Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Mutare contor electric.

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Salut.

Mi-am inlocuit complet instalatia electrica interioara inclusiv pozitia tabloului electric si acum vreau sa schimb si pozitia cotorului electric (mutat cam 30-40 cm tot in interior pe acelasi perete).
Mentionez ca este vorba de un apartament in bloc si toate contoarele electrice se afla in interiorul apartamentelor nu pe holul blocului (asa se montau pe vremuri).
Sunt abonat la ENEL.
Cum trebuie sa procedez ca sa-i chem sa schimbe pozitia contorului si cam care ar fi costurile ?
De asemenea as vrea si sa-mi inlocuiasca siguranta generala veche (gen fasung) de pe holul blocului cu una noua modulara pe care am cumparat-o. Inteleg ca eu nu am voie legal sa fac aceasta schimbare fiind inainte de contorul electric.

Cineva mi-a sugerat ca cel mai rapid ar fi sa anunt o defectiune (intrerupere) si sa ma inteleg direct cu baietii care vin... se poate si asa ?

Mersi.

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Traim in Ro si cam asa se rezolva problemele.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,151
  • Înscris: 07.02.2003
Nu cred ca se mai accepta la interior. La cele noi nici in bloc, ai blocul de masura afara. Ca aici:

Attached File  contoare.jpg   148.99K   100 downloads

Edited by andreic, 29 May 2023 - 13:00.


#4
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Ok, insa unde anunt defectiunea ? (vreun numar de telefon ?)
Poate pare ciudat insa nu am mai avut nici o defectiune de foarte multi ani si nu stiu unde trebuie sa sun sau sa anunt...

#5
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 16.07.2022
Pe factura de curent nu e nici un numar de contact pentru deranjamente?

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,151
  • Înscris: 07.02.2003

 dagobar, on 29 mai 2023 - 12:58, said:

Ok, insa unde anunt defectiunea ? (vreun numar de telefon ?)
Defectiunea se comunica la distribuitor fireste... vezi cine distribuie energia si aia ai si numar scurt sau normal dupa plac.

Edited by andreic, 29 May 2023 - 13:02.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu stiu daca merge cu defectiunea.
Se rup sigilii, se pun altele, e o procedura si numai anumite persoane sunt autorizate sa faca asta.

#8
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023

 andreic, on 29 mai 2023 - 12:57, said:

Nu cred ca se mai accepta la interior. La cele noi nici in bloc, ai blocul de masura afara. Ca aici:

contoare.jpg
Pentru cele noi construite.
Pentru cele vechi raman cum au fost.

 dagobar, on 29 mai 2023 - 12:58, said:

Ok, insa unde anunt defectiunea ? (vreun numar de telefon ?)
Poate pare ciudat insa nu am mai avut nici o defectiune de foarte multi ani si nu stiu unde trebuie sa sun sau sa anunt...
Vezi numarul pe facturi.
Noi am apelat la deranjamente de cateva ori si sunt chiar ok ca timp de interventie. Mult peste cei de la deranjamente la furnizori de cablu, telefonie sau internet.

 pasilla, on 29 mai 2023 - 13:05, said:

Nu stiu daca merge cu defectiunea.
Se rup sigilii, se pun altele, e o procedura si numai anumite persoane sunt autorizate sa faca asta.
Nu e nici o procedura complicata.
Uneori vin ei fara sa te anunte in prealabil si schimba contorul daca e pe casa scarii sau in afara blocului.

#9
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,340
  • Înscris: 02.08.2021
La casele care au avut contor înauntru nu s-a sinchisit nimeni să le mute afară.
Am la bunicii mei, contorul în casă, deși au pus SMART, instalația este de pe vremea lu Nea Nicu, totul de aluminiu. Și era firida pe exterior și contorul pe interior. În urmă cu vreo 6 ani era să ia foc firida, deși era încapsulată s-au slăbit contactele acolo, nu știu ce s-a întâmplat. Au rămas și fără curent, le-au propus cei de la distribuție să refacă firida/branșamentul, dar nu au mai apucat, trebuia spart peretele. Acum au în firida comunistă o siguranță automată pusă la mișto fără șină, în aer, care e pusă doar pe nul.
Bine vreo săptămână au lăsat firida desfăcută, cu firele înnodate fără izolație(firida fiind pe peretele exterior), după s-au sinchisit să pună siguranța și capacul la firidă.
Cred că cel mai simplu este să ceri o mărire de putere/branșament trifazat, cu costurile aferente bineînțeles.

Edited by Valy_User, 29 May 2023 - 13:27.


#10
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,486
  • Înscris: 30.07.2007
https://www.enel.ro/...-existente.html

asadar, cred ca mai bine incerci solutia pe care a sugerat-o acel "cineva"...

Hehehe: Deci: muti contorul unde vor muschii tai, totusi de preferat pe langa usa de intrare, nu in baie sau sufragerie, si vorbesti la electrica, sa vina sa-ti sigileze, vezi ce motivezi, omiti sa le spui ca e mutat, le spui ca era defect, era sa iei foc, si un electrician preten d'al tau a desigilat urgent sa minimizezi riscul etc..dai si tu de-o bere, daca erai aici te ajutam cu placere.

https://www.daciaclu...dpost&p=1097259

sau:
:)
Ov, le spui ca bazaie si ca parca vezi si ceva flama noaptea... La cazuri d-astea vin repede... Altfel nu vin...

si solutia legala:

1. sub nici o forma sa nu desigilezi tu sau vreun amic sau electrician angajat de tine... dupa caz poate fi chiar de domeniul penalului!.. nu stiu cine de la electrica ti-a zis ce ai scris tu mai sus, insa cred ca nu ai vorbit cu cine trebuia... cere sa ti se dea scris ce si cum se poate face pentru a muta contorul
2. deci, pentru a muta contorul trebuie sa incepi cu o cerere adresata companiei de electricitate cu care ai contractul...
3. mutarea implica nu numai demontarea de pe perete dintr-un loc si montarea in alt loc a suportului si a contorului ci si modificarea racordului de la tabloul general la contor... adica a unei parti a bransamentului... iar asta se face cu proiect, aviz de racordare si tot tacamul... plus ca se face de catre un electrician autorizat (pfa) sau firma atestata.... la electrica iti vor explica intregul proces....
4. tot cablul care este inainte de contor trebuie sa fie sigilat, sa nu se poata face racorduri inainte de contor pentru a se ocoli acesta... in mod normal electrica isi da acordul sa faci modificarea pe un proiect facut de electrician apoi vine si-ti ia contorul pana se executa modificarea; la final vin si-l pun la loc si-l sigileaza... modificarea nu o poti face in avans deoarece nu ai voie sa umbli inainte de contor... daca se descopera ca ai umblat vor prezuma ca ai furat energie electrica
reglementarile privind racordarea/modificarea racordului: http://www.anre.ro/d...ente.php?id=378

#11
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 16.03.2007
mie ca sa-l mut afara mi-au cerut sa fac proiect. si acolo m-au incarcat ca pe fraieri. de-am ajuns sa schimb si consola si firele de conectare de la stalp. cu persoana autorizata.

#12
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,065
  • Înscris: 15.05.2008
Cel mai simplu si ieftin sa te intelegi cu echipa de interventie ce o sa vina la tine,
Altfel te trezesti luat la misto si facut de bani,cateodata vrei sau nu e mai snatos pe scurtatura.

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,151
  • Înscris: 07.02.2003

 Valy_User, on 29 mai 2023 - 13:23, said:

La casele care au avut contor înauntru nu s-a sinchisit nimeni să le mute afară.
Le muta, la mine de ex au mutat si au suntat inuntru conexiunile pe cheltuiala lor/a distribuitorului. La tara la fel au procedat, le pun pe zidul casei sau la gard.
La bloc vechi daca e facuta pe interior o lasa asa pana se reface toasta instalatia blocului ca e scump sa modifice.

Edited by andreic, 29 May 2023 - 14:03.


#14
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 27.09.2015
Contorul tine de distribuitor, care pentru Bucuresti, este Enel distributie, si nr la este 021.9291, sau www.e-distributie.ro. Suni la ei, le spui ce vrei si iti zic ei de ce ai nevoie ca sa muti contorul. Nu te lua dupa ce zic unii de pe aici cu intelesul cu echipa care vine, de sigiliu nu se atinge nimeni. Eu nici acum, dupa 5 ani de cand m-am mutat la adresa actuala nu am contorul sigilat, desi am n sesizari la ei, si toate echipele care au ajuns la mine cand auzea ca e vorba de sigiliu, dadeau in lesin, si nu au vrut nici unii sa se atinga sa-l puna.

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 ZamrA, on 29 mai 2023 - 14:38, said:

si nu au vrut nici unii sa se atinga sa-l puna.
Nu au putut, nu ca nu au vrut. Sunt doar cativa care au acest drept si nici aia de capul lor.

#16
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 27.09.2015
Pai asta zic, nu merge cu vrajeala, vino ca face flama, si sa-i ceri sa umble la sigiliu.

#17
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,120
  • Înscris: 05.12.2002
Ba exact asa merge, am facut eu acum 2 ani.
Am incercat pe "oficial", n-am reusit sa aflu cum trebuie procedat (am sunat la enel, ba imi ziceau ca nu se poate, ba sa ma duc la sediu, ba ca nu stiu, am renuntat).

Eu aveam nevoie sa-mi schimbe conductoarele din firida pana in apartament si sa-mi dea jos contorul vechi sa-l monteze pe un suport nou, de plastic, ca sa pot sa schimb tabloul.
Am sunat la deranjamente, au venit 2 , mi-au cerut 400 de lei, le-am zis ca e mult, ca le dau 300. Au zis ca ma suna si ca revin, n-au mai sunat.
Am mai sunat dupa 3-4 zile din nou la deranjamente, alti 2 , mi-au cerut tot 400, nu m-am mai tocmit cu ei, au venit a 2-a zi si au rezolvat.
Au rupt sigiliul, au schimbat conductoarele (stiam ca se schimba usor, erau prin teava), au mutat contorul si au sigilat la loc. Mi-au schimbat si siguranta din firida.
Toate materialele au fost ale mele, 400 a fost doar manopera.

Edited by anaki, 29 May 2023 - 16:33.


#18
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 15.04.2019

 ZamrA, on 29 mai 2023 - 14:38, said:

Nu te lua dupa ce zic unii de pe aici cu intelesul cu echipa care vine, de sigiliu nu se atinge nimeni. Eu nici acum, dupa 5 ani de cand m-am mutat la adresa actuala nu am contorul sigilat, desi am n sesizari la ei, si toate echipele care au ajuns la mine cand auzea ca e vorba de sigiliu, dadeau in lesin, si nu au vrut nici unii sa se atinga sa-l puna.
Pentru inlocuit tabloul la soacra-mea am cautat la un electrician particular autorizat cu review-uri bune. Mi-a zis cat ma va costa (1.000 lei componente, 1.000! manopera) si ca va trebui sa-l cheme pe ala de la Enel sa sigileze. Sa pregatesc 200 si pentru el. A pozat contorul cu telefonul, l-a desigilat singur, apoi si-a sunat omul de la Enel si i-a trimis fotografia pe WA. Ala a ajuns a doua zi, i-am dat 200 - atat e si pe site-ul lor, a sigilat. Fara chitanta; mi-a zis ca daca am nevoie de vreo interventie la tabloul de scara - in sector 6 - sa apelez la el.

Edited by __Dan__, 29 May 2023 - 17:17.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate