Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Para de dus

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,202
  • Înscris: 22.04.2005
Recomandati-mi si mie va rog, o para de dus cu jet bland (cred ca gaurile prin care iese apa trebuie sa fie de diametru mai mare).
Presiunea de pe coloana de apa este foarte mare si recent am cumparat o baterie de cada de la Roca care in momentul cand reduc presiunea numai livreaza apa pe circuitul de la dus, o livreaza pe partea care curge direct in cada (nu inteleg din ce motiv dar cred ca asa a fost proiectata). Degeaba trag de tamburusul ala, ca apa nu este livrata spre dus decat atunci cand deschid mai tare si automat creste si presiunea.
Aceasta este bateria pe care o am:
https://www.roca.ro/...?sku=A5A0190C00

Am zis ca schimb para si rezolv problema dar ti-ai gasit ca am cumparat una de la Grohe si e mai naspa, efectiv ma doare carnea din cauza presiunii. Pentru copii dusul este inutilizabil.
Ce as putea sa fac sa fie jetul mai bland (mai gros), unde gasesc o para de dus cu gauri mari?

#2
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,830
  • Înscris: 23.09.2005
Da` nu poti sa nu deschizi robinetul la maxim?

A, am vazut acuma aia cu livrarea apei in cada.

Edited by Phobos, 29 May 2023 - 21:41.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Da. Ciudat.

Cauta o para de dus cu mai multe functii.

#4
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,202
  • Înscris: 22.04.2005

 pasilla, on 29 mai 2023 - 21:43, said:

Cauta o para de dus cu mai multe functii.
As vrea sa cumpar una si sa merg la sigur cu ea ca deja fac colectie de "pere", sa stiu ca iau para buna si daca face tot la fel inseamna ca este din cauza bateriei si nu prea exista rezolvare (decat sa inlocuiesc si bateria)

#5
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,132
  • Înscris: 24.06.2006

 Y0samiteSam, on 29 mai 2023 - 21:29, said:

Degeaba trag de tamburusul ala, ca apa nu este livrata spre dus decat atunci cand deschid mai tare si automat creste si presiunea.
sa nu fie vreo problema cu mizeria aia de schimbator

avand gauri mai mari la para va scadea presiune pe furtun si s-ar putea sa nu tina tamburusul ala pe pozitia corecta

#6
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 15.08.2005
aceeasi problema o am si eu cu bateria de la cada: daca presiunea e prea scazuta, comuta de pe dus si curge in cada
bateria e ceva Kludi de calitate, dar o am de vreo 15 ani si cred ca acel cartus s-a umplut cu calcar si nu mai functioneaza cum trebuie

initial am avut o para de dus Kludi care era perfecta, avea un jet destul de slab incat sa nu deranjeze. am cumparat o para de dus ieftina de 20-25 lei si are un jet de parca dau cu aparatul de spalat cu presiune pe mine. am vrut sa cumpar alta para, dar am gasit doar chinezarii

din ce am vazut pe la hoteluri, daca para de dus are diametru mai mare si multe gauri, presiunea la iesire e mai mica si jetul nu mai deranjeaza asa tare. cea mai misto para de dus am gasit la Hampton by Hilton unde para avea vreo 15-20 cm diametru si jetul era asa "moale" ca era o placere sa faci dus :D

#7
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,402
  • Înscris: 17.04.2006
Nu exista garnituri cu gaura mica? Sau chiar sa confectionezi dintr-un cauciuc mai rigid si pui la para.

#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011
Doar puțin... 3, 2, 1, vine @look  😁

În fine, eu din experiența de viață, vastă 🤣, am priceput că pot să iau baterie doar cu furtun și ,,pară ", fără țîștibîști pentru umplut cada, dacă chiar vreau să umplu cada (nu, nu vreau  🤷), las para în cadă și se umple cada.

Sfat on?!
Iei pară cu reglaj multiplu din clapetă.

Edited by crisstonne, 29 May 2023 - 22:54.


#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,965
  • Înscris: 01.12.2001
Caută "para dus cu 5 funcții".
Eu am căutat așa ceva exact din motivul opus. Voiam jet cat mai puternic sa simt pe piele.
Deoarece folosesc doar ACM la 40 grade fara sa combin cu AR. Și am regulator de presiune la 3 bari setat înainte de centrala.

#10
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 25.10.2007
Incearca sa pui un reductor de debit la para actuala de dus. Ceva similar cu piesa verde din imagine:

Attached File  59_1.jpg   12.53K   7 downloads

#11
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,202
  • Înscris: 22.04.2005
se gasesc in magazinele de profil reductoarele astea de debit?

#12
96Flo

96Flo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 18.03.2014
Si eu cred ca para ar trebui sa aiba gaurile mai mici pentru a crea o oarecare presiune in furtun sa tina comutatorul de pe baterie pe pozitia dus.

#13
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 25.10.2007

 Y0samiteSam, on 30 mai 2023 - 07:06, said:

se gasesc in magazinele de profil reductoarele astea de debit?

Cred ca gasesti la magazinele de profil Dedeman, Romstal..

https://www.romstal....-garnitura.html

https://www.dedeman....ucati/p/3004710

Edited by Argv, 30 May 2023 - 08:17.


#14
gushpi

gushpi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,878
  • Înscris: 17.01.2012
1.dacă montezi reductoare, butonul tot va cădea, el are nevoie de debit pt a sta deschis
1.1.deci o pară cu diametru mare, să aibă găuri muuulte...

2.pt că la bloc am avut aceeași problemă cu butonul, la casă am cumpărat o baterie de cadă cu clapetă, nu cu buton; problemă rezolvată!

#15
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,202
  • Înscris: 22.04.2005

 gushpi, on 30 mai 2023 - 08:22, said:

1.1.deci o pară cu diametru mare, să aibă găuri muuulte...
2.pt că la bloc am avut aceeași problemă cu butonul, la casă am cumpărat o baterie de cadă cu clapetă, nu cu buton; problemă rezolvată!
Sper sa ajung la Dede si o sa ma uit dupa o para mare cu gauri multe. Este ultima pe care o cumpar.
Imi poti lasa un link cu o baterie de cada cu clapeta (aia e, schimb bateria, vad eu ce fac cu asta)

#16
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 25.10.2007
.

Edited by Argv, 30 May 2023 - 08:40.


#17
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001
Am avut si eu o problema asemanatoare si am cautat o baterie de dus care sa poata fi fixata pe una din pozitii. Intradevar, cele noi nu inteleg de ce, dar cand opresti dusul se comuta automat pe cada. Eu am cumparat atunci una de la Ferro, le puteti testa direct in Dedeman ridicand de butonul respectiv si sa vedeti daca il puteti face sa stea in pozitia de sus.

#18
gushpi

gushpi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,878
  • Înscris: 17.01.2012
aș zice că asta este:

https://www.dedeman....romat/p/3032907

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate