Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

aparat de tuns barba

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ed-2

ed-2

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 21.01.2023
Ma intereseaza un aparat de tuns barba, doar atat. Nu vreau sa si barbiereasca.
Nu stiu care sunt preturile pentru asa ceva. Cumpar doar de la Altex.
Nu vreau sa fie foarte bun, doar sa fie bun.
Imi recomandati ceva?

#2
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,767
  • Înscris: 06.09.2004
philips one blade.

#3
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
mie philips-ul asta mi se pare un rahat prajit, doar reclama e de el in opinia mea, va spun sincer. nu stiu cum unii sunt atat de multumiti de el, probabil sunt masochisti si le place sa piarda timpul pana obtin un rezultat optim cu el. il am cumparat de 2 ani, il folosesc destul de rar pt ca nu sunt multumit de el, pur si simplu. il folosesc mai mult pt zona pubiana, macar aici daca mai raman floci, nu e la fel de naspa ca pe fata. mie nu mi se pare suficient de puternic, mai ales daca lasi barba mai mare si nici lama aia parca nu e destul de ascutita, ori probabil designul ala care chipurile o fac sa nu ciupeasca pielea, ii afecteaza functionalitatea. nici nu taie toate firele de par la o singura trecere, trebuie sa insisti de mai multe ori. mai ok ma barbieresc cu masina de tuns, aia macar taie tot la o singura trecere. la mine barbieritul cu philips dureaza mai mult decat barbierit-ul clasic, tot incercand sa tai toate firele care scapa de lama lui. am ales prostia asta pt ca imi place barba de a 2-a zi, nu imi place sa am fata cur de bebelus, dar mai bine stateam in banca mea si foloseam in continuare masina de tuns. ps: unde mai pui ca are si gratare, sa iti tai barba la ce lungime vrea mushiul tau. nici alea nu m-au dat pe spate.

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005

 born2lose, on 30 mai 2023 - 21:55, said:

philips one blade.
e bun pt barba rara si pentru corp.
pentru barba trebuie unu cu lama puternica gen apa de tuns din gama profi.

#5
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 13.03.2007
Remington sau Philips - primul parca taie mai bine dar este mai zgomotos si al 2-lea e mai silentios . Iei unul care sa permita reglajul pentru trimming si aia e. Cauta pe Altex ,in bugetul tau si pune 2 -3 modele . Eu in 10 ani am schimbat doar 1 aparat ...acum sunt la al 2-lea, imi tund barba de 2-3 ori/saptamana. https://altex.ro/apa...PG9100/#reviews -  eu pe asta il am de 3-4 ani - reglaj pe gratar si " folia" separata pentru gat , obraji si alte parti ale corpului 😅.

Edited by Dodo03, 31 May 2023 - 08:01.


#6
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,767
  • Înscris: 06.09.2004
concluzia mea din ce citesc aici e ca depinde de tipul de barba    :)      am avut vreo 2 aparate clasice philips de tuns barba, unul de barbierit cu site de-alea rotative, am avut si un braun de barbierit cu sita… singurul cu care ma inteleg decent e one blade      :)

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
eu recomand r89 fether preshave proraso sapun proraso crema nala

Edited by arg, 31 May 2023 - 09:07.


#8
EprAlex

EprAlex

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.05.2023
Am cumpărat de câteva luni un aparat marca VGR de pe emag în jur de 200 Ron și sunt foarte mulțumit. Are multe accesorii de lungime, perie de curățare, ulei, geanta de voiaj. Folosit doar pentru barba, nu l-am încărcat niciodată de când l-am cumpărat.

#9
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,986
  • Înscris: 09.08.2005
Din păcat rezultatul și satisfacția depind foarte mult de tipul de barbă și de cît de sensibilă e pielea deci sfaturile de aici poate că ți se aplică, poate că nu.
Am folosit destule modele de aparate - de la unul no-name am trecut la Philips, după aia Panasonic și acum Moser. Toate modele de tuns barba, nu multifuncționale.
No-name tăia surprinzător de bine dar grila încorporată era neplăcută la contactul cu pielea. Îl mai am și îl folosesc pe post de trimmer improvizat.
Philips tăia prost și grila era neplăcută.
Panasonic era decent - nu bun, decent - dar plasticăraia internă s-a stricat după nici șase luni.
Moser - e bun. Nu la nivel profi, dar bun. Se simte aproape ca unul de frizerie.
Concluziile mele:
- musai aparate cu piepteni. Astea cu grilă încorporată (reglabilă) sînt marfă slabă. Mai mult ocolești firele de păr decît le tunzi decci trebuie să treci de multe ori și iriți pielea.
- combinația lame + motor contează mult tot din perspectiva eficienței tăierii firelor.

#10
ed-2

ed-2

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 21.01.2023

 dark_angel_tgv, on 31 mai 2023 - 06:57, said:

nu imi place sa am fata cur de bebelus, dar mai bine stateam in banca mea si foloseam in continuare masina de tuns. ps: unde mai pui ca are si gratare, sa iti tai barba la ce lungime vrea mushiul tau. nici alea nu m-au dat pe spate.
Imi place sa am pielea de bebelus. Stima de sine. Mi-as cumpara un Braun seria 5 sau 6. Am bani, dar nu-mi permit din alt motiv pe care nu pot sa-l spun aici.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate