Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Cat de sanatoasa este apa din bidoane de plastic

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1
samoilaaa

samoilaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.01.2008
Am renuntat acum cativa ani la apa de la robinet din cauza ca avea un gust foarte ciudat uneori , foarte "medicamentos" , am inceput sa beau numai apa borsec la pet plastic

Am crezut ca fac alegerea cea mai buna dar acum vad din ce in ce mai multe studii care spun ca apa din bidoane de plastic nu este deloc sanatoasa ca sta foarte mult timp in plastic prin depozite

Este oare adevarat ? m am gandit sa trec la borsec-sticla 0,75 dar e scumpa rau , dau mai mult pe mai putina apa

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Iti faci griji aiurea.
Si apa de la robinet si cea din PET, poate contine substante nocive, dar nu in cantitati care sa iti puna sanatatea in pericol.

Edited by pasilla, 30 May 2023 - 18:47.


#3
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,402
  • Înscris: 17.04.2006
Crezi ca la robinet ajunge wireless?
Bea ce iti place...

#4
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
probabil vrea sa stie cum e afectata calitatea apei de plasticul ala....

#5
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,071
  • Înscris: 27.10.2007
Daca nu esti un adept inrait al teoriilor conspiratiei, bei apa dupa gust si atat.
Eu in majoritatea locurilor beau de la robinet.
Daca simt un gust naspa trec pe imbuteliata - Carpatica si Cheile Bicazului. Nu le recomand, spun doar ca mie astea imi plac.
Da, apa imbuteliata poate contine urme de plastic, iti asumi.
Nu recomand sub nici o forma filtrele cu osmoza, nu e ceva normal sa cureti apa de toate mineralele si apoi sa le pui la loc. Si nu e normal sa bei apa dintr-un rezervor (cum au unele sisteme filtrante) pe care nu-l cureti niciodata.
Daca vrei un sistem de filtrare, un filtru mecanic si unul cu carbune activ e tot ce iti trebuie pt a bea apa de la robinet.

Edited by strongsss, 30 May 2023 - 18:56.


#6
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,273
  • Înscris: 11.08.2003
Eu am renuntat de multi ani sa mai car apa regulat de la magazin, mi-am luat o cana filtranta si, brusc, apa de la robinet are alt gust. Ca o fi la misto, ca mi se pare, ca au pus ceva in filtru, nu-mi pasa... pot sa beau apa aia si gata.

#7
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,338
  • Înscris: 02.08.2021
Orice PET este destul de OK, mai puțin cel de la apa aia cu eticheta roșie de la Lidl. Ăla nu.
În ce oraș ești? Poți verifica calitatea apei aici de exemplu: https://recorder.ro/...ei-contaminate/
Mai câștigat ieși cu genul ăsta de stație, apa peste orice de la pet.
https://www.leroymer...re-8000-l/70174
Dar și filtrele trebuie schimabte la timp.

De obicei mirosul apei este dat de clor. Acasă am un Aquaphor Modern 2 care înlătură orice miros de clor.

Edited by Valy_User, 30 May 2023 - 19:00.


#8
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,360
  • Înscris: 10.08.2005

 samoilaaa, on 30 mai 2023 - 18:39, said:

Am renuntat acum cativa ani la apa de la robinet din cauza ca avea un gust foarte ciudat uneori , foarte "medicamentos" , am inceput sa beau numai apa borsec la pet plastic

Am crezut ca fac alegerea cea mai buna dar acum vad din ce in ce mai multe studii care spun ca apa din bidoane de plastic nu este deloc sanatoasa ca sta foarte mult timp in plastic prin depozite

Este oare adevarat ? m am gandit sa trec la borsec-sticla 0,75 dar e scumpa rau , dau mai mult pe mai putina apa
daca nu expui sticla la soare nu ai de ce sa-ti faci probleme
daca tot iti faci griji indiferent de sursa, apa o poti filtra, fierbe

#9
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 15.04.2019
E mai sanatoasa decat berea la PET si muult mai sanatoasa decat vinul din la plastic.:)

#10
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,338
  • Înscris: 02.08.2021
Oricum plasticul este peste tot. Încercați să deschideți perlatorul/sita de la bateria chiuvetei și vedeți cât microplastic e acolo.

#11
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,570
  • Înscris: 10.05.2008
Se scriu lucruri adevarate si neadevarate.

Ideala ar fi apa minerala la sticla cu 0 nitriti si nitrati, sunt cateva ape minerale din Romania care nu contin sau sa ai sursa de apa trasa de mare adancime si sa speri ca zona unde esti nu este deja contaminata cu nitriti si nitrati.

Nu are treaba fietul apei aia elimina microbii eventual, la orase se baga clor surse gen Dunare, Ialomita etc, in cazul ca este sursa de adancime nu are ce sa bage.

Se pune problema la ora actuala la nitriti, nitrati, metale grele astea nu ies ...prin fierbere si nici cu filtrele uzuale Posted Image

Edited by iulian_1976, 30 May 2023 - 19:22.


#12
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,338
  • Înscris: 02.08.2021

 iulian_1976, on 30 mai 2023 - 19:17, said:

Se scriu lucruri adevarate si neadevarate.

Ideala ar fi apa minerala la sticla cu 0 nitriti si nitrati, sunt cateva ape minerale din Romania care nu contin  sau sa ai sursa de apa trasa si sa speri ca zona unde esti nu este deja contaminata cu nitriti si nitrati.
În urma osmozei ar trebui să se eliminie și nitriții și nitrații.
Și nu cred că există apă la pet/sticlă fără nitriți/nitrați. S-ar putea să mă înșel, dar eu unul nu am văzut.



A și un lucru pe care îmbuteliatorii nu vi-l spun. Analizele la apa lor se fac o dată de două ori pe an.
La apa de rețea se fac zilnic.

Edited by Valy_User, 30 May 2023 - 19:22.


#13
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,570
  • Înscris: 10.05.2008
Te inseli, cauta pe eticheta expusa pe sticla sunt 2-3 firme cunoscute in Romania si inca cateva care nu apar des in magazine.

75% din ele sunt porcarii insa lumea nu citeste compozitiaapei minerale. Posted Image

Edited by iulian_1976, 30 May 2023 - 19:26.


#14
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,830
  • Înscris: 23.09.2005
Apa îmbuteliată, cea mai mare sursă de microplastic
Cea mai mare sursă cunoscută de microplastic care pătrunde în corpul uman este apa îmbuteliată. Pe baza a patru studii separate, numărul mediu de particule microscopice de plastic pe litru de apă este 94. Spre deosebire de aceasta, apa de la robinet are doar 4,24 particule microscopice per litru. Astfel, o variantă pentru scăderea drastică a numărului de particule de microplastic ingerate ar fi evitarea consumului de apă îmbuteliată. Un sistem de filtrare a apei de la robinet şi înlocuirea apei îmbuteliate cu aceasta ar putea fi o soluţie pentru scăderea numărului de microplastice care ajung în corpul nostru.

https://www.gds.ro/S...incipala-sursa/

[ https://www.gds.ro/wp-content/uploads/2022/03/statista.com-microplastic.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 30 May 2023 - 19:26.


#15
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,570
  • Înscris: 10.05.2008
Phobos@ si cat nitriti, nitrati si metale grele sunt din apa de la robinet? Posted Image

Edited by iulian_1976, 30 May 2023 - 19:35.


#16
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,338
  • Înscris: 02.08.2021
https://www.apanovab...uletine-analiza
Uitati aici analize facute des pentru București de exemplu.
Și la nitriți/nitrați cred ca este mai ok decât orice apa îmbuteliată.

Edited by Valy_User, 30 May 2023 - 19:35.


#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Phobos, on 30 mai 2023 - 19:24, said:

Apa îmbuteliată, cea mai mare sursă de microplastic
Si ?
Există o mare incertitudine în ceea ce privește ce se întâmplă după ce consumăm alimente contaminate cu microplastice. Noi nu știm cât de mult au acestea potențialul de a rămâne în corpul nostru, dacă trec de bariera intestinală sau pur și simplu sunt excretate. Aceste lucruri vor defini, în cele din urmă, cât de periculoase pot fi microplasticele pentru noi.

Edited by pasilla, 30 May 2023 - 19:36.


#18
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,338
  • Înscris: 02.08.2021
S-au gasit microplastice în sângele uman.
https://www.digi24.r...le-uman-1882945
Eu sunt de părere, că cândva vor fi considerate cancerigene.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate