Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Vreau sa cumpar o tableta de pe aliexpress, am dubii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,399
  • Înscris: 25.08.2009
Va salut, problema:
Trebuie sa cumpar un cadou pt cineva drag, am testat, si-ar dori o tableta decenta de 10-11".
Cum mai are 2 vechi, depasite, am zis sa caut una care sa-i fie de folos. mai adaug ca am o idee (cam) fixa, in ultimii ani am folosit doar telefoane cu procesor qualcomm/snapdragon.
Asa ca am cautat o tableta cu snapdragon 870 (minim), am vazut oferte cu memorie de 8/10/12/16 GB+128/256/512/640 GB.
Am considerat ca o configuratie cu 12/16+ minim 128GB, FHD este destul.  
Pretul e si el important pentru mine, asta e...
Acum despre oferte: Sunt foarte multe, diferente mai mici sau mai mari, acelasi magazin cu oferte diferite, etc, ce mai, ca la piata, acelasi patron cu 2-3 tarabe, aceeasi marfa dar preturi diferite. Nu dorim diversitatePosted Image?
Ce ma deranjeaza este ca in prezentarea produselor, sunt multe erori, in majoritatea cazurilor apare procesor Snapdragon 870/888, mai departe apare ca ar avea 10 core sau in foto apare scris Snapdragon iar in textul descrieii apare MTK. Pe unde m-am uitat, am gasit de ex 17 sau 22 rev pozitive vs unul negativ. Am mai gasit rev facut de un tip (nu pe aliexpress) care scria ca nu trebuie sa avem incredere in vanzatorii de pe aliexpress, sa cumparam numai marci consacrate (sunt pe deplin de acord cu el dar banii....). O tableta cu specificatiile celor noname de pe aliexpress (unde costa 500-700 lei), se gaseste cu preturi de la 2000 in sus. Vorbesc de preturile de acolo, nu de cele din Romania, aici stim ca sunt mult mai mari.
Am gasit un site care preciza ca e  proc Snapdragon, etc, expediaza din Franta. M-am bucurat, timpul era foarte scurt, scapam de eventuale taxe suplimentare. Le-am scris, am intrebat de procesor, de timpul de expediere. Mi-a raspuns a 2-a zi, au scaldat-o cu timpul, de fapt era sensibil mai mare, de procesor nu au pomenit. Am decis sa renunt.
Am gasit alta oferta, tot ce imi doream, pret acceptabil. Si aici aparea ca ar fi Snapdragon 870, mai jos ca ar fi ultimul proc, cu 10 core??. I-am intrebat care-i de fapt procul, nu stiu de Snpdragon 870/10 core, este Qualcomm Snapdragon sau MTK? Am mai strecurat o minciuna, ca trebuie sa cumpar pentru o scoala peste 20 buc, vreau sa iau initial una, sa o testez, etc., daca e corespunzatoare, fac comanda pt restulPosted Image . Cred ca a prins, mi-au raspuns ca vor intreba la serviciul tehnic, au revenit azi cu raspuns, ca e intradevar Snapdragon 870. Sa-i cred?
Logica imi spune sa ma las pagubas.
Dorinta de a rezolva problema cadoului ma indeamna sa risc. Termenul se apropie, mai am timp vreo 5 saptamani. Bani am mai pierdul in viata, desi pentru mine conteaza, totusi nu o sa sufar prea mult pentru 5-600 lei.
Va rog, dati-va cu parerea, multumesc.
Link produs vizat: https://www.aliexpre...ck=in_edm_other

#2
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009
la o singura privire - magazin deschis pe 1 aprilie 2023, feedback pozitiv de 72,7% destul de putin pentru aliexpress,

#3
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Care este pretul din RO pentru un produs similar, dublu, triplu?
Dupa evaluarile clientilor, un sfert din acestia sunt nemultumiti! Cam mult nu crezi?
Asta cu minciuna... cred ca e reciproca!
Eu n-am cumparat de la magazine care nu au rating bun dar si asa am avut parte de surprize.

#4
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009
olx..expres

#5
ryan87bc

ryan87bc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 04.03.2015
Link-ul dat de tine contine o tableta cu procesor Qualcomm 888, nu pare a fi Qualcomm 870

#6
coricom

coricom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 30.03.2010
Alea sunt gunoaie chinezesti, eu nu as cumpara asa ceva. Mai bine Lenovo, Realme sau altceva ieftin, din Romania, cu garantie. Sau de pe Olx, se gasesc noi, sigilate, dar marci cunoscute, sub pretul magazinelor.

#7
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,313
  • Înscris: 21.01.2009
Atentie la termenul de 5 saptamani !  Expeditia vad ca este cu Alie...standard shipping  . O problema e ca dureaza destul de mult de la depozitul chinezului  pana in Romania. Iar apoi ajunge la Posta Romana.  Unde cum ti-o fi norocul !

#8
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
depinde ce vrea sa faca cu tableta respectiva.
M-am ferit de tablete de pe Aliexpress dupa cateva experiente cu produse ajunse tarziu, calitate indoielnica, securitate zero barat.
Kindle Fire mi se pare tableta low end ideala, cu 3GB RAM si 8 core MediaTek duce fara probleme streaming video, citit presa si jocuri basic.
Sunt deja la a doua si vanez oferte pentru una de 10". Anul trecut de black friday a fost 75 USD.

#9
snaker445

snaker445

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 31.08.2006
Nu inteleg de ce iti complici viata cu asa ceva. Iti dai seama ca o sa ai update-uri la pastele cailor. Eu zic ca ii mai bine sa cauti ceva pe emag la resigilate sau mai bine OLX ceva cunoscut ca marca si ideal sigilat.

#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
In plus e un gunoi pe versiunea chinezeasca.
Teclast e o firma mai rasarita dar tot lipsa garantie.

Edited by Leo2006, 30 May 2023 - 08:50.


#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,753
  • Înscris: 25.01.2007
Standard shipping cred ca ajunge la posta. Mai ai taxe.

#12
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,822
  • Înscris: 06.01.2008
Cauta pe olx si facebook, poate ai noroc de vreo Xiaomi la pret ok.
Si nu, nu trebuie cel mai bengos proc de la SD. Un SD 845 sau 850 pus pe o tableta ok, cu Android bine optimizat va bate oricand o chinezarie no-name cu SD 888 sau chiar SD gen 1/2 cu optimizare zero barat.

Edited by Hider141, 30 May 2023 - 09:15.


#13
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
iei xiaomi și stai liniștit. e drept că e mai scumpă, mult, dar măcar e ce trebuie

#14
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
La tablete nu ai nevoie in general de aceleasi specificatii ca la un telefon. Nu cumpara ceva noname fara garantie din china, suportul soft e la pamant, iar fiabilitatea indoielnica, nu mai zic de performante.
Cauta de la noi o tableta de la samsung/lenovo/nokia cu minim 3-4gb ram sau una de la apple. La 3-400lei nu te astepta sa gasesti ceva mai bun decat are :)

#15
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 15.04.2017
Cumpara orice resigilat de la Altex/Emag sau ceva de pe OLX sigilat cu garantie si o sa fii de 10x mai multumit.
La asta nici macar garantie nu ai.

#16
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,399
  • Înscris: 25.08.2009
Va multumesc pentru ce ati scris pana acum. M-ati ajutat sa ma hotarasc, renunt la varianta aliexpress.
Voi citi si in continuare.
Referitor la link, intr-adevar, apare altceva desi si am verificat, am copiat corect adresa acum, o sa incerc sa o pun din nou:  
https://www.aliexpre...ck=in_edm_other
O sa redau titlul de prezentare a produsului:
2023 Tablet Android Pad 6 Pro 10.1 Inch HD 16G+512GB Global Tablette For Laptop 5G Dual SIM Card or WIFI Google Play Tablets PC.
Pretul implicit care apare este 119,92 USD, spre deosebire de primul link (cel cu procul 888) cunde apare pretul 101,39 USD.
Vanzatoriul este: Shop1102789837 Store.

Am verificat linkul, se pare ca e bun.

Edited by altuser09, 30 May 2023 - 15:50.


#17
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 22.12.2006
nu ai ce cauta sa cumperi de pe Aliexpress asa ceva

Cumpara din Ro cu garantie sau de pe OLX, brand cunoscut.

Eu am avut Chuwi si Teclast luate de pe Aliexpress, Chuwi a decedat si ghici cat costa sa o trimit in China la garantie? de 2 x pretul ei...   deci?

Edited by andrei_221, 30 May 2023 - 21:01.


#18
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 09.01.2009
Vezi  Banggood,geekbuying .Eu de pe banggood am luat 3 tablete(merg toate trei).Geekbuying are depozite in europa,teoretic iti ajunge tableta in cateva zile.Mie mi-au ajuns niste casti in 4 zile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate