Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pardoseala foarte denivelata apar...

Garnitura robinet baie

Probleme dupa fractura picior

Parcare Militari Residence
 Taxa pe soare

din greseala am stropit pomii cu ...

Branduri de card acceptate la pla...

Doctoratul sau al 2-lea masterat ...
 Reparatie tabla smulsa in jurul u...

W11 home , problema cu limba engl...

De unde cumpar o tigaie wok?

Modem 4G LTE (USB) cu sim Vodafone
 Cartela cu numar pentru activarea...

Cablu ingropat

Presiune/amenințari

Sapatura de jur imprejurul casei

BBC 4 - se inchide in banda LW

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

favoritul

favoritul

Active Member

• Grup: Members

View Postneagu_laurentiu, on 31 mai 2023 - 09:59, said:

Conteaza mediul sau continutul? Majoritatea covarsitoare e interesata de continut, nu de mediul tehnic pe unde vine informatia.

Ba fix radio, postul emite si pe aceste canale tehnice iar eu inseamna ca ascult radio. Nu mai vorbesc se faptul ca transmisia se face tot prin intermenidiul undelor electromagnetice, difera modulatia etc.

Tu confunzi radio-ul cu 'ascultatul' prin intermediul altor dispozitive!

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

• Grup: Senior Members

View PostWotan, on 31 mai 2023 - 10:19, said:

Eh, incearca sa asculti radio prin internet undeva la munte, sau pe mare...
Cati traiesc in astfel de zone? Mai exista si receptie satelit (desi la munte unde chiar sunt locuitori in numar relevant, ai semnal internet).

View Postfavoritul, on 31 mai 2023 - 10:26, said:

Tu confunzi radio-ul cu 'ascultatul' prin intermediul altor dispozitive!
Asta nu e radio? https://www.philips....o-prin-internet

Wotan

Wotan

Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

View Postneagu_laurentiu, on 31 mai 2023 - 10:33, said:

Cati traiesc in astfel de zone? Mai exista si receptie satelit (desi la munte unde chiar sunt locuitori in numar relevant, ai semnal internet).

Pai emisia prin radio se pastreaza in special exact pentru cei care traiesc in zone mai izolate sau sunt in miscare (masina). Altfel ai putea desfiinta toate posturile de radio care emit fizic si sa pastrezi doar radio prin net. Cat despre satelit, e o solutie mai scumpa decat mentinerea unui post de radio deja existent.

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

Pai topicul asta e dovada ca incepe sa nu se mai pastreze, nu e rentabil. In unde lungi nici nu avem banda mare sa incapa multe. AM-ul in general a devenit desuet.

Edited by neagu_laurentiu, 31 May 2023 - 11:20.

favoritul

favoritul

Active Member

View Postneagu_laurentiu, on 31 mai 2023 - 11:18, said:

Pai topicul asta e dovada ca incepe sa nu se mai pastreze, nu e rentabil. In unde lungi nici nu avem banda mare sa incapa multe. AM-ul in general a devenit desuet.

Mai prinzi pe frecventa de 900 in AM, seara, RAI 1. Apoi mai au spaniolii cateva canale de radio. Nu prea mai ai ce asculta in LW sau AM!

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

Adica numeri pe degete? Pai nu te copleseste puzderia de dincolo?

Discutam de un fenomen, nu de doi pasionati DX. Fenomenul de masa pentru AM e ca si nul.

numerci

numerci

Senior Member

View Postfavoritul, on 01 iunie 2023 - 00:06, said:

Mai prinzi pe frecventa de 900 in AM, seara, RAI 1.
Oare cand ai ascultat ultima oara? Nu de alta dar au oprit emisia in 10.09.2022.

cristi05

cristi05

Member

Vad ca la noi inca prospera AM. In Constanta a revenit pe AM RRA 1458Khz dupa o perioada destul de lunga de absenta. Pentru tari intinderi mari AM e de baza. Nu trebuie sa gandim doar ce e pe langa noi. Sunt multi batrani care nu stiu sa foloseasca internetul sau nu au. Un radio e incredibil de simplu si ieftin.

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

La noi e cheltuiala statului in van, de ce privatii nu vor licentele AM? Teoria cu batranii e cum ii spune numele, cand te uiti la audiente & comercial/bani, ei nu-s in ecuatia economica.
Iar numarul celor ce depind la noi de AM e chiar foarte mic (plus ca e semnal foarte slab in blocurile noastre).

Edited by neagu_laurentiu, 02 June 2023 - 12:10.

cristi05

cristi05

Member

View Postneagu_laurentiu, on 02 iunie 2023 - 12:08, said:

La noi e cheltuiala statului in van, de ce privatii nu vor licentele AM? Teoria cu batranii e cum ii spune numele, cand te uiti la audiente & comercial/bani, ei nu-s in ecuatia economica.
Iar numarul celor ce depind la noi de AM e chiar foarte mic (plus ca e semnal foarte slab in blocurile noastre).
Dreptul la informatie este obligatoriu prin constitutie. Asta nu inseamna ca ala care nu e ca tine nu trebuie sa afle informatii. Sa voteze trebuie sa fie informat. Nu au toti timp de televizor isi iau un radio portabil si le face munca mai usoara. Nu stau toti ca noi si o arde pe balcon pe un radio stream.

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

Dreptul la informatie nu e ingradit. El nu inseamna radio pe profit zero sau mai putin.

Edited by neagu_laurentiu, 02 June 2023 - 12:24.

cristi05

cristi05

Member

E un pic ingradit. Uite cati cauta pe forum cauta aparat radio cu unde lungi doar pentru antena satelor.  E ceva ce are cautare la noi. Din ce am auzit in america sunt multe posturi pe unde medii pentru ca au intinderi mari. Pentru un batran cu o pensie de .cacao sa ia un aparat cu figuri DRM de  unde? Nu vedeti doar din balcon vecinii, sunt foarte multi oameni cu nevoi diferite.

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

Pana la america, sa ne uitam la noi. Daca mergi prin sate ai sa vezi ca si betivii de la birt au cablu sau satelit acasa.

Iar cel fara nimic, nimic, pai nu-s dator eu sa-l subventionez. Nici pe mine nu ma ajuta nimeni.

Antena Satelor e un moft. Statul, daca tot o dai cu dreptul la informatie, are Romania Actualitati, acesta intra la acest capitol si are acoperire nationala.

Edited by neagu_laurentiu, 02 June 2023 - 13:18.

Wotan

Wotan

In general trebuie remarcat ca atat canalele de televiziune de stat cat si posturile nationale si regionale ale Radio Romania sunt pe pierdere, indiferent de banda de frecventa pe care emit...
Doar ca pe unde lungi ai un singur emitator la Bod, de 200kW, pe cand pe ultrascurte ai cate un emitator la fiecare oras mai mare, fiecare cu cate un emitator de 60-100kW si echipa tehnica aferenta...

Pe unde lungi si medii iesi mult mai ieftin din punct de vedere al echipamentului si a personalului necesar pentru intretine...

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

O discutie e ca-s multe posturi de stat si daca tot mergi in pierdere atunci lasi unul de radio si unul tv.
O alta e asta tehnica, investesti in AM pt. acel singur post si gata (inainte parca avea 2000 kW la Bod). Dar n-ai pretentii la sunet.

Edited by neagu_laurentiu, 02 June 2023 - 13:37.

Wotan

Wotan

N-ai pretentii la sunet dar se poate prinde oriunde in tara si in inprejurimi. Eu, de exemplu, cand merg in sau tranzitez Ungaria pana langa Budapesta pot asculta Romania Actualitati pe AM. E o chestie utila.

numerci

numerci

Senior Member

View PostWotan, on 02 iunie 2023 - 13:31, said:

Doar ca pe unde lungi ai un singur emitator la Bod, de 200kW, pe cand pe ultrascurte ai cate un emitator la fiecare oras mai mare, fiecare cu cate un emitator de 60-100kW si echipa tehnica aferenta...
Poate 1-2Kw vrei sa spui. 100Kw au doar doar cateva... le poti numara pe degetele de la o mana: Costia, Parang, Semenic si da doua orase: Bucuresti si Iasi. Mai sunt dupa o serie cu 60 si 30Kw dar tot pe varf de munti.

Edited by numerci, 02 June 2023 - 14:36.

cristi05

cristi05

Member

In pricipiu un post de stat este pentru informare nu pentru profit. Posturile private ar mai trebui sa aiba si alt sablon. 3 melodii 5 minute publicitate. Au devenit majoritatea niste playlisturi penibile oriunde dai aceleasi melodii. Si statul poate sa faca asa insa ce folos.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate