Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

problema tensiune priza

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
skrbt

skrbt

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.05.2023
Salut, am o problema pe un circuit, 2 prize pe acel circuit cu siguranta C16A, inainte aveam pe siguranta generala un C32A,am schimbat-o cu un diferential de 32A 30mA,supriza este ca de fiecare data cand bag un consumator in prizele acelea oricat de mic ar fi el se declanseaza diferentialul, am pus inapoi siguranta de 32A simpla fara diferential si am masurat cu multimetrul prizele, tensiunea scade de la 230V la 160-170V cand exista un consumator in priza ( este priza dubla), ce buba o fi pe acel circuit de scade tensiunea  la 160-170V cand este bagat un consumator? la cosumatori mai mici de exemplu o lampa tensiunea scade la 180-190, cand bag un consumator mai mare tensiunea scade la 160-170V.

#2
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,830
  • Înscris: 23.09.2005
Ce sectiune sunt conductorii de la priza, si din ce, aluminiu, cupru?

Cand bagi consumatorul si vezi ca scade tensiunea, masoara si pe siguranta acelui circuit ce tensiune ai.

Edited by Phobos, 30 May 2023 - 16:17.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In cel mai bun caz, ai legaturi oxidate/slabe, la priza, in doze, sau in tablou.
In caz rau, ai conductorii mancati/subtiati/fisurati.

Edited by pasilla, 30 May 2023 - 16:18.


#4
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,338
  • Înscris: 02.08.2021
Posibil să fie pușcați pe undeva conductorii, și să fie și umiditate pe acolo.
Recomand să se înceapă cu verificarea dozelor.

Edited by Valy_User, 30 May 2023 - 16:17.


#5
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 24.11.2002
Daca iti declanseaza diferentiala inseamna ca ai probleme mari acolo, prin pereti/doze/priza.
Nu toti electronii ce iti pleaca pe faza se intoarce pe nul. E posibil sa ai inlocuit firul de impamantare cu cel de nul.

#6
skrbt

skrbt

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.05.2023

View PostPhobos, on 30 mai 2023 - 16:15, said:

Ce sectiune sunt conductorii de la priza, si din ce, aluminiu, cupru?

Cand bagi consumatorul si vezi ca scade tensiunea, masoara si pe siguranta acelui circuit ce tensiune ai.
3x2.5 conductori de cupru

#7
skrbt

skrbt

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.05.2023

View Postvestale, on 30 mai 2023 - 16:33, said:

Daca iti declanseaza diferentiala inseamna ca ai probleme mari acolo, prin pereti/doze/priza.
Nu toti electronii ce iti pleaca pe faza se intoarce pe nul. E posibil sa ai inlocuit firul de impamantare cu cel de nul.
la asta m-am gandit si eu ca s-ar putea sa fie inlocuit firul de impamantare cu cel de nul, dar nu am idee cum as putea sa vad treaba asta, doar daca verific cu multimetrul firul de nul cu cel din bara de impamantare din tablou daca suna intre ele nu?

#8
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,338
  • Înscris: 02.08.2021

View Postskrbt, on 30 mai 2023 - 16:41, said:

la asta m-am gandit si eu ca s-ar putea sa fie inlocuit firul de impamantare cu cel de nul, dar nu am idee cum as putea sa vad treaba asta, doar daca verific cu multimetrul firul de nul cu cel din bara de impamantare din tablou daca suna intre ele nu?
Dacă instalația a fost făcută cum trebuie, ar trebui în panou să ai conductori verde galben puși în bara de PE, iar în priză la împământare să fie un conductor verde-galben.
Nu, nu au cum să sune între ele.
Ar trebui să fie diferiți PE de nul. Doar dacă a fost ”tratat” așa există continuitate între PE și nul. Dar la apartamente sunt separate.
O verificare ar trebui să o faci cu un cablu tras din bara de PE din panou și să verifici continuitatea cu lamela de împământare din priză.

Edited by Valy_User, 30 May 2023 - 17:04.


#9
skrbt

skrbt

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.05.2023

View PostValy_User, on 30 mai 2023 - 16:59, said:

Dacă instalația a fost făcută cum trebuie, ar trebui în panou să ai conductori verde galben puși în bara de PE, iar în priză la împământare să fie un conductor verde-galben.
Nu, nu au cum să sune între ele.
Ar trebui să fie diferiți PE de nul. Doar dacă a fost ”tratat” așa există continuitate între PE și nul. Dar la apartamente sunt separate.
O verificare ar trebui să o faci cu un cablu tras din bara de PE din panou și să verifici continuitatea cu lamela de împământare din priză.
in panou am conductori verde galben in bara de PE, am sunat acum nulul cu lamela de impamantare din priza si supriza e ca suna, suna si la celelalte circuite unde diferentialul general nu sare, probabil electricianul care a facut instalatia la casa a folosit sistemul TN-C unde daca stiu bine PE si N se imbina in PEN, problema e ca la celelalte circuite de priza diferentialul nu sare, sare doar pe acel circuit.

#10
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,313
  • Înscris: 21.01.2009
Pentru a masura corect trebuie sa cobori  siguranta circuitului respectiv ( sa nu ai tensiune la prizele cu pricina ) pentru a intrerupe N. Apoi verifica daca N din priza mai suna cu PE din tablou.

Edited by ggelu, 30 May 2023 - 17:19.


#11
skrbt

skrbt

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.05.2023

View Postggelu, on 30 mai 2023 - 17:18, said:

Pentru a masura corect trebuie sa cobori  siguranta circuitului respectiv ( sa nu ai tensiune la prizele cu pricina ) pentru a intrerupe N. Apoi verifica daca N din priza mai suna cu PE din tablou.
ok, am sa fac asta maine, problema este ca diferenta asta de tensiune cand exista un cosumator in priza la circuitul respectiv a aparut de cam o luna, inainte functiona normal

#12
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,338
  • Înscris: 02.08.2021

View Postskrbt, on 30 mai 2023 - 17:13, said:

in panou am conductori verde galben in bara de PE, am sunat acum nulul cu lamela de impamantare din priza si supriza e ca suna, suna si la celelalte circuite unde diferentialul general nu sare, probabil electricianul care a facut instalatia la casa a folosit sistemul TN-C unde daca stiu bine PE si N se imbina in PEN, problema e ca la celelalte circuite de priza diferentialul nu sare, sare doar pe acel circuit.
Este suficient ca într-un singur loc să existe o conexiune între nul și împământare ca să sune pe toate circuitele.

#13
skrbt

skrbt

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.05.2023

View PostValy_User, on 30 mai 2023 - 17:46, said:

Este suficient ca într-un singur loc să existe o conexiune între nul și împământare ca să sune pe toate circuitele.
si intrebarea e urmatoarea, atunci dc da afara diferentialul doar pe circuitul ala si exista caderea asta de tensiune daca o pot numi asa doar pe acel circuit?

#14
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,338
  • Înscris: 02.08.2021

View Postskrbt, on 30 mai 2023 - 18:02, said:

si intrebarea e urmatoarea, atunci dc da afara diferentialul doar pe circuitul ala si exista caderea asta de tensiune daca o pot numi asa doar pe acel circuit?
Cu siguranță este o problemă undeva, la o legătură ceva pe traseu.
Cheamă pe cineva cu un insulation test si vezi ce se întâmplă.


Dacă legătura între nul și PE a fost făcută la intrarea în panou totul este ok.
Poți să verifici asta dând siguranța generală jos și punând testerul de continuitate între ieșirea din siguranța generală a nulului și bara de PE. Restul siguranțelor să fie sus, mai puțin cea generală. Nu ar trebui să ai continuitate în acest caz.
Ca totul să iasă bine recomand să scoateți tot din prize înainte de această verificare fiindcă poate fi alterat rezultatul.

Edited by Valy_User, 30 May 2023 - 18:52.


#15
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postskrbt, on 30 mai 2023 - 15:37, said:

Salut, am o problema pe un circuit, 2 prize pe acel circuit cu siguranta C16A, inainte aveam pe siguranta generala un C32A,am schimbat-o cu un diferential de 32A 30mA,supriza este ca de fiecare data cand bag un consumator in prizele acelea oricat de mic ar fi el se declanseaza diferentialul, am pus inapoi siguranta de 32A simpla fara diferential si am masurat cu multimetrul prizele, tensiunea scade de la 230V la 160-170V cand exista un consumator in priza ( este priza dubla), ce buba o fi pe acel circuit de scade tensiunea  la 160-170V cand este bagat un consumator? la cosumatori mai mici de exemplu o lampa tensiunea scade la 180-190, cand bag un consumator mai mare tensiunea scade la 160-170V.
dacă nu vrei să-ți ia foc casa cheamă un electrician autorizat și priceput, cu aparatura necesară să-ți măsoare impedanța buclei de defect, rezistența de izolație, etc că din ce povestești ai probleme grave în instalația aia.

View Postskrbt, on 30 mai 2023 - 16:41, said:

la asta m-am gandit si eu ca s-ar putea sa fie inlocuit firul de impamantare cu cel de nul, dar nu am idee cum as putea sa vad treaba asta, doar daca verific cu multimetrul firul de nul cu cel din bara de impamantare din tablou daca suna intre ele nu?
nu mai verifica tu nimic că nu te pricepi și nici nu ai voie să faci modificări la instalația electrică.
cheamă un electrician autorizat și priceput.

View Postskrbt, on 30 mai 2023 - 18:02, said:

si intrebarea e urmatoarea, atunci dc da afara diferentialul doar pe circuitul ala si exista caderea asta de tensiune daca o pot numi asa doar pe acel circuit?
angajează un electrician să-ți răspundă (și) la întrebarea asta.

mă repet când zic să angajezi un electrican?
da,poate se înregistrează.

Dacă umbli tu de capul tău, fără să știi ce faci, fără aparatura necesară, la instalația electrică poți să mori, sau mai rău, poți să omori pe altcineva.

ELECTRICITATEA NU E DE JOACĂ!

Edited by DaculScoril0, 30 May 2023 - 20:28.


#16
skrbt

skrbt

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.05.2023
multumesc de grija, sunt autorizat ANRE IIA+IIB, nu de mult timp. am terminat o facultate in domeniu tot nu de mult timp,chestia asta cu tensiunea pe circuitul respectiv n-am mai intalnit nici la facultate nici la munca, de aceea am intrebat aici, stiu ca inca sunt nou in domeniu si unde nu stiu nu ma bag,am decis sa intreb aici ca poate a mai trecut cineva prin asta si poate stia o solutie.

Edited by Dany_Darke, 30 May 2023 - 22:09.


#17
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

View Postskrbt, on 30 mai 2023 - 15:37, said:

Salut, am o problema pe un circuit, 2 prize pe acel circuit cu siguranta C16A, inainte aveam pe siguranta generala un C32A,am schimbat-o cu un diferential de 32A 30mA,supriza este ca de fiecare data cand bag un consumator in prizele acelea oricat de mic ar fi el se declanseaza diferentialul, am pus inapoi siguranta de 32A simpla fara diferential si am masurat cu multimetrul prizele, tensiunea scade de la 230V la 160-170V cand exista un consumator in priza ( este priza dubla), ce buba o fi pe acel circuit de scade tensiunea  la 160-170V cand este bagat un consumator? la cosumatori mai mici de exemplu o lampa tensiunea scade la 180-190, cand bag un consumator mai mare tensiunea scade la 160-170V.
In loc sa iei nulul din retea il iei din pamant
Hai sa vedem daca stii unde este ...........beleaua

Edited by florinellll, 30 May 2023 - 20:54.


#18
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postskrbt, on 30 mai 2023 - 20:42, said:

multumesc de grija, sunt autorizat ANRE IIA+IIB, nu de mult timp. am terminat o facultate in domeniu tot nu de mult timp,chestia asta cu tensiunea pe circuitul respectiv n-am mai intalnit nici la facultate nici la munca, de aceea am intrebat aici, stiu ca inca sunt nou in domeniu si unde nu stiu nu ma bag,am decis sa intreb aici ca poate a mai trecut cineva prin asta si poate stia o solutie.
deci nu știi ce faci.
Cheamă un electrician.
Ai aparat să măsori rezistența de izolație, impedanța prizei de pământ, impedanța buclei de defect?

Edited by anaki, 30 May 2023 - 23:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate