Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Memorii USB 3.0 merg doar pe porturi USB 2.0

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,888
  • Înscris: 18.09.2008
Salutare!

Astăzi am conectat 3 stick-uri USB pe un laptop să încerc să fac un stick bootabil. Primul nu a mers de nicio culoare, al doilea și al treilea au mers pe laptop-ul în cauză. Când am vrut să le mut pe ultimele două pe alte PC-uri din casă, surpriză mare, nu mai mergea niciunul. Doar pe laptop-ul pe care am creat stick-urile bootabile, un toate merg perfect și sunt recunoscute fără probleme.

Apoi am încercat să le pun pe porturi USB 2.0, ca să constat că merg perfect pe USB 2.0, dar nu mai merg deloc pe 3.0, orice aș încerca să fac. Pur și simplu pe 3.0 nu sunt recunoscute, nici măcar în Device Manager sau Boot Menu. Eu tind să cred că laptop-ul ăsta are ceva probleme cu port-urile USB și strică pinii suplimentari de 3.0, altă explicație nu am.

Voi ce ziceți, ce ar putea fi?

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 30.08.2006
Ai verificat daca cei cinci pini suplimentari sunt rupti in stick-ul usb ?
La laptop pinii suplimentari sunt chiar pe primul rand la exterior. Se observa usor cele 5 trasee metalice.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
1. Ce stick-uri ?
2. Ce vrei sa pui bootabil pe ele si cu ce ?
3. Ce sistem de operare folosesti ?

Pot fi probleme de compatibilitate cu stick-urile no-name.
Am intalnit destul de des ca sticuri no-name sau chiar marca mai cunoscuta dar variana ieftina sa nu mearga facute bootabile pe portul USB 3.0.
Mai rar insa in ultima vreme - pe ultimele versiuni de 10, folosind Media Creation Tool am putut face fara probleme stick-urile si au si bootat pe USB3.0 dupa aia.

La primele versiuni de 10 si cu MCT-ul de atunci nu le puteam face decat in USb 2.0 si de bootat la fel erau probleme de bootare - erau recunoscute doar in porturi USB 2.0,

Ptr stickuri bootabile eu recomand SanDisk,, versiuni ceva ma iperformante - nu cele mai ieftine.

#4
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 28.11.2001
Poate este o problemă la laptopuri. Scurtă povestioară:
Prin 2010 am cumpărat laptopul Asus Lamborghini VX6 care avea port USB 3.0, în momentul în care nu exista nicio memorie USB pe piață sau alt perifecric pe USB 3.0.
În documentația laptopului scria că se poate buta cu nicio memorie de pe portul USB 3.0 și că acestea pot să fie folosite doar după ce se intră în Windows. Citisem documentați adupă ce vreo câteva ore am tot încercat să bootez de pe o memorie USB 2.0 din portul USB 3.0. Era pe vreamea lui Windows 7.
Deasemenea în Asus oferea drivere pentru acest USB3.0 pe Cd-ul cu drivere.

Attached File  Captură de ecran 2023-05-29 201510.jpg   28.07K   11 downloads

Era o problemă cu unele laptopuri:
”I have the same problem with my high end DELL workstation. Apparently the drivers for the USB3 ports are not contained in the BIOS and must be loaded with the operating system. In fact, if I have to start the rescue system in Windows, I have to load the USB3 drivers if I need to access anything on the USB3 ports.
So I think that you're out of luck here in getting your USB3 ports working prior to operating system support.”

Edited by badmania98, 29 May 2023 - 19:25.


#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,963
  • Înscris: 01.12.2001
Am patit și eu ceva asemănător cu un laptop.
Mergeau stikurile in el doar la prima conectare. Cum scoteam stikul nu mai era recunoscut în niciun PC.
Trebuia să îl formatez. Doar cu HP format tool mergea formatarea.
Asta pe W10.
Am sa mai incerc și acum, că și-a făcut update la W11. Sa vad daca persista aceasta anomalie.


#6
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Vezi ca sistemele mai vechi nu pot boota de pe porturile/stick-uri USB3 :D .

#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 30.08.2006
Cele foarte, foarte vechi.Posted Image   Placa mea de baza are chipset AMD990 si poate boota de pe o memorie nvme cu un adaptor pcie x4 pe slot pcie 2.0. Placa de baza nici nu are slot m2 dar biosul are drivere nvme. Viteze de 1.6GB/s la citire si 1.3GB/s la scriere.
Initiatorul afirma ca nu mai pot fi vazute pe usb 3.0.  Am vazut ca a scos Kingston niste memorii usb 3.2 DataTraveler Exodia care costa cat o punga de seminte cele de 64GB. Am luat cu 24 lei un stick de 128GB. Viteze la citire 100MB/s si la scriere 10-15MB/s. S-a blocat dupa prima scriere si era sa-l arunc. Avea mesaj ca e protejat la scriere. Si-a revenit doar cu tool-ul de la HP.

#8
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,888
  • Înscris: 18.09.2008

View Posteiffel, on 29 mai 2023 - 18:46, said:

1. Ce stick-uri ?
2. Ce vrei sa pui bootabil pe ele si cu ce ?
3. Ce sistem de operare folosesti ?

Pot fi probleme de compatibilitate cu stick-urile no-name.
Am intalnit destul de des ca sticuri no-name sau chiar marca mai cunoscuta dar variana ieftina sa nu mearga facute bootabile pe portul USB 3.0.
Mai rar insa in ultima vreme - pe ultimele versiuni de 10, folosind Media Creation Tool am putut face fara probleme stick-urile si au si bootat pe USB3.0 dupa aia.

La primele versiuni de 10 si cu MCT-ul de atunci nu le puteam face decat in USb 2.0 si de bootat la fel erau probleme de bootare - erau recunoscute doar in porturi USB 2.0,

Ptr stickuri bootabile eu recomand SanDisk,, versiuni ceva ma iperformante - nu cele mai ieftine.

1. Kingston și SanDisk
2. Un EFI de Open Core. Dar nu are legătură, că imediat ce băgam stick-ul murea și se deconecta.
3. Windows 11 up-to-date.

Vorbim de un Laptop Lenovo X280. Pe el, unele din stick-uri mai merg. Si culmea, la viteze USB 3.0.

Mai am un Dell 9020 (singurul PC din casa care mai are port-uri USB 2.0). Acolo, două stick-uri sunt văzute doar pe USB-urile 2.0.

Edited by miki07, 29 May 2023 - 20:55.


#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 30.08.2006

Quote

Vorbim de un Laptop Lenovo X280.
"Visul oricărui administrator IT"
Nu le mai folosi sa nu-ti prajeasca porturile. Pacat de laptop.

#10
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,888
  • Înscris: 18.09.2008

View PostLeo2006, on 29 mai 2023 - 21:00, said:

"Visul oricărui administrator IT"
Nu le mai folosi sa nu-ti prajeasca porturile. Pacat de laptop.

Am mai unul, nu făcea așa. Am un PC de teste și pe ăla îl forjez. De ăla, dacă se arde, nu-mi pare rău.

Sincer, mai rău îmi pare de X280, care merge ceas și rulează Win11 și Mac ca racheta. Probabil voi acoperi portul defect și aia e.

Ciudat e că am pus acum un stick pe toate porturile posibile și nu i-a făcut absolut nimic și este citit de toate PC-urile din casă.

#11
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,442
  • Înscris: 21.12.2006
Ai cumva bitlocker activ? Sau altă setare în BIOS, care să cripteze orice se leagă prin USB? Mai poate fi setat și în Windows acest lucru, însă pe dispozitive de serviciu, din motive de securitate...

În BIOS, unele laptopuri au setări care să activeze/dezactiveze anumite porturi USB, sau setări care forțează USB 3.0 să ruleze ca USB 2.0.

Exist6a setări, tot în BIOS, de Power Share prin USB - alimentare cu curent a unor dispozitive conectate, o implementare deficitară le poate prăji ( am pățit să îmi fie arse un stick USB, un receiver de mouse și unul  tastatură - conectate la un astfel de port USB)

Edited by nei-k, 29 May 2023 - 23:02.


#12
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,888
  • Înscris: 18.09.2008

View Postnei-k, on 29 mai 2023 - 23:00, said:

Ai cumva bitlocker activ? Sau altă setare în BIOS, care să cripteze orice se leagă prin USB? Mai poate fi setat și în Windows acest lucru, însă pe dispozitive de serviciu, din motive de securitate...

În BIOS, unele laptopuri au setări care să activeze/dezactiveze anumite porturi USB, sau setări care forțează USB 3.0 să ruleze ca USB 2.0.

Exist6a setări, tot în BIOS, de Power Share prin USB - alimentare cu curent a unor dispozitive conectate, o implementare deficitară le poate prăji ( am pățit să îmi fie arse un stick USB, un receiver de mouse și unul  tastatură - conectate la un astfel de port USB)

Problema e că la mine nu toate s-au ars complet. Uite, de exemplu un stick merge foarte bine, dar îl vede doar ca fiind 2.0. Pe porturi exclusiv 3.0 nu merge.

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
La Kingston am mai intalnit cazuri destul de des, in special la cele mici metalice.
La SanDisk doar la alea Ultrafit.

#14
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,888
  • Înscris: 18.09.2008

View Posteiffel, on 30 mai 2023 - 08:29, said:

La Kingston am mai intalnit cazuri destul de des, in special la cele mici metalice.
La SanDisk doar la alea Ultrafit.

Azi am instalat un soft de monitorizare a device-urilor USB. Și toate, dar toate (chiar și cele care merg parțial) apar ca fiind conectate la viteze USB 2.0. O să iau altele noi și o să evit să folosesc acel port USB cu bube.

#15
gmartau

gmartau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.04.2008
Mufa USB 3.0 de pe PC trebuie sa aibă cablu adecvat conectat pe placa, nu banala panglica de usb2.0 la un port USB3 de pe placa.
Daca portul de pe placa e USB3 si bățul e USB3 si cablul trebuie sa fie compatibil ecranat sau muti cablul la un port usb2 de pe placa.

#16
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,442
  • Înscris: 21.12.2006
Da, corect! Uitasem de aspectul asta:
- plăcile de bază pot avea conectori USB 3.0
- unele carcase au porturi USB care pot fi conectate la conectorii USB 3.0, fie doar cu cablu 3.0 fie doar cu cablu 2.0. Unele carcase au ambele tipuri de cabluri legate la acel port, însă doar un singur tip poate fi folosit la in moment dat
- în funcție de tipul de cablu folosit, un port de pe carcasa colorat albastru (teoretic USB 3.0) funcționează la specificații USB 2.0

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate