nu stii sa pui linkul...
Nu a fost banat dar linkul care l-ai pus are undeva dupa linkul propriuzis ceva "? ref"...  ala e banat - trebuie sters tot ce e dupa link.

Daca te uiti in topic, altii au stiut sa puna.

#15
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.07.2015
Are suport 4G. Sunt două variante într-adevăr, eu am prezentat-o pe cea cu 4G.

#16
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,108
  • Înscris: 21.03.2020
Si Alcatel cu 4G face asta...

#17
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,402
  • Înscris: 17.04.2006

 eiffel, on 31 mai 2023 - 08:45, said:

Pai daca nu stii sa pui linkul...
Nu a fost banat dar linkul care l-ai pus are undeva dupa linkul propriuzis ceva "? ref"...  ala e banat - trebuie sters tot ce e dupa link.

Daca te uiti in topic, altii au stiut sa puna.

Nu stiu daca era cu ref, nu sunt afiliat :)
Era un link cu rezultate de search pe site si cateva filtre selectate.

#18
farockhcm

farockhcm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 13.05.2013
Nokia 8110 4G face hotspot bun dar nu stiu daca mai gasesti in magazine.

Era pana in 400 lei parca.



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate